Zavrieť

Porady

Postupenie LZ - môže byť aj bezodplatné ?

Spoločnosť A (pôvodný nájomca) postúpil LZ na nájom osobného MV na spoločnosť B (nový nájomca) v polovici leasingu. (po 18. mesiaci).
Pri úhrade prvej zvyšenej splátky si A nemohol odpočítať Dph (Dph ostane v ŠR).
Avšak ak požaduje pôvodný nájomca odstupné (povedzme napr. polovicu prvej zvyšenej splátky), v zmysle usmernenia je daná odplata na účely Dph považovaná za dodanie služby v zmysle § 9 zákona o Dph.
Nový nájomca si z tejto fa nemôže odpočítať Dph. (Dph ostane v ŠR- zase z tej polovice).

Ak by išlo o predaj osobného automobilu, tam vzhľadom k tomu, že nie je nárok na odpočet Dph pri obstaraní - §49, odst.7, písm.a), aby bola zachovaná neutralita dane, podľa § 42 v prípade predaja takého vozidla nie je povinnosť odviesť daň.

Takáto rovnováha pri leasingu mi chýba.

Chcem sa spýtať:
Môže byť postúpenie leasingovej zmluvy na nového nájomcu aj bezodplatné ?

Skúste si predstaviť, že pôvodným nájomcom je jedná z Vašich dvoch firiem, ktorá už nemá ako využívať MV a novým nájomcom je druhá Vaša firma a pri odstupnom 450 000, by Dph predstavovala 85.500,-
Naposledy upravil azla : 20.04.08 at 12:48
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  azla je offline (nepripojený) azla

  azla
  Evina, ďakujem, že si si všimla príspevok.
  Tému, na ktorú ma odkazuješ linkom som už mala prejdenú, avšak nevedela som si zodpovedať na svoju otázku, preto som zadala otázku. ..môže byť aj bezodplatné ?

  V priloženom linku je Tvoj príspevok č.4, z ktorého si dovolím vybrať ...
  (Evina 19.9.2007)
  Pri odstupnom môžu nastať dva prípady:
  1. môže ísť o odstupné ako odplata za odkúpenie predkupného práva na auto, t.j. ide o ľubovoľnú sumu nad rámec dohodnutých splátok a vtedy je výška odstupného cenou za službu podľa § 9 zákona o DPH (postúpenie práva)- teda je predmetom DPH a je aj zdaniteľným prijmom, čo bude asi Váš prípad...
  2. môže ísť o odstupné vo výške alikvotnej časti prvej zvýšenej splátky, t.j. ide vlastne o finančné vyrovnanie, a to nie je predmetom DPH.

  v období, keď si písala príspevok, bol takýto postup akceptovaný, avšak zmena nastala zverejnením stanoviska DRSR
  http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...ata/zap9zl.doc

  z ktorého vyberám riešený problém:
  Záver komisie k bodu 4 :
  Postúpenie práv z lízingovej zmluvy z pôvodného nájomcu na nového nájomcu za odplatu je na účely DPH dodaním služby v zmysle § 9 zákona o DPH. Základom dane je v zmysle § 22 ods. 1 zákona o DPH všetko, čo pôvodný nájomca požaduje od nového nájomcu. Ak požaduje pôvodný nájomca okrem tzv. odstupného aj akúkoľvek inú čiastku napr. čiastku zohľadňujúcu už zaplatené lízingové splátky, akontáciu, preddavok, zvýšenú splátku, je základom dane celá požadovaná suma. Ak je novým nájomcom platiteľ DPH má právo na odpočítanie dane z prijatej služby, ktorá spočíva v postúpení práv, za predpokladu, že sú splnené podmienky na odpočítanie dane podľa § 49 zákona o DPH.
  Deň vzniku daňovej povinnosti sa určí podľa § 19 ods. 2 (deň, kedy prechádzajú práva a záväzky z pôvodného nájomcu na nového nájomcu) príp. ods. 4 zákona o DPH.

  Z dôvodu doteraz rozdielneho prístupu pri posudzovaní postúpenia práv z lízingovej zmluvy z pôvodného nájomcu na nového nájomcu za odplatu, bude daňová správa akceptovať doterajší postup platiteľov DPH, čo napr. znamená, že aj v prípade neuplatnenia dane z časti odplaty pozostávajúcej z vyrovnania prvej zvýšenej splátky, akontácie do 1.1.2008, kedy už bola zverejnená informácia na internete daňovej správy, nebude daňová správa pristupovať k jej dodaneniu.


  Vychádzajúc z týchto skutočnosti, si preto kladiem otázku :
  Môže byť postúpenie leasingovej zmluvy na nového nájomcu aj bezodplatné ?

  evina je offline (nepripojený) evina

  evina
  Azla dík za doplnenie...a osobne súhlasím s predchádzajúcim príspevkom - nevidím problém bezodplatného odstúpenia, ak sa tak obe strany dohodnú...a mnohokrát sa to tak aj realizuje...

  azla je offline (nepripojený) azla

  azla
  Ďakujem za názory.

  Potrebovala som sa uistiť, či nemôže byť vytknutá skutočnosť, že postúpenie medzi spriaznenými osobami bude bezodplatné.

  Postupenie LZ - môže byť aj bezodplatné ?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.