Zavrieť

Porady

Prenajom nehnutelnosti - vyjasnenie niektorych veci

Dobry den,

precital som si temy ohladom prenajmu nehnutelnosti, ale casto som nasiel protichodne nazory v urcitych veciach. Tak by som si rad overil veci na tomto priklade.

Obcan-nepodnikatel si kupil nehnutelnost za ktoru plati hypoteku. Obcan sa rozhodne tuto nehnutelnost prenajat sro v ktorej je konatelom. Uzavrie sa najomna zmluva a sro bude platit obcanovi najomne.

Obcan sa preto zaregistruje na DU a nehnutelnost vyjme z bytoveho fondu. Vydavky z prenajmu by si obcan rad uplatnoval polozkovite, nie pausalne.

Otazky:
1. Moze si obcan dat do vydavkov splatku hypoteky, resp. aspon uroky z hypoteky? (tu bolo najviac protichodnych nazorov, kde je vlastne pravda?)
2. Moze obcan ako nepodnikatel si do vydavkov suvisiach s prenajmom uplatnovat odpisy? (musi sa stat SZCO, aby mohol uplatnovat odpisy?)
3. Moze si obcan dat do vydavkov dan z nehnutelnosti, kedze v suvislosti s prenajmom musi platit vyssiu dan z nehnutelnosti?
4. Bude obcanovi postacovat viest si len evidenciu prijmov a vydavkov?

Dakujem.
Usporiadat
Soňurka Soňurka

Soňurka je offline (nepripojený) Soňurka

začiatočník v účtovníctve, amatér, nadšenec PORADY ...viac
Pekný deň všetkým, prosím o radu
FO prenajíma nehnuteľnosť (nezaradenú v OM), účtuje paušálne výdavky. Iný príjem nemá. Faktúry za energie zaplatí a rozúčtuje (refakturuje) jednotlivým nájomcom podľa skutočnej spotreby s tým, že príjem od nájomníkov= výdaj za zaplatené faktúry. Uvažujem správne, že tieto príjmy za energie, ktoré vlastne nie sú jeho príjmami, nemusí zahrnúť do svojich príjmov za prenájom?
Len vedie evidenciu - faktúra - výdaj a príjmové doklady od nájomcov? Ďakujem za odborné posúdenie a odpoveď
0 0
Soňurka Soňurka

Soňurka je offline (nepripojený) Soňurka

začiatočník v účtovníctve, amatér, nadšenec PORADY ...viac
Soňurka Pozri príspevok
Pekný deň všetkým, prosím o radu
FO prenajíma nehnuteľnosť (nezaradenú v OM), účtuje paušálne výdavky. Iný príjem nemá. Faktúry za energie zaplatí a rozúčtuje (refakturuje) jednotlivým nájomcom podľa skutočnej spotreby s tým, že príjem od nájomníkov= výdaj za zaplatené faktúry. Uvažujem správne, že tieto príjmy za energie, ktoré vlastne nie sú jeho príjmami, nemusí zahrnúť do svojich príjmov za prenájom?
Len vedie evidenciu - faktúra - výdaj a príjmové doklady od nájomcov? Ďakujem za odborné posúdenie a odpoveď
Ešte dopĺňam jednu otázku:
Je povinnosťou k refakturácii každému nájomcovi priložiť aj kópiu originálu faktúry za energiu?
Ďakujem pekne za rady
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Soňurka Pozri príspevok
Pekný deň všetkým, prosím o radu
FO prenajíma nehnuteľnosť (nezaradenú v OM), účtuje paušálne výdavky. Iný príjem nemá. Faktúry za energie zaplatí a rozúčtuje (refakturuje) jednotlivým nájomcom podľa skutočnej spotreby s tým, že príjem od nájomníkov= výdaj za zaplatené faktúry. Uvažujem správne, že tieto príjmy za energie, ktoré vlastne nie sú jeho príjmami, nemusí zahrnúť do svojich príjmov za prenájom?
Len vedie evidenciu - faktúra - výdaj a príjmové doklady od nájomcov? Ďakujem za odborné posúdenie a odpoveď
Pokiaľ by účtoval v JU , tak prijatá cena nájmu + energie od nájomcu by boli jeho príjmom OVZD z prenájmu , platby za energie by boli jeho výdavkom OVZD.

Z môjho pohľadu , ak využíva paušálne výdavky , príjem za nájom + energie sú jeho zdaniteľným príjmom.Výdavky za energie má už zahrnuté v 40%.
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Soňurka Pozri príspevok
Ešte dopĺňam jednu otázku:
Je povinnosťou k refakturácii každému nájomcovi priložiť aj kópiu originálu faktúry za energiu?
Ďakujem pekne za rady
Záleží ako to majú zmluvné strany dohodnuté v Zmluve o nájme .
0 0
Soňurka Soňurka

Soňurka je offline (nepripojený) Soňurka

začiatočník v účtovníctve, amatér, nadšenec PORADY ...viac
Zita5 Pozri príspevok
Záleží ako to majú zmluvné strany dohodnuté v Zmluve o nájme .

Zitka ďakujem. V nájomnej zmluve je len uvedené, že energie budú uhrádzať podľa skutočnej spotreby.
Pekný večer
0 0
ecmusic ecmusic

ecmusic je offline (nepripojený) ecmusic

Ahojte. Potrebovala by som poradiť s prenájmom nehnutelnosti. s.r.o. vlastní nebytove priestory, ktore prenajíma. spláca na ne uver. o čo mi ide je,že aké sú postupy pri účtovaní ohladom týchto priestorov - energie (ako zaúčtovať vyúčtovanie dodávok tepla a ostatných služieb), platby záloh združeniu, preplatky na tychto zálohách, nedoplatky na zálohach, fond opráv... Je este niečo iné na čo netreba zabudnuť pri účtovaní takých prenajímaných priestorov? Ďakujem
0 0
samokk samokk

samokk je offline (nepripojený) samokk

Ahojte, chcel by som Vas poprosit o radu.
FO-prenajme nehnutelnost-byt (nezaradenu do OM, uctovane s realnymi vydavkami) na jeden rok sro.
1, moze si prenajimatel dat do nakladov napr. montaz el. a plyn. meracov? Alebo je to ciste zalezitost obstarania bytu a tym je to mozne zauctovat len ak by bol byt v OM-odpismi...?
2, ak po 1 roku ostane byt po skonceni naj.zmluvy prazdny, moze si prenajimatel davat do uctovnictva zal.platby za energie a spravu v ''medzi-case'', kym sa byt opät neprenajme? Alebo su prijmy a vydaje viazane len na cas najmu?
Dakujem Vam
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

samokk Pozri príspevok
Ahojte, chcel by som Vas poprosit o radu.
FO-prenajme nehnutelnost-byt (nezaradenu do OM, uctovane s realnymi vydavkami) na jeden rok sro.
1, moze si prenajimatel dat do nakladov napr. montaz el. a plyn. meracov? Alebo je to ciste zalezitost obstarania bytu a tym je to mozne zauctovat len ak by bol byt v OM-odpismi...?
2, ak po 1 roku ostane byt po skonceni naj.zmluvy prazdny, moze si prenajimatel davat do uctovnictva zal.platby za energie a spravu v ''medzi-case'', kym sa byt opät neprenajme? Alebo su prijmy a vydaje viazane len na cas najmu?
Dakujem Vam
1. Montaz el. a plyn. meračov nesúvisí priamo s prenájmom bytu, ak byt nie je zaradený do OM, výdavky by som si asi neuplatnila. Možno niekto bude mať iný názor a povie, že sú to prevádzkové náklady.

