Zavrieť

Porady

Práca nadčas

Chcem sa opýtať je s prácou nadčas, je zamestnávateľ ten kto rozhoduje ako sa práca nadčas má vysporiadať, či ju teda zamestnancom preplatí alebo si majú čerpať náhradné voľno, alebo si môže zamestnanec požiadať o čerpanie náhradného voľna a zamestnávateľ mu je povinný toto voľno poskytnúť. Poraďte prosím.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
Usporiadat
ruci ruci

ruci je offline (nepripojený) ruci

Indra, mas pravdu :-) , je to v tom case.

Tak som sa radila a zhodli sme sa na jednom, podla dikcie zakona ("práca nadčas je práca mimo základného pracovného času a nad určený týždený pracovný čas") musia byt splnene obidve podmienky.
No da sa to urcit len za tyzden uz uzatvoreny, ked uz mam v rukach dochadzku zamestnanca za predchadzajuci tyzden. Skontrolujem splnenenie tyzdenneho pracovneho casu, ak je prekroceny, vsetko nad jeho hranicu mimo zakladneho pracovneho casu je praca nadcas.
Ak by nebol splneny tyzdenny pracovny cas, tak nie je praca nadcas ani praca vykonanvana mimo zakladneho pracovneho casu, ani praca vykonavana mimo volitelneho pracovneho casu. Az naplnenim tyzdenneho fondu, by sa vykonavala praca nadcas.

Co vy na to?
0 0
indra indra

indra je offline (nepripojený) indra

Súhlasím. Samozrejme, treba splniť aj podmienku výkonu práce nad určený týždenný pracovný čas.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Zdravím všetkých

To znamená že je možné 300 hodín nadčasovať???

150 štandardne a ďalších 150 ak je dohoda, či súhlas?

Hada Pozri príspevok
ja to vnimam cez ZP, zamestnavatel ma pravo nariadit prvych 150 hod. nadcasov, na dalsie hodiny uz musi byt vzajomna dohoda, takze mzda zahrnujuca pracu nadcas je podla mna iba pre tych prvych 150 hod.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Anonymka Pozri príspevok
Zdravím všetkých

To znamená že je možné 300 hodín nadčasovať???

150 štandardne a ďalších 150 ak je dohoda, či súhlas?

§ 97
Práca nadčas
(7) V kalendárnom roku možno nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín.

(10) Zamestnávateľ môže z vážnych dôvodov dohodnúť so zamestnancom výkon práce nadčas nad hranicu ustanovenú v odseku 7 v rozsahu najviac 250 hodín.
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

Prosím Vás o radu. My sme prvý krát vyslali zamestnanca na dlhšiu pracovnú cestu, na ktorej bude aj cez víkend. Čiže dostane diéty atď. Chcem sa ale opýtať, okrem diét, vreckového ja mu tento čas nad rámec pracovného času budem vo výplate vykazovať ako nadčasovú prácu?
0 0
jana32 jana32

jana32 je offline (nepripojený) jana32

jana32 Pozri príspevok
Prosím Vás o radu. My sme prvý krát vyslali zamestnanca na dlhšiu pracovnú cestu, na ktorej bude aj cez víkend. Čiže dostane diéty atď. Chcem sa ale opýtať, okrem diét, vreckového ja mu tento čas nad rámec pracovného času budem vo výplate vykazovať ako nadčasovú prácu?
Prosím poraďte mi, ide o tom, že cez víkend bude skutočne aj pracovať takže mal by to dostať zaplatené ako nadčas, však?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

jana32 Pozri príspevok
Prosím Vás o radu. My sme prvý krát vyslali zamestnanca na dlhšiu pracovnú cestu, na ktorej bude aj cez víkend. Čiže dostane diéty atď. Chcem sa ale opýtať, okrem diét, vreckového ja mu tento čas nad rámec pracovného času budem vo výplate vykazovať ako nadčasovú prácu?
Áno, keďže je na služobnej ceste, tak dostane vyplatené ako píšeš diéty a vreckové, ktoré mu prislúchajú.
No a za čas, ktorý bude pracovať, a bude to už nad rámec jeho týždenného pracovného času, dostane aj príplatky za nadčas, alebo sa dohodnete na čerpaní náhradného voľna.
0 0
Marta L Marta L

