Zavrieť

Porady

Duálne zobrazovanie SKK - EUR

<table border="0" width="669"> <tbody> <tr> <td> Zdroj a viac informácií na : www.euromena.sk
</td></tr></tbody></table> <table border="0" width="669"> <tbody> <tr> <td>
</td></tr></tbody></table> <table border="0" width="669"> <tbody> <tr> <td width="50"> </td> <td> Od ktorého dátumu je slovenský veľkoobchodný subjekt predávajúci slovenským obchodom povinný uvádzať na svojich faktúrach ceny aj v eurách?Keďže veľkoobchody nepredávajú priamo občanom a teda nebudú podliehať povinnosti duálneho zobrazovania, budú faktúry vystavovať v eurách od 1. 1. 2009. Dobrovoľne však môžu vystavovať faktúry aj duálne v korunách aj eurách, a to už od stanovenia konverzného kurzu.

</td></tr></tbody></table> <table border="0" width="669"> <tbody> <tr> <td width="50"> </td> <td> Kedy sa dozvieme presný začiatok duálneho zobrazovania cien?
Dátum začiatku dvojakého (duálneho) zobrazovania cien je stanovený na 30 dní po určení konverzného kurzu, ktorý určí Rada EÚ. Rozhodnutie Rady predpokladáme v júli 2008, takže duálne zobrazovanie cien sa začne povinne v priebehu augusta 2008. Presný dátum rozhodnutia Rady sa určí pravdepodobne v máji 2008. Na porovnanie, o zavedení eura v Slovinsku rozhodla Rada 11. júla (2006), rozhodnutie o Cypre a Malte sa uskutočnilo v júli 2007.

</td></tr></tbody></table> <table border="0" width="669"> <tbody> <tr> <td width="50"> </td> <td> Čo sa bude zobrazovať na výplatných páskach v eure, hrubá alebo čistá mzda?
Výplatné pásky budú musieť povinne duálne zobrazovať čistú mzdu resp. čistý príjem vyplatený zamestnancovi alebo poukázaný na jeho bankový účet. Bližšie môže túto povinnosť upraviť Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny svojou vyhláškou.

</td></tr></tbody></table> <table border="0" width="669"> <tbody> <tr> <td width="50"> </td> <td> Stačí ak bude duálne zobrazenie vytlačené na zostavách, alebo bude aj v účtovnom informačnom systéme?
Duálne zobrazovanie je len informatívne a preto nie je nevyhnutné, aby sa používalo aj v účtovných systémoch - čiže stačí iba na vytlačenej zostave.


</td></tr></tbody></table> <table border="0" width="669"> <tbody> <tr> <td width="50"> </td> <td> Ako bude v roku 2008 vyzerať faktúra v eurách, keď suma v eurách sa musí prepočítať na koruny kurzom NBS a potom znova sumu v korunách treba duálne zobraziť konverzným kurzom?
Faktúry v cudzej mene sa nezobrazujú duálne ale v cudzej mene. Duálne zobrazenie sa týka len dokladov a údajov v národnej mene. Týka sa to tak faktúry v eurách pred dňom zavedenia eura na Slovensku, ako aj všetkých ostatných cudzích mien, avšak iba smerom ku konečnému spotrebiteľovi. Medzi dodávateľmi sa faktúra vystavuje do 31.12.2008 v SKK, po 1.1.2009 v eurách. Duálne zobrazenie je v tomto prípade dobrovoľné.

</td></tr></tbody></table> <table border="0" width="669"> <tbody> <tr> <td width="50"> </td> <td> Aké údaje bude potrebné duálne zobrazovať na faktúrach?
Duálne zobrazovať sa bude len výsledná suma faktúry, ktorú má spotrebiteľ zaplatiť. Na faktúre musí byť okrem duálneho zobrazenia výslednej sumy uvedený aj konverzný kurz, ktorým bola suma prepočítaná. Toto platí len pre faktúry, ktorých platiteľmi je občan, fyzická osoba. Faktúry, ktoré si medzi sebou platia právnické osoby, duálnemu zobrazovaniu nepodliehajú.

