Zavrieť

Porady

Prenajom nehnutelnosti - vyjasnenie niektorych veci

Dobry den,

precital som si temy ohladom prenajmu nehnutelnosti, ale casto som nasiel protichodne nazory v urcitych veciach. Tak by som si rad overil veci na tomto priklade.

Obcan-nepodnikatel si kupil nehnutelnost za ktoru plati hypoteku. Obcan sa rozhodne tuto nehnutelnost prenajat sro v ktorej je konatelom. Uzavrie sa najomna zmluva a sro bude platit obcanovi najomne.

Obcan sa preto zaregistruje na DU a nehnutelnost vyjme z bytoveho fondu. Vydavky z prenajmu by si obcan rad uplatnoval polozkovite, nie pausalne.

Otazky:
1. Moze si obcan dat do vydavkov splatku hypoteky, resp. aspon uroky z hypoteky? (tu bolo najviac protichodnych nazorov, kde je vlastne pravda?)
2. Moze obcan ako nepodnikatel si do vydavkov suvisiach s prenajmom uplatnovat odpisy? (musi sa stat SZCO, aby mohol uplatnovat odpisy?)
3. Moze si obcan dat do vydavkov dan z nehnutelnosti, kedze v suvislosti s prenajmom musi platit vyssiu dan z nehnutelnosti?
4. Bude obcanovi postacovat viest si len evidenciu prijmov a vydavkov?

Dakujem.
Usporiadat
Kolenčík Kolenčík

Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

Mám troška iný problém. Obchodná organizácia prenajíma svoje priestory pre PFO, ktoré v nich vykonávajú obchodné činnosti, napr. reštauračné služby. Za prenájom platia na základe uzatvorených zmlúv. Chcel by som vedieť za čo platia, keď nájomcom fakturujú všetky náklady na kúrenie, vodu, dane, mzdy kuriča, revízie v budovách /elektrika, tlakovky, bleskozvody a pod./, elektrickú energiu, opravy a úpravy, atď, atď... Za čo a na základe čoho teda obchodná organizácie "inkasuje" nie malý nájom? Je to správne? Ďakujem.
0 0
elaurbanova elaurbanova

elaurbanova je offline (nepripojený) elaurbanova

Chcem sa spýtať, či je nutné pri uplatnení skutočne vynaložených výdavkov zaradiť nehnuteľnosť do OM (za predpokladu že nebudem uplatňovať odpisy nehnuteľnosti, úroky z hypotekárneho úveru,... ale iba príjmy a výdavky súvisiace s prenájmom nehnuteľnosti).
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

elaurbanova Pozri príspevok
Chcem sa spýtať, či je nutné pri uplatnení skutočne vynaložených výdavkov zaradiť nehnuteľnosť do OM (za predpokladu že nebudem uplatňovať odpisy nehnuteľnosti, úroky z hypotekárneho úveru,... ale iba príjmy a výdavky súvisiace s prenájmom nehnuteľnosti).
Zaradenie nehnutelnosti do OM je len otazka tvojho osobneho rozhodnutia po zvazeni vsetkych vyhod a nevyhod s tym spojenych ;-), ked nezaradis, tak nemozes uplatnovat odpisy co ani nemas v plane podla tvojej otazky ...
0 0
bredikova bredikova

bredikova je offline (nepripojený) bredikova

optimistka aj napriek veku
Potrebujem poradiť, či môže byť pri prenájme strata. Klient vykazuje skutočné výdaje - previedol rekonštrukciu. Časť nákladov je zaradená ako technické zhodnotenie nehnuteľnosti a časť ako bežná oprava a údržba. Dostáva sa do straty. Môže to tak byť a môže si následne v budúcich rokoch túto stratu prenášať a uplatnovať. Je to niekde podchytené v zákonoch alebo vo vyjadreniach DÚ. ( doniesom mi to pred hodinou ) Samozrejme sa jedná o občana - nie SZČO.
0 0
bredikova bredikova

bredikova je offline (nepripojený) bredikova

optimistka aj napriek veku
Prosím poraďte. Ďakujem
0 0
bredikova bredikova

bredikova je offline (nepripojený) bredikova

optimistka aj napriek veku
Poprosím poraďte.
0 0
Saturejka Saturejka

Saturejka je offline (nepripojený) Saturejka

výdavky - úroky z úveru, odpisy, rekonštrukcie (t.j. výdavky spojené s obstaraním nehnuteľnosti) + energie, poplatky správcovi (t.j. výdavky spojené s užívaním bytu) = účtovanie o obchodnom majetku, je to podnikanie, pri predaji sa zdaňuje príjem (do 5 rokov od vyradenia z OM)

