Zavrieť

Porady

Živnostník dve firmy.....ako ďalej?

Ahojte, prosím Vás vie mi niekto poradiť ako je to v prípade ak živnostník má jednu firmu a chce si založiť druhú?

Ako je to s odvodmi? a ako je to s daňou? Musí za každú firmu z každého obratu platiť daň zvlášť?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    veronica
    Ahojte, prosím Vás vie mi niekto poradiť ako je to v prípade ak živnostník má jednu firmu a chce si založiť druhú?

    Ako je to s odvodmi? a ako je to s daňou? Musí za každú firmu z každého obratu platiť daň zvlášť?
    Ďakujem
    Napíš viac, ťažko sa ti takto dá poradiť - akú firmu s.r.o. , alebo robí niečo na živnosť a ešte chce robiť niečo iné?

    veronica je offline (nepripojený) veronica

    :O)), takto na rýchlo sa to nedá :)))) ...viac veronica
    Má živnosť a chce ete jednu živnosť...
    Budem veľmi rada ak mi poradíš....
    Nemáš náhodou ICQ?Komunikácia by bola rýchlejšia

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Ak je živnostník, druhú firmu môže mať už len PO, alebo ako živnostník asi rozširuje činnosť o druhú prevádzku. Ak je to len rozšírená činnosť, tak to účtuješ ako jednu firmu-FO podáva jedno DP ale si to len rozdelíš na strediská!

    Ak sa jedná o druhú firmu - PO so svojim IČO, samozrejme, že musí všetko zvlášť, musí sa prihlásiť na zdrav.poisťovni, že platí odvody ako FO, ak nebude zamestnancom v PO!
    Dane samozrejme každá firma zvlášť-je to iný subjekt. Teda, ak som ťa správne pochopila. Napíš viac, aby sme ti mohli poradiť.

    veronica je offline (nepripojený) veronica

    :O)), takto na rýchlo sa to nedá :)))) ...viac veronica
    Ahoj, takže ak som ťa správne pochopila môže mať už len s. r. o. a tak podobne ďaľšiu živnosť už mať nemôže....?
    Nie nemala som na mysli rozšírunú živnosť, úplne novú....

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Veronika, ešte som sa s tým nestretla, aby FO mala dve IČO. Takže pravdepodobne už len s.r.o. alebo niečo podobné. Keď budeš vedieť viac, ozvi sa.

    veronica je offline (nepripojený) veronica

    :O)), takto na rýchlo sa to nedá :)))) ...viac veronica
    Ďakujem ti veľmi pekne , nevieš ani prosím ťa kde by som si to mohla omrknúť v nejakom zákone alebo podobne ja som to nikde nenašla....

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    veronica
    Má živnosť a chce ete jednu živnosť...
    Budem veľmi rada ak mi poradíš....
    Nemáš náhodou ICQ?Komunikácia by bola rýchlejšia
    ICQ 246-202-342

    pyton je offline (nepripojený) pyton

    pyton
    Ľudia, však debatujte na Porade, včetci sa chceme zapojiť. Takto je to nefér voči Porade. To sa rovno nakontaktujte na niekoho inzerát a nie na Poradu.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Aj mňa by zaujímala FO s dvomi živnostenskými listami a dvomi IČO! Stretli ste sa niekto s podobným prípadom?! Je to možné?! Ja si tu už prestávam veriť!

    evuša je offline (nepripojený) evuša

    evuša
    Žiadna FO nemôže mať dve IČO. Môže mať dva živnostenské listy, napr. podniká v jednej oblasti a chce podnikať aj v inej oblasti, ktorú v danom živnostenskom liste nemá uvedenú. FO príde na úrad a požiada o vydanie živnostenského listu. Živnostenský úrad mu ho vydá, ale IČO mu nechajú to isté. V niektorých prípadoch mu úrad môže zrušiť staré IČO a bude mu pridelené nové. Napríklad ak podniká FO vo voľnej živnosti na ktorú má vydaný ŽL a druhá živnosť bude podľa zákona viazaná zvláštnymi predpismi - napr. lekárnik - tam ŽÚ vydá nové IČO a staré zruší. Nijaký zákon neobmedzuje FO v počte živnostenských listov. Tých môže mať živnostník koľko chce. Stále podľa toho, ako rozširuje svoje činnosti. Ja som živnostníčka a mám už 3 ŽL. Vždy keď rozširujem činnosť, mi vydajú nový ŽL, ktorý obsahuje iné oblasti podnikania.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    evuša
    Žiadna FO nemôže mať dve IČO. Môže mať dva živnostenské listy, napr. podniká v jednej oblasti a chce podnikať aj v inej oblasti, ktorú v danom živnostenskom liste nemá uvedenú. FO príde na úrad a požiada o vydanie živnostenského listu. Živnostenský úrad mu ho vydá, ale IČO mu nechajú to isté. V niektorých prípadoch mu úrad môže zrušiť staré IČO a bude mu pridelené nové. Napríklad ak podniká FO vo voľnej živnosti na ktorú má vydaný ŽL a druhá živnosť bude podľa zákona viazaná zvláštnymi predpismi - napr. lekárnik - tam ŽÚ vydá nové IČO a staré zruší. Nijaký zákon neobmedzuje FO v počte živnostenských listov. Tých môže mať živnostník koľko chce. Stále podľa toho, ako rozširuje svoje činnosti. Ja som živnostníčka a mám už 3 ŽL. Vždy keď rozširujem činnosť, mi vydajú nový ŽL, ktorý obsahuje iné oblasti podnikania.
    Veď preto tvrdím, že FO nemôže mať 2xIČO, ale len rozšírenú činnosť! Ale DP podáva rozhodne len jedno!

    rene je offline (nepripojený) rene

    rene
    veronica
    Ahojte, prosím Vás vie mi niekto poradiť ako je to v prípade ak živnostník má jednu firmu a chce si založiť druhú?

    Ako je to s odvodmi? a ako je to s daňou? Musí za každú firmu z každého obratu platiť daň zvlášť?
    Ďakujem
    Tiež som toho názoru, že bude mať jedno IČO, teda príjmy a výdaje sa budú spočítavať a daň odvedie z celkového daňového základu. Rovnako bude posudzovať odvody, teda z celkového DZ.
    V priebehu roka, ak si otvorí novú "firmu", t.j. novú činnosť s novým živnostenským listom ale rovnakým IČOm, môže viesť samostatné účtovníctvo,samostatný peňažný denník, ale v daňovom priznaní musí všetky príjmy a výdaje spočítať.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Ale mám pocit, že by viedol zbytočne dve účtovníctva, veď si to môže rozlíšiť len na strediská!
    Veď PO má x-stredísk, x-činností a vedie jedno účtovníctvo-len je rozdelené podľa stredísk! Prípadne konsolidovaná účtovná závierka-ale to je už o niečom inom!

    M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

    M0NIKA
    Takže ak som to správne pochopila - v tom momente, kedy rozšírim živnosť dostanem nový ŽL s pôvodným IČO-m?

    rene je offline (nepripojený) rene

    rene
    M0NIKA
    Takže ak som to správne pochopila - v tom momente, kedy rozšírim živnosť dostanem nový ŽL s pôvodným IČO-m?
    Presne tak.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.