</td></tr></tbody></table> <table border="0" width="669"> <tbody> <tr> <td width="50"> </td> <td> Aké zmeny budú viditeľné na pokladniciach po výmene softvéru podľa pravidiel definovaných zákonom o zavedení meny euro (generálny zákon)?
Najviditeľnejšou zmenou bude duálne zobrazovanie celkovej ceny nákupu. Pre pokladnice nie je povinné duálne zobrazovať aj ceny jednotlivých položiek nákupu. V praxi duálne zobrazovanie celkovej sumy nákupu bude znamenať, že na doklade z registračnej pokladnice bude výsledná suma nákupu vytlačená v SKK a súčasne aj v EUR ako informatívny údaj a prípadne aj konverzný kurz. Takto budú ceny tlačené do 31. decembra 2008 a od 1. januára 2009 sa vymení poradie zobrazovaných mien, keďže platnou menou bude euro a informatívnou menou slovenská koruna.

Z hľadiska prechodu na menu euro podľa zákona o zavedení meny euro pokladnice budú musieť zabezpečiť:

* duálne zobrazovanie cca od júla, príp. od augusta 2008 do konca roka 2009,
* od 1.1.2009 pokračovanie duálneho zobrazovania v opačnom poradí – hlavná mena EUR a informatívne SKK
* 16 dňový duálny hotovostný obeh, ktorý umožňuje platby v EUR alebo SKK,
* od 17. januára 2009, platbu len menou euro, prípadne inou cudzou menou


</td></tr></tbody></table> <table border="0" width="669"> <tbody> <tr> <td width="50"> </td> <td> Musí byť na doklade vydanom pokladnicou vytlačený aj konverzný kurz, ktorým sa podľa zákona o zavedení meny euro počas duálneho zobrazovania cien musí prepočítať celková cena nákupu?
Podľa § 18 ods. 3 zákona o zavedení meny euro "Duálne zobrazovanie sa povinne vykonáva výlučne podľa celého konverzného kurzu, pravidiel pre zaokrúhľovanie a ďalších pravidiel pre prechod na euro vrátane ustanoveného počtu desatinných miest pri duálnom zobrazovaní cien, jednotkových cien, platieb a iných hodnôt. Všade, kde sa vykonáva duálne zobrazenie, musí byť viditeľne sprístupnený aj konverzný kurz." Z uvedeného vyplýva, že zákon o zavedení meny euro ustanovuje také sprístupnenie konverzného kurzu pri duálnom zobrazovaní, aby bolo zjavne viditeľné. Aj keď uvedený zákon explicitne neustanovuje, že konverzný kurz musí byť vytlačený na doklade vydanom pokladnicou, pre lepšiu informovanosť zákazníkov (spotrebiteľov), by bolo užitočné aby bol konverzný kurz uvedený na doklade vydanom pokladnicou. Avšak jeho viditeľné sprístupnenie iným spôsobom by nebolo v rozpore so zákonom.

</td></tr></tbody></table> <table border="0" width="669"> <tbody> <tr> <td width="50"> </td> <td> Je povinné duálne zobrazovanie cien jednotlivých tovarov v mene euro prostredníctvom pokladníc ?
Zobrazovanie cien jednotlivých tovarov zobrazovaných na displejoch pokladníc a na dokladoch tlačených z pokladníc podľa § 18 odsek 6 zákona o zavedení meny euro nepodlieha duálnemu zobrazovaniu. Takisto sa na displejoch pokladníc nemusí zobrazovať konverzný kurz ani konečná suma prepočítaná do EUR. Duálnemu zobrazovaniu podlieha len celková konečná suma nákupu, ktorá sa tlačí na doklade ako suma v SKK spolu so sumou v EUR prepočítanej konverzným kurzom podľa pravidiel stanovených zákonom o zavedení meny euro.

</td></tr></tbody></table> <table border="0" width="669"> <tbody> <tr> <td width="50"> </td> <td> Je v pokladniciach povinné aj duálne zobrazovanie (prepočítavanie) daní a základu dane z pridanej hodnoty?
Hodnoty dane z pridanej hodnoty ani hodnoty základov dane z pridanej hodnoty nepodliehajú duálnemu zobrazovaniu. Duálnemu zobrazovaniu podlieha len celková cena nákupu, teda suma cien vrátane DPH.

</td></tr></tbody></table> <table border="0" width="669"> <tbody> <tr> <td width="50"> </td> <td> Je povinné duálne zobrazovanie uzávierok počas duálneho zobrazovania pred zavedením meny euro a po zavedení meny euro?
Vyhláška o používaní pokladnice a ani zákon o zavedení meny euro neustanovujú, že duálnemu zobrazovaniu majú podliehať iné tlačové výstupy, ako napr. denné a mesačné uzávierky.
Uzávierky a ostatné tlačové výstupy majú byť vždy uvádzané v platnej mene, to znamená pred zavedením eura, teda do 31. decembra 2008 v slovenských korunách (SKK) a od zavedenia eura, teda od 1. januára 2009 v eurách (EUR).


</td></tr></tbody></table>
<hr align="left" color="#808080" size="1" width="669"> <table border="0" width="669"><tbody><tr><td>
</td><td style="vertical-align: top;">
</td></tr></tbody></table>
Usporiadat
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
posúvam
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

plavčík Pozri príspevok
Natrafila som na niečo s čím som si nie celkom istá.... ide o duálne zaokrúhľovanie na faktúrach...

Nám to SW urobil takto
do 31.12.2008 = 4382,50SK / konv.kurz 30,1260/=145,47 Euro
ale po 1.1.2009
máme fa na :
145,47 EURO/ čo je v SK 4382,43 ...


Lietajú mi tam haliere.... i keď sa jedná iba o "informatívnu zmienku " v SKK po 1.1.2009
Je to v poriadku, samozrejme, že to nie je to isté, keďže sumy sú zaokrúhlené.
4382,50/30,126 = 145,472349..... zaokr.145,47
145,47x30,126 = 4382,42922...... zaokr. 4382,43
plavčík Pozri príspevok

No a teraz som sa dočítala v "Generálnom zákone", že na SK sa to má zaokrúhľovať na celé SK...

citujem:zák.č.659/2007 - §1 ods.2, písm.i
i) duálne zobrazovanie cien, platieb a iných hodnôt (ďalej len „duálne zobrazovanie“) je zobrazovanie a uvádzanie cien výrobkov, tovarov, liekov, energií, vody, nájmu, služieb, výkonov, prác a nehnuteľností8) vrátane poistného, taríf v oblasti dopravy, pôšt, elektronických komunikácií a sieťových odvetví, uhrádzaných miezd, platov a iných odmien, príspevkov a náhrad,9) poistných plnení, dávok sociálneho poistenia, dávok sociálneho zabezpečenia, dôchodkov starobného dôchodkového sporenia a dávok doplnkového dôchodkového sporenia,10) dávok sociálnej pomoci, dávok sociálnej podpory a iných sociálnych dávok,11) daní a poplatkov,12) cla,13) a pokút a iných peňažných sankcií,14) vrátane zmluvných sankcií
a peňažných náhrad škôd,14) náhrad za vyvlastnenie15) a iných peňažných čiastok, finančných plnení a majetkových hodnôt vrátane jednotkových cien (ďalej len „ceny, platby a iné hodnoty“) zároveň v slovenskej mene a tiež v eurách výlučne podľa konverzného kurzu a ďalších pravidiel pre prechod na euro,16) pričom predo dňom zavedenia eura sú pre duálne zobrazovanie rozhodujúce peňažné sumy cien, platieb a iných hodnôt uvedené v slovenských korunách vrátane halierov (ďalej len „slovenské koruny“) a súbežne sa na informatívne účely uvádzajú peňažné sumy v eurách vrátane euro centov (ďalej len „eurá“) a pre duálne zobrazovanie odo dňa zavedenia eura vrátane dňa zavedenia eura sú rozhodujúce peňažné sumy cien, platieb a iných hodnôt uvedené v eurách a súbežne sa na informatívne účely uvádzajú peňažné sumy v slovenských korunách.
Tento § nič nehovorí o zaokrúhlovaní pri duálnom zobrazovaní s výnimkou odkazu 16)- ten odkaz popravde nemám naštudovaný, zaujímam sa iba o mzdové veci.
plavčík Pozri príspevok
PS: na došlých fa. je to ako kde: dokonca je to aj na 3 či 4 desatinné miesta i v EURO i v SKK...

SOM S TOHO MAGÓÓÓR

napr. dnes som mala fa:
práca/oprava/ ...15,734 EURO
materiál..............4,243 EURO
základ dane.......19,98 EURO


ale keď si to matematicky zaokrúhlim:
práca....15,73 EURO
materiál..4,24 EURO
tak mi výde 19,97 EURO

čo s tým 1 centom?

HELP-HELP-HEPL ME
Žiaden zákon neprikazuje jednotlivé položky zaokrúhľovať na €c, takže na faktúre jednotlivé položky zaokrúhľujú na 3 des. miesta, až sumu k úhrade, resp. základ dane pre DPH na €c. Nevidím v tom problém.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

No ja som bola na školení usmernená tak, že jednotkové ceny by mali byť zaokrúhlené v Eurách na minimálne 3 des.miesta, konečná suma na 2 des. miesta a v Sk iba informačne nieje presne stanovené, ale des.miesta môžu aj nemusia byť.
Nechápem, prečo je s tým problém, keď suma Sk sa teraz už nikde neúčtuje a je iba informatívna. Rozhodujúca je cena v Eur a jej správne zaokrúhlenie.
0 0
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
JANKA -ĎAKUJEM
0 0
Rasto78 Rasto78

Rasto78 je offline (nepripojený) Rasto78

Fany Pozri príspevok
No ja som bola na školení usmernená tak, že jednotkové ceny by mali byť zaokrúhlené v Eurách na minimálne 3 des.miesta, konečná suma na 2 des. miesta a v Sk iba informačne nieje presne stanovené, ale des.miesta môžu aj nemusia byť.
Nechápem, prečo je s tým problém, keď suma Sk sa teraz už nikde neúčtuje a je iba informatívna. Rozhodujúca je cena v Eur a jej správne zaokrúhlenie.
Tak v tom mám guláš, písal som do SOI kde mi potvrdili že moju jednotkovú cenu (minútová tarifikácia) môžem mať po 1.1.2009 zaokruhl. na dve destinné miesta. Tu je niečo z ich stránky (teraz neviem ako to má chápať):

Po 1.1.2009 si predávajúci, u výrobkov predávaných na množstvo, stanoví jednotkovú cenu v eurách min. na dve desatinné miesta v súlade so zaužívanou praxou, nakoľko generálny zákon toto neupravuje. Ide o jednotkové ceny, ktoré neboli konvertované t.j. prepočítané z Sk na eurá a majú byť zobrazené podľa tých pravidiel, ktoré sa teraz uplatňujú pre jednotkové ceny v Sk, pokiaľ nebude všeobecne záväzným právnym predpisom upravené inak.

V prípade ostatných jednotkových cien v eurách (slúžiacich len na porovnanie) vypočítaných z predajných cien stanovených už v eurách taktiež ide o ceny, ktoré nie sú konvertované, t.j. prepočítané z Sk na euro, preto platí pre ne rovnaké pravidlo.

Zaokrúhľovanie a uvádzanie cien konvertovaných z eur na Sk, či už predajných alebo jednotkových cien nie je zákonom ustanovené, ale podľa legislatívy EU sa má postupovať buď podľa národnej legislatívy alebo zaužívanej praxe, čo pri týchto cenách v Sk opäť znamená minimálne na dve desatinné miesta.
0 0
vgabka vgabka

vgabka je offline (nepripojený) vgabka

učiteľka a účtovníčka
Dobrý deň, prosím o radu. Potrebujem overiť informáciu, či sú niektoré účtovné jednotky oslobodené od duálneho zobrazovania cien na jednotlivých tovaroch, ak zamestnávajú do 5 ľudí?
0 0
vgabka vgabka

vgabka je offline (nepripojený) vgabka

učiteľka a účtovníčka
posúvam ...
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

vgabka Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím o radu. Potrebujem overiť informáciu, či sú niektoré účtovné jednotky oslobodené od duálneho zobrazovania cien na jednotlivých tovaroch, ak zamestnávajú do 5 ľudí?
môžu mať cenník, kde je zoznam tovarov duálny
0 0
vgabka vgabka

vgabka je offline (nepripojený) vgabka

učiteľka a účtovníčka
Lenže, aby sme to vysvetlili aj kontrole (ktorá by to mala vedieť), tak potrebujem vedieť zdroj, kde sa to píše. Pomôžete?
0 0
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
odpoveď na prísp. č. 190 : Je to v zákone č. 97/2008 Zb. možeš ho prečítať aj v príspevku č. 3
Naposledy upravil Zuzy : 15.03.09 at 07:57
0 0
AMM AMM

