Zavrieť

Porady

Práca nadčas

Chcem sa opýtať je s prácou nadčas, je zamestnávateľ ten kto rozhoduje ako sa práca nadčas má vysporiadať, či ju teda zamestnancom preplatí alebo si majú čerpať náhradné voľno, alebo si môže zamestnanec požiadať o čerpanie náhradného voľna a zamestnávateľ mu je povinný toto voľno poskytnúť. Poraďte prosím.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
Usporiadat
expeeert expeeert

expeeert je offline (nepripojený) expeeert

Ono ako som sa dočítal niekde v diskusiách ako to riešia napr. v Yure v Hnúšti, keď nejaký zamestnanec zavolá IP - ten ak im aj uloží pokutu, tak tú sumu potom stiahnu zamestnancom z príplatkov, ktoré im nie je zamestnávateľ povinný vyplácať...
Potom si vraj rozmyslia či sa im oplatí ešte volať IP...
Neviem či je to aj tento prípad...
0 0
sameika sameika

sameika je offline (nepripojený) sameika

takže sa pravdy nijako zamestnanec nedovola, pekne, a vraj pravny stat...
0 0
evelien evelien

evelien je offline (nepripojený) evelien

stale sa motam v problematike nadcasov. zamestnanec odmenovany mesacnou mzdou ma nadcasy. ak si namiesto nich v ten isty mesiac nevyberie nahradne volno, musim mu dat v dany mesiac mzdu za nadcasy alebo staci si viest nadcasy len v ramci dochadzky a ked si ich nevycerpa, az potom dat mzdu aj mzdove zvyhodnenie za nadcasy?
dostala som dve protichodne informacie, tak neviem kudy-kam.
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

evelien Pozri príspevok
stale sa motam v problematike nadcasov. zamestnanec odmenovany mesacnou mzdou ma nadcasy. ak si namiesto nich v ten isty mesiac nevyberie nahradne volno, musim mu dat v dany mesiac mzdu za nadcasy alebo staci si viest nadcasy len v ramci dochadzky a ked si ich nevycerpa, az potom dat mzdu aj mzdove zvyhodnenie za nadcasy?
dostala som dve protichodne informacie, tak neviem kudy-kam.
ZP
§ 121
Mzda za prácu nadčas
(1)Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 35 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa prvej vety.
1 0
evelien evelien

evelien je offline (nepripojený) evelien

takze mzdu za nadcas mu dam, ale nadcasove zvyhodnenie az po troch mesiacoch, ak si nezoberie nahradne volno.
0 0
evelien evelien

evelien je offline (nepripojený) evelien

este dotaz - pracu nadcas pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom case (vodic MKD) posudzujem z pohladu tyzdenneho pracovneho času, ci mesačného?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

evelien Pozri príspevok
este dotaz - pracu nadcas pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom case (vodic MKD) posudzujem z pohladu tyzdenneho pracovneho času, ci mesačného?
mesačného, aj keď mám voči tomu výhrady, nakoľko takýto zamestnanec by mal mať vypracovaný pracovný kalendár a ak v daný deň odpracuje viac, ako je na ten deň naplánovaná zmena, tak by si to mala brať ako nadčas v daný deň.
0 0
evelien evelien

evelien je offline (nepripojený) evelien

ak by niekto potreboval - po odkonzultovani s viacerymi poradcami: pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom case sa nadcasy vedu len evidencne za cele obdobie, na ktore su so zamestnancom dohodnute taketo pracovne zmeny. az v poslednom mesiaci, v mojom pripade v tom najvyssom mozno dvanastom, sa posudi, ci zamestnancovi chybaju do casoveho fondu nejake tie hodiny, alebo ci mu nadcasy budu preplatene. v pripade chybajucich hodin si ich vraj musi odpracovat. za cele obdobie mu prislucha dohodnuta mesacna mzda + pripadne priplatky za pracu v noci.
0 0
martula000 martula000

martula000 je offline (nepripojený) martula000

rena70 Pozri príspevok
Pracujem ako predavačka v COOP jednota. Keďže mám cca 20 hodín mesačne nadčasy, zamestnávateľ ich neprepláca a mám si vybrať náhradné voľno. Aký je časový úsek, kedy si toto náhradné voľno možem vybrať? Je to v nasledujúcom mesiaci alebo má zákonník práce nejakú dlhšie stanovenú lehotu? Ďakujem za odpoveď.

Si štastna ak si možeš vybrař volno, pracujem v tej istej firme mame cca 40 h mesačne nadčas, nikto nám nič nepreplaca, žiadne volno nám nedáva,ak by sme si ho žiadali možme čakař vypoved. Vedenie firmy COOP jednota o tom vie, ale zatvara oči, dochadzka na predajni je ina ako dochadzka ktoru posiela veduca mesačne na podnik. Je to zufalá situacia a nevieme si rady. Pomože niekto radou?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

evelien Pozri príspevok
ak by niekto potreboval - po odkonzultovani s viacerymi poradcami: pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom case sa nadcasy vedu len evidencne za cele obdobie, na ktore su so zamestnancom dohodnute taketo pracovne zmeny. az v poslednom mesiaci, v mojom pripade v tom najvyssom mozno dvanastom, sa posudi, ci zamestnancovi chybaju do casoveho fondu nejake tie hodiny, alebo ci mu nadcasy budu preplatene. v pripade chybajucich hodin si ich vraj musi odpracovat. za cele obdobie mu prislucha dohodnuta mesacna mzda + pripadne priplatky za pracu v noci.
mala si zlých poradcov, nič sa nevedie evidenčne, ale sa vypracuje ročný prac. kalendár a ten sa nahrá aj do softu.
0 0
jmparazit jmparazit

jmparazit je offline (nepripojený) jmparazit

Na kolko nadčasových hodín sa môže urobiť dohoda o praci nadčas za rok 2011?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
sama vieš, čo treba robiť, ale ked sa bojíte výpovede, bojíte si nájsť inú prácu.....samotná rada nepomôže, treba konať.
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Prosím vás pekne o radu - ako je to s nadčasmi v prípade pracovnej cesty. Zamestnanec, ktorého obvyklý pracovný čas je od 8.00-16.00 hod., bol na služobnej ceste v zahraničí tri dni a prvé dva dni pracoval 8 hodín a posledný deň pracoval len do 10.00 hodiny, čiže len dve hodiny, ale cesta domov trvala až do 18.00 hod. Má nárok na 2 hodiny nadčasu za posledný deň? Ďakujem za odpoveď.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nemá
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

certik Pozri príspevok
Prosím vás pekne o radu - ako je to s nadčasmi v prípade pracovnej cesty. Zamestnanec, ktorého obvyklý pracovný čas je od 8.00-16.00 hod., bol na služobnej ceste v zahraničí tri dni a prvé dva dni pracoval 8 hodín a posledný deň pracoval len do 10.00 hodiny, čiže len dve hodiny, ale cesta domov trvala až do 18.00 hod. Má nárok na 2 hodiny nadčasu za posledný deň? Ďakujem za odpoveď.
Za čas trvania PC dostane preplatené stravné podľa Zákona o CN a to je všetko.
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Ďakujem pekne za odpoveď a ešte jedna otázočka: ak mali zabezpečenú stravu a ubytovanie, viem, že nemajú nárok na náhradu. Ale ak prvý deň prišli na miesto konania SC až o 14.00 hod. a potom už mali zabezpečnú stravu - nemali by dostať náhradu do tej 14.00 hodiny podľa toho, v ktorej krajine počas cesty strávili najviac času? A tak isto aj posledný deň trvania SC mali zabezpečené len raňajky, z mieta odchádzali o 10,00 a návrat domov bol o 18.00.... nechcem nikoho oškodovať, tak sa radšej pýtam. Ďakujem veľmi pekne.
0 0
Dufy Dufy

Dufy je offline (nepripojený) Dufy

Dobry den, chcel by som vas poprosit o radu, alebo mozno o vysvetlenie. Som zamestnanec ktory je vyslany pracovne dlhodobo mimo sidlo firmy. Pri odchode som podpisoval dodatok k PZ o vyplacani zamestnancovi mesacny priplatok ku mzde. za posledny mesiac som odrobil nadcasy ktore mi boli vyplatene. Moja otazka znie: vyska hodinovej mzdy sa ma ratat z PZ bez zaratania priplatku z dodatku, t.j. zo zakladnej mzdy, alebo vratane priplatku z dodatku? Dakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
certik Pozri príspevok
Ďakujem pekne za odpoveď a ešte jedna otázočka: ak mali zabezpečenú stravu a ubytovanie, viem, že nemajú nárok na náhradu. Ale ak prvý deň prišli na miesto konania SC až o 14.00 hod. a potom už mali zabezpečnú stravu - nemali by dostať náhradu do tej 14.00 hodiny podľa toho, v ktorej krajine počas cesty strávili najviac času? A tak isto aj posledný deň trvania SC mali zabezpečené len raňajky, z mieta odchádzali o 10,00 a návrat domov bol o 18.00.... nechcem nikoho oškodovať, tak sa radšej pýtam. Ďakujem veľmi pekne.
najskôr určíš výšku náhrady za 1. a posledný deň tak, ako keby nemali zabezpečenú stravu a potom to krátiš podľa toho, čo dostali, ak iba večeru, tak čiastočne stravné dostanú,. ak raňajky, tak tiež.
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

KEJKA Pozri príspevok
najskôr určíš výšku náhrady za 1. a posledný deň tak, ako keby nemali zabezpečenú stravu a potom to krátiš podľa toho, čo dostali, ak iba večeru, tak čiastočne stravné dostanú,. ak raňajky, tak tiež.
Ďakujem veľmi pekne:-)
0 0