Zavrieť

Porady

Konateľ a cestovné náhrady

žena
Môžem konateľovim ktorý nie je zamestnancom v spoločnosti vystaviť cestovný príkaz aj s diétami a všetkým, čo k tomu patrí, ak jazdí na vlastnom vozidle pre spoločnosť? Viem, že zákon o cestovných náhradách píše, že upravuje aj pre osoby: b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a),
ale nikde nepíše ako upravuje Díky, Monita
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Monita Pozri príspevok
Môžem konateľovim ktorý nie je zamestnancom v spoločnosti vystaviť cestovný príkaz aj s diétami a všetkým, čo k tomu patrí, ak jazdí na vlastnom vozidle pre spoločnosť? Viem, že zákon o cestovných náhradách píše, že upravuje aj pre osoby: b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a),
ale nikde nepíše ako upravuje Díky, Monita
Môžeš.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Monita Pozri príspevok
Môžem konateľovim ktorý nie je zamestnancom v spoločnosti vystaviť cestovný príkaz aj s diétami a všetkým, čo k tomu patrí, ak jazdí na vlastnom vozidle pre spoločnosť? Viem, že zákon o cestovných náhradách píše, že upravuje aj pre osoby: b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a),
ale nikde nepíše ako upravuje Díky, Monita
Áno, môžeš, aj konateľ bez pracovnej zmluvy sa považuje za zamestnanca firmy, už to tu bolo viackrát písané, treba trošku hľadať.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Tweety Pozri príspevok
Môžeš.

Zase ty??? A o minútu skôr???

0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Monita Pozri príspevok
Môžem konateľovim ktorý nie je zamestnancom v spoločnosti vystaviť cestovný príkaz aj s diétami a všetkým, čo k tomu patrí, ak jazdí na vlastnom vozidle pre spoločnosť? Viem, že zákon o cestovných náhradách píše, že upravuje aj pre osoby: b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a),
ale nikde nepíše ako upravuje Díky, Monita
Môže za určitých podmienok. Prikladám materiál z drsr.
0 0
Monita Monita

Monita je offline (nepripojený) Monita

žena
takže sa tvárim ako keby bol zamestnancom a vystavím cesťák ako zamestnancovi aj so všetkými náhradami?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Chobot Pozri príspevok

Zase ty??? A o minútu skôr???

kluku jseš pomalej
0 0
Monita Monita

Monita je offline (nepripojený) Monita

žena
díky obom
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Monita Pozri príspevok
takže sa tvárim ako keby bol zamestnancom a vystavím cesťák ako zamestnancovi aj so všetkými náhradami?
Áno, z pohľadu vyplácania cestovných náhrad je konateľ na základe Zákona o CN "zamestnancom". (osoba zvolená do orgánov právnickej osoby)
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

Tiez som v rovnakej situacii, t.j. ako konatel vyuzivam sukromne auto na podnikatelske ucely, ale doteraz som si uplatnovat len nahradu PHM a pausal za kazdy 1 km. Ale diety som si neuplatnoval, nakolko som mal od uctovnicky informaciu, ze nie som zamestnancom, tak nemam na ne narok, ale z tohto vyplyva, ze opak je pravdou.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

robin78 Pozri príspevok
Tiez som v rovnakej situacii, t.j. ako konatel vyuzivam sukromne auto na podnikatelske ucely, ale doteraz som si uplatnovat len nahradu PHM a pausal za kazdy 1 km. Ale diety som si neuplatnoval, nakolko som mal od uctovnicky informaciu, ze nie som zamestnancom, tak nemam na ne narok, ale z tohto vyplyva, ze opak je pravdou.
Áno, opak je pravdou, podľa Zákona o CN si považovaný za zamestnanca.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

robin78 Pozri príspevok
Tiez som v rovnakej situacii, t.j. ako konatel vyuzivam sukromne auto na podnikatelske ucely, ale doteraz som si uplatnovat len nahradu PHM a pausal za kazdy 1 km. Ale diety som si neuplatnoval, nakolko som mal od uctovnicky informaciu, ze nie som zamestnancom, tak nemam na ne narok, ale z tohto vyplyva, ze opak je pravdou.
Ak vykonávaš pracovnú cestu ako konateľ, máš nárok aj na stravné podľa dĺžky času stráveného na pracovnej ceste a takto si to aj v CP vyúčtuješ.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

robin78 Pozri príspevok
Tiez som v rovnakej situacii, t.j. ako konatel vyuzivam sukromne auto na podnikatelske ucely, ale doteraz som si uplatnovat len nahradu PHM a pausal za kazdy 1 km. Ale diety som si neuplatnoval, nakolko som mal od uctovnicky informaciu, ze nie som zamestnancom, tak nemam na ne narok, ale z tohto vyplyva, ze opak je pravdou.

Zákon 283/2002 Z.z. zo 16. mája 2002 o cestovných náhradách.
§1
2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,

a) o ktorých to ustanovuje osobitný predpis,
b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a),
c)ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu ani v inom právnom vzťahu 1a), ak je to dohodnuté.
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Príklad z metodického usmernenia:
Konateľ cestuje z miesta bydliska vo Francúzsku do sídla spoločnosti v Slovenskej republike, kde vykonáva funkciu konateľa (nie zamestnanca v pracovnom pomere). Takémuto konateľovi patria cestovné náhrady v celom rozsahu a vo výške podľa zákona o cestovných náhradách, t.j. od nástupu tohto konateľa na cestu na plnenie činností pre ňu vyplývajúcich z osobitného postavenia z Francúzska, vrátane výkonu činnosti funkcie konateľa na území Slovenskej republiky, do skončenia tejto cesty – cesta späť do Francúzska.
V prípade, ak zamestnávateľ zabezpečí konateľovi vyslanému na pracovnú cestu (ide o priamu súvislosť medzi vykonanou cestou a činnosťou konateľa spoločnosti) bezplatné ubytovanie (spoločnosť má prenajatý byt v Slovenskej republike, v mieste sídla spoločnosti), potom je to v súlade so zákonom o cestovných náhradách, konateľovi nevznikne preukázateľný výdavok na ubytovanie.

Počítali by ste aj sumu stravného pre uvedené časové pásmo za každý deň pobytu na území SR z titulu výkonu funkcie konateľa ?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

accad Pozri príspevok
Príklad z metodického usmernenia:
Konateľ cestuje z miesta bydliska vo Francúzsku do sídla spoločnosti v Slovenskej republike, kde vykonáva funkciu konateľa (nie zamestnanca v pracovnom pomere). Takémuto konateľovi patria cestovné náhrady v celom rozsahu a vo výške podľa zákona o cestovných náhradách, t.j. od nástupu tohto konateľa na cestu na plnenie činností pre ňu vyplývajúcich z osobitného postavenia z Francúzska, vrátane výkonu činnosti funkcie konateľa na území Slovenskej republiky, do skončenia tejto cesty – cesta späť do Francúzska.
V prípade, ak zamestnávateľ zabezpečí konateľovi vyslanému na pracovnú cestu (ide o priamu súvislosť medzi vykonanou cestou a činnosťou konateľa spoločnosti) bezplatné ubytovanie (spoločnosť má prenajatý byt v Slovenskej republike, v mieste sídla spoločnosti), potom je to v súlade so zákonom o cestovných náhradách, konateľovi nevznikne preukázateľný výdavok na ubytovanie.


Počítali by ste aj sumu stravného pre uvedené časové pásmo za každý deň pobytu na území SR z titulu výkonu funkcie konateľa ?
Áno. Pracovná cesta začína aj končí v zahraničí. Celý pobyt z titulu fcie konateľa v SR bude považovaný za pracovnú cestu.
Naposledy upravil Evanka : 18.04.08 at 21:39
0 0
rmu rmu

rmu je offline (nepripojený) rmu

robin78 Pozri príspevok
Tiez som v rovnakej situacii, t.j. ako konatel vyuzivam sukromne auto na podnikatelske ucely, ale doteraz som si uplatnovat len nahradu PHM a pausal za kazdy 1 km. Ale diety som si neuplatnoval, nakolko som mal od uctovnicky informaciu, ze nie som zamestnancom, tak nemam na ne narok, ale z tohto vyplyva, ze opak je pravdou.
Mohol by som sa opytat formou sa uplatnuju nahrady PHM a pausal za kazdy 1 km ak konatel vyuziva sukromne auto na podnikatelske ucely? Ci na zaklade nejakej zmluvy, ak by mi niekto vedel poradit budem rad. Resp tu prihodil nejaky vzor zmluvy.

Dakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

rmu Pozri príspevok
Mohol by som sa opytat formou sa uplatnuju nahrady PHM a pausal za kazdy 1 km ak konatel vyuziva sukromne auto na podnikatelske ucely? Ci na zaklade nejakej zmluvy, ak by mi niekto vedel poradit budem rad. Resp tu prihodil nejaky vzor zmluvy.

Dakujem
Na základe cest. príkazu a vyúčtovania pracovnej cesty. Daj si vyhľadať podľa kľúčových slov a nájdeš tu pár vzorov.
0 0
LUBY LUBY

LUBY je offline (nepripojený) LUBY

konateľka
Prosím o pomoc:
konatelia - manželia cestujú na služobnú cestu do zahraničia . Na Slovensku si z autopožičovne požičajú auto, odvezú sa 400 km hraniciam, auto odparkujú na strážené parkovisko na letisku, odletia do zahraničia, o tri dni sa vrátia podobným spôsobom. Prosím pomôžte auto z požičovne na zmluvu môžem dať priamo do nákladov, alebo prirátať k cesťáku? Čo s benzín čo tankovali, ak nemajú odpísaný počet kilometrov? Obom rátať rovnaké náhrady?
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Ak je to SC, tak potom do nákladov aj auto z požičovne, keďže je o tom zmluva, a aj PHM tankované do požičaného auta tiež do nákladov
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

LUBY Pozri príspevok
Prosím o pomoc:
konatelia - manželia cestujú na služobnú cestu do zahraničia . Na Slovensku si z autopožičovne požičajú auto, odvezú sa 400 km hraniciam, auto odparkujú na strážené parkovisko na letisku, odletia do zahraničia, o tri dni sa vrátia podobným spôsobom. Prosím pomôžte auto z požičovne na zmluvu môžem dať priamo do nákladov, alebo prirátať k cesťáku? Čo s benzín čo tankovali, ak nemajú odpísaný počet kilometrov? Obom rátať rovnaké náhrady?
auto z požičovne by som ja riešila takto: ak je na doklade uvedená s.r.o. ako prijímateľ služby, zaúčtovala by som to mimo cesťák; ak je tam uvedený jeden z konateľov, tak ten si to vyúčtuje v cesťáku. V každom prípade to ide do nákladov - len inou cestou.
Na vyúčtovaní naznačia trasu kadiaľ jazdili, vyčíslia počet prejazdených km, keď nevedia koľko, nech si to zistia na IT mapy.sk a vyúčtujú PHL.
Rovnaké budú mať len stravné. PHL vyúčtuje len jeden z nich. Ak mali účet za ubytovanie, tak na koho je účet vystavený, ten bude účtovať.
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

Podľa mňa by mali byť všetky doklady vystavené na s.r.o. a nie na meno konateľa, ak tankujem PHM do požičaného auta tak neviem vopred koľko sa minie a keď auto vraciam tak z neho PHM nedostanem naspäť, takže nemyslím si že by mali mať preplatenú len náhradu, môj názor
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať