Zavrieť

Porady

Odmietnutie dedičstva z Čiech - zamotaný prípad.

Dobrý večer, prosím o radu v nasledovnej záležitosti. Manželkin otec českej národnosti sa rozviedol, vzdal sa nároku na byt v Bratislave, v ktorom ostala bývať manželkina mama so synom - manželkiným bratom. Tesne pred smrťou prepísala byt na syna. Svokor sa odsťahoval po rozvode do Čiech, zmenil štátnu príslušnosť a nasťahoval sa k svojej mame. Jeho mama byt prepísala darovacou zmluvou na neho. Oženil sa druhýkrát, po krátkom čase druhá žena zomrela. Minulý rok sa oženil tretíkrát a tento rok zomrel. V Čechách má brata, manželkinho stýka, ktorý chce neviem akým spôsobom napadnúť darovanie bytu, aby sa vrátil do vlastníctva jeho matky, manželkinej babky. Preto, aby nededila tretia svokrova manželka, s ktorou nebol ani rok a o manželkinu babku sa nestará. A aby nededili ani deti po druhej nebohej manželke, ktoré vlastne ani nikto nepozná. Vlastne by ani nič nededili, ako vyplynie z nasledujúceho textu.
Celý problém je v tom, že svokor mal za života veľké dlhy z rôzneho podnikania a preto mu aj vyhovovalo odsťahovať sa do Čiech, kam na neho exekútori akosi nemali dosah. Ale vraj aj v Čechách narobil dlhy.
Manželka po obdržaní vyrozumenia o začatí dedičského konania písomne v lehote 1 mesiaca toto dedičstvo odmietla, nakoľko dlhy určite vysoko prevyšujú aktíva. Neviem, čo je predmetom dedičstva, myslím si, že pražský byt a vraj mal 40.000,- Kč na účte. Po tomto odmietnutí sa ozval manželkin strýko, že sme neurobili dobre, pretože chce spomínaný pražský byt získať späť pre svoju mamu a máme po jeho dohode s pražskou notárkou poslať "späťvzatie" odmietnutia. Vraj aj keď manželka odmietla dedičstvo a zároveň v odmietnutí uviedla aj rodné číslo dcéry (ktoré notárka požadovala), za ktorú ako zákonný zástupca takisto odmietla dedičstvo, nestačí to. Vraj by musel najprv v Bratislave prebehnúť opatrovnícky súd, na ktorom by sa muselo rozhodnúť o opatrovníctve dcéry a až na základe tohto rozhodnutia môže zákonný zástupca v mene dcéry odmietnuť dedičstvo. A vraj to môže trvať roky a manželkina babička má už 80 rokov..... Nevieme, čo máme robiť, či nechať odmietnutie a tým sťažiť manželkinmu strýkovi úsilie o späť získanie bytu pre babičku, alebo odmietnutie vziať späť a riskovať, že exekútori sa nám "nasťahujú" do života. Neviem totiž, ako to je, v Čechách síce budú exekúcie zastavené, ale čo na Slovensku? Môžu si veritelia nárokovať dlhy aj po svokrovej smrti, alebo stačí ukázať úmrtný list a exekúcie budú automaticky zastavené? Viem, že dedič dedí dlhy len do výšku aktív, ale..... Neplatia sa exekútorom nejaké poplatky, alebo nemôže byť v tom nejaký iný zádrhel? Pravdupovediac, máme obavy vziať odmietnutie späť. Keďže notárka je až v Prahe, nemáme si to s ňou ani ako vydiskutovať........

No keď to tak po sebe čítam, ani sám tomu nerozumiem, som zvedavý, či to niekto pochopí.......
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    dedičmi po vašom svokrovi sú v prvom rade: manželka a všetky/jeho vlastné / deti,
    V Čechách má brata, manželkinho stýka, ktorý chce neviem akým spôsobom napadnúť darovanie bytu,
    darovanie bytu môže zrušiť jedine darca, čo však v tomto prípade je už neprípustné, lebo obdarovaný zomrel.....

    Neplatia sa exekútorom nejaké poplatky,
    výška odmeny pre exekútora je 20% z vymoženej sumy, bez ohľadu na plné uspokojenie veriteľa

    Môžu si veritelia nárokovať dlhy aj po svokrovej smrti, alebo stačí ukázať úmrtný list a exekúcie budú automaticky zastavené?
    áno, môžu si nárokovať, ako vyššie uvádzate do výšky aktív
    aby sa vrátil do vlastníctva jeho matky, manželkinej babky
    čisto hypoteticky - ak by ste prijali späť dedičstvo - akým spôsobom si strýko predstavuje vrátenie bytu matke zosnulého?

    ešte doplním : manželka mohla podiel z dedičstva odpredať alebo darovať matke zosnulého
    Naposledy upravil hanelie : 03.05.08 at 09:28

    vrabopalec je offline (nepripojený) vrabopalec

    detailista vrabopalec
    Ďakujem pekne za odpoveď.
    Ešte sa opýtam -

    výška odmeny pre exekútora je 20% z vymoženej sumy, bez ohľadu na plné uspokojenie veriteľa
    Odmenu si exekútor stiahne z vymoženej sumy pre veriteľa, alebo mu ju musia uhradiť dedičia (ako niečo navyše)?

    áno, môžu si nárokovať, ako vyššie uvádzate do výšky aktív
    A keď už nebude z čoho uspokojovať nároky veriteľov, potom čo? Akým spôsobom sa to preukáže? Na súde? Ide mi o to, že tých veriteľov je viac ako dosť a postupne sa budú určite ozývať. Tým, ktorí nebudú uspokojení, to bude asi nejakým spôsobom nutné preukázať, aby, ľudovo povedané, dali pokoj.

    čisto hypoteticky - ak by ste prijali späť dedičstvo - akým spôsobom si strýko predstavuje vrátenie bytu matke zosnulého?
    Netuším, je to na dlhé lakte, telefonáty do Čiech a pod., ale chystám sa v pondelok zavolať aj tej notárke z Prahy, ktorá to má na starosti. Čo viem, je jedine to, že to chce vykonať asi ako napadnutie - ako Naliehavý právny záujem (aspoň si myslím), ako žalobu o určení neplatnosti úkonu - darovania. Len potom nechápem, načo je mu potrebná moja manželka (jeho neter), keď to je hlavne jeho záujem - ak by sa teoreticky vrátil byt do vlastníctva jeho matky, dedičom po nej je, ako jej syn, iba on. Asi mu ide len o to, že v prípade odmietnutia dedičstva z manželkinej strany sa bude dedičské konanie neúmerne naťahovať kvôli určeniu opatrovníctva našej dcéry, keďže ona je dedičom po svojej mame - mojej žene . A okrem toho, manželkin brat sa nechystá dedičstvo odmietnuť, takže možno by aj stačilo, keby on vystupoval ako ďalší dedič okrem svokrovej tretej manželky. Pravdupovediac, mám trochu z toho všetkého obavy, i keď už viem, že manželka by musela uspokojiť veriteľov len do výšky zdedených aktív, ale máme dosť starostí so zdravotným stavom dcéry a vysokou hypotékou, aby sme sa niekade museli vláčiť po súdoch a dokazovať, že už nič zo zdedeného majetku neostalo.......

    ešte doplním : manželka mohla podiel z dedičstva odpredať alebo darovať matke zosnulého
    Toto je výborný nápad, vďaka, takisto by svojej babičke mohol darovať podiel aj manželkin brat, len sa obávam, či by to urobila aj svokrova tretia manželka, aby bola vlastníkom celého bytu len svokrova mama. A v tom prípade by sa nemuseli veritelia uspokojovať z tohto bytu (keby teoreticky bola vlastníkom bytu zas svokrova mama)?

    Vďaka

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    Odmenu si exekútor stiahne z vymoženej sumy pre veriteľa, alebo mu ju musia uhradiť dedičia (ako niečo navyše)?
    exekútor navýši vymáhanú sumu o výšku odmeny -všetko zaplatí povinný,

    A v tom prípade by sa nemuseli veritelia uspokojovať z tohto bytu
    veritelia sa budú uspokojovať z dedičstva /ak bude majetok povinného zistený /- zatiaľ však ako píšete sa exekútor k uvedenému bytu nedostal, nevie o ňom

    vrabopalec je offline (nepripojený) vrabopalec

    detailista vrabopalec
    Ďakujem a ešte, nakoľko som laik -

    exekútor navýši vymáhanú sumu o výšku odmeny -všetko zaplatí povinný,
    trochu som nechápavý, takže ak má dedený majetok hodnoru napr. 100.000,- Sk, exekútor vymôže veriteľovi, ktorý má pohľadávku 150.000,- týchto 100.000,-, ktoré celé dostane veriteľ a povinný (dedič) zaplatí ešte navyše cca 20% zo 100.000,- exekútorovi alebo si exekútor z majetku 100.000,- stiahne 20% a veriteľovi ostane len ten zvyšok?

    veritelia sa budú uspokojovať z dedičstva /ak bude majetok povinného zistený /- zatiaľ však ako píšete sa exekútor k uvedenému bytu nedostal, nevie o ňom
    no neviem, či vie, ešte nie je skončené dedičské konanie a včera večer som sa dozvedel podstatnú vec, ktorá asi celú záležitosť trochu mení, ten byt je družstevný, vlastne svokor vlastnil podiel a nie že byt bol v osobnom vlastníctve..... takže teraz neviem.... a stále nechápem, načo manželkin strýko potrebuje, aby sa dedičstva nevzdávala.....

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    Poplatky za exekúciu platí dlžník
    Odmena pre exekútorov je stanovená vyhláškou ministerstva spravodlivosti, pri peňažných pohľadávkach tvorí 20 % vymáhanej sumy. Všetky náklady spojené s výkonom exekúcie, nevyhnutné náklady exekútora aj jeho odmenu totiž platí dlžník. O túto sumu sa teda vymáhaná pohľadávka navýši.
    ak sa nedá vymôcť plná suma - exekútor si uplatní svoju odmenu z vymoženej časti

    vrabopalec je offline (nepripojený) vrabopalec

    detailista vrabopalec
    Ďakujem, takže ak som to dobre pochopil, zaplatíme exekútorovi my.....
    Teda, musíme sa dohodnúť so strýkom, že v takom prípade, ak mu pomôžeme a dedičstvo neodmietneme, musí uhradiť poplatky on. Je to v jeho záujme, ak chce byt, resp. členský podiel v družstve po svojej mame dediť on.....

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    môj súkromný názor: vychádzam z toho, že existujú dlhy po otcovi, ktoré už evidujú exekútori, je len otázkou času, kedy zistia všetok majetok, týmto mi vzniká otázka, prečo si vy s manželkou chcete komplikovať život?
    to, že ste sa vzdali majetku po svokrovi ste sa zároveň zriekli dlhov po ňom

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    vrabopalec Pozri príspevok
    Manželka po obdržaní vyrozumenia o začatí dedičského konania písomne v lehote 1 mesiaca toto dedičstvo odmietla, nakoľko dlhy určite vysoko prevyšujú aktíva.

    ...Po tomto odmietnutí sa ozval manželkin strýko, že sme neurobili dobre, pretože chce spomínaný pražský byt získať späť pre svoju mamu a máme po jeho dohode s pražskou notárkou poslať "späťvzatie" odmietnutia.
    Ja by som ešte doplnila, že všetko, čo tu bolo uvedené, sa vzťahuje na tých dedičov, ktorí dedičstvo neodmietli. Tí, čo tak urobili, prestávajú byť účastníkmi dedičského konania. Podľa § 467 Obč. zák. prehlásenie o dedičstve nemožno odvolať. To isté platí, ak dedič prehlási, že dedičstvo neodmieta. Z toho vyplýva, že ak teda dedič už voči súdu urobil vyhlásenie, že dedičstvo odmieta alebo neodmieta, toto jeho vyhlásenie je neodvolateľné. Takisto ho nemôže ani meniť, hoci lehota ustanovená v § 464 Obč. zák. mu ešte neuplynula.

    vrabopalec je offline (nepripojený) vrabopalec

    detailista vrabopalec
    Ďakujem za rady.


    hanelie
    môj súkromný názor: vychádzam z toho, že existujú dlhy po otcovi, ktoré už evidujú exekútori, je len otázkou času, kedy zistia všetok majetok, týmto mi vzniká otázka, prečo si vy s manželkou chcete komplikovať život?
    to, že ste sa vzdali majetku po svokrovi ste sa zároveň zriekli dlhov po ňom
    Čo Vám poviem, vzťah manželky a jej strýka je veľmi dobrý, dokonca lepší ako mala s otcom (skôr s otcom nemala skoro žiadny), ktorý nechal svokru s cukrovkou a oženil sa s druhou. Svokra do dvoch rokov po rozvode zomrela, určite jej nepomohol psychicky ani rozvod......
    A ja ako manžel síce môžem mať poradný hlas, ale viacmenej je to na jej rozhodnutí, veď viete ako je to..... A znášať všetko v dobrom aj v zlom..... Volala dnes strýkovi, ubezpečil ju, že všetko bude znášať on, viem, je to len jeho slovo, ale verí mu........

    Petra Nová
    a by som ešte doplnila, že všetko, čo tu bolo uvedené, sa vzťahuje na tých dedičov, ktorí dedičstvo neodmietli. Tí, čo tak urobili, prestávajú byť účastníkmi dedičského konania. Podľa § 467 Obč. zák. prehlásenie o dedičstve nemožno odvolať. To isté platí, ak dedič prehlási, že dedičstvo neodmieta. Z toho vyplýva, že ak teda dedič už voči súdu urobil vyhlásenie, že dedičstvo odmieta alebo neodmieta, toto jeho vyhlásenie je neodvolateľné. Takisto ho nemôže ani meniť, hoci lehota ustanovená v § 464 Obč. zák. mu ešte neuplynula.
    Neviem ako to dokázal, ale poslal nám mailom prílohu, ktorou manželka berie späť svoje odmietnutie, stačilo to len podpísať a poslať, tak mu to poradila notárka, aj formuláciu mu nadiktovala ona. Uvidíme, či to prejde, lebo je to vlastne príloha k pôvodnému odmietnutiu dedičstva, nezlikvidovali pôvodné odmietnutie, že by to chceli nahradiť novým neodmietnutím......
    Viem, že riskujeme, ale poznám tiež ženinho strýka, dúfam, že som dosť dobrý psychológ, aj keď si uvedomujem, že peniaze kazia charakter. I keď v tomto prípade sa snáď nič nestane, pretože strýko vie, že manželka ani jej brat nechcú po otcovi nič, aj keby sa mu podarilo získať byt späť.
    Ešte raz vám pekne ďakujem za rady, aj keď sme sa podľa nich asi neriadili. Hlavne mi išlo o to potvrdiť si svoje domnienky a vedieť, čo nás môže čakať, ak.....
    Vďaka.
    Vrabec

    Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

    Petra Nová
    vrabopalec Pozri príspevok
    Neviem ako to dokázal, ale poslal nám mailom prílohu, ktorou manželka berie späť svoje odmietnutie, stačilo to len podpísať a poslať, tak mu to poradila notárka, aj formuláciu mu nadiktovala ona. Uvidíme, či to prejde, lebo je to vlastne príloha k pôvodnému odmietnutiu dedičstva, nezlikvidovali pôvodné odmietnutie, že by to chceli nahradiť novým neodmietnutím......
    Vrabec
    Váš strýko ja asi čarodejník, pretože takmer zhodná úprava vzdania sa dedičstva platí tak na Slovensku, ako aj v Čechách. Takže nerozumiem postupu tej notárky. Treba Vám hádam zaželať len jedno, aby strýko nestratil schopnosť aj naďalej čarovať. Ale názov tejto témy sedí ako ušitý .

    vrabopalec je offline (nepripojený) vrabopalec

    detailista vrabopalec
    Treba Vám hádam zaželať len jedno, aby strýko nestratil schopnosť aj naďalej čarovať. Ale názov tejto témy sedí ako ušitý .
    Dík za želanie, dúfam, že všetko dobre dopadne......


    A dík za pochvalu za názov, zas budem namyslený......

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.