Zavrieť

Porady

Vydrzanie pozemku

Dobry den.
Chcel by som nejake info o vydrzani pozemku a zaroven poradit v mojom osobitnom pripade.
Vec sa ma takto.Moji rodicia kupili pred 4 rokmi rodinny dom.Ten stoji 30 rokov na pozemku ktory ale momentalne nie je vysporiadany. Vdanej obci prebieha ROEP a bohuzial ani na katastri ani na obecnom urade nie je mozne sa dopracovat k vlastnikom pozemku.K parcele pod rodinnym domom prilieha dalsia parcela, ktora je v jednom dvore s nasim rodinnym domom, nie je od nas nijak odhradena a sluzi ako dvor.Mal by som s rodinou zaujem o tuto parcelu ako aj o parcelu pod domom vydrzat ak sa nenajdu vlastnici.Prosim o radu. Ake mam sance, kde zacat, koho kontaktovat a podobne. dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    lakon je offline (nepripojený) lakon

    lakon
    Kontaktuj dobreho pravnika ktory toto robi, lebo svojpomocne s tym nepohnes aj keby to bolo ako jasne.
    Vydrzat sa da len poda neznamych vlastnikov ktoru uzivas vdobrej viere dost dlhu dobu co by ste asi splnali.

    duves je offline (nepripojený) duves

    Niekto duves
    Po pravnom ukone nadodnutie pozemku vydržaním je lehota zo zakona 10 rokov, kedy sa môže opravnená osoba dožadovať svojho majetku. Ak by sa medzi tym ukazalo, že skutočnosti boli iné.

    yyakuzaa je offline (nepripojený) yyakuzaa

    yyakuzaa
    Fajn. este dalsia upresnujuca otazka: mam pravo na vydrzanie pozemku ktory nie je ani malym podielom v mojom vlastnictve pokial je urcitu dobu(v mojom pripade 4 roky) v mojom uzivani? a ak ano a mal by som v plane na tomto pozemku postavit dalsi RD, dostanem stavebne povolenie aj ked by prebiehala ta 10 rocna lehota? samozrejme ze s tym ze ak sa opravnena osoba v tejto lehote ozve tak by som sa s nou nalezite vyrovnal.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    yyakuzaa Pozri príspevok
    Fajn. este dalsia upresnujuca otazka: mam pravo na vydrzanie pozemku ktory nie je ani malym podielom v mojom vlastnictve pokial je urcitu dobu(v mojom pripade 4 roky) v mojom uzivani? a ak ano a mal by som v plane na tomto pozemku postavit dalsi RD, dostanem stavebne povolenie aj ked by prebiehala ta 10 rocna lehota? samozrejme ze s tym ze ak sa opravnena osoba v tejto lehote ozve tak by som sa s nou nalezite vyrovnal.
    4 roky užívania je krátka doba na to, aby si mohol v zmysle zákona pozemok (nehnuteľnosť) vydržať. Nehnuteľnosť musíš užívať najmenej 10 rokov, viď. § 134 obč. zákonníka:

    § 134 Vydržanie

    (1) Oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť.

    (2) Takto nemožno nadobudnúť vlastníctvo k veciam, ktoré nemôžu byť predmetom vlastníctva, alebo k veciam, ktoré môžu byť len vo vlastníctve štátu alebo zákonom určených právnických osôb (§ 125).

    (3) Do doby podľa odseku 1 sa započíta aj doba, po ktorú mal vec v oprávnenej držbe právny predchodca.

