Zavrieť

Porady

Duálne zobrazovanie SKK - EUR

<table border="0" width="669"> <tbody> <tr> <td> Zdroj a viac informácií na : www.euromena.sk
</td></tr></tbody></table> <table border="0" width="669"> <tbody> <tr> <td>
</td></tr></tbody></table> <table border="0" width="669"> <tbody> <tr> <td width="50"> </td> <td> Od ktorého dátumu je slovenský veľkoobchodný subjekt predávajúci slovenským obchodom povinný uvádzať na svojich faktúrach ceny aj v eurách?Keďže veľkoobchody nepredávajú priamo občanom a teda nebudú podliehať povinnosti duálneho zobrazovania, budú faktúry vystavovať v eurách od 1. 1. 2009. Dobrovoľne však môžu vystavovať faktúry aj duálne v korunách aj eurách, a to už od stanovenia konverzného kurzu.

</td></tr></tbody></table> <table border="0" width="669"> <tbody> <tr> <td width="50"> </td> <td> Kedy sa dozvieme presný začiatok duálneho zobrazovania cien?
Dátum začiatku dvojakého (duálneho) zobrazovania cien je stanovený na 30 dní po určení konverzného kurzu, ktorý určí Rada EÚ. Rozhodnutie Rady predpokladáme v júli 2008, takže duálne zobrazovanie cien sa začne povinne v priebehu augusta 2008. Presný dátum rozhodnutia Rady sa určí pravdepodobne v máji 2008. Na porovnanie, o zavedení eura v Slovinsku rozhodla Rada 11. júla (2006), rozhodnutie o Cypre a Malte sa uskutočnilo v júli 2007.

</td></tr></tbody></table> <table border="0" width="669"> <tbody> <tr> <td width="50"> </td> <td> Čo sa bude zobrazovať na výplatných páskach v eure, hrubá alebo čistá mzda?
Výplatné pásky budú musieť povinne duálne zobrazovať čistú mzdu resp. čistý príjem vyplatený zamestnancovi alebo poukázaný na jeho bankový účet. Bližšie môže túto povinnosť upraviť Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny svojou vyhláškou.

</td></tr></tbody></table> <table border="0" width="669"> <tbody> <tr> <td width="50"> </td> <td> Stačí ak bude duálne zobrazenie vytlačené na zostavách, alebo bude aj v účtovnom informačnom systéme?
Duálne zobrazovanie je len informatívne a preto nie je nevyhnutné, aby sa používalo aj v účtovných systémoch - čiže stačí iba na vytlačenej zostave.


</td></tr></tbody></table> <table border="0" width="669"> <tbody> <tr> <td width="50"> </td> <td> Ako bude v roku 2008 vyzerať faktúra v eurách, keď suma v eurách sa musí prepočítať na koruny kurzom NBS a potom znova sumu v korunách treba duálne zobraziť konverzným kurzom?
Faktúry v cudzej mene sa nezobrazujú duálne ale v cudzej mene. Duálne zobrazenie sa týka len dokladov a údajov v národnej mene. Týka sa to tak faktúry v eurách pred dňom zavedenia eura na Slovensku, ako aj všetkých ostatných cudzích mien, avšak iba smerom ku konečnému spotrebiteľovi. Medzi dodávateľmi sa faktúra vystavuje do 31.12.2008 v SKK, po 1.1.2009 v eurách. Duálne zobrazenie je v tomto prípade dobrovoľné.

</td></tr></tbody></table> <table border="0" width="669"> <tbody> <tr> <td width="50"> </td> <td> Aké údaje bude potrebné duálne zobrazovať na faktúrach?
Duálne zobrazovať sa bude len výsledná suma faktúry, ktorú má spotrebiteľ zaplatiť. Na faktúre musí byť okrem duálneho zobrazenia výslednej sumy uvedený aj konverzný kurz, ktorým bola suma prepočítaná. Toto platí len pre faktúry, ktorých platiteľmi je občan, fyzická osoba. Faktúry, ktoré si medzi sebou platia právnické osoby, duálnemu zobrazovaniu nepodliehajú.

</td></tr></tbody></table> <table border="0" width="669"> <tbody> <tr> <td width="50"> </td> <td> Aké zmeny budú viditeľné na pokladniciach po výmene softvéru podľa pravidiel definovaných zákonom o zavedení meny euro (generálny zákon)?
Najviditeľnejšou zmenou bude duálne zobrazovanie celkovej ceny nákupu. Pre pokladnice nie je povinné duálne zobrazovať aj ceny jednotlivých položiek nákupu. V praxi duálne zobrazovanie celkovej sumy nákupu bude znamenať, že na doklade z registračnej pokladnice bude výsledná suma nákupu vytlačená v SKK a súčasne aj v EUR ako informatívny údaj a prípadne aj konverzný kurz. Takto budú ceny tlačené do 31. decembra 2008 a od 1. januára 2009 sa vymení poradie zobrazovaných mien, keďže platnou menou bude euro a informatívnou menou slovenská koruna.

Z hľadiska prechodu na menu euro podľa zákona o zavedení meny euro pokladnice budú musieť zabezpečiť:

* duálne zobrazovanie cca od júla, príp. od augusta 2008 do konca roka 2009,
* od 1.1.2009 pokračovanie duálneho zobrazovania v opačnom poradí – hlavná mena EUR a informatívne SKK
* 16 dňový duálny hotovostný obeh, ktorý umožňuje platby v EUR alebo SKK,
* od 17. januára 2009, platbu len menou euro, prípadne inou cudzou menou


</td></tr></tbody></table> <table border="0" width="669"> <tbody> <tr> <td width="50"> </td> <td> Musí byť na doklade vydanom pokladnicou vytlačený aj konverzný kurz, ktorým sa podľa zákona o zavedení meny euro počas duálneho zobrazovania cien musí prepočítať celková cena nákupu?
Podľa § 18 ods. 3 zákona o zavedení meny euro "Duálne zobrazovanie sa povinne vykonáva výlučne podľa celého konverzného kurzu, pravidiel pre zaokrúhľovanie a ďalších pravidiel pre prechod na euro vrátane ustanoveného počtu desatinných miest pri duálnom zobrazovaní cien, jednotkových cien, platieb a iných hodnôt. Všade, kde sa vykonáva duálne zobrazenie, musí byť viditeľne sprístupnený aj konverzný kurz." Z uvedeného vyplýva, že zákon o zavedení meny euro ustanovuje také sprístupnenie konverzného kurzu pri duálnom zobrazovaní, aby bolo zjavne viditeľné. Aj keď uvedený zákon explicitne neustanovuje, že konverzný kurz musí byť vytlačený na doklade vydanom pokladnicou, pre lepšiu informovanosť zákazníkov (spotrebiteľov), by bolo užitočné aby bol konverzný kurz uvedený na doklade vydanom pokladnicou. Avšak jeho viditeľné sprístupnenie iným spôsobom by nebolo v rozpore so zákonom.

</td></tr></tbody></table> <table border="0" width="669"> <tbody> <tr> <td width="50"> </td> <td> Je povinné duálne zobrazovanie cien jednotlivých tovarov v mene euro prostredníctvom pokladníc ?
Zobrazovanie cien jednotlivých tovarov zobrazovaných na displejoch pokladníc a na dokladoch tlačených z pokladníc podľa § 18 odsek 6 zákona o zavedení meny euro nepodlieha duálnemu zobrazovaniu. Takisto sa na displejoch pokladníc nemusí zobrazovať konverzný kurz ani konečná suma prepočítaná do EUR. Duálnemu zobrazovaniu podlieha len celková konečná suma nákupu, ktorá sa tlačí na doklade ako suma v SKK spolu so sumou v EUR prepočítanej konverzným kurzom podľa pravidiel stanovených zákonom o zavedení meny euro.

</td></tr></tbody></table> <table border="0" width="669"> <tbody> <tr> <td width="50"> </td> <td> Je v pokladniciach povinné aj duálne zobrazovanie (prepočítavanie) daní a základu dane z pridanej hodnoty?
Hodnoty dane z pridanej hodnoty ani hodnoty základov dane z pridanej hodnoty nepodliehajú duálnemu zobrazovaniu. Duálnemu zobrazovaniu podlieha len celková cena nákupu, teda suma cien vrátane DPH.

</td></tr></tbody></table> <table border="0" width="669"> <tbody> <tr> <td width="50"> </td> <td> Je povinné duálne zobrazovanie uzávierok počas duálneho zobrazovania pred zavedením meny euro a po zavedení meny euro?
Vyhláška o používaní pokladnice a ani zákon o zavedení meny euro neustanovujú, že duálnemu zobrazovaniu majú podliehať iné tlačové výstupy, ako napr. denné a mesačné uzávierky.
Uzávierky a ostatné tlačové výstupy majú byť vždy uvádzané v platnej mene, to znamená pred zavedením eura, teda do 31. decembra 2008 v slovenských korunách (SKK) a od zavedenia eura, teda od 1. januára 2009 v eurách (EUR).


</td></tr></tbody></table>
<hr align="left" color="#808080" size="1" width="669"> <table border="0" width="669"><tbody><tr><td>
</td><td style="vertical-align: top;">
</td></tr></tbody></table>
Usporiadat
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

imino Pozri príspevok
Ahojte, prosim vas, ako je to so zaokruhlovanim...?? Ja uz mam z toho dualneho zobrazovania hlavu ako melon.... ci balon??

Mame takyto problem. V cenniku inzercie pre rok 2008 mame riadne uvedené ceny v SKK a v EUR. SKK je suma na cele koruny, EUR je zaokruhlene na dve desatinne miesta. Napr.: 12 000 Sk 398,33 EUR (14 280 Sk / 474,01 EUR) ((v zatvorke ceny s DPH))

Spravili sme si podklady pre cennik na rok 2009, EUR sme dali na cele euro a SKK sme zaokruhlili na cele SKK. Napr.: 399,00 EUR 12 020 Sk (474,81 EUR / 14 304 Sk) ((v zatvorke s DPH))

Tie nove ceny, teda platne od 1.1.2009, su spravne zaokruhlene? Mozu byt SKK zaokruhlene na cele koruny???

DAKUJEEEEM.
aj na moju otazku sa najde odpoved?
0 0
peawee peawee

peawee je offline (nepripojený) peawee

Hi,
po 1.1.2009 sa ceny prepocitavaju z EUR na SKK a to tak, ze cena v SKK je zaokruhlena na 2 desatinne miesta. (1,00 EUR = 30,13 SKK). Podla vyjadreni SOI je akceptovanie matematicke zaokruhlenie, ako aj orezanie prepocitanej ceny. Teda je akceptovane 1,00 EUR = 30,13 SKK ale aj 1,00 EUR = 30,12 SKK. Zaokruhlenie ceny v SKK na cele koruny nieje dovolene.
0 0
MilosMM MilosMM

MilosMM je offline (nepripojený) MilosMM

Zamýšľal sa niekto nad výkazom pokladne počas duálneho obehu?
Prípadne nemáte spracovaný systém ( výkaz, tabuľku ) na spracovanie a kontrolu odvodov Sk vo vzťahu k dennej uzávierke? Ide o súvislosť s prijímaním platieb v Sk, vydávaním v EUR a uzávierkou v EUR.
0 0
1veta 1veta

1veta je offline (nepripojený) 1veta

kathy_smal Pozri príspevok
Ak si zaplatis upgrade, dostanes novy certifikat a pokladna bude tlacit aj dualne. Ak nechces investovat do upgradu a terajsi certifikat je stale platny, treba na doklad pisat rukou.

"Každý podnikateľ pritom musí podľa generálneho zákona používať certifikovanú pokladnicu, pričom musí vlastniť certifikát vydaný po 1. januári 2008."
Tento zavádzajúci údaj sa šíri Internetom a médiami už ako zavádzajúca poplašná správa. V žiadnom zákone týkajúceho sa prechodu na Euro nie je uvedené, že registračná pokladnica musí mať certifikát po 1.1.2008. Dokonca ani nemusí vedieť duálne zobrazovať, pretože zákon nehovorí či to na účtenku musí napísať pokladnica alebo obsluha napr. rukou. Aj v online rozhovore p. riaditeľka ŠOI toto isté aj uviedla. Avšak všetci autori článkov opisujú jeden od druhého. Túto zavádzajúcu informáciu použil jeden domáci výrobca pokladníc ako svoj marketingový nástroj.
Takže zhrniem to: Povinnosť duálne zobrazovať ÁNO, avšak akým spôsobom to tam napíšem (rukou/strojom) zákon nehovorí, a už vôbec nehovorí o nejakých extra certifikátoch. Veď koniec koncov, kto bude certifikovať napr. rukou napísané cenovky na tovaroch...??
Som tu prvý krát, tak sa ospravedlňujem ak nebude všetko ako má byť.

Potrebujem rýchlo radu, lebo v pondelok mám doriešiť takýto problém:
Zaniesla som pokladňu (kúpenú koncom roka 2007 a teraz presne neviem tuším je to euro 200-skrátka najnovšia v tom čase aj s možnosťou prechodu na euro) do servisu, tam mi povedali, že máme väčší problém než ten, kvôli ktorému som ju tam dala a to, že nemáme nejaký upgrate, ktorý sme mali mať už pri začiatku duálneho zobrazovania. Že tá pokladňa je bez neho nepoužitelná, a že sa diví, že nám ešte nedali pokutu (je pravda, že kontrolu sme nemali). Vraj podľa zákona majú nejako inak vyzerať tie bločky čo z toho lezú.
Vraj nám ho objednajú a stojí 3300,-Sk ale mne sa to nejako nevidí.
(V pondelok mu mám dať vedieť, že či to chceme.)
Veď v citovanom príspevku sa píše, že vlastne tá pokladňa ani nemusí zobrazovat duálne mohli by sme to tam aj písať ručne.
Je pravda aj to, že som si to nepozrela v zákone (momentálne ani neviem presne v ktorom), ale od toho tu porada je, aby dali múdrejší radu tým menej zdatným v bludisku legislatívy.
Tak treba ten drahý upgrate, alebo mi chce servisák len nanútiť niečo čo nie je celkom nutné?
Alebo ak je to nutné vie niekto či je to bežná suma?
Dík dík dík Prajem všetkým pekný deň
0 0
dalilada dalilada

dalilada je offline (nepripojený) dalilada

Všetky pokladne museli prejsť kvôli duálnemu zobrazovaniu softvérovou úpravou. Na starých to už nebolo možné, Vaša novšia to umožňovala, ale je potrebný nový softvér. Je pravda, že ak firma mala menej ako 5 zamestnancov, tak bolo možné do 31.12.08 dopisovať prepočet na EUR ručne, čo už od 1.1.09 možné nie je. Preto kasu treba prestaviť. U nás bol softvér lacnejší, resp. technik menej účtuje, ale nie som z BA. Možno násť lacnejšieho technika?
0 0
nokia901 nokia901

nokia901 je offline (nepripojený) nokia901

Určite má "servisák" pravdu, upgrade je potrebný, ale skús na cenu spýtať ešte u iného, možno bude lacnejší. Každý dobrý predajca určite má upgrade vo svojej pokladni, aby tak predišiel zbytočným pokutám. Aj keď vlastne je ti teraz už na nič, kedže sa všetky ceny musia prerátať na euro a nahodiť tak do pokladne.
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Netreba zabudat, ze aj keby si teraz tych 16 dni zavrela, tak aj potom vlastne je povinnost dualneho zobrazovania, ale opacneho a teda ten novy program je podla mna potrebny, ale mozno treba v suvislosti s novym zakonom pouvazovat uz nad celkovou premenou pokladne, kedze aj nove, zakupene v roku 2008 nebudu novemu zakonu zodpovedat.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Mám známu v SOI, prezradila mi, že v pondelok nabehnú a budú sekať pokuty, až sa bude chumeliť (za nesprávene duálne zobrazenie, za nesprávne cenovky, za neprijímanie Sk, za vydávanie Sk). Koho sa to týka, dajte si všetko do poriadku.
0 0
ALDA ALDA

ALDA je offline (nepripojený) ALDA

stará mama, matka, manželka
Rozalka Pozri príspevok
Mám známu v SOI, prezradila mi, že v pondelok nabehnú a budú sekať pokuty, až sa bude chumeliť (za nesprávene duálne zobrazenie, za nesprávne cenovky, za neprijímanie Sk, za vydávanie Sk). Koho sa to týka, dajte si všetko do poriadku.
0 0
slavkavar slavkavar

slavkavar je offline (nepripojený) slavkavar

Možeš mi prosim preveriť či duálnemu zobrazeniu Eur - Skk podlieha aj autoumyváreň?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Duálnemu zobrazeniu podlieha všetko vo vzťahu obchodník - konečný spotrebiteľ (= občan).
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Zaokrúhľovanie:

cenové štítky na tovaroch v predajni, cena v Eur aj Sk zaokr. na 2 des.miesta. Je to takto správne? Ďakujem.
0 0
zaja zaja

zaja je offline (nepripojený) zaja

Potrebovala by som zhrnúť a ODOBRIŤ duálne zobrazovanie.

Cena tovaru do 31.12.2008 5,00 Sk = 0,17 EUR
po 1. 1.2009 0,17 EUR = 5,12 Sk


JEDNOTKOVE CENY do 31.12.2008 5,000 Sk = 0,166 EUR
po 1. 1.2009 0,166 EUR = 5,000 Sk


Takto som ja pochopila výklad zákona. Ďakujem za názor.
0 0
Eugenika Eugenika

Eugenika je offline (nepripojený) Eugenika

Možem s opytať, ako riešite pokladňu? Konkretne, všetci moji klienti maju v pokladni kukoncu roka 2008 min. 500tisic v učtovníctve, v skutočnosti v pokladni nič nie je. Čo s tým v ďalšom roku? V účtovníctve sa to len prepočíta na euro, ale čo s inventúrami a pod? Brať to tak, že to je vec klienta, či danú hotovosť má, alebo čo s tým?
Ďakujem za info.
0 0
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

Samozrejme, účtovný zostatok ku koncu roka treba fyzicky zameniť v banke, o čom dostaneme doklad. T
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Eugenika Pozri príspevok
Možem s opytať, ako riešite pokladňu? Konkretne, všetci moji klienti maju v pokladni ku koncu roka 2008 min. 500tisic v učtovníctve, v skutočnosti v pokladni nič nie je. Čo s tým v ďalšom roku? V účtovníctve sa to len prepočíta na euro, ale čo s inventúrami a pod? Brať to tak, že to je vec klienta, či danú hotovosť má, alebo čo s tým?
Ďakujem za info.
Predpokladám, že si externý účtovník (ja tiež); upozornila by som konateľa, že treba k 31.12.08 vykonať inventúru pokladne, pritom zistiť, ako vznikol ten rozdiel cca 500 tis. Sk; ak sú to peniaze, ktoré konateľ použil na svoj účel, treba to buď vrátiť do pokladne (čo asi ťažko...) alebo urobiť zmluvu o pôžičke medzi s.r.o. a konateľom, uviesť deň splatnosti pôžičky, prípadne rozpis splátok... a pod.; zmluvu zaúčtovať 355/211. Tým sa usporiada zostatok v pokladni. Konateľ môže svoj záväzok splatiť v r. 2009 napr. podielom na HV (ak vznikne zisk).
Určite ty ako účtovník nemôžeš urobiť nič iné, len upozorniť na nezrovnalosť a požadovať doklad na jej odstránenie.
0 0
Zerro Zerro

Zerro je offline (nepripojený) Zerro

Neviem,ako správne duálne zobraziť cenník,kde mám rozpísané litre/euro/sk.Problémom nie je prepočítať základnú cenu za liter,ale to,že napr.pri výpočte 1,5l x 1,23€ je výsledná cena 1,85€,kedysi to bolo 1,5l x 37,-Sk čiže 55,5 Sk no a problém nastáva, ak príde zákazník a cenu,ktorú doteraz poznal,čiže 55,5 Sk si hodí do eurokalkulačky a tá mu ukáže 1,84€.Viem,že je to len 0,01 €,ale ako poznám ľudí,bude treba vysvetľovať.Ja som toho názoru,že sa urobí prepočet základnej jednotky/v tomto prípade 1litra/ a ďalej sa počíta už násobok tej sumy v eurách.Potrebujem sa len uistiť,či to tak ozaj je.Ďakujem.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Zerro Pozri príspevok
Neviem,ako správne duálne zobraziť cenník,kde mám rozpísané litre/euro/sk.Problémom nie je prepočítať základnú cenu za liter,ale to,že napr.pri výpočte 1,5l x 1,23€ je výsledná cena 1,85€,kedysi to bolo 1,5l x 37,-Sk čiže 55,5 Sk no a problém nastáva, ak príde zákazník a cenu,ktorú doteraz poznal,čiže 55,5 Sk si hodí do eurokalkulačky a tá mu ukáže 1,84€.Viem,že je to len 0,01 €,ale ako poznám ľudí,bude treba vysvetľovať.Ja som toho názoru,že sa urobí prepočet základnej jednotky/v tomto prípade 1litra/ a ďalej sa počíta už násobok tej sumy v eurách.Potrebujem sa len uistiť,či to tak ozaj je.Ďakujem.
Je to na firme ako si určí jednotkové ceny. Ja by som v tomto prípade dala cenu za 1 L 1,228 €; potom za 1,5 L bude platba 1,84 €.
0 0
Eugenika Eugenika

Eugenika je offline (nepripojený) Eugenika

Ano, som externa uctovnicka, dakujem za radu. Nad pozickami som rozmyslala, uvidim, ako sa rozhodnu konatelia, co s tym.
0 0
plavčík plavčík

plavčík je offline (nepripojený) plavčík

človek s dušou
Natrafila som na niečo s čím som si nie celkom istá.... ide o duálne zaokrúhľovanie na faktúrach...

Nám to SW urobil takto
do 31.12.2008 = 4382,50SK / konv.kurz 30,1260/=145,47 Euro
ale po 1.1.2009
máme fa na :
145,47 EURO/ čo je v SK 4382,43 ...


Lietajú mi tam haliere.... i keď sa jedná iba o "informatívnu zmienku " v SKK po 1.1.2009

No a teraz som sa dočítala v "Generálnom zákone", že na SK sa to má zaokrúhľovať na celé SK...

citujem:zák.č.659/2007 - §1 ods.2, písm.i
i) duálne zobrazovanie cien, platieb a iných hodnôt (ďalej len „duálne zobrazovanie“) je zobrazovanie a uvádzanie cien výrobkov, tovarov, liekov, energií, vody, nájmu, služieb, výkonov, prác a nehnuteľností8) vrátane poistného, taríf v oblasti dopravy, pôšt, elektronických komunikácií a sieťových odvetví, uhrádzaných miezd, platov a iných odmien, príspevkov a náhrad,9) poistných plnení, dávok sociálneho poistenia, dávok sociálneho zabezpečenia, dôchodkov starobného dôchodkového sporenia a dávok doplnkového dôchodkového sporenia,10) dávok sociálnej pomoci, dávok sociálnej podpory a iných sociálnych dávok,11) daní a poplatkov,12) cla,13) a pokút a iných peňažných sankcií,14) vrátane zmluvných sankcií
a peňažných náhrad škôd,14) náhrad za vyvlastnenie15) a iných peňažných čiastok, finančných plnení a majetkových hodnôt vrátane jednotkových cien (ďalej len „ceny, platby a iné hodnoty“) zároveň v slovenskej mene a tiež v eurách výlučne podľa konverzného kurzu a ďalších pravidiel pre prechod na euro,16) pričom predo dňom zavedenia eura sú pre duálne zobrazovanie rozhodujúce peňažné sumy cien, platieb a iných hodnôt uvedené v slovenských korunách vrátane halierov (ďalej len „slovenské koruny“) a súbežne sa na informatívne účely uvádzajú peňažné sumy v eurách vrátane euro centov (ďalej len „eurá“) a pre duálne zobrazovanie odo dňa zavedenia eura vrátane dňa zavedenia eura sú rozhodujúce peňažné sumy cien, platieb a iných hodnôt uvedené v eurách a súbežne sa na informatívne účely uvádzajú peňažné sumy v slovenských korunách.


PS: na došlých fa. je to ako kde: dokonca je to aj na 3 či 4 desatinné miesta i v EURO i v SKK...

SOM S TOHO MAGÓÓÓR

napr. dnes som mala fa:
práca/oprava/ ...15,734 EURO
materiál..............4,243 EURO
základ dane.......19,98 EURO


ale keď si to matematicky zaokrúhlim:
práca....15,73 EURO
materiál..4,24 EURO
tak mi výde 19,97 EURO

čo s tým 1 centom?

HELP-HELP-HEPL ME
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať