Zavrieť

Porady

Prenajom nehnutelnosti - vyjasnenie niektorych veci

Dobry den,

precital som si temy ohladom prenajmu nehnutelnosti, ale casto som nasiel protichodne nazory v urcitych veciach. Tak by som si rad overil veci na tomto priklade.

Obcan-nepodnikatel si kupil nehnutelnost za ktoru plati hypoteku. Obcan sa rozhodne tuto nehnutelnost prenajat sro v ktorej je konatelom. Uzavrie sa najomna zmluva a sro bude platit obcanovi najomne.

Obcan sa preto zaregistruje na DU a nehnutelnost vyjme z bytoveho fondu. Vydavky z prenajmu by si obcan rad uplatnoval polozkovite, nie pausalne.

Otazky:
1. Moze si obcan dat do vydavkov splatku hypoteky, resp. aspon uroky z hypoteky? (tu bolo najviac protichodnych nazorov, kde je vlastne pravda?)
2. Moze obcan ako nepodnikatel si do vydavkov suvisiach s prenajmom uplatnovat odpisy? (musi sa stat SZCO, aby mohol uplatnovat odpisy?)
3. Moze si obcan dat do vydavkov dan z nehnutelnosti, kedze v suvislosti s prenajmom musi platit vyssiu dan z nehnutelnosti?
4. Bude obcanovi postacovat viest si len evidenciu prijmov a vydavkov?

Dakujem.
Usporiadat
123321 123321

123321 je offline (nepripojený) 123321

del
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Ano, bolo tu popisane kadeco. Logika mi hovori, ze nemozem si uplatnovat danove vydavky v suvislosti s niecim (s majetkom), co nemam zanadene v obchodnom majetku.

Nie je povinnostou uplatnovat si danove odpisy, resp. odpisy je mozne aj prerusit.

Ano, mozes si uplatnit aj dan z nehnutelnosti a poistenie tejto prenajimanej nehnutelnosti. Urcite si nemozes uplatnit do danovych vydavkov zariadenie (nabytok), ktory sa v tomto byte nenachadza a teda ani nie je predmetom najmu.
0 0
Jarka 1 Jarka 1

Jarka 1 je offline (nepripojený) Jarka 1

123321 Pozri príspevok
Ak sa daňové a odvodové zaťaženie na budúci rok zvýši, rozmýšľam o tom, že by som miesto 40% paušálnych výdavkov prešiel na uplatňovanie vynaložených výdavkov podľa §6 ods. 11, ale neviem, či sa to oplatí.


3. Ako je to s uplatňovaním oprávnených výdavkov, napr. kúpim si do svojej domácnosti, kde bývam nábytok a tento výdavok ale uplatním pri prenajímanej nehnuteľnosti, alebo si nechám v mojej domácnosti vymeniť umývadlo, ale výdavok uplatním v prenajímanej nehnuteľnosti - kontroluje to niekto?
4. Do výdavkov si môžem uplatniť aj daň z nehnuteľností a poistenie nehnuteľnosti?
Áno, kontroluje.
Oprávnené výdavky môže daňový úrad skontrolovať v mieste prenájmu. To znamená, že ich tam musíš mať presne podľa dokladov t.j. typ, značka ...
0 0
123321 123321

123321 je offline (nepripojený) 123321

Ďakujem za rady, veľmi mi pomohli.

Našiel som postreh ohľadom mojej 1. otázky, hoci nie z porady:
Ja som to pred časom riešil, keď som uvažoval o odpisovaní. Podľa poradkyne: ak chcem byt odpisovať, musím ho zaradiť do obchodného majetku. Je jedno že nie som podnikateľ. Aj ako občan - fyzická osoba môžem mať obchodný majetok. Je na to taká kartička čo sa dá kúpiť v ŠEVTe. Ak ho nedám do obchodného majetku, môžem si náklady uplatniť buď paušálne, alebo skutočné (vtedy si treba viesť evidenciu - ale nemožno odpisovať). Avšak uplatňovanie skutočných nákladov nemá za následok automatické zaradenie do obchodného majetku - o tom sa rozhodnem podľa vlastného uváženia. Ak ho zaradím, tak ho môžem odpisovať, ale bacha na dane pri prípadnom predaji v budúcnosti (za nadobúcaciu cenu bude treba považovať cenu po odpisoch...). Zostal som radšej pri paušálnych výdavkoch.
Link na diskusiu sem nemôžem dať, lebo nemám ešte 15 príspevkov.

Nakoniec ale aj tak ostanem zrejme pri paušálnych výdavkoch, resp. ak sa zhorší daňovo-odvodové zaťaženie, úplne s tým prestanem.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

123321 Pozri príspevok
Ďakujem za rady, veľmi mi pomohli.

Našiel som postreh ohľadom mojej 1. otázky, hoci nie z porady:


Link na diskusiu sem nemôžem dať, lebo nemám ešte 15 príspevkov.

Nakoniec ale aj tak ostanem zrejme pri paušálnych výdavkoch, resp. ak sa zhorší daňovo-odvodové zaťaženie, úplne s tým prestanem.
Pripájam link s odpoveďou DRSR:
http://www.porada.sk/1395874-post78.html
1 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

dobry den,
ak zaradim byt do OM, lebo ho tento rok prenajimam, uplatnim si realne vydavky, zaroven odpisy, aj uroky z hypoteky...vsetky skutocne vydavky ktore mam z prenajmu len z toho titulu, ze vediem byt ako OM.
ak sa na buduci rok rozhodnem, ze sa prestahujem do tej nehnutelnosti? ze ju uz nebudem prenajimat,lebo tam budem byvat, co v takom pripade??? vyradim ho z OM a to je vsetko????
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Ano, vyradis z obchodneho majetku a prestanes uctovat o vydavkoch. Ak prestanes prenajimat, oznamis tuto skutocnost na DU (ak neprenajimas uz ani ziadnu inu nehnutelnost). V zavislosti od toho, ci pridelene DIC potrebujes aj na inu cinnost, vratis alebo nevratis aj karticku o DIC.
0 0
striebro1 striebro1

striebro1 je offline (nepripojený) striebro1

ak zaradim byt do OM vstupnou cenou je cena na kupnej zmluve? a potom davam do vydavkov odpisy vo vyske 1/20...
zaroven je danovo uznanym vydavkom aj urok z hypoteky? hypoteku mam na tu nehnutelnost, ktoru prenajimam...
a okrem toho su danovym vydavkom aj vsetky ostatne vydavky suvisiace s prenajimanou nehnutelnostou? okrem povinnych co je energie, kablova televizia, najomne...aj ine ako vymalovanie bytu, opravy...vsetky vydavky ktore sluzia na dosiahnutie, udrzanie a zabezpecenie prijmu....ked si to vsetko nascitam, tak danovu povinnost z prenajmu veru mat nebudem....
0 0
KlaudiaKK KlaudiaKK

KlaudiaKK je offline (nepripojený) KlaudiaKK

Dobrý deň,

Som FO, platiteľ DPH. Mám nevyužitý obchodný priestor, zaradený v majetku firmy a tak ho prenajímam inému podnikateľovi. Môžem mu mesačne fakturovať aj zálohy na el.energiu a po obdržaní vyučtovacej faktúry na konci obdobia mu prepočítať jeho skutočnú spotrebu a dofakturovať zvyšok alebo vrátiť preplatok ? Vraj na to treba povolenie . Je to pravda ? Ak ano tak od koho ? Musím mať prenájom priestorov aj ako živnosť ?
Ďakujem
0 0
alena ma alena ma

alena ma je offline (nepripojený) alena ma

Ahojte, v súvislosti s témou prenájmu - fyzická osoba, by som sa chcela niečo spýtať, nezdá sa mi to logické. Fyzická osoba mala živnosť a súčasne príjmy z prenájmu. Živnosť zrušila a ponechala si registráciu kvôli príjmom z prenájmu. Na daňovom úrade som sa dozvedela, že aj napriek tomu je povinný platiť preddavky až do podania ďalšieho daňového priznania. Je to pravda ....
Vie mi na to niekto odpovedať


dakujem
0 0
KlaudiaKK KlaudiaKK

KlaudiaKK je offline (nepripojený) KlaudiaKK

KlaudiaKK Pozri príspevok
Dobrý deň,

Som FO, platiteľ DPH. Mám nevyužitý obchodný priestor, zaradený v majetku firmy a tak ho prenajímam inému podnikateľovi. Môžem mu mesačne fakturovať aj zálohy na el.energiu a po obdržaní vyučtovacej faktúry na konci obdobia mu prepočítať jeho skutočnú spotrebu a dofakturovať zvyšok alebo vrátiť preplatok ? Vraj na to treba povolenie . Je to pravda ? Ak ano tak od koho ? Musím mať prenájom priestorov aj ako živnosť ?
Ďakujem
Poradíte mi niekto ?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ked máš majetok v obchodnom majetku - tak živnosť na prenájom áno.
fakturovať energie ako súčasť nájmu - to spolu súvisí, netreba iné, len to mať v zmluve dohodnuté.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Jedná sa o voľnú živnosť , ktorú si za 5 eur zriadite



25.2 Prenájom nehnuteľností spojený s poskytovaním iných než základných služieb spojených s prenájmom







§prenájom bytových a nebytových priestorov, ak sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom
§prenájom garáží a odstavných plôch pre motorové vozidlá, ak sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom, alebo ak garáže, prípadne odstavné plochy slúžia na umiestnenie najmenej piatich vozidiel patriacich iným osobám než majiteľovi alebo nájomcovi nehnuteľnosti

Poznámka:
Základnými službami treba rozumieť taký okruh služieb, ktoré zabezpečujú (podmieňujú) možnosť ich riadneho užívania nájomcom. Za takéto služby v praxi možno považovať napr.:
-dodávku tepla a teplej úžitkovej vody, elektrickej energie, plynu,
-odvoz tuhého komunálneho odpadu,
-odvod odpadovej vody alebo odvoz splaškov,
-kominárske služby,
-upratovanie spoločných priestorov a pod.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
alena ma Pozri príspevok
Ahojte, v súvislosti s témou prenájmu - fyzická osoba, by som sa chcela niečo spýtať, nezdá sa mi to logické. Fyzická osoba mala živnosť a súčasne príjmy z prenájmu. Živnosť zrušila a ponechala si registráciu kvôli príjmom z prenájmu. Na daňovom úrade som sa dozvedela, že aj napriek tomu je povinný platiť preddavky až do podania ďalšieho daňového priznania. Je to pravda ....
Vie mi na to niekto odpovedať


dakujem
preddavky sa platia podľa poslednej daňovej povinnosti. Môžeš požiadať o stanovenie preddavkov inak, správca dane nemusí, ale môže vyhovieť. Rozhodnutie je platné do konca zdaňovacieho obdobia, tak táto otázka je bud zadaná neskoro - za chvíľu je koniec roka, alebo predčasne,hm?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
striebro1 Pozri príspevok
ak zaradim byt do OM vstupnou cenou je cena na kupnej zmluve? a potom davam do vydavkov odpisy vo vyske 1/20... áno
zaroven je danovo uznanym vydavkom aj urok z hypoteky? hypoteku mam na tu nehnutelnost, ktoru prenajimam... asi ako občan, takže nie
a okrem toho su danovym vydavkom aj vsetky ostatne vydavky suvisiace s prenajimanou nehnutelnostou? ..... áno
okrem povinnych co je energie, kablova televizia, najomne...aj ine ako vymalovanie bytu, opravy...áno
vsetky vydavky ktore sluzia na dosiahnutie, udrzanie a zabezpecenie prijmu....áno
ked si to vsetko nascitam, tak danovu povinnost z prenajmu veru mat nebudem....
musíš sledovať aj prípadný nepeňažný príjem, ak si niečo neštandardné s tvojim súhlasom opraví-upraví nájomca.
0 0
sluzby sluzby

sluzby je offline (nepripojený) sluzby

Ing. ekonomie
Chcela by som sa opytat k prispevku 110, v ktorom je uvedene, ze naklady na energie si moze prenajimatel odpocitat z prijmu. Toto je mozne pouzit aj pri pausalnych vydavkov. ak ano kde je to uvedene. dakujem.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
sluzby Pozri príspevok
Chcela by som sa opytat k prispevku 110, v ktorom je uvedene, ze naklady na energie si moze prenajimatel odpocitat z prijmu. Toto je mozne pouzit aj pri pausalnych vydavkov. ak ano kde je to uvedene. dakujem.
Samozrejme, ze nie. Ak uplatnujes pausalne vydavky, tvojim prijmom na ucely vypoctu dane je cely prijem, od ktoreho si mozes odpocitat pausalne vydavky. Nemozes kombinovat pausalne a skutocne vydavky.
0 0
KlaudiaKK KlaudiaKK

KlaudiaKK je offline (nepripojený) KlaudiaKK

Ďakujem,
ešte jedna otázka k príspevku 132,133 - ale ide mi napr. o elektrickú energiu - suma ktorú by som chcela fakturovať nie je súčasť nájmu ale zvlášť sa bude fakturovať na základe spotreby. Napr. Mesčne nájomca zaplatí nájom na základe zmluvy o nájme, a nar. 50,- € ako keby záloha a keď mne ako majiteľovi príde vyučtovacia faktúra za elektrinu súhrnne - rozpočítam mu spotrebu a keď mu výjde nedoplatok tak mu dofaktrujem ak preplatok tak mu vrátim. V jeho priestore mám namontované samostatné hodiny, takže spotrebu viem ľahko určiť. Len neviem či na to potrebuje súhlas od elektrikárov alebo čo ? T
Naposledy upravil KlaudiaKK : 27.09.10 at 07:00
0 0
jurga jurga

jurga je offline (nepripojený) jurga

Zita5 Pozri príspevok
Jedná sa o voľnú živnosť , ktorú si za 5 eur zriadite



25.2 Prenájom nehnuteľností spojený s poskytovaním iných než základných služieb spojených s prenájmom







§prenájom bytových a nebytových priestorov, ak sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom
§prenájom garáží a odstavných plôch pre motorové vozidlá, ak sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom, alebo ak garáže, prípadne odstavné plochy slúžia na umiestnenie najmenej piatich vozidiel patriacich iným osobám než majiteľovi alebo nájomcovi nehnuteľnosti

Poznámka:
Základnými službami treba rozumieť taký okruh služieb, ktoré zabezpečujú (podmieňujú) možnosť ich riadneho užívania nájomcom. Za takéto služby v praxi možno považovať napr.:
-dodávku tepla a teplej úžitkovej vody, elektrickej energie, plynu,
-odvoz tuhého komunálneho odpadu,
-odvod odpadovej vody alebo odvoz splaškov,
-kominárske služby,
-upratovanie spoločných priestorov a pod.
Prosím o odpoveď,či to znamená,že ten,kto prenajíma niekoľko bytov a neposkytuje iné ako zákl.služby nemôže to robiť na živnosť?
0 0
petoo83 petoo83

petoo83 je offline (nepripojený) petoo83

Ja idem tento rok podavat danove priznanie prvy krat a mam v tom trosku chaos.Chcem si uplatnit skutocne naklady takze si vediet dennik(co som kedy zaplatil a kedy som dostal najomne).Chcel by som si uplatit aj uroky z hypoteky takze musím mat byt v OM.A to neviem ako to zapisat do OM? Druha vec musim si vies :
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
a toto neviem ako to ma vyzerat((
hladal som vsade v prispevkoch ale nikde som nic take nenasiel tak prosim o radu dakujem.
0 0
Načítať ďalšie