    (4) Pre začiatok a trvanie doby podľa odseku 1 sa použijú primerane ustanovenia o plynutí premlčacej doby.

    yyakuzaa je offline (nepripojený) yyakuzaa

    yyakuzaa
    Takze ak som dobre pochopil z vynatku zo zakona tak moja rodina nemusi byt majitelom nehnutelnosti celych 10 rokov? Staci ked konkretne nas rodinny dom uziva tieto parcely po dlhsiu dobu ako je tych 10 rokov ako dvor aj s predchadzejucim majitelom?dakujem
    Naposledy upravil yyakuzaa : 12.05.08 at 14:01

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    yyakuzaa Pozri príspevok
    Takze ak som dobre pochopil z vynatku zo zakona tak moja rodina nemusi byt majitelom nehnutelnosti celych 10 rokov? Staci ked konkretne nas rodinny dom uziva tieto parcely po dlhsiu dobu ako je tych 10 rokov ako dvor aj s predchadzejucim majitelom?dakujem
    Otázne je, kto je to právny predchodca. Podľa môjho názoru právnym prechodcom v prípade právnickej osoby je firma, ktorá firmu prevzala, s ktorou sa zlúčila alebo do ktorej sa transformovala; v prípade fyzických osôb je to poručiteľ a jeho dediči.

    Pokiaľ by si kúpil od niekoho, alebo dostal nie od priameho predka, tak to už je tretia osoba a nie právny predchodca. Teda predchádzajúci majiteľ (nie poručiteľ) nie je právny predchodca.

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    Len mi je čudné, že my sme takto chceli vydržať pozemok a každý - obecný úrad, kataster, právnik - nám povedal, že už sa to teraz nedá a ten zákon už nie je.

    yyakuzaa je offline (nepripojený) yyakuzaa

    yyakuzaa
    je tu este jeden podobny topic ako ten moj v ktorom sa riesi tiez vydrzanie pozemku ale iny pripad a tam tvrdia ze to uz zas tak funguje...

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    iriska Pozri príspevok
    Len mi je čudné, že my sme takto chceli vydržať pozemok a každý - obecný úrad, kataster, právnik - nám povedal, že už sa to teraz nedá a ten zákon už nie je.
    No, pokiaľ viem, tak § 134 obč. zákonníka bol, a zatiaľ aj je platný. Neviem odkiaľ zobrali tí "fundovaní" také informácie, ktoré ti dali.

    Nebude v tom pozemku nejaký iný zádrheľ - napr. nešlo o nejakú reštitúciu? To už teraz nie je možné.

    majka555 je offline (nepripojený) majka555

    majka555
    Neviete ako má vyzerať vyjadrenie osôb, ktorým posledný zápis v katastri nehnuteľností preukazuje vlastnícke právo k nehnuteľnosti (alebo ich právnych nástupcov), že nemajú námietky k vzniku vlastníctva vydržaním (osvedčením o vydržaní)
    Potrebovala by som nejaký vzor.
    na vydržanie majetku vy musíte preukázať, že pozemok patril vášmu dedovi, pradedovi....aj keď to nie je písomne dohodnuté, pri dokazovaní musia byť ale svedkovia, ktorý to potvrdia. Ak by ste aj pozemok vydržali do 10-tich rokov sa môže ozajstný vlastník domáhať majetku.

    ascari je offline (nepripojený) ascari

    ascari
    § 134 Vydržanie

    (1) Oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť.


    "Oprávnený držiteľ"
    Ako píšeš vyššie, kúpil si dom pred štyrmi rokmi, tento pozemok, ktorý chceš vydržať si ale nekúpil a preto nie si oprávnený držiteľ. Môžeš ho užívať hoci aj 100rokov a nikdy nebudeš oprávnený držiteľ. To že ja napríklad v práci užívam nepretržite 10rokov jeden stôl a počítač tak po desiatich rokoch šte nie sú moje lebo nie som oprávnený držiteľ.

    Oprávneným držiteľom pozemku si v takom prípade keď si v minulosti ten pozemok kúpil ale nikdy si nešiel túto kúpu zavkladovať na kataster alebo do pozemkovej knihy. Kdesi doma v suflíku sa ti povaluje zažltnutý papier spísaný v krčme a ten preukazuje tvoju oprávnenú držbu tak v takom prípade si mohol nadobudnúť dojem že je pozemok tvoj. Takúto "zmluvu" by si dnes už asi darmo doniesol na kataster kedže nespĺňa podmienky na zápis avšak použil by si ju ako hlavný dôkaz k osvedčeniu u notára o tom že ti pozemok patrí a teda že si oprávnený držiteľ.

