Zavrieť

Porady

Založenie živnosti

Zdravím,
chcel by som si nechať poradiť ako postupovaž pri založení živnosti. Veľa som sa dozvedel z iných príspevkov, mám akú takú predstavu. Konkrétne ma zaujímajú tieto body:
Keďže mám záujem o voľnú živnosť, oblasti v ktorých môžem podnikať nie sú definované, resp. sú to asi všetky ostatné, ktoré nie sú uvedené v živnost. zákone ako remeselné a koncesované. Ako mám teda formulovať oblasť podnikania, je to na mne čo bude v živnostenskom liste napísané ako oblasť podnikania. Myslím na presnú formuláciu, teda či aj vo voľnej živnosti sú zákonom dané oblasti, teda ich presné formulácie ako je to u koncesovanej, resp. remeselnej živnosti. Ja mám konkrétne záujem o lektroskú činnosť, resp. vykonanávanie školení a predprípravných kurzov.
Druhá vec čo ma zaujíma je oblasť odvodov. Kedže pracujem na VŠ, platím si ako hlavný prac. pomer všetky odvody. Je sa nutné preto po vybavení živnosti registrovať na socilálke, zdravotnej poisť. atď?
Ďakujem za rady.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Ingrid je offline (nepripojený) Ingrid

  Ingrid
  Ak máte problém s formuláciou poradia Vám na živnostenskom úrade. Definované presne nikde nie sú. Čo sa týka odvodov, neplatíte nič, ale zaregistrujte sa v zdravotnej poisťovni a nezabudnite povedať, že ste poistený ako zamestnanec. Na sociálke sa nemusíte ani registrovať.

  MilosM je offline (nepripojený) MilosM

  MilosM
  Ďakujem Ingrid.
  A ak neskor začnem vykonávať aj iný druh činnosti, tak sa to potom dopiše do živnost. listu, alebo sa musí vystaviť nový? Ako je to. Je lepšie už teraz si toho tam napísať viac, aj keď to nebudem robiť? Pozeral som niektoré výpisi živnosti zo zoznamu podnikateľských subjektov, tak niektorí, aj známi tam mali toho dosť popísané, myslím že to ani nerobia.

  ekin je offline (nepripojený) ekin

  ekin
  Milos - odporucam si dat do zivnosti vsetko, co nepotrebuje koncesiu alebo cosi specialne, občas ochotní na zivn.urade napisu: VO a MO s tovarom v rozsahu volnej zivnosti
  sluzby v rozsahu volnej zivnosti
  sprostredkovanie...
  atd...
  lebo neskor za kazdy novy druh sa platí poplatok 1000 sk, ak sa nemylim
  takze vsetko, co je nádej robit, alebo aspon take cinnosti, pod ktore by sa to dalo zaradit: napr. automatiz.spracov.dát - tam sa dá vsetko od praáce na PC, cez vyhodnocovanie
  taktiez - grafické a iné práce na PC
  reklamná činnost
  ..................... snad ochotne poradia na zivn.urade a ak nie, tak jeden kvietok to mozno spravi..myslim pre dotycnu pani/slecnu

  judy je offline (nepripojený) judy

  judy
  Keď som si bola vybaviť živnosť a registrovať sa na DÚ, tak sa vyjadrili, že by som mala do roka začať podnikať v každej činnosti, ktorú uvediem v živnostenskom oprávnení.

  Braňo je offline (nepripojený) Braňo

  Braňo
  Judy nie je pravda, v niektorých činnostiach nemusíš podnikať vôbec aj keď ich máš napísané v predmete podnikania.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.