Zavrieť

Porady

Ako predediť nehnuteľnosti, ak je dedič občan USA

Dobry den,

oslovila ma jedna pani z USA, ze by chcela pomoct pri prededeni pozemkov na Slovensku, ktore su na LV jej otca, ktory uz zomrel a v roku 1939 odisiel zo Slovenska do USA.

Ma na viacerych LV pozemky, niektore aj v podieloch.

Pyta sa ma na postup.
V prvom rade by som to riesil tym, ze musi mat prededene dedicstvo v USA, nieco ako u nas navrh na prejednanie novoobjaveneho dedictva. To musi byt pravoplatne. V USA.
Potom co myslite aky je psotup, musim to dat overit u nas a len dat navrh na zaznam na kataster, kde prilozim prelozene dedictvo?

Ak ste sa s tym stretli, rad by som zistil prakticky postup.
Dakujem.

inak aj na mail : step@zoznam.sk

Peter
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

    BXLmiami
    Myslím,že by si mala vybaviť slovenské občianstvo,takto je to najjednoduchšie.

    metter je offline (nepripojený) metter

    metter
    Lenze ona sa uz narodila v USA, tam zije cely zivot. Nemieni sa stahovat, len chce vysporiadat nehnutelnosti po otcovi. Asi si to on zelal kym zomrel.

    Peter

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    metter Pozri príspevok
    ... V prvom rade by som to riesil tym, ze musi mat prededene dedicstvo v USA, nieco ako u nas navrh na prejednanie novoobjaveneho dedictva. To musi byt pravoplatne. V USA.
    Potom co myslite aky je psotup, musim to dat overit u nas a len dat navrh na zaznam na kataster, kde prilozim prelozene dedictvo?...
    Nemyslím, žeby dedičstvo malo byť „prededené“ v USA. Neviem, či som to dobre pochopila, ale myslel si tým, že americký notár by mal rozhodovať o pozemkoch nachádzajúcich sa na Slovensku ? Asi by si najlepšie urobil, keby si išiel za právnikom alebo aspoň na okresný súd, na oddelenie dedičských konaní, aby si sa dostal do obrazu. O dedení cudzincov sa môžeš dozvedieť viac v zákone č. 97/1963 Zb. o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom v jeho platnom znení (špeciálne §§ 44 a 45, ale aj ďalšie).

    sylvio je offline (nepripojený) sylvio

    sylvio
    Takže pekne poporiadku. Predpokladám, že ste právnik, inak nevidím dôvod prečo by sa na Vás táto pani obracala. Pokiaľ mám pravdu (v opačnom prípade sa ospravedlňujem) tak podrobnosti si dokážete zistiť aj sám. Preto tu uvediem iba pár základných bodov.

    1. nie je jsné či došlo k zmene občianstva u zomrelého alebo bol v čase smrti občanom SR. Ak bol občanom SR, je potrebné oznámiť úmrtie zastupiteľskom úrade Slovenskej republiky v cudzom štáte alebo matrike, kde mal zomrelý naposledy trvalé bydlisko (viď zákon o matrikách č. 154/1994, §23).

    2. matrika oznámi príslušnému Okresnému súdu úmrtie a ten na záklae takéhoto oznámenia začne dedičské konanie. O nehnuteľnostiach nachádzajúcich sa na území SR vždy koná príslušný súd SR.

    3. následne súd zisťuje okruh dedičov. Neviem aký je presne postup súdu pri zisťovaní okruhu dedičov, avšak nakoľko ide o cudziu štátnu príslušníčku a o jaj narodení na území SR nie sú žiadne záznamy, treba si to odsledovať, prípadne sa prihlásiť ako dedič na príslušnom súde.

    metter je offline (nepripojený) metter

    metter
    Dakujem za odpoved.
    Vela veci samozrejme viem aj sam, poradit viem. Ale mam tam take ALE. Ten zomrely odisiel v CSR v roku 1938 do Ameriky. Zomrel uz davnejsie v USA, prebehlo dedicstvo majetku co tam vlastnil.
    Ale potom jeho dcera zistila, ze na otca su zapisane este nejake pozemky na Slovensku odkial pochadzal. A tieto chce vysporiadat.
    A dostal som protichodne informacie, ci rozhoduje slovensky sud alebo americky, teda organ ktory rozhoduje o prededeni.

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    len na okraj - súd nezisťuje potencionálnych dedičov, človek si ich musí zistiť sám a uviesť ich v návrhu (aspoň na Slovensku to tak funguje )

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    metter Pozri príspevok
    Dakujem za odpoved.
    Vela veci samozrejme viem aj sam, poradit viem. Ale mam tam take ALE. Ten zomrely odisiel v CSR v roku 1938 do Ameriky. Zomrel uz davnejsie v USA, prebehlo dedicstvo majetku co tam vlastnil.
    Ale potom jeho dcera zistila, ze na otca su zapisane este nejake pozemky na Slovensku odkial pochadzal. A tieto chce vysporiadat.
    A dostal som protichodne informacie, ci rozhoduje slovensky sud alebo americky, teda organ ktory rozhoduje o prededeni.
    No a čo si od apríla zistil? Skús uviesť tie protichodné informácie, ktoré si dostal a môžeme ich doplniť.

    uhrik je offline (nepripojený) uhrik

    uhrik
    no najjednoduchsie je oslovit advokata ))) ale postup je zhruba taky, ze sa posle navrh na prejednanie dedicstva na prislusny sud vcitane umrtneho listu a zavetu, resp rozhodnutia americkeho sudu pre veci pozostalostne a nasledne sa cestou sudneho komisara (notara) majetok prededi, samozrejme vsetky doklady musia byt apostilovane a uradne prelozene a potom uz len cakat ten rok a bude

    Ako predediť nehnuteľnosti, ak je dedič občan USA

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.