Zavrieť

Porady

Ocenenie nehnuteľnosti

Chcela by som sa opýtať,ako mám správne oceniť byt,ktorý mám 6 rokov v osobnom vlastníctve a mám tu nahlásený aj trvalý pobyt,keď som sa rozhodla ho začať prenajímať a účtovať formou jednoduchého účtovníctva. Ak ho ocením reprodukčnou obstarávacou cenou, ktorú určí znalecký posudok a zaradím ho do hmotného investičného majetku s odpisovým plánom na 20 rokov, urobím správne?Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    anto je offline (nepripojený) anto

    ekonóm anto
    Byt možno oceniť obstaravacou cenou, nie súdnoznaleckým posudkom. Ten sa neuznáva pre účely dane z príjmov. Ak bol byt nadobudnutý pred šiestimi rokmi, tak by tam mala byť niekde buď faktúra, alebo dohoda o kúpe a predaji bytu. Byt je potrebné zaradiť ako majetok, teraz ale neviem do ktorej odpisovej skupiny a začať ho odpisovať z hodnoty, akú by mal po šiestich rokoch, čiže to bude vstupná cena pre odpisy. Podotýkam, že je potrebné o nájme bytu mať spravenú zmluvu, súhlas bytového družstva, ak tam sú nejaké podmienky a samozrejme túto skutočnosť - že byt bude používaný na podnikanie - nechať zapísať do katastra ako objekt podnikania. Zároveň je potrebné mať podnikateľskú činnosť na tento obor podnikania. Jednoduchšie to vidím v tom, že byt sa bude prenajímať za x sumu a zároveň sa budú viesť výdavky na tento byt, ak sa to jedná o náhodné a jednorazové príjmy, tak netreba podnikateľskú činnosť, len na konci roka podať daňové priznanie. Problematika prenájmu je ako z právnického tak aj z daňového hľadiska dosť náročná.
    So všetkým súhlasím, ale v paragrafe 25 je uvedené, že ak sa jedná o nehnuteľnosť,na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane z prijmu, môže sa oceniť reprodukčnou /cena za ktorú by sa majetok obstaral v čase, keď sa o ňom účtuje/a nie pôvodnou obstarávacou cenou. Tento byt som kúpila za 160.000 Sk a dnes má minimálnu hodnotu 1.500.000. Takže to je veľký rozdiel vo výške odpisov.

    anto je offline (nepripojený) anto

    ekonóm anto
    Dobre, zabudol som na túto možnosť, je to možné oceniť reprodukčnou cenou.
    Ďakujem pán Anton. Som rada, že mi potvrdzujete môj predpoklad. Chcela by som si byť ešte istá tým, kto určuje túto reprodukčnú cenu. Je to znalec svojim znaleckým posudkom?

    Ocenenie nehnuteľnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.