Zavrieť

Porady

Výška oslobodených príjmov z prenájmu nehnuteľnosti

Milí Poraďáci, prosím povedzte, je pravda, čo sa píše v článku jedného nemenovaného denníka z 5.3.2005, citujem?:
"Príležitostné príjmy, ktoré presiahnu stanovenú výšku pre oslobodenie (za minulý rok 21050 Sk), stačí zdaniť nad touto sumou. Novinkou, ktorá platí už od minulého roku, je fakt, že do tejto sumy sa rátajú aj príjmy z prenájmu nehnuteľností či výnosy z predaja podielových listov."
Keďže v článku sa k tomuto neuvádza žiaden §, môžte mi prosím pomôcť v hľadaní konkrétneho odstavca, čo sa tohto týka? Ja už som si zákon prelistovala 2-krát a uvedené som nenašla. Dík za info.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marta je offline (nepripojený) marta

    marta
    mira
    Milí Poraďáci, prosím povedzte, je pravda, čo sa píše v článku jedného nemenovaného denníka z 5.3.2005, citujem?:
    "Príležitostné príjmy, ktoré presiahnu stanovenú výšku pre oslobodenie (za minulý rok 21050 Sk), stačí zdaniť nad touto sumou. Novinkou, ktorá platí už od minulého roku, je fakt, že do tejto sumy sa rátajú aj príjmy z prenájmu nehnuteľností či výnosy z predaja podielových listov."
    Keďže v článku sa k tomuto neuvádza žiaden §, môžte mi prosím pomôcť v hľadaní konkrétneho odstavca, čo sa tohto týka? Ja už som si zákon prelistovala 2-krát a uvedené som nenašla. Dík za info.
    O oslobodených príjmoch pojednáva § 9 ods. 1 písm. h) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Dávam do pozornosti zmenu v predmetnom ustanovení platnú od 1.1.2005 pre zdaňovacie obdobie 2005!

    aladin je offline (nepripojený) aladin

    aladin
    je to vlastne zmena davnejsie platnej: ak nemas príležitostne prijmy nad 10 tisic.... teraz je to naviazane na 5 nasobok životneho minima... v roku 2005 to bude asi 22900 Sk
    ucetni_fantozzi
    od dane su oslobodene prijmy podla § 6 ods. 3 (prenajom) a podla § 8 ods. 1 pism. a/, d/ az f/ (prilezistostne prijmy, prevody opcii, cennych papierov a podielov - znizovane o vydavok § 8 ods. 5 a 7) ak nepresiahnu 5-nasobok sumy zivotneho minima (ak niekto viete presnu sumu pre tento rok, dajte vediet)...

    tu by ma zaujimala este jedna vec - § 4 hovori, ze prijem podla § 6 ods. 3 (prenajom), ktory plynie manzelom z bezpodieloveho spoluvlastnictva sa moze zahrnat rovnomerne do zakladu dane kazdeho z nich - mysliste si, ze aj po tomto rozdeleni mozno aplikovat § 9 ods. 1 pism. h/ ?

    ako priklad uvediem:
    manzelia maju prijem z prenajmu v sume 40 000 Sk rocne. tento prijem zahrnu rovnomerne do svojich zakladov dane, t.j. 20 000 Sk kazdy z nich a nasledne obaja budu tento svoj zaklad dane povazovat podla § 9 ods. 1 pism. h/ za oslobodeny? mne sa to javi tak, ze ano, co na to ostatni?