výdavky - energie, poplatky správe (t.j. výdavky spojené s užívaním nehnuteľnosti) = nie je účtovanie o obchodnom majetku, nie je to podnikanie, nezdaňuje sa príjem pri predaji bytu
0 0
silvio silvio

silvio je offline (nepripojený) silvio

Prenajom nehnutelnosti manzelke?

Dobry den,

chcel by som poprosit o radu k teme: Prenajom nehnutelnosti - vyjasnenie niektorych veci.
Som zamestnanec, a okrem toho prenajimam byt ktoreho som vylucny vlastnik (nadobudol som ho este pred svadbou takze sa na neho nevztahuje BSM). Od septembra 2008 mam uzavretu najomnu zmluvu s najomnikmi na dobu urcitu (na jeden rok), s moznostou predlzenia.

Z pohladu danoveho priznania by bolo pre nas ako rodinu vyhodnejsie, keby za prenajom tejto nehnutelnosti odvadzala dan manzelka (mam vyssi prijem ako ona a nemozem si uplatnit odpocitatelnu polozku).

Chcem sa opytat, ci existuje nejaka legalna moznost ako 'umoznit manzelke aby prenajimala 'moj' byt'.
Viete poradit ? Dakujem.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Prenajimat moze len vlastnik. Manzelka nema vlastnicke pravo k predmetnej nehnutelnosti.
0 0
Ninamária Ninamária

Ninamária je offline (nepripojený) Ninamária

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať:
Konateľ s.r.o. vlastní pozemok ako súkromná osoba. Môže tento pozemok prenajať vlastnej s.r.o.-čke za symbolickú cenu za podmienky, že s.r.o. vybuduje na pozemku oplotenie na vlastné náklady? Odpočítava si s.r.o. tieto náklady a DPH na základe nájomnej zmluvy? S.r.o. bude využívať tento pozemok ako skladisko. Ďakujem za odpovede.
0 0
Ninamária Ninamária

Ninamária je offline (nepripojený) Ninamária

A musí sa konateľ ako súkromná osoba zaregistrovať na DÚ ako nájomca pozemku a pridelia mu DIČ? S.r.o. je stavebná firma.
Ďakujem ešte raz za odpovede.
0 0
Ninamária Ninamária

Ninamária je offline (nepripojený) Ninamária

Nikto neporadí?
0 0
Vivien01 Vivien01

Vivien01 je offline (nepripojený) Vivien01

Ahojte,
potrebovala by som radu. Plánujem prenajať byt pánovi, ktorý si chce dať tento prenájom do nákladov na firmu. V zmluve o prenájme mám uvedené, že ho prenajímam na bývanie a nie ako kanceláriu.
Môže si to on takto zúčtovať? Alebo tam potrebuje mať uvedené, že mu prenajímam kanceláriu a tým pádom to ja musím vyňať z bytového fondu? On chce v tom byte bývať aj s rodinou a sumu prenájmu si dávať do nákladov, je toto "čisté"? A plynú z toho aj mne nejaké povinnosti alebo postihy?
Ďakujem Vám moc za radu :-)
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Manželia (obaja sú zamestnaní v TPP) vlastnia dom v BSM, ktorého časť idú prenajímať (garáž+2 miestnosti). Aké povinnosti im z toho vyplývajú (voči daň. úradu...?
(ročný príjem z prenájmu cca 6.600 EUR)

Díky za radu!
Naposledy upravil silvia : 02.02.10 at 17:15
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

silvia Pozri príspevok
Manželia (obaja sú zamestnaní v TPP) vlastnia dom v BSM, ktorého časť idú prenajímať (garáž+2 miestnosti). Aké povinnosti im z toho vyplývajú (voči daň. úradu...?
(ročný príjem z prenájmu cca 6.600 EUR)
Díky za radu!
Ak fyzická osoba-nepodnikateľ – teda zatiaľ na daňovom úrade neregistrovaná – začne prenajímať nehnuteľnosť alebo jej časť, je povinná sa registrovať na daňovom úrade do 30 dní, od konca mesiaca, v ktorom začala prenajímať.
0 0
andrea palcova andrea palcova

andrea palcova je offline (nepripojený) andrea palcova

už čoskoro mamičkou :)
Obidvaja manželia sú povinní, ako spoluvlastníci v rámci bezpodielového spoluvlastníctva manželov, požiadať o registráciu na daňovom úrade najneskôr do 30 dní odkedy budú prenajímať. Príjmy sú potom povinný zdaniť v rovnakom pomere u každého z nich a zahŕňajú sa do základu dane budúci rok, keď budú podávať daňové priznanie.A v tom istom pomere si zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov. Za nesplnenie registračnej povinnosti im môže hroziť pokuta 66, 38 € a najviac 3 319, 39 €.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Vivien01 Pozri príspevok
Ahojte,
potrebovala by som radu. Plánujem prenajať byt pánovi, ktorý si chce dať tento prenájom do nákladov na firmu. V zmluve o prenájme mám uvedené, že ho prenajímam na bývanie a nie ako kanceláriu.
Môže si to on takto zúčtovať? Alebo tam potrebuje mať uvedené, že mu prenajímam kanceláriu a tým pádom to ja musím vyňať z bytového fondu? On chce v tom byte bývať aj s rodinou a sumu prenájmu si dávať do nákladov, je toto "čisté"? A plynú z toho aj mne nejaké povinnosti alebo postihy?
Ďakujem Vám moc za radu :-)
Problém môže byť v tom, že za priestory na podnikanie sú iné sadzby dane z nehnuteľnosti, odvozu komunálneho odpadu, určené vo VZN obce, ako i iná sadzby el. energie.....
0 0
Helena78 Helena78

Helena78 je offline (nepripojený) Helena78

Dobry den,
tiez by som potrebovala poradit ohladne prenajateho bytu.Sme manzelia FO/bezpodielove,musime nahlasit nehnutelnost obaja?Moze ist na urad len jeden z manzelov?Muz pracuje v zahranici.Od najomnika dostaneme Eur 500,-/mes, nase vydavky cinia Eur 480,- (hypoteka,najom,elektrina,plyn,internet).Som na materskej.Vztahuje sa dan na prijem alebo len na rozdiel, cize zisk?Je potrebne vsetky naklady zdokladovat?
Velmi pekne dakujem za radu :-)
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Helena78 Pozri príspevok
Dobry den,
tiez by som potrebovala poradit ohladne prenajateho bytu.Sme manzelia FO/bezpodielove,musime nahlasit nehnutelnost obaja?Moze ist na urad len jeden z manzelov?Muz pracuje v zahranici.Od najomnika dostaneme Eur 500,-/mes, nase vydavky cinia Eur 480,- (hypoteka,najom,elektrina,plyn,internet).Som na materskej.Vztahuje sa dan na prijem alebo len na rozdiel, cize zisk?Je potrebne vsetky naklady zdokladovat?
Velmi pekne dakujem za radu :-)
Pre registrovanie je rzhodujúce, kto je podľa nájomnej zmluvy prenajímateľom. Ak nehnuteľnosť prenajímajú viaceré osoby, povinnosť registrácie má každá z nich.
Nie je nutné, aby sa registrovali obaja (nie je však takáto možnosť vylúčená).
V prípade prenájmu bytu, ktorý je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, sa registrácia vzťahuje na toho z manželov, ktorý je účastníkom zmluvného vzťahu. Povinnosť požiadať o registráciu má ten z manželov, ktorý je v zmluve uvedený ako prenajímateľ bytu. Ak sú účastníkmi zmluvného vzťahu obidvaja manželia, vzťahuje sa povinnosť požiadať o registráciu na obidvoch manželov.
Nie, nezdaňuje sa celý príjem, čo sa týka výdavkov, je možnosť zdokladovať skutočné výdavky, alebo využiť paušálne vo výške 40%
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

ak prenajímam byt a mám ho poistený môžem si aj poistné dať do výdavkov skutočných preukázateľných spolu s výdavkami za elektrinu, vodu, plyn...či iné služby ako sú platby do spoločenstva vlastníkov bytov?? su všetky tieto výdavky daňovo uznaným výdavkom?
0 0
Načítať ďalšie