AMM je offline (nepripojený) AMM

Dobrý deň, vedeli by ste mi poradiť: Naša firma kúpila myš k počítaču dňa 16.1.2009. Všetky sumy sú uvedené v SKK, iba výsledná suma je v EUR. Ako to mám zaúčtovať?
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

AMM Pozri príspevok
Dobrý deň, vedeli by ste mi poradiť: Naša firma kúpila myš k počítaču dňa 16.1.2009. Všetky sumy sú uvedené v SKK, iba výsledná suma je v EUR. Ako to mám zaúčtovať?
Dodávateľská firma musí opraviť faktúru. Jednotlivé čiastky už musia byť v EUR, len výsledná suma je zobrazená duálne. Účtovať by som určite neúčtovala takúto faktúru. Vrátiť na opravu.
0 0
tinka111 tinka111

tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

Ahojte,
v jednej restauracii ktoru som prebrala od tohto roku upravili ceny eura zaokruhlenim na cele "desať" centy, napr. 39 SKK = 1,29 Eura = oni zaokruhlili na 1,30 Eura. Teraz mali Šojku, ktora to vytkla a zapisala do inspekcnej knihy ako zvysenie, je niekde v zakone pisane o tom ze na taketo zaokruhlovanie firma nemala pravo??? Este to neuzavreli maju opat prist o tyzden tak chcem do vtedy vediet nejak argumentovat... Vopred dakujem za kazdu pomoc!
0 0
mpca mpca

mpca je offline (nepripojený) mpca

bla bla.. koho to zaujíma?
tinka111 Pozri príspevok
Ahojte,
je niekde v zakone pisane o tom ze na taketo zaokruhlovanie firma nemala pravo???
Áno, v zákone je uvedené že sa zaokrúhľuje matematicky. Všetky ostatné spôsoby sa považujú za nesprávne.
0 0
tinka111 tinka111

tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

a kde konkretne? citacia ak mozem poprosit
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

http://www.aktuality.sk/spravy/domac...dnikom-vazenie

Ta novela bola schvalena, treba si to najst
0 0
tinka111 tinka111

tinka111 je offline (nepripojený) tinka111

No vsetko tam v tej novele hovori proti tomu ich sposobu zaokruhlenia. Myslite ze by im nejak pri tej kontrole pomohol vnutorny predpis, ktorym si stanovili takyto sposob zaokruhlenia, pre zjednodusenie manipulacie s hotovostou zamestnancom - casnikom??
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

tinka111 Pozri príspevok
No vsetko tam v tej novele hovori proti tomu ich sposobu zaokruhlenia. Myslite ze by im nejak pri tej kontrole pomohol vnutorny predpis, ktorym si stanovili takyto sposob zaokruhlenia, pre zjednodusenie manipulacie s hotovostou zamestnancom - casnikom??
Myslím, že by vnútorný predpis nepomohol.
A na druhej strane čašníkom by mohli zostať nejaké tie tringelty v podobe centíkov..
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
tinka111 Pozri príspevok
No vsetko tam v tej novele hovori proti tomu ich sposobu zaokruhlenia. Myslite ze by im nejak pri tej kontrole pomohol vnutorny predpis, ktorym si stanovili takyto sposob zaokruhlenia, pre zjednodusenie manipulacie s hotovostou zamestnancom - casnikom??
Nuz, to ani nemyslis vazne, ziadny vnutorny predpis nemoze menit zakon.
0 0
Ingrid 73 Ingrid 73

Ingrid 73 je offline (nepripojený) Ingrid 73

obyčajná žena
Povinnosť duálneho zobrazenia cien platí až do konca roka 2009?Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať