Zavrieť

Porady

Povinné zmluvné poistenie-plnenie

Zdravím vospolok.Chcel by som Vás poprosiť o radu.
Pri dopravnej nehode som bol poškodený.Stál som na červenú a zozadu do mňa napálil kamion.Naštastie sa nikomu nič nestalo.Kedže sa spoza volantu vytackal opitý šofér,volal som políciu.
Vinník aj ja máme PZP v Kooperative.Moje vozidlo má 14 rokov-VW Golf.Po obhliadke bola vyčíslená totálna škoda-náklady na opravu by boli 93.000 Sk bez DPH. Zajtra sa to hodlám odovzdať na likvidáciu poisťovni.
Nemáte niekto skúsenosť akko poisťovňa postupuje v takýchto prípadoch?Jeden známy hovoril,že mi vyplatia len cenu vraku-je to pravda?Fakticky som prišiel o vozidlo,do ktorého som predtým investoval nemalé financie a ak mi vyplatia cenu vraku,čo si za to kúpim? Ďakujem za každú radu!
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

julinosms Pozri príspevok
Zdravím vospolok.Chcel by som Vás poprosiť o radu.
Pri dopravnej nehode som bol poškodený.Stál som na červenú a zozadu do mňa napálil kamion.Naštastie sa nikomu nič nestalo.Kedže sa spoza volantu vytackal opitý šofér,volal som políciu.
Vinník aj ja máme PZP v Kooperative.Moje vozidlo má 14 rokov-VW Golf.Po obhliadke bola vyčíslená totálna škoda-náklady na opravu by boli 93.000 Sk bez DPH. Zajtra sa to hodlám odovzdať na likvidáciu poisťovni.
Nemáte niekto skúsenosť akko poisťovňa postupuje v takýchto prípadoch?Jeden známy hovoril,že mi vyplatia len cenu vraku-je to pravda?Fakticky som prišiel o vozidlo,do ktorého som predtým investoval nemalé financie a ak mi vyplatia cenu vraku,čo si za to kúpim? Ďakujem za každú radu!
Keďže ide o PZP, nie o havarijné poistenie, pri náhrade škody sa vychádza z časovej hodnoty auta, teda ide o amortizovanú cenu. Tvoje auto nebude mať takú hodnotu, ako nové. Poisťovňa pravdepodobne vypočíta zostatkovú hodnotu auta, ktorá určite nebude podľa tvojich predstáv - druhé auto (ani ojazdené) si za to nekúpiš.

Môžeš rozdiel medzi opravou a škodou vyplatenou poisťovňou vymáhať od vinníka nehody prostredníctvom občianskeho súdu.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
julinosms julinosms

julinosms je offline (nepripojený) julinosms

Chobot-dakujem za informáciu. Podľa čoho ohodnotia moje auto pred nehodou?Podľa inzerátov z tlače?Alebo je na to potrebný daľší posudok? Neviete náhodou či pri totálnej škode musí byť auto odhlásené z evidencie na dopravnom inšpektoráte?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

julinosms Pozri príspevok
Chobot-dakujem za informáciu. Podľa čoho ohodnotia moje auto pred nehodou?Podľa inzerátov z tlače?Alebo je na to potrebný daľší posudok?
Oni majú svojich znalcov a tabuľky amortizácií. Oni ti urobia ohodnotenie.

julinosms Pozri príspevok
Neviete náhodou či pri totálnej škode musí byť auto odhlásené z evidencie na dopravnom inšpektoráte?
To ti povedia v poisťovni, čo všetko budú chcieť pred vyplatením náhrady - určite ale budeš musieť odhlásiť auto a niekde ho nechať zlikvidovať.
0 0
julinosms julinosms

julinosms je offline (nepripojený) julinosms

Prichádza na rozuzlenie...

Po všetkej tej papierovej-prefocovacej tortúre som sa dnes dozvedel "skvelú" správu.
Hodnota vozidla pred nehodou bola vyčíslená na 60 tisic Sk , použiteľné časti ,ktoré vraj môžem rozpredať sú v hodnote 40 tisic Sk, takže mi poisťovňa vyplatí cca 20 tisic - dobré, že?
Do auta som v priebehu dvoch mesiacov pred nehodou nasypal viac ako tých 20 tisic.. Poistku poctivo platím, nikdy som nemal nehodu a tejto som nijako zabrániť nemohol.
Je to špinavosť najhrubšieho zrna.. ( Bol som v nesprávnom čase na nesprávnom mieste a mám proste smolu..
Čo sa týka občiansko-právneho vymáhania šanca na úspech je vraj 1:1000..
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
cenu vozidla poisťovňa určuje podľa aktuálnej ponuky na trhu / v priemere /
skús si zistiť ako sa pohybujú ceny napr. v autobazároch

pokiaľ poisťovňa vyčíslila škodu ako totálku - nie je oprávnená určovať čo urobíš s autom - môžeš si ho dať ešte opraviť / pokiaľ sa oplatí /

určovanie škody / urob si aj sám pre istotu / : poisťovňa zistuje ceny a práce v autorizovaných servisoch /originál diely /- čiže dosť vysoké sumy - z toho sa potom odpočíta percentuálna hodnota amortizácie - pokiaľ táto suma presiahne trhovú hodnotu auta označí sa škoda na aute ako totálka

Hodnota vozidla pred nehodou bola vyčíslená na 60 tisic Sk , použiteľné časti ,ktoré vraj môžem rozpredať sú v hodnote 40 tisic Sk, takže mi poisťovňa vyplatí cca 20 tisic - dobré, že?
proti rozhodnutiu poisťovne by som sa určite odvolala - / priprav si vhodné argumenty /
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

náklad na opravu (93 000 Sk) presahuje aktuálnu cenu vozidla (60 000 Sk). V tomto prípade sa skutočná škoda počíta ako rozdiel ceny pred a po búračke ( 60 000 - 40 000 = 20 000 Sk). Obe ceny stanovila poisťovňa, a klient buď súhlasí, alebo preukáže, že ceny neboli stanovené dobre. Preukázanie je možné prakticky iba jedným spôsobom -znalecký posudok. Je možné ponúknuť vozidlo poisťovni na odkúpenie - t.j. poisťovňa si nechá vozidlo, a zaplatí cenu pred nehodou - napr. 60 000 Sk. Iná možnosť - ponúknuť havarované vozidlo na predaj (internetový predaj). O 14 ročný slušne havarovaný golf za 40 000 Sk bude určite bitka. Ak sa nenájde záujemca za 40 - 30 resp. ani 20 000 Sk, je zrejmé, že cena havarovaného vozidla nebola určená profesionálne, poisťovňa vystupuje z pozície sily, a takto si chce prilepšiť na úkor poškodeného. Technik poisťovne nie je pánboh - nemusí byť ani profesionál,spôsob výpočtu nemusí byť v súlade so zákonom atp. Na takýto postup platí iba rýchla a ostrá reklamácia zo strany klienta. Klientela na Slovensku je bohužiaľ zvyknutá, poslúchať pokyny poisťovne.
Uvediem 5 najčastejších trikov poisťovne:
1. vysoký odpočet zvyšku vozidla (tento prípad)
2. odmieta uhradiť vedľajší náklad ( posudok...) - klient ktorý nemá vedomosti znalca nevie, či bol odškodnený korektne, a teda potrebuje kontrolný posudok znalca na overenie postupu poisťovne
3. úhradu škody podmieňuje predložením účtov ( zákon prikazuje odškodniť , nehovorí, že to musí byť na základe účtu, a nie je možné podmieniť vyplatenie odškodnenia vykonaním opravy)
4. Nepreplatenie DPH pri kalkulácii poisťovne ( poisťovňa musí uhradiť skutočnú škodu - stanovenú napr. znalcom, kde je zahrnuté DPH. Ak ma dnes odškodnia bez DPH, a ja vykonám opravu o rok, musím zaplatiť účet v každom prípade s DPH)
5. Nepreplatenie náhradného vozidla - škoda hovoriť

pozn. nárok je vždy iba na skutočnú škodu, bez ohľadu na to, či ju platí poisťovňa, vinník, alebo pánboh. Z toho vyplýva, že požadovať preplatenie amortizácie v následnom občiansko právnom spore je absolútny nezmysel, ktorý pobaví každého sudcu.
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

ešte jedna poznámka, julinosms, aj auto po búračke je výsostne tvoj majetok, a nikto ti nemá čo predpisovať aby si odhlásil vozidlo, odovzdal ho došrotu a podobné nezmysly. Auto je TVOJE, a basta! Urobíš s ním čo uznáš za vhodné. Niektoré skoršie príspevky k Tvojmu prípadu sú ako to slušne povedať eeeee........
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
Z toho vyplýva, že požadovať preplatenie amortizácie v následnom občiansko právnom spore je absolútny nezmysel, ktorý pobaví každého sudcu.
predmetom občiansko právneho sporu je nárok na doplatenie rozdielu medzi vyfakturovou sumou a plnením poisťovne / info priamo od zdroja / full servis pre dopravné nehody
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

hanelie Pozri príspevok
predmetom občiansko právneho sporu je nárok na doplatenie rozdielu medzi vyfakturovou sumou a plnením poisťovne / info priamo od zdroja / full servis pre dopravné nehody
je možný kontakt na zdroj z prvej ruky, resp. full servis pre dopravné nehody? ďakujem
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
pozri tu: http://www.das.sk/old/htm/produkt_smv.htm
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

hanelie, DAS ponúka zastupovanie pri vymáhaní SKUTOČNEJ ŠKODY. Poisťovňa - čuduj sa svete - takisto podľa zákona platí SKUTOČNÚ ŠKODU. Čo teda chceš vymáhať v občiansko právnom spore? Rozdiel medzi dvoma skutočnými škodami? Skutočná škoda je totiž iba jedna, a jej výpočet je stanovený osobitnými predpismi podľa toho o aký majetok sa jedná ( auto, dom, atp.)
Pri "novom" aute je skutočná škoda rovná cene opravy (faktúra), u "staršieho" je vplyvom amortizácie nižšia. Ak budú dve identické autá poškodené v identickom rozsahu, a aj cena opravy bude rovnaká, skutočná škoda rovnaká nebude, lebo na tom staršom sa prejaví vplyv amortizácie.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Oprášim túto tému a prosila by som ľudí znalých veci ........stretla som sa s prípadom , kedy je podozrenie , že faktúra poškodeného zo servisu je nadhodnotená a poisťovňa časť plnenia odmietla .Poškodený rozdiel bude žiadať od vinníka nehody . Čo v takomto prípade , ako dokázať , že sa tam niečo u poškodeného deje, alebo dialo v súčinnosti so servisom ?
0 0
Monča Monča

Monča je offline (nepripojený) Monča

A ako dokázať, že to "niečo" sa dialo medzi servisom a likvidátorom a ten poškodený o tom ani nevie, on len zaplatil za opravu vyššiu sumu možno ako mal.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Monča Pozri príspevok
A ako dokázať, že to "niečo" sa dialo medzi servisom a likvidátorom a ten poškodený o tom ani nevie, on len zaplatil za opravu vyššiu sumu možno ako mal.
.........mne sa zdá , že hodnota opravy je vyššia ako hodnota auta , čo v takom prípade ?
0 0
Monča Monča

Monča je offline (nepripojený) Monča

Nám sa to tiež nepozdávalo. Aktuálna cena auta bola v tom čase vraj nejakých 9.500 Eur podľa priemeru, po tých koeficientoch to vyšlo ešte menej. Od poisťovne sme dostali 6.700 Eur, oprava bola 10.500 Eur. Doplatili sme si sami, veď auto bolo opraviteľné, malo 1,5 roka. Tiež sa nám to nepozdáva, napr. to, že museli meniť riadiacu jednotku, pritom auto odišlo z miesta nehody poriadny kus samé, takisto udrel kamión zozadu. Ani v jednom zázname z obhliadky likvidátora, a to sú 3, nie je poznámka o nejakých vadách. Chyba bola asi aj v tom, že sme neboli ani pri jednej obhliadke.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Trošku to priblížim o čo ide , ale to je len pohľad zo strany poisteného (vinníka), u ktorého škoda sa ide hradiť zo zákonnej poistky(vinníka) pre poškodeného .Ešte neviem ako sa k tomu postaví poisťovňa , či bude plniť poistné v plnej výške , ale jednoducho pohľadom na poškodené vozidlo , oči laikov odhadli opravu na cca 700 - 1000 euro(to už je ozaj navýšené) ........a zrazu fa je na svete a na sumu 2700 Euro .....preto sa zdá , že niečo nie je v poriadku .
Či to je už medzi poškodeným a pracovníkom čo robil obhliadku , alebo medzi poškodeným a servisom , alebo ako píšeš možno medzi servisom a pracovníkom ktorý robí obhliadku .

Predtým na tlačive z obhliadky bola vyčíslená aj predbežná cena opravy , ktorú stanovil obhliadjúci , lenže teraz to už vyčíslené nie je , že to už nerobia .
0 0
preboha preboha

preboha je offline (nepripojený) preboha

Zita5 Pozri príspevok
Oprášim túto tému a prosila by som ľudí znalých veci ........stretla som sa s prípadom , kedy je podozrenie , že faktúra poškodeného zo servisu je nadhodnotená a poisťovňa časť plnenia odmietla .Poškodený rozdiel bude žiadať od vinníka nehody . Čo v takomto prípade , ako dokázať , že sa tam niečo u poškodeného deje, alebo dialo v súčinnosti so servisom ?
v prvom rade treba nechať odborníkovi porovnať fakturu a skutočne vykonanú opravu. výsledok môže byť dvojaký: 1. servis naúčtoval niečo čo nemal,
2. poisťovňa robí obštrukcie
Ďalší postup treby zvoliť podľa výsledku
0 0
zuzik311 zuzik311

zuzik311 je offline (nepripojený) zuzik311

ahojte mala by som otázočku. v decembri 2010 som mala autonehodu - poškodila som zvodidlá čo som riadne nahlásila. poisťovňa vyplatila poškodenému škodu. dnes mi prišiel list v ktorom odo mňa poškodený žiada vyplatiť rozdiel medzi nákladmi na opravu - t. j. 600 EUR a vyplatenou sumou od poisťovne 450 EUR t. j. 150 EUR. Je tam napísané že to treba uhradiť do 7 dní od doručenia inak to dá na súd..
má zmysel ísť do poisťovne urobia s tým niečo alebo to mám riešiť sama odvolaním alebo nemám šancu a mám to zaplatiť? Ďakujem
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

zuzik311 Pozri príspevok
ahojte mala by som otázočku. v decembri 2010 som mala autonehodu - poškodila som zvodidlá čo som riadne nahlásila. poisťovňa vyplatila poškodenému škodu. dnes mi prišiel list v ktorom odo mňa poškodený žiada vyplatiť rozdiel medzi nákladmi na opravu - t. j. 600 EUR a vyplatenou sumou od poisťovne 450 EUR t. j. 150 EUR. Je tam napísané že to treba uhradiť do 7 dní od doručenia inak to dá na súd..
má zmysel ísť do poisťovne urobia s tým niečo alebo to mám riešiť sama odvolaním alebo nemám šancu a mám to zaplatiť? Ďakujem
kludne to mozes ignorovat a ani nereagovat ...
alebo im mozes napisat, ze v case nehody si mala platne PZP, a teda ze vsetky ich opravnene naroky za teba vybaví poistovna ... a ze ked im to poistovna nechce vyplatit, tak nech ju zaluju ... a dorazne im napis ze ty po riadnom nahlaseni nehody v poistovni uz s udalostou ani s ich narokmi nemas nic spolocne a nech ta viac neobtazuju

rozhodne nic neplat lebo vyzadovat od teba peniaze namaju pravo
0 0
zuzik311 zuzik311

zuzik311 je offline (nepripojený) zuzik311

bubkoch Pozri príspevok
kludne to mozes ignorovat a ani nereagovat ...
alebo im mozes napisat, ze v case nehody si mala platne PZP, a teda ze vsetky ich opravnene naroky za teba vybaví poistovna ... a ze ked im to poistovna nechce vyplatit, tak nech ju zaluju ... a dorazne im napis ze ty po riadnom nahlaseni nehody v poistovni uz s udalostou ani s ich narokmi nemas nic spolocne a nech ta viac neobtazuju

rozhodne nic neplat lebo vyzadovat od teba peniaze namaju pravo

super ďakujem za radu. chcem sa spýtať keď sa tam vyhrážajú exekúciou a súdom aj tak nemám platiť? bojím sa čo ak mi zablokujú účty ???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať