Zavrieť

Porady

živnostník pracuje aj doma - môže si dať časť nájmu, energie atď do nákladov?

Dobrý deň,
Chcela by som poprosiť o radu ohľadom uplatnenia nákladov v živnosti. Podnikateľ-živnostník vykonáva časť práce (vypracovávanie cenových ponúk, objednávok, rôzne administratívne činnosti) doma, vo svojom vlastnom byte, ktorý je jeho osobným vlastníctvom. Nemá kanceláriu mimo bytu.
Môže si v živnosti uplatniť časť nákladov za energie, nájom....? Ak áno, akým spôsobom?
Ide o JÚ.
Ďakujem pekne za rady, ste super!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dara je offline (nepripojený) dara

    dara
    Áno, ale určiť len nejakú pomernú časť, ak sa podniká v bytových priestoroch, napr. 30% z celkových nákladov.
    je určená nejaká horná hranica, aby sme to "neprešupli"? Aby bolo všetko tak ako má byť....

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    dara Pozri príspevok
    Áno, ale určiť len nejakú pomernú časť, ak sa podniká v bytových priestoroch, napr. 30% z celkových nákladov.
    Nesúhlasím.
    Prečo:

    1. Ak si chceš uplatniť náklady tak v prvom rade treba vyňať z bytového fondu časť bytu.
    2. Daň z nehnuteľnosti by sa mal platiť ako z podnikateľských priestorov.

    dara je offline (nepripojený) dara

    dara
    Ja si myslím, že pokiaľ by to neviňal, tak by si mohol nejakú časť do nákladov uznať. O tomto sa názory veľmi rôznia aj v samostných účtovných príručkách.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    dara Pozri príspevok
    Ja si myslím, že pokiaľ by to neviňal, tak by si mohol nejakú časť do nákladov uznať. O tomto sa názory veľmi rôznia aj v samostných účtovných príručkách.
    To je pravda, ja patrím k tým ktorí sa k tomu stavajú negatívne.

    dara Pozri príspevok
    Áno, ale určiť len nejakú pomernú časť, ak sa podniká v bytových priestoroch, napr. 30% z celkových nákladov.
    Plošne určovať percento nákladov si myslím nie je celkom správne. Nakoľko ak napr. podniká v nejmenšej izbe, potom pomer nákladov by sa mal prepočítavať na m2. Teda rozloha izby : rozloha bytu, výsledok by mal dávať pomer (percento) z celkových nákladov.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 15.04.08 at 08:49

    dara je offline (nepripojený) dara

    dara
    S týmto celkom súhlasím, osobne som zástancom toho, aby sa nespájali náklady bytové spoločne s tými na podnikanie. A je pravdou, že nikde nie jasne a zreteľne definované, ako v takýchto prípadoch postupovať.
    ďakujem pekne za názory, vyzerá to tak že by bolo lepšie zbytočne netýriť, pravda? :-)

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ja by som snáď len toľko doplnila , určite čiastka uplatnená do výdavkov za používanie súkromných priestorov pre podnikateľské účely musí byť obhájená pred daňovou kontrolou . To znamená , že všetko skutočne vynaložené výdavky za skutočne využívaný priestor a s mierou .

    Netreba taktiež zabúdať , ako bolo uvedené vyššie , podnikatelia za podnikateľský priestor platia vyššiu daň z nehnuteľnosti ,ako za bytový priestor , čiže treba aj uvedené mať na pamäti .

    živnostník pracuje aj doma - môže si dať časť nájmu, energie atď do nákladov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.