Marta L je offline (nepripojený) Marta L

človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac
Prosim Vas a co pri pracach, ked zamestnavatel vysle pracovnika napr. zo Ziliny do Kosic za ucelom montaze. Nadcas je len doba prace, alebo mu moze zamestnavatel ako nadcas vypatit cas straveny dopravou na miesto vykonu prace a spat?
0 0
Marta L Marta L

Marta L je offline (nepripojený) Marta L

človek, ktorý sa nedá odradiť ...viac
Marta L Pozri príspevok
Prosim Vas a co pri pracach, ked zamestnavatel vysle pracovnika napr. zo Ziliny do Kosic za ucelom montaze. Nadcas je len doba prace, alebo mu moze zamestnavatel ako nadcas vypatit cas straveny dopravou na miesto vykonu prace a spat?
Skusam znovu.
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Zamestnanec v decembri 2008 vykázal 1,5 hodiny práce nadčas. / nad 150 hodín / Za 1,5 hodiny mu prislúcha mzda + 25% zvýhodnenie alebo náhradné voľno . Zamestnanec sa dohodol so zamestnávateľom ,že namiesto mzdového zvýhodnenia bude v mesiaci január čerpať náhradné voľno 1,5 hodiny. Fond pracovného času v januári je 176 hodín. Ako sa má evidovať to NV v dochádzke za mesiac január ? Dochádza potom v mesiaci január ku kráteniu fondu pracovného času zo 176 hodín na 174,5 hodín a zároveň ku kráteniu mzdy ? To sa mi nezdá vôbec logické , ale stretla som sa s takýmto názorom. Môžte sa mi k tomu vyjadriť ?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

ku kráteniu mzdy v žiadnom prípade nedochádza, nakoľko mu tá 1,5 hod. nebola zaplatená. V dochádzke za január sa vykáže čerpanie náhradného voľna 1,5 hod. Pozor, aby ste si skratku NV nepomýlili s neplateným voľnom.
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Tá 1,5 hodina mu bola preplatená , ale nebolo mu preplatené mzdové zvýhodnenie. A tu je ten problém ,ktorý neviem vyriešiť.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

aha, tak si nemôže čerpať náhradné voľno. ale mu musíte doplatiť len mzdové zvýhodnenie - 25% príplatok. Mal by ti to program v ktorom účtuješ umožniť. Ale, ak to zamestnávateľovi nevadí, a dohodol sa so zamestnancom na čerpaní NV, tak mu vykáž dochádzku tak, ako keby pracoval.
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Možno sa nerozumieme o čo mi ide.Tak to skúsim inak.

Ak sa zamestnanec a zamestnávateľ dohodnú na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas , tak potom zamestnancovi nepatrí dosiahnutá mzda +25% mzdové zvýhodnenie
alebo mu patrí len dosiahnutá mzda a nepatrí mu mzdové zvýhodnenie
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Jasne, nerozumeli sme si. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodnú, že za prácu nadčas si zamestnanec vyberie nahr. voľno, tak v tom prípade mu nepatrí mzdové zvýhodnenie-príplatok 25%.
0 0
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

Ešte raz , nepatrí mzdové zvýhodnenie ale patrí dosiahnutá mzda , tak ?
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
Veva Pozri príspevok
Daga, ja by som povedala ,že práca nadčas je práca nad jeho stanovaný týždenný pracovný čas ,ktorý je určený v pracovnej zmluve. Prácu nadčas máme nariadenú alebo povolenú .Povolená ak si máme možnosť bez nároku nadpracovať chýbajúce hodiny . Nariadený : napr.keď zamestnávateľ potrebuje pre plnenie úloh a tu vidím priestor pre možnú dohodu .-zaplatenia alebo na náhradné volno. Neviem akú formu evidovania dochádzky máte, ale doporučila by som "vždy "schváliť podpisom zames-ľa
zotrvanie na pracovisku nad svoj 8 hod.prac.dobu./aj na druhý deň/ Výšku prípaltkov - súhlasim s Peťom.
Prosím o radu, ako je to s prácou nadčas v prípade vodiča z povolania, keď firma je riadne bordelárska a žiadne príkazy na prácu nadčas nedá, ale zamestnancovi ráno povie, že si má naložiť auto a ísť na rozvoz, t.j. zamestnanec napr. hodinu a pol nakladá auto, vyrazí na cestu napr. do Dolného Kubína z Košíc, ale po ceste má ešte asi 11 vykládok, ktoré môžu trvať v priemere 1/2 hodinu a cestu z Dolného Kubína späť do Košíc. Pokiaľ vodič nie je superman, tak nemá šancu to stihnúť za 8 hodín. Ale firma nadčasy neprepláca, ak sa o ne bude zamestnanec súdiť, má nejakú šancu na úspech? Zamestnanec má zaplatené len normohodiny na mesiac pri 8 hodinovej smene. Okrem toho má kópie tachografových kotúčov z niekoľkých jázd, kde je jasne vidieť, kedy vyrážal a kedy došiel späť do skladu.
Ďakujem
0 0
chicago chicago

chicago je offline (nepripojený) chicago

Pekný deň všetkým,

nechcem otvárať novú tému, tak to skúšam "hodiť" sem. Máme v práci zamestnanca, ktorý má 8 hodinovú pracovnú dobu, zvyčajne nemá nariadený nadčas, no jeho príchody a odchody sú skoré a neskoré. Príde napríklad o 5:50 a odíde o 20:00. Zdôrazňujem, nemusí byť v práci. Bol upozornený. Ako človek, ktorý má na starosti dochádzku, ako mám zabezpečiť, aby v prípade kontroly táto vec "nehrýzla" kontrolórov. Jednak má príchod skoro každý deň pred 6 hod., čo je v ZP klasifikované ako práca v noci a jednak sa niekedy stane, že je v práci aj cez 12 hodín. Stačí, ak mi podpíše vyhlásenie o tom, že je si vedomý svojej pracovnej doby alebo mu musím zakaždým opravovať časy, aby "bolo dobre".

Skutočne ďakujem za odpoveď každému.

Jana
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

chicago Pozri príspevok
Pekný deň všetkým,

nechcem otvárať novú tému, tak to skúšam "hodiť" sem. Máme v práci zamestnanca, ktorý má 8 hodinovú pracovnú dobu, zvyčajne nemá nariadený nadčas, no jeho príchody a odchody sú skoré a neskoré. Príde napríklad o 5:50 a odíde o 20:00. Zdôrazňujem, nemusí byť v práci. Bol upozornený. Ako človek, ktorý má na starosti dochádzku, ako mám zabezpečiť, aby v prípade kontroly táto vec "nehrýzla" kontrolórov. Jednak má príchod skoro každý deň pred 6 hod., čo je v ZP klasifikované ako práca v noci a jednak sa niekedy stane, že je v práci aj cez 12 hodín. Stačí, ak mi podpíše vyhlásenie o tom, že je si vedomý svojej pracovnej doby alebo mu musím zakaždým opravovať časy, aby "bolo dobre".

Skutočne ďakujem za odpoveď každému.

Jana
Ak ho zamestnávateľ nepoveril, aby vykonával prácu nadčas, tak v práci mimo pracovného času nemá čo robiť. čo ak sa mu niečo stane?
0 0
chicago chicago

chicago je offline (nepripojený) chicago

mzdarka renca Pozri príspevok
Ak ho zamestnávateľ nepoveril, aby vykonával prácu nadčas, tak v práci mimo pracovného času nemá čo robiť. čo ak sa mu niečo stane?
Súhlasím! No ak mu takéto príchody a odchody vyhovujú a šéf to nerieši, tak čím sa môžme ako firma "obhájiť". Stačí podpísané upozornenie alebo vyhlásenie alebo oboznámenie, že sa v objekte mimo pracovnej doby nemá zdržiavať?
0 0
Načítať ďalšie