    Naile je offline (nepripojený) Naile

    Naile
    Suma životného minima platného k 1.1.2005 je 4 580 Sk, teda 2*4580 = 22 900 Sk v roku 2005. Teda príjmy uvedené v § 9 odsek 1 písm. h) do tejto výšky sú oslobodené od dane, vrátané príjmov z nehnuteľnosti, pokiaľ tieto príjmy nie sú predmetom podnikania.
    Zmena od 1.1.2005 spočíva v tom, že uvedené príjmy, presahujúce 5*ŽM, sa zdania, avšak len rozdiel medzi celkovými uvedenými príjmami a päť násobkom ŽM. Napr., príjem z prenajmu nehnuteľnosti bude v roku 2005 30 000 Sk, tak predmetom dane bude len 7 100 Sk. K tomuto príjmu sa uplatní alikvotná časť výdavkov.
    V roku 2004, ak tieto príjmy presiahli 5*ŽM, tak sa zdanili celé príjmy - výdavky.
    Manželia môžu rozdeliť príjem z prenajmu podľa § 4 ods.8 ZDP. Ak u každého z manželov nepresiahne príjem 22 900 Sk, tak bude oslobodený od dane podľa § 9 ods. 1 písm. h) ZDP.

    marta je offline (nepripojený) marta

    marta
    ucetni_fantozzi
    od dane su oslobodene prijmy podla § 6 ods. 3 (prenajom) a podla § 8 ods. 1 pism. a/, d/ az f/ (prilezistostne prijmy, prevody opcii, cennych papierov a podielov - znizovane o vydavok § 8 ods. 5 a 7) ak nepresiahnu 5-nasobok sumy zivotneho minima (ak niekto viete presnu sumu pre tento rok, dajte vediet)...

    tu by ma zaujimala este jedna vec - § 4 hovori, ze prijem podla § 6 ods. 3 (prenajom), ktory plynie manzelom z bezpodieloveho spoluvlastnictva sa moze zahrnat rovnomerne do zakladu dane kazdeho z nich - mysliste si, ze aj po tomto rozdeleni mozno aplikovat § 9 ods. 1 pism. h/ ?

    ako priklad uvediem:
    manzelia maju prijem z prenajmu v sume 40 000 Sk rocne. tento prijem zahrnu rovnomerne do svojich zakladov dane, t.j. 20 000 Sk kazdy z nich a nasledne obaja budu tento svoj zaklad dane povazovat podla § 9 ods. 1 pism. h/ za oslobodeny? mne sa to javi tak, ze ano, co na to ostatni?
    Podľa ustanovenia § 4 ods. 8 zákona o dani z príjmov ak plynú príjmy z prenájmu manželom z ich bezpodielového vlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere, ak sa nedohodnú inak. Ak sa dohodnú inak, jeden z manželov si uplatní príjmy vo výške 22 900 Sk a druhý rozdiel. Prvý z manželov využije inštitút § 9 ods. 1 písm. h) zákona o dani z príjmov.
    ucetni_fantozzi
    dakujem za reakcie!

    ak som to dobre pochopil, tak marta si mysli, ze za oslobodeny mozem tento prijem povazovat len u jedneho z manzelov? preco? ja si myslim, ze ked si ho rozdelia a o po tomto rozdeleni ani u jedneho neprevysi stanovenu sumu, bude oslobodeny u oboch...

    Naile je offline (nepripojený) Naile

    Naile
    Príjem sa posudzuje u každého z manželov. Ak u každého z manželov príjem z prenajmu nepresiahne v roku 2005 22 900 Sk, tak bude oslobodený od dane.

    marta je offline (nepripojený) marta

    marta
    ucetni_fantozzi
    dakujem za reakcie!

    ak som to dobre pochopil, tak marta si mysli, ze za oslobodeny mozem tento prijem povazovat len u jedneho z manzelov? preco? ja si myslim, ze ked si ho rozdelia a o po tomto rozdeleni ani u jedneho neprevysi stanovenu sumu, bude oslobodeny u oboch...
    Samozrejme, že oslobodený príjem sa sleduje samostatne u každého z manželov. Ak je spoločný príjem z prenájmu vo výške 40 000 Sk, vždy môže každý inidividuálne využiť oslobodenie podľa inštitútu § 9 ods. 1 písm. h) zákona.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    SUPER. Škoda, že som to nevedela skôr, že hranica 5xživ.minimum sa môže uplatniť u každého z manželov, ale môžem podať opravné daňové priznanie. Ďakujem za informácie.

    marta je offline (nepripojený) marta

    marta
    Nie opravné, ale dodatočné daňové priznanie podľa § 39 zákona o správe daní a poplatkov!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.