Zavrieť

Porady

Tepelné čerpadlo - máte ho niekto?

Milí poraďáci,

staviame rodinný dom a momentálne riešime problém vykurovania. Uvažujeme nad tepelným čerpadlom vzduch-voda, už som o tom čítala veľa pozitívnych ale aj negatívnych ohlasov. Chcela by som počuť názor niekoho, kto tento systém naozaj MÁ v dome NAMONTOVANÝ a už ho aj nejakú zimu používa.
Naozaj sú náklady na vykurovanie také nízke (niekde som čítala okolo 1000 Sk pre menší rod.dom)??? Dokáže TČ vykúriť aj pri nižších teplotách v zime alebo treba dokurovať - v našom prípade napr. elektrickou špirálou, resp. o koľko to zvýši náklady na vykurovanie v zime? Nie sú problémy s prevádzkou a údržbou?

Ďakujem.
Usporiadat
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

Nepomôžem skúsenosťami, ale pridávam sa k požiadavke. Aj my rozmýšľame nad takýmto spôsobom vykurovania....
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
mlaco mlaco

mlaco je offline (nepripojený) mlaco

TC nemam. Napisem aspon co som sa dozvedel: Do malych novych RD sa neoplati montovat, lebo je prilis drahe, 300k.
Ina situacia je pri velkych domoch (ranc) a pri starych (nezateplenych) domoch, kde je potreba tepla (a teda spotreba penazi) rocne velka. Vtedy sa uz moze oplatit.
0 0
hamaka hamaka

hamaka je offline (nepripojený) hamaka

My ho máme, hoci sme s nímprežili len jednu zimu, ale zato v pohode. príjemne teplúčko, ale máme aj podlahovku. Ak budete mať záujem hodím vám číslo na človeka čo nám ho montoval.
0 0
Suzzan Suzzan

Suzzan je offline (nepripojený) Suzzan

Ďakujem, montérov máme, len sa musíme rozhodnúť.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

1000 mesacne sa da lahko dosiahnut aj investiciou do zateplenia, a tam ma clovek garanciu, ze clovek bude mat cely cas nizke naklady. Tepelne cerpadlo by malo rozumnu navratnost pri cene 50-100tis. a topnom faktore 3 a viac, co ma realne iba malo cerpadiel.
0 0
Composite Composite

Composite je offline (nepripojený) Composite

Autorka sa nepýtala na návratnosť, ale na úsporu, a prevádzku.
Keby sme si všetko kupovali vzhľadom na návratnosť, tam buď nič nemáme, alebo máme samé vraky.
Niekto si kupuje auto dieselové a niekto benzínové aj keď diesel je drahší, ale má nižšiu spotrebu, na to je benzínové lacnejšie, ale s vyššou spotrebou (teraz cena nafty predbieha cenu benzínu), tak pri určitých najazdených km, je návratnosť u diesela nulová, ale predsa si kúpime diesel.
Ide proste o to, že niekto je ochotný dať na začiatku viac peňazí do investície a mať potom menšie náklady, aj keď je návratnosť nulová (v rámci k jeho životu).
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

No ale ked ma niekto dat dajme tomu 200tis. za cerpadlo a usetrit to iste ako ked dokupi zateplenie za 40tis., tak co je lepsie? To ani nehovorim o firmach co bezne robia cerpadla za 500tis. a majitelia sa usmievaju ako keby urobili nieco rozumne.
0 0
Suzzan Suzzan

Suzzan je offline (nepripojený) Suzzan

tazko je vypocitat navratnost, ked nevieme, kolko budu energie stat o 10 rokov....
ale fakt je, ze mi neslo o to. ale o tu realnu usporu oproti klasickemu sposobu.
0 0
Stanley.P Stanley.P

Stanley.P je offline (nepripojený) Stanley.P

Ja som nechal urobit ponuku firmou na TC do mojej novostavby a cena nebola pre mna vobec atraktivna. Vyslo by ma to cez 300 tis. Sk, co vzhladom k zivotnosti tepelneho cerpadla je prilis vela. Preto sme od tejto myslienky upustili a ostavame pri kvalitnom zetepleni, plynovom UK a svojpomocne robim teplovzdusne rozvody od krbu a nechavam aj predpripravu na slnecne kolektory.
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Suzzan Pozri príspevok
tazko je vypocitat navratnost, ked nevieme, kolko budu energie stat o 10 rokov....
ale fakt je, ze mi neslo o to. ale o tu realnu usporu oproti klasickemu sposobu.
Dnes treba domy stavat tak, aby kurenie vobec nebolo treba robit. Potom je aj jedno kolko stoji teraz, alebo bude za 10 rokov.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

AndrejG Pozri príspevok
Dnes treba domy stavat tak, aby kurenie vobec nebolo treba robit. Potom je aj jedno kolko stoji teraz, alebo bude za 10 rokov.
Toto si ako myslel?
0 0
jojkoz jojkoz

jojkoz je offline (nepripojený) jojkoz

Gabi03 Pozri príspevok
Toto si ako myslel?
pasivny dom
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

Tak. Alebo uplne staci aj dobry NED, takze naklady na kurenie budu tiez minimalne. Jednoducho povedane, 30cm izolacie do steny a na sokel, 40cm do strechy, 20cm do podlahy a k tomu okna 3-skla 0,6-tky. A samozrejme rekuperacia s ohrevom vzduchu. Potom netreba vobec kotolnu ani ziadne kurenie.
0 0
evita evita

evita je offline (nepripojený) evita

tá čo chce veľa vedieť
My sme začali používať TČ vzduch-voda v 11/07. Pravda je, že niekoľko týždňov sme nastavovali uťčité parametre /ekvitermika, strmosť krivky.../ aby sme mali takú pohodu v miestnostiach akú sme si priali. Ináč nie je s tým žiadna robota, nastavíš a nestaráš sa, ono si to samo všetko automaticky vyhodnocuje, ak máš na dobrom mieste zamontované vnútorné a vonkajšie čidlo na snímanie teploty. Vonkajšiu jednotku TČ sme umiestnili do záhrady, cca 10m od domu, lebo kamarát si to dal zavesiť na vonkajšiu stenu spoločnú s obývačkou a keď sa TČ zopínalo, tak to bolo hlavne v noci počuť. My sme si v zime ešte pomáhali teplovodným krbom, nakoľko nám zo stavby zostalo dosť odpadového dreva a keď sa krb nahrial, prestalo pracovať TČ a teplo v dome a ohrev TÚV nám zabezpečoval iba krb. Máme zateplené 10 cm polystyrénom, 38,5 Ytong, pod strechou 26 cm izoláciu, v podlahách 16 cm polystyrén, okná z trojskla - 0,5, celé prízemie má dlažbu a prvé poschodie plávajúcu podlahu - laminát a v celom dome je iba podlahové kúrenie. Neprišla nám ešte vyúčtovacia faktúra za elektrinu, takže ešte neviem posúdiť spotrebu, ale mali sme pár týždňov, keď boli najväčšie mrazy, len na TČ namontované osobitné digitálne hodiny a keď sme si odpisovali spotrebu, tak to vychádzalo na tých 50,- Sk za deň. Samozrejme treba zobrať do úvahy že je to novostavba - ani nie ročná a rátam, že až na tretiu zimu budeme mať celkom presné údaje o spotrebe. Zatiaľ mám info len od majiteľov čo to už majú 3 roky.
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

evita Pozri príspevok
My sme začali používať TČ vzduch-voda v 11/07. Pravda je, že niekoľko týždňov sme nastavovali uťčité parametre /ekvitermika, strmosť krivky.../ aby sme mali takú pohodu v miestnostiach akú sme si priali. Ináč nie je s tým žiadna robota, nastavíš a nestaráš sa, ono si to samo všetko automaticky vyhodnocuje, ak máš na dobrom mieste zamontované vnútorné a vonkajšie čidlo na snímanie teploty. Vonkajšiu jednotku TČ sme umiestnili do záhrady, cca 10m od domu, lebo kamarát si to dal zavesiť na vonkajšiu stenu spoločnú s obývačkou a keď sa TČ zopínalo, tak to bolo hlavne v noci počuť. My sme si v zime ešte pomáhali teplovodným krbom, nakoľko nám zo stavby zostalo dosť odpadového dreva a keď sa krb nahrial, prestalo pracovať TČ a teplo v dome a ohrev TÚV nám zabezpečoval iba krb. Máme zateplené 10 cm polystyrénom, 38,5 Ytong, pod strechou 26 cm izoláciu, v podlahách 16 cm polystyrén, okná z trojskla - 0,5, celé prízemie má dlažbu a prvé poschodie plávajúcu podlahu - laminát a v celom dome je iba podlahové kúrenie. Neprišla nám ešte vyúčtovacia faktúra za elektrinu, takže ešte neviem posúdiť spotrebu, ale mali sme pár týždňov, keď boli najväčšie mrazy, len na TČ namontované osobitné digitálne hodiny a keď sme si odpisovali spotrebu, tak to vychádzalo na tých 50,- Sk za deň. Samozrejme treba zobrať do úvahy že je to novostavba - ani nie ročná a rátam, že až na tretiu zimu budeme mať celkom presné údaje o spotrebe. Zatiaľ mám info len od majiteľov čo to už majú 3 roky.
Ak by si mohla doplniť údaje? Aké máte vykurovanie (podlahové, radiátorové), rozloha vykurovanej plochy, a hlavne, cena TČ. Používate TČ aj na ohrev teplej úžitkovej vody?
Vďaka za odpovede.
0 0
evita evita

evita je offline (nepripojený) evita

tá čo chce veľa vedieť
Gabi03 Pozri príspevok
Ak by si mohla doplniť údaje? Aké máte vykurovanie (podlahové, radiátorové), rozloha vykurovanej plochy, a hlavne, cena TČ. Používate TČ aj na ohrev teplej úžitkovej vody?
Vďaka za odpovede.
Ako som už napísala máme len podlahové vykurovanie, iba jeden rebríkový radiátor v kúpeľni, plocha vykurovanie necelých 300 m2, cena TČ bola myslím necelých 300 tisíc. Ale TČ ti dokážu vyrobiť na mieru, podľa toho aké budete mať požiadavky, prietokovosti vody, členov v domácnosti a vykurovanej plochy. Je tam viac kritérií, ktoré ovplyvnia výslednú sumu TČ. A samozrejme TČ používame na ohrev TÚV, ale elektrické špirály sme za tútu zimu nemuseli zapnúť ani raz /tie už majú vyššiu spotrebu/.
0 0
Composite Composite

Composite je offline (nepripojený) Composite

Nechcem sa opakovať
Ak už nemaú možnosť zatepliť, alebo proste nechcú, tak na čo to tu riešite, samozrejme, že s tým súhlasím.
Bud ju presväčte o inom riešení vykurovania a prečo práve také, alebo nepíšte.
0 0
karka karka

karka je offline (nepripojený) karka

Ahojte my chceme dat vzduchove TC aj s rekuperaciou. bude nas stat viac ale myslim ze to bude fajn. budeme mat krb a namiesto prieduchov bude teplo rozvadzat rekuperacia. ma nieto skusenost s takymto sposobom?
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

este by som upozornil ze ak kupujete to TC v ramci hypouveru tak v skutocnosti nestoji 300tis ale 500-600tis a tam uz to ekonomicke nie je urcite
0 0
AndrejG AndrejG

AndrejG je offline (nepripojený) AndrejG

chandler Pozri príspevok
este by som upozornil ze ak kupujete to TC v ramci hypouveru tak v skutocnosti nestoji 300tis ale 500-600tis a tam uz to ekonomicke nie je urcite
Nechapem preco ludia beru uvery takto. Ked ma clovek uver na 300tis, aj 300tis. zaplati, urcite nepreplati 2x tolko. Take pocty su nezmyselne, lebo ludia zabudaju na inflaciu, na rast prijmov. Za 30 rokov bude mat 600tis. taku hodnotu ako dnes 300tis.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať