Zavrieť

Porady

Prenajom nehnutelnosti - vyjasnenie niektorych veci

Dobry den,

precital som si temy ohladom prenajmu nehnutelnosti, ale casto som nasiel protichodne nazory v urcitych veciach. Tak by som si rad overil veci na tomto priklade.

Obcan-nepodnikatel si kupil nehnutelnost za ktoru plati hypoteku. Obcan sa rozhodne tuto nehnutelnost prenajat sro v ktorej je konatelom. Uzavrie sa najomna zmluva a sro bude platit obcanovi najomne.

Obcan sa preto zaregistruje na DU a nehnutelnost vyjme z bytoveho fondu. Vydavky z prenajmu by si obcan rad uplatnoval polozkovite, nie pausalne.

Otazky:
1. Moze si obcan dat do vydavkov splatku hypoteky, resp. aspon uroky z hypoteky? (tu bolo najviac protichodnych nazorov, kde je vlastne pravda?)
2. Moze obcan ako nepodnikatel si do vydavkov suvisiach s prenajmom uplatnovat odpisy? (musi sa stat SZCO, aby mohol uplatnovat odpisy?)
3. Moze si obcan dat do vydavkov dan z nehnutelnosti, kedze v suvislosti s prenajmom musi platit vyssiu dan z nehnutelnosti?
4. Bude obcanovi postacovat viest si len evidenciu prijmov a vydavkov?

Dakujem.
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
robin78 Pozri príspevok
Dobry den,

precital som si temy ohladom prenajmu nehnutelnosti, ale casto som nasiel protichodne nazory v urcitych veciach. Tak by som si rad overil veci na tomto priklade.

Obcan-nepodnikatel si kupil nehnutelnost za ktoru plati hypoteku. Obcan sa rozhodne tuto nehnutelnost prenajat sro v ktorej je konatelom. Uzavrie sa najomna zmluva a sro bude platit obcanovi najomne.

Obcan sa preto zaregistruje na DU a nehnutelnost vyjme z bytoveho fondu. Vydavky z prenajmu by si obcan rad uplatnoval polozkovite, nie pausalne.

Otazky:
1. Moze si obcan dat do vydavkov splatku hypoteky, resp. aspon uroky z hypoteky? (tu bolo najviac protichodnych nazorov, kde je vlastne pravda?) Splátku hypotéky určite nemôže uplatňovať ako výdavok. K úroku z úveru sa neviem vyjadriť.
2. Moze obcan ako nepodnikatel si do vydavkov suvisiach s prenajmom uplatnovat odpisy? (musi sa stat SZCO, aby mohol uplatnovat odpisy?) Môže predmetnú nehnuteľnosť odpisovať. Viď nižšie pripojené znenie §6 ods. 11 zákona o dani z príjmov. Nemusí sa stač szčo.
3. Moze si obcan dat do vydavkov dan z nehnutelnosti, kedze v suvislosti s prenajmom musi platit vyssiu dan z nehnutelnosti? Áno môže
4. Bude obcanovi postacovat viest si len evidenciu prijmov a vydavkov? Viď uvedený ods. 11 z §6 zákona o dani z príjmov.

Dakujem.
Zákon o dani z príjmov
§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu

(3) Príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 a v § 5, sú príjmy z prenájmu nehnuteľností.

(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o

a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ja doplním , čo sa týka ešte občana v prípade ....

http://www.porada.sk/t75701-dph-z-na...ht=DPH+n%E1jmu
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

To znie dobre, ze pre uplatnenie odpisov nie je potrebne sa stat SZCO, ale ked som sa na tuto vec pytal jednej poradkyni, ktora sa tymito vecami zaobera, tak mi tvrdila, ze je potrebne sa stat SZCO, co by som nerad...

Este by bolo zaujimave vediet, ako je to vlastne so zahrnutim urokov z hypoteky do vydavkov. Vie niekto poradit? Nazorov na porade bolo viac, jeden tvrdil to, druhy opak...

S tou DPH celkom nerozumiem, ma vyznam tu uvazovat o DPH pri prenajme?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
robin78 Pozri príspevok
To znie dobre, ze pre uplatnenie odpisov nie je potrebne sa stat SZCO, ale ked som sa na tuto vec pytal jednej poradkyni, ktora sa tymito vecami zaobera, tak mi tvrdila, ze je potrebne sa stat SZCO, co by som nerad...

Este by bolo zaujimave vediet, ako je to vlastne so zahrnutim urokov z hypoteky do vydavkov. Vie niekto poradit? Nazorov na porade bolo viac, jeden tvrdil to, druhy opak...

S tou DPH celkom nerozumiem, ma vyznam tu uvazovat o DPH pri prenajme?
Chcel by som vedieť na základe akého predpisu poradkyňa tvrdila, že musíš byť szčo na to aby si mohol uplatňovať odpisy nehnuteľnosti.
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

smith Pozri príspevok
Chcel by som vedieť na základe akého predpisu poradkyňa tvrdila, že musíš byť szčo na to aby si mohol uplatňovať odpisy nehnuteľnosti.
To netusim podla akeho predpisu, mna skor zaujimalo ako to ma byt a nie podla coho resp. akeho zakona to ma byt (co je mozno aj chybou)...
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

robin78 Pozri príspevok
To znie dobre, ze pre uplatnenie odpisov nie je potrebne sa stat SZCO, ale ked som sa na tuto vec pytal jednej poradkyni, ktora sa tymito vecami zaobera, tak mi tvrdila, ze je potrebne sa stat SZCO, co by som nerad...

Este by bolo zaujimave vediet, ako je to vlastne so zahrnutim urokov z hypoteky do vydavkov. Vie niekto poradit? Nazorov na porade bolo viac, jeden tvrdil to, druhy opak...

S tou DPH celkom nerozumiem, ma vyznam tu uvazovat o DPH pri prenajme?
Má. Čítaj celú tému http://www.porada.sk/t19258-prenajom...sti-a-dph.html
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

Nie som moc zbehly v tychto veciach, tak neviem ci tomu rozumiem spravne.

Obcan nepodnikatel sa moze napr. aj dobrovolne stat platcom DPH, a firme (platca DPH) ktorej to prenajme mu bude platit najomne, ktore bude zvysene o DPH. Ak bude obcan realizovat nejake opravy alebo upravy na nehnutelnosti, tak si moze na vsetky sluzby a material s tym spojeny uplatnit odpocet DPH. Okrem toho musi stvrtrocne podavat DP pre DPH. Rozumiem tomu spravne?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

robin78 Pozri príspevok
Nie som moc zbehly v tychto veciach, tak neviem ci tomu rozumiem spravne.

Obcan nepodnikatel sa moze napr. aj dobrovolne stat platcom DPH, ANO

a firme (platca DPH) ktorej to prenajme mu bude platit najomne, ktore bude zvysene o DPH. ANO

Ak bude obcan realizovat nejake opravy alebo upravy na nehnutelnosti, tak si moze na vsetky sluzby a material s tym spojeny uplatnit odpocet DPH. ANO

Okrem toho musi stvrtrocne podavat DP pre DPH. Rozumiem tomu spravne?
ANO.

Len, .....tu by som dala tých slovíčok len.....xy

Ak si chcete uplatňovať odpočty z opráv, TZ.....musíte dať nehnuteľnosť do OM
- nemôžete uplatňovať paušálne výdavky pri prenájme, čo na 99% občania uplatňujú pri prenájme
- ak chcem predať nehnuteľnosť, kt. vlastním viac ako 5 rokov a zaradíla som do OM, už sa na mňa nevzľahuje oslobodenie od dane (par.9ZDP)
- ...............mohli by sme písať
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

betka Pozri príspevok
ANO.

Len, .....tu by som dala tých slovíčok len.....xy

Ak si chcete uplatňovať odpočty z opráv, TZ.....musíte dať nehnuteľnosť do OM
- nemôžete uplatňovať paušálne výdavky pri prenájme, čo na 99% občania uplatňujú pri prenájme
- ak chcem predať nehnuteľnosť, kt. vlastním viac ako 5 rokov a zaradíla som do OM, už sa na mňa nevzľahuje oslobodenie od dane (par.9ZDP)
- ...............mohli by sme písať
Dakujem pekne. Ano tu sa jedna o uplatnovanie vydavkov polozkovite. Toho ze nehnutelnost nebude oslobodena od dane pri predaji som si vedomy. Pripada mi to take zvlastne, ze obcan-nepodnikatel a platca DPH

Aj ked bude obcan-nepodnikatel platcom DPH, stale postacuje aby si viedol len evidenciu prijmov a vydavkov?

Este ma napadla jedna vec, ze ked by obcan ako platca DPH prenajimal okrem tejto nehnutelnosti napr. nejaku dalsiu nehnutelnost, ale tento krat uz len nejakemu obcanovi, predpokladam, ze je to od DPH oslobodene, t.j. najomca nebude musiet platit k najmu este DPH. Spravne?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Dosť často pátram po článkoch občan platiteľ DPH, nie je UJ, a vedie evidenciu podľa par.6/11 ZDP, no táto oblasť je akosi TABU. (nenašla som pokyn, usmernenie,.....). TAk som sa pokúsila ísť vlastnou cestou pomocou zákonov,
Napísala som to jednoducho ako laik, i pre ľahšie čítanie. Prosím, ak máte niekto iné názory, o argumentáciu.

Som občan SR. Prenajímam nehnuteľnosť môj príjem za 12 kalen. mes. presiahol v roku 2007 1500 tis.Sk.

Z pohľadu DPH:
Som zdaniteľnou osobou, kt. je každá FO, PO, kt. nezávisle podniká bez ohľadu na účel podnikania a výsledky podnikania. Teda za podnikanie považujem aj prenájom nehnuteľnosti ako občan, z ktorej dosahujem príjem- som zdaniteľnou osobou.

Následne som povinná podľa par. 4 ako zdaniteľná osoba, kt. dosiahla obrat 1,5 mil. Sk zaregistrovať sa. Dostanem IČ DPH...

Ďalej par. 49-odpočítanie dane.....(celý)
- odsek 2-môžem odpočítať daň z tovarov a služieb, kt. použijem na účely svojho podnikania ako platiteľ. Podnikanie mi definuje zákon, a môj prenájom je podnikaním, i keď naň nepotrebujem živnostenské oprávnenie, pretože poskytujem holý prenáom.

Idem opraviť nehnuteľnosť ako občan SR, mám nárok na odpočítanie DPH, zo služieb, kt. mi poskytli napr. externí dodávatelia pri maľovaní obektu. FA je ZD+ DPH. Daň bola uplatnená iným platiteľom DPH......Teda ako občan mám nárok na odpočítanie DPH.

Poďme na ZDP:
6/3-príjem z prenájmu, na kt. nepotrebujem živnostenské oprávnenie. Som občan SR a poskytujem holý prenájom.
Tu sa rozhodnem:
1. buď budem uplatňovať paušálne výdavky 6/10, (môžem ich uplatniť, ak som platiteľom len časť ZO)
2. alebo si uplatním skutočné výdavky podľa 6/11. Som platiteľom DPH celé ZO:
Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch z prenájmu preukázateľne vynaložené výdavky, vedie evidenciu o :
- príjmoch a výdavkoch v časovom slede
- HM a NM, ktorý možno odpisovať
- zásobách, pohľad. a závazkoch.

Ja ako občan budem viesť túto evidenciu:
- moje príjmy bez DPH, ak fakturujem v režime DPH, ak je prenájom oslobodený, je príjmom pre mňa celá čiastka (toto je jasné)
- výdavky budem evidovať bez DPH, pretože som žiadala o odpočítanie DPH....(jasné)

(jednoduch a v skratke)
1 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

Betka dakujem pekne za odpoved. Myslim, ze mi je ta situacia okolo DPH jasna. Stal by som sa dobrovolnym platcom, z dovodu, ze by som si na udrzbu, opravy, pripadne rekonstrukciu mohol uplatnovat odpocet DPH a tym padom aj vyznamne usetrit.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Mažem svoj príspevok, budem pátrať, sledovať a samozrejme dám vedieť
Naposledy upravil betka : 18.04.08 at 11:45
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

Pozeram, ze uz som tu dostal odpoved na vsetky moje otazocky. Vsetkym dakujem za odpoved.

Ale ostal tu este jeden maly nezodpovedany detail. Ako je to s tymi urokmi z hypoteky, mozu sa zaradit do vydavkov, vie niekto sa k tomu vyjadrit?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

robin78 Pozri príspevok
Betka dakujem pekne za odpoved. Myslim, ze mi je ta situacia okolo DPH jasna. Stal by som sa dobrovolnym platcom, z dovodu, ze by som si na udrzbu, opravy, pripadne rekonstrukciu mohol uplatnovat odpocet DPH a tym padom aj vyznamne usetrit.
Má to svoje pre a proti. O ušetrení by som moc nehovorila. Treba skúsiť daňovú optimalizáciu, urobiť dlhodobý plán. Nevieš čo bude o dva, tri roky, v zákone o DPH poznáme i par. 54.

Osobne pozerám vždy do budúcnosti, radšej zaplatím dane vyššie, nepozerám sa na to, čo je pre mňa výhodné tento rok a práve teraz, ale aký to bude maťnásledok a dôsledok v budúcnosti, aby si potom človek netrhal vlasy
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

robin78 Pozri príspevok
Pozeram, ze uz som tu dostal odpoved na vsetky moje otazocky. Vsetkym dakujem za odpoved.

Ale ostal tu este jeden maly nezodpovedany detail. Ako je to s tymi urokmi z hypoteky, mozu sa zaradit do vydavkov, vie niekto sa k tomu vyjadrit?
Ak máš nehnuteľnosť v OM, a dostal si úver práve na túto nehnuteľnosť, potom môžu byť úroky z hypotéky daňovým výdavkom, aj poplatky za uzatvrenie zmluvy, pretože nehnueľ. využívaš na podnikanie a v súvislosti s podnikaním.
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

betka Pozri príspevok
Má to svoje pre a proti. O ušetrení by som moc nehovorila. Treba skúsiť daňovú optimalizáciu, urobiť dlhodobý plán. Nevieš čo bude o dva, tri roky, v zákone o DPH poznáme i par. 54.

Osobne pozerám vždy do budúcnosti, radšej zaplatím dane vyššie, nepozerám sa na to, čo je pre mňa výhodné tento rok a práve teraz, ale aký to bude maťnásledok a dôsledok v budúcnosti, aby si potom človek netrhal vlasy
Suhlasim a pozeram sa na to tiez z dlhodobeho hladiska, t.j. nehnutelnost neplanujem predavat, t.j. ju budem odpisovat celych 20 rokov. A co sa tyka DPH, tak vzhladom na vacsie mnozstvo planovanych oprav je vyhodnejsie byt pre mna platca. Kedze sa bude jedna o dobrovolneho platcu, tak v pripade, ze sa zmeni zakon, nie je problem sa na konci zdanovacie obdobia odhlasit sa a stat sa znovu neplatcom.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

betka Pozri príspevok
(keď niekedy čítam v odb. literatúre niekt. príklady, zháčim sa, poviem si, veď som o tom čítala na porade, vyhľadám a pozriem dátum príspevku, a zistím, že príklad "jedinečný" z odb. literatúry bol oveľa oveľa neskôr napísaný, nemenujem )
Ak máte dojem, že sa používajú materiály z porady do odbornej literatúry je dobré na to poukázať. Už sme tu jedno "pirátstvo" mali.
Na druhej strane máme na porade aj autorov, ktorí poskytujú svoje materiály, príklady a rady anonymne. V týchto prípadoch je lepšie riešiť situácie s Richardom
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

betka Pozri príspevok
Ak máš nehnuteľnosť v OM, a dostal si úver práve na túto nehnuteľnosť, potom môžu byť úroky z hypotéky daňovým výdavkom, aj poplatky za uzatvrenie zmluvy, pretože nehnueľ. využívaš na podnikanie a v súvislosti s podnikaním.
Dakujem. Ano, uver isiel prave na tu nehnutelnost.

A v com spociva to zaradenie do OM, kedze sa jedna o obcana nepodnikatela, ktory si bude viest len evidenciu, nie uctovnictvo?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
robin78 Pozri príspevok
Dakujem. Ano, uver isiel prave na tu nehnutelnost.

A v com spociva to zaradenie do OM, kedze sa jedna o obcana nepodnikatela, ktory si bude viest len evidenciu, nie uctovnictvo?
obchodný majetok práve znamená že daňovník o ňom účtuje alebo ho má v evidencii podľa par. 6 ods 11 (tvoj prípad) a využíva ho na dosahovanie zdaniteľných príjmov. t.j. treba si zaviesť inventárnu kartu a viesť evidenciu o uplatňovaných odpisoch...tým pádom ide o obchodný majetok. O obchodnom majetku hovorí § 2 písm m) 595/2003
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

Dakujem pekne za informacie.
0 0
Načítať ďalšie