Zavrieť

Porady

vydedenie kvôli daru ?

Dobý deň,

chcela by som sa opýtať či je možné vydediť jedného svojho syna, keď už za života svojich rodičov dostal dom ? Prarodičia mali dvoch synov - každému dali jeden dom, ale s prvým uzavreli kúpno-predajnú zmluvu a s druhým darovaciu zmluvu. Okrem toho mali ešte ďalší pozemok. Teraz po ich smrti, ten syn, ktorý má kúpno-predajnú zmluvu napadol dedičstvo toho druhého syna, aby bol vyňatý z dedičstva, pretože už za života svojich rodičov dostal od nich dar - je toto legislatívne možné ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    svojar je offline (nepripojený) svojar

    svojar
    Nejde o vydedenie, ale o zápočet hodnoty daru. Teda od dedičstva sa dar, v tomto prípade hodnota darovaného domu odráta od jeho podielu na dedičstve a keď nič nezostane ,nič dediť nebude. Toto je legislatívne možné.

    Musím to trocha upraviť -viď ďalší môj príspevok č. 8.
    Naposledy upravil svojar : 07.05.08 at 15:39

    kjtg je offline (nepripojený) kjtg

    kjtg
    Čiže ak dostal za živoata rodičov darom pozemok 5á a teraz sa po nich dedí pozemok 20á, tak sa mu z jeho dedičstva - podľa zákona 1/2, teda z 10á sa odpočíta 5á a zdedí len pozemok 5á ?
    A nie je to trochu nefér, veď darovacie zmluvy sa robili len preto, že mali nižšiu daň, ale v skutočnosti sa pozemok normálne odpredal ?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    kjtg Pozri príspevok
    Čiže ak dostal za živoata rodičov darom pozemok 5á a teraz sa po nich dedí pozemok 20á, tak sa mu z jeho dedičstva - podľa zákona 1/2, teda z 10á sa odpočíta 5á a zdedí len pozemok 5á ?
    A nie je to trochu nefér, veď darovacie zmluvy sa robili len preto, že mali nižšiu daň, ale v skutočnosti sa pozemok normálne odpredal ?
    To je to, že boli ľudia chrtaví na pár korún a teraz na to doplatili. Mali vtedy spraviť riadne kúpne zmluvy a nemali by problémy. Preto tu radíme, že pokiaľ sa dom predáva, treba kúpno-predajnú zmluvu, pokiaľ sa daruje, tak darovaciu. A nekombinovať to!!

    S tým si už nepomôžeš.

    kjtg je offline (nepripojený) kjtg

    kjtg
    Ja s tým samozrejme súhlasím, ale s tým už naozaj nič nenarobím. A nemôže sa stať, že kvôli tým darovaným 5á príde o celé dedičstvo 10á ?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    kjtg Pozri príspevok
    Ja s tým samozrejme súhlasím, ale s tým už naozaj nič nenarobím. A nemôže sa stať, že kvôli tým darovaným 5á príde o celé dedičstvo 10á ?
    Napadnutie dedičstva asi bude musieť prejednať súd, neviem, či na to má kompetencie poverený notár.

    jedine v tom pojednávaní keby si vedel preukázať, že nešlo o darovanie, ale o predaj, napr. z výpisov z účtov a pod. Ale zase by si sa vystavil inému riziku - že by si sa odhlalil, že si spáchal podvod.

    O celé dedičstvo by si nemal prísť, nanajvýš sa ti odpočíta hodnota daru (pokiaľ je väčšia ako polovica dedičstva, tak sa ale teoreticky môže stať, že nič nezdedíš).

    A ten druhý dedič to nevedel, že si to kupoval? Čo zachoval sa ako "pravý" brat a teraz sa ti snaží robiť zle?

    kjtg je offline (nepripojený) kjtg

    kjtg
    Samozrejme, že o tom vie - rodičia si dokonca viedli vlastnú účtovnú knihu, kde je to zaznačené, ale tú si vzal ten "pravý skvelý" brat, ktorý tvrdí, že nič také neexistuje. No nič, nechám sa prekvapiť ako funguje naše súdnictvo a snáď aspoň tých 5á dostanem.
    Veľmi pekne ďakujem za informácie, veľmi ste mi pomohli.

    svojar je offline (nepripojený) svojar

    svojar
    Nie, nie, iba 5 árov. Ja som to v svojom 1 príspevku trocha zjednodušil. V podstate sa ten dar musí najskôr zarátať a potom deliť. Teda najskôr bolo 5a darovaných a teraz zostalo 20. Spolu teda 25a. Každému by prislúchalo 12,5a - ty si už 5a dostal, teraz by si mal dostať 7,5a.
    Alebo aj opačne, ale vyjde to rovnako. Dedičstvo je 20, ty si dostal 5, pre teba je zvyšok 15, na 1/2 je to 7,5 - tvoj podiel - zvyšok do 20 bratov.
    Naposledy upravil svojar : 07.05.08 at 15:46

    vydedenie kvôli daru ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.