2. Ak ostane byt prázdny, neprenajíma sa, nemôže si prenajímateľ "účtovať" zálohové platby za energie za toto obdobie, príjmy a výdaje v súvislosti s prenájmom sú viazané len na obdobie prenájmu.
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Prenajímatelia nehnuteľností zaplatia vyššie dane

15. septembra 2010 6:30
Ľudia, ktorí prenajímajú nehnuteľnosť, budú platiť vyššie dane. V súčasnosti nemusia platiť daň z prvých 926,90 eura, ktoré z prenájmu zarobia. Vláda plánuje túto výhodu zrušiť nielen pri prenájme, ale aj pri iných príležitostných príjmoch, ako je predaj z dvora. Dnes sú všetky tieto príjmy oslobodené od dane, ak nepresiahnu hranicu 6–násobku životného minima. Ak niekto zarobí viac ako 6–násobok životného minima, zaplatí daň len z rozdielu medzi príjmom a sumou 926,90 eura. V prípade, že niekto prenajíma byt za 400 eur mesačne, za rok celkovo na nájomnom vyberie 4 800 eur. Náklady na energie predstavujú 150 eur mesačne.
Tieto náklady si môže odrátať z príjmu. Ďalej si odráta aj sumu 926,90 eura, z ktorej sa neplatí daň. Z výslednej sumy 2 073,10 eura si vypočíta 19–percentnú daň, ktorá tak bude vo výške 393,88 eura.
Po zmene pravidiel by mal na dani zaplatiť 19–percentnú daň zo sumy 3 000 eur (príjem z prenájmu mínus náklady za energie). Štátu tak odvedie 570 eur.
Zrušenie daňového zvýhodnenia pocítia aj manželia, ktorí vlastnia prenajímaný byt v bezpodielovom spoluvlastníctve. Keďže prenajímajú byt spoločne, má každý z nich právo na oslobodenie od dane zo 6–násobku životného minima. V prípade, že si za prenájom mesačne účtujú 400 eur a uplatňujú si náklady na energie vo výške 150 eur, zaplatia dnes na dani 217,83 eura. Od budúceho roku by mali platiť 570 eur.
Ešte horšie plánované zmeny dopadnú na ľudí, pre ktorých je prenájom jediný zdroj príjmu. Od budúceho roku si pri prenájme už nebudú môcť uplatniť nezdaniteľné minimum na daňovníka, ktoré je v súčasnosti vo výške 4 025,70 eura. Na nezdaniteľnú časť základu dane už budú mať nárok len ľudia, ktorí majú aktívne príjmy – napríklad zo zamestnania či zo živnosti.

Myslím, že oslobodenie sa týka 5 násobku ŽM, a v článku je chyba.
Naposledy upravil Kvaka : 16.09.10 at 11:11 Dôvod: prevzaté s chybou
1 0
123321 123321

123321 je offline (nepripojený) 123321

Ak niekto zarobí viac ako 6–násobok životného minima, zaplatí daň len z rozdielu medzi príjmom a sumou 926,90 eura.
Môže mi niekto vysvetliť, odkiaľ je suma 926,90€?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
123321 Pozri príspevok
Môže mi niekto vysvetliť, odkiaľ je suma 926,90€?
5nasobok zivotneho minima.
0 0
123321 123321

123321 je offline (nepripojený) 123321

Kvaka Pozri príspevok
Myslím, že oslobodenie sa týka 5 násobku ŽM, a v článku je chyba.
Samozrejme, že je to 5 násobok ŽM.

Lianka Pozri príspevok
5nasobok zivotneho minima.
Už je mi to jasné, nezaregistroval som zvýšenie ŽM od 1.7.2010 a preto mi to nesedelo.

V prípade, že si za prenájom mesačne účtujú 400 eur a uplatňujú si náklady na energie vo výške 150 eur, zaplatia dnes na dani 217,83 eura.
Toto mi dáko nevychádza, mne to vyšlo 217,78. je to len 5 centov, ale ide mi o princíp, či to zle rátam ja alebo novinári. Alebo niečo zle zaokrúhľujem?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

123321 Pozri príspevok
Samozrejme, že je to 5 násobok ŽM.
Už je mi to jasné, nezaregistroval som zvýšenie ŽM od 1.7.2010 a preto mi to nesedelo.
Toto mi dáko nevychádza, mne to vyšlo 217,78. je to len 5 centov, ale ide mi o princíp, či to zle rátam ja alebo novinári. Alebo niečo zle zaokrúhľujem?
Ono je to celé asi zle vypočítané, lebo podľa § 9 ods. 1 písm. h) zákona o dani z príjmov sú od dane oslobodené príjmy podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len "platné životné minimum ); ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy platného životného minima, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,

Keďže toto platí nielen pre paušálne výdavky, tak by to všetko asi malo byť úplne inak.
Skúsim takto:
príjem manželmi spolu za prenájom 400*12=4800€
výdavky na energie 12*150= 1800€

príjem pre jedného manžela: 2400€
výdavok na jedného manžela: 900€
oslobodenie 5*185,38=926,9€
príjem po oslobodení: 2400-926,9=1473,1€
pomer príjmov po oslobodení k celkovým príjmom: 1473,1/2400=61,38%
uplatniteľný výdavok: 61,38% z 900=552,42€
základ dane= 1473,1-552,42=920,68€
daň=19% z 920,68=174,93€

Opravte ma, ak som pochybila.
0 0
123321 123321

123321 je offline (nepripojený) 123321

Ďakujem za prehľadný výpočet, takže je to ešte zložitejšie, ako to počítali novinári.
0 0
Zuzka 335 Zuzka 335

Zuzka 335 je offline (nepripojený) Zuzka 335

Prosím Vás o Váš názor k problematke nájmu: Majiteľka bytu prenajíma tento byt a pritom je na rodičovskej dovolenke. Iný príjem nemá. Môže si v daňovom priznaní odpočítať odpočitateľnú položku a uplatniť daňový bonus?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Nezdanitelnu cast na danovnika (odpocitatelnu polozku) ano.

Danovy bonus:

§ 33 Daňový bonus

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 124) 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

Vyska danoveho bonusu je v sucasnosti uz ina ako uvedena.
0 0
Zuzka 335 Zuzka 335

Zuzka 335 je offline (nepripojený) Zuzka 335

Ďakujem Lianka za rýchlu odpoveď. Takže odpočítateľnú položku á n o .
0 0
123321 123321

123321 je offline (nepripojený) 123321

V posledných týždňoch sa objavilo viacero informácií o zaťažení príjmu z prenájmu zdravotnými odvodmi, viete o tom niečo bližšie? Robím si výpočet, či sa ešte oplatí prenajímať, keď sa zruší možnosť NČZD z prenájmu + zrušenie zdanenia príjmu vo výške 5 - násobku ŽM, resp. zníženie na 500€. Preto sa chcem spýtať, či:

1. Sadzba bude 14%, ako je teraz pri príjmoch zo závislej činnosti alebo iná?
2. Bude to platiť len pre FO alebo aj PO?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Ano, nova vlada zvacsa kazdy den nieco "objavi" a na druhy den to dementuje. Treba si pockat na navrh zakona, §§ znenie, az potom uvidime, s cim sa vlastne uvazuje.

K schvaleniu zakona bude este dlha cesta. Tiez to sledujem, lebo ma to zaujima.
Naposledy upravil Lianka : 20.09.10 at 08:03 Dôvod: oprava preklepu
0 0
123321 123321

123321 je offline (nepripojený) 123321

Ak sa daňové a odvodové zaťaženie na budúci rok zvýši, rozmýšľam o tom, že by som miesto 40% paušálnych výdavkov prešiel na uplatňovanie vynaložených výdavkov podľa §6 ods. 11, ale neviem, či sa to oplatí.

Tu mám však niekoľko nejasností, uvediem ich v bodoch:
1. Znamená to, že nehnuteľnosť bude automaticky zaradená do OM? (Kdesi tu na porade som čítal, že to priamo nemusí znamenať zaradenie pod OM, neviem to už nájsť... ) Alebo existuje možnosť, že nebude nehnuteľnosť v OM a zároveň použijem §6 ods. 11?
2. Budem musieť povinne uvádzať do výdavkov odpisy?
3. Ako je to s uplatňovaním oprávnených výdavkov, napr. kúpim si do svojej domácnosti, kde bývam nábytok a tento výdavok ale uplatním pri prenajímanej nehnuteľnosti, alebo si nechám v mojej domácnosti vymeniť umývadlo, ale výdavok uplatním v prenajímanej nehnuteľnosti - kontroluje to niekto?
4. Do výdavkov si môžem uplatniť aj daň z nehnuteľností a poistenie nehnuteľnosti?
Naposledy upravil 123321 : 20.09.10 at 15:33
0 0
Načítať ďalšie