Zavrieť

Porady

Alkoholizmus - dedičné ??

Ak je niekto z vás poraďákov lekár, prosím o odbornú odpoveď. Nenašla som v starších príspevkoch nič konkrétne. Moja otázka:

Je alkoholizmus dedičný? Ja tvrdím, že nie.

Prosím o pokiaľ možno kvalifikovanú odpoveď, lebo názorov a dohadov je samozrejme neúrekom.

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dancika je offline (nepripojený) dancika

    dancika
    Alkoholizmus dedicny urcite nie je.
    Dedicne mozu byt odchylky enzymatickeho spracovania, laicky povedane, ako clovek spracuva alkohol v tele.
    Sklon k alkoholizmu v rodine mozu byt dany vzormi spravania, ktore maju clenovia rodiny, preto moze byt z dietata alkoholika casom alkoholik, lebo mal taky vzor spravania.
    Ale zavislost na alkohole urcite dedicna nie je. Osobitny pripad su novorodenci alkoholiciek, resp. narkomaniek, kedy plod cez placentu prijimal aj tieto latky, napriek tomu tieto deti nemusia byt narkomanmi v dospelosti, abuzus tychto deti sa vylieci.

    Kazu je offline (nepripojený) Kazu

    Kazu
    renatan Pozri príspevok
    Ak je niekto z vás poraďákov lekár, prosím o odbornú odpoveď. Nenašla som v starších príspevkoch nič konkrétne. Moja otázka:

    Je alkoholizmus dedičný? Ja tvrdím, že nie.

    Prosím o pokiaľ možno kvalifikovanú odpoveď, lebo názorov a dohadov je samozrejme neúrekom.

    Ďakujem.
    Práve včera som na niektorom českom programe pozerala reláciu o dedičnosti a génoch. Mimo iného hovorili o tom, že aj gény majú svoju pamäť a reťazec DNA nie je veľmi prebádané územie. Takže aj s tou dedičnosťou nás môže ešte veľa vecí prekvapiť.

    dancika je offline (nepripojený) dancika

    dancika
    Kazu Pozri príspevok
    Práve včera som na niektorom českom programe pozerala reláciu o dedičnosti a génoch. Mimo iného hovorili o tom, že aj gény majú svoju pamäť a reťazec DNA nie je veľmi prebádané územie. Takže aj s tou dedičnosťou nás môže ešte veľa vecí prekvapiť.
    To je pravda, zatial vsak panuje nazor, ze alkoholizmus v zmysle prenosu zavislosti dedicny nie je, dedicnost je vsak ovplyvnovana velmi vela faktormi a svoju ulohu mozu zohrat naozaj rozne faktory, ale zvalovat alkoholizmus cloveka na to, ze to zdedil a teda za to nemoze, je alibizmus, o tom vsak tato diskusia nie je.

    renatan je offline (nepripojený) renatan

    renatan
    tetrisss Pozri príspevok
    No, píše sa tam, okrem iného, aj o tom, že vedci dúfajú v objav génu zodpovedného za alkoholizmus. Keďže ho ešte neobjavili, tak podľa mňa nemôže byť alkoholizmus dedičný (podľa doterajších poznatkov). Veď inak by to bolo zakódované v génoch, nie?

    renatan je offline (nepripojený) renatan

    renatan
    dancika Pozri príspevok
    To je pravda, zatial vsak panuje nazor, ze alkoholizmus v zmysle prenosu zavislosti dedicny nie je, dedicnost je vsak ovplyvnovana velmi vela faktormi a svoju ulohu mozu zohrat naozaj rozne faktory, ale zvalovat alkoholizmus cloveka na to, ze to zdedil a teda za to nemoze, je alibizmus, o tom vsak tato diskusia nie je.
    Nechcem diskutovať o zvaľovaní viny za alkoholizmus na rodičov, zaujímam sa o to čiste teoreticky (našťastie) a hlavne som potrebovala potvrdiť svoj názor nejakým odborníkom - lekárom.

    dancika je offline (nepripojený) dancika

    dancika
    renatan Pozri príspevok
    Nechcem diskutovať o zvaľovaní viny za alkoholizmus na rodičov, zaujímam sa o to čiste teoreticky (našťastie) a hlavne som potrebovala potvrdiť svoj názor nejakým odborníkom - lekárom.
    Lekar som, aj ked sa venujem inemu odboru, ale mozem ti potvrdit to, co som uz napisala, zatial sa alkoholizmus za dedicny nepovazuje. Studie su rozbehnute snad na vsetky rozsirenejsie ochorenia, takze mozno sa nakoniec nejaka ta dedicnost preukaze, ale zatial sa tak nestalo.
    A fajn, ze sa o to zaujimas len teoreticky, moja poznamka nebola nikomu adresovana, dufam, ze to teda nikto osobne nebral

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Dnes na internete sme sk odpovedá sociológ Martin Bútora:
    Kto je náchylný na alkoholizmus?

    „Problém s alkoholom môže mať ktokoľvek. Alkohol je typ drogy, pri ktorej dlhšie trvá, kým sa vyvinie závislosť. Môžu byť predispozície genetické alebo psychické. Môže mať naň vplyv prostredie rovnako ako psychicky náročné profesie.“

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.