    yyakuzaa je offline (nepripojený) yyakuzaa

    yyakuzaa
    dobre, ja by som sa chcel ale sustredit na moj problem. Pozemok ktory je pod chalupou patri ku chalupe, ale jej vlastnici nie su znami. Vdaka nasmu sikovnemu a rychlemu systemu ROEP stale nie su zalozene listy vlastnicta. Na katastri som nasiel mapu, na ktorej texty su pisane este v MADARCINE. Nedokazem zistit kto by mohol byt dedicom tohto pozemku na ziadnom prislusnom urade. Teraz mi nastava problem. Chystame sa prerabat strechu a aj krov, lenze na to potrebujem stavebne povolenie, a to nedostanem kym nebude prepisany pozemok. Mam cakat kym nas cez tu strechu vytopi pretoze system nefunguje? je to pre mna celkom surne a preto som chcel volit tuto formu nadobudnutia pozemku. Myslite teda ze takyto pozemok za takychto okolnosti ako som uvadzal vyssie by sa dal vydrzat?

    elaurie je offline (nepripojený) elaurie

    elaurie
    yyakuzaa Pozri príspevok
    dobre, ja by som sa chcel ale sustredit na moj problem. Pozemok ktory je pod chalupou patri ku chalupe, ale jej vlastnici nie su znami. Vdaka nasmu sikovnemu a rychlemu systemu ROEP stale nie su zalozene listy vlastnicta. Na katastri som nasiel mapu, na ktorej texty su pisane este v MADARCINE. Nedokazem zistit kto by mohol byt dedicom tohto pozemku na ziadnom prislusnom urade. Teraz mi nastava problem. Chystame sa prerabat strechu a aj krov, lenze na to potrebujem stavebne povolenie, a to nedostanem kym nebude prepisany pozemok. Mam cakat kym nas cez tu strechu vytopi pretoze system nefunguje? je to pre mna celkom surne a preto som chcel volit tuto formu nadobudnutia pozemku. Myslite teda ze takyto pozemok za takychto okolnosti ako som uvadzal vyssie by sa dal vydrzat?
    Ascari to už predsa jasne napísal/a, ale asi to treba trochu viac ozrejmiť...
    Podľa § 134 Občianskeho zákonníka oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu 10 rokov, ak ide o nehnuteľnosť.
    Podľa § 129 ods. 1 Občianskeho zákonníka je držiteľom veci ten, kto s vecou nakladá ako s vlastnou.
    Podľa § 130 ods. 1 Občianskeho zákonníka je oprávneným držiteľom ten, kto je so zreteľom na všetky okolnosti dobromyseľný o tom, že mu vec alebo právo patrí.

    Ako sám píšeš, tvoji rodičia kúpili dom na nevysporiadanom pozemku, to znamená, že si si plne vedomý toho, že pozemok Ti nepatrí... Podľa § 130 ods. 1 OZ teda nie si oprávneným držiteľom dobromyseľným o tom, že Ti pozemok patrí. Ty pozemok nemáš v "držbe", ale iba v tzv. "detencii". Keďže nie si oprávneným držiteľom, nespľňaš základnú podmienku na to, aby si pozemok vydržal, aj keby si ho užíval 100 rokov...

    dstopka je offline (nepripojený) dstopka

    dstopka
    elaurie Pozri príspevok
    Ascari to už predsa jasne napísal/a, ale asi to treba trochu viac ozrejmiť...
    Podľa § 134 Občianskeho zákonníka oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu 10 rokov, ak ide o nehnuteľnosť.
    Podľa § 129 ods. 1 Občianskeho zákonníka je držiteľom veci ten, kto s vecou nakladá ako s vlastnou.
    Podľa § 130 ods. 1 Občianskeho zákonníka je oprávneným držiteľom ten, kto je so zreteľom na všetky okolnosti dobromyseľný o tom, že mu vec alebo právo patrí.

    Ako sám píšeš, tvoji rodičia kúpili dom na nevysporiadanom pozemku, to znamená, že si si plne vedomý toho, že pozemok Ti nepatrí... Podľa § 130 ods. 1 OZ teda nie si oprávneným držiteľom dobromyseľným o tom, že Ti pozemok patrí. Ty pozemok nemáš v "držbe", ale iba v tzv. "detencii". Keďže nie si oprávneným držiteľom, nespľňaš základnú podmienku na to, aby si pozemok vydržal, aj keby si ho užíval 100 rokov...
    No je to celkom zložitá problematika, fakt ja najlepšie sa obrátiť na právnika, ktorý s tým má skúsenosti. Čo ja viem, tak minimálna doba na vydržanie je 10 rokov užívania. Fakt je teraz už ťažké dokázať, či rodičia kúpili dom vedome na nevysporiadanom pozemku. Približný postup je taký, že potrebuješ mať svedkov, obyčajne susedov, ktorí dosvedčia užívanie pozemku a potom by malo byť na obecnej tabuli, alebo kde, oznámenie o vydržaní vystavené minimálne 3 mesiace a pokiaľ sa počas tých 3 mesiacov nik neprihlási, malo by to byť vydržané...

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    Dnes už sa vyhlásenie o vydržaní nedáva na tabuľu, ale po spísaní notára vyhlásenia o vydržaní sa hneď zapisuje na kataster. Vydržanie je na základe užívania nehnuteľnosti najmenej 10 rokov v dobrej viere, že užívame svoj majetok, nerušene, to znamená, že nikto nám v užívaní nebránil, ani nás neobmedzoval.
    Klimentová Viera
    Mám inú skúsenosť s vydžaním nehnuteľnosti. Pred 15-timi rokmi som bola vyzvaná na súd s vysporiadaním nehnuteľnosti, ktorú rodičia predali. Vôbec by nebol žiadny problém, ani ja som nemala nároky. Zákonne malo byť všetko v poriadku. Čo mi však dodnes nie je jasné, je dôvod môjho predvolania. Mala som sa vzdať časti "dotknutej nehnuteľnosti",ktorá mi mala patriť ako jednému zo zákonitých dedičov. Mala som sa vzdať niečoho, čo už ani právne neexistovalo. V katastri už neexistovala ani zmienka, že nehnuteľnosť kedysi patrila rodičom. Vydržaním mi teda vzali to, čo neexistovalo. Nikto - ani súd mi nedokázal, čo mi vlastne fyzicky vzali.Dodnes sa s tým neviem vysporiadať, v živote to bol môj prvý a dúfam, že i posledný kontakt so súdom.

    elaurie je offline (nepripojený) elaurie

    elaurie
    dstopka Pozri príspevok
    Čo ja viem, tak minimálna doba na vydržanie je 10 rokov užívania. Fakt je teraz už ťažké dokázať, či rodičia kúpili dom vedome na nevysporiadanom pozemku. Približný postup je taký, že potrebuješ mať svedkov, obyčajne susedov, ktorí dosvedčia užívanie pozemku a potom by malo byť na obecnej tabuli, alebo kde, oznámenie o vydržaní vystavené minimálne 3 mesiace a pokiaľ sa počas tých 3 mesiacov nik neprihlási, malo by to byť vydržané...
    Nie užívania, ale oprávnenej držby. Užívať vec môže nie len držiteľ, ale aj tzv. detentor, napr. na základe nájomnej zmluvy, v tom prípade nejde o držbu... Dôkazy potrebné na vydržanie by preto mali svedčiť o tom, na základe čoho je držiteľ veci presvedčený o svojom vlastníctve... Samotné užívanie veci nepreukazuje, že užívateľ veci je odôvodnene presvedčený, že mu vec patrí... Pokiaľ by na vydržanie nehnuteľnosti stačilo jej užívanie 10 rokov, potom by mohol nehnuteľnosť vydržať aj ktorýkoľvek nájomca, ktorý by nehnuteľnosť užíval (na základe nájomnej zmluvy) aspoň 10 rokov, čo je nezmysel...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.