Zavrieť

Porady

Zmena ucelu uzivania stavby

Mate niekto skusenosti so zmenou ucelu uzivania stavby, tzv. vynatie z bytoveho fondu?
Nehnutelnost (RD) chcem vyuzivat na podnikanie (kancelarie a skladove priestory), tak potrebujem ju vynat z bytoveho fondu. Myslel som si, ze to bude vcelku jednoducha zalezitost, ale opak je pravdou.
Co som sa dostal k informaciam, tak musim mat:
- urobenu projektovu dokumentaciu (t.j. najst si projektanta)
- potrebujem reviznu spravu od elektrickej instalacie
- reviziu plynovych zariadeni
- vyjadrenie zivotneho prostredia
- vyjadrenie hygieny
- vyjadrenie hasicov
- dokonca vyjadrenie pamiatkoveho uradu nakolko je na LV kod 200
- a dalsie...

Cely ten proces sa mi vidi dost zdlhavy a bude asi aj financne nakladny, nehovoriac ze pri sposobe fungovania uradov na Slovensku... kapitola sama o sebe.

Su aj nejake sankcie za vyuzivanie priestorov na podnikatelske ucely a priestory su pritom stale bytove? Kontroluje sa to vobec niekym? Vyssia dan z nehnutelnosti by pritom bola zaplatena.

Preskakali ste si niekto tuto proceduru? Mate s tym nejake skusenosti? Poznate nejake firmy alebo ludi co sa tym zaoberaju cele by to zrealizovali za odmenu?

Dakujem za vsetky postrehy a nazory.
Usporiadat
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

To s takymto niecim sa tu fakt nikto nezaoberal?
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

To si akoze myslis, ze vsetci zivnostnici, ktori maju napr. vo svojom RD nejaku dielnicku, alebo prevadzaku, vynali tento RD z bytoveho fondu? Ved kazdom piatom RD je nejaky biznis - minimalne sidlo nejakej s.r.o. A co, ak chces napr. prenajat jednu miestnost alebo poschodie na podnikanie? To akoze budes vynimat jednu izbu, a ked ti po 3 mesiacoch najomink odide (alebo skoncis s podnikanim) tak to zasa budes vkladat do bytoveho fondu, aby si do tej miesnosti mohlo zasa supnut postel a prespat tam?

Vy uz ste z tej byrokracie nacisto zmitoreni. To je snad prezitok socializmu nie? Dnes by snad malo byt jedno, ci vo svojom vlastnom RD byvate, podnikate, alebo zmiznete na Seychely a nechate ho napospas pavukom.
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

misomiso Pozri príspevok
To si akoze myslis, ze vsetci zivnostnici, ktori maju napr. vo svojom RD nejaku dielnicku, alebo prevadzaku, vynali tento RD z bytoveho fondu?
Nemyslim si o tom nic, ja neviem co robia vsetci zivnostnici, nie som jasnovidec.

misomiso Pozri príspevok
Ved kazdom piatom RD je nejaky biznis - minimalne sidlo nejakej s.r.o. A co, ak chces napr. prenajat jednu miestnost alebo poschodie na podnikanie? To akoze budes vynimat jednu izbu, a ked ti po 3 mesiacoch najomink odide (alebo skoncis s podnikanim) tak to zasa budes vkladat do bytoveho fondu, aby si do tej miesnosti mohlo zasa supnut postel a prespat tam?
Ked chces prenajat na podnikanie co i len jednu miestnost, tak podla zakona by si ju mal mat vynatu z bytoveho fondu a platit vyssiu dan z nehnutelnosti. Kedze sa momentalne idem tymto zapodievat tak to iste nebude na tri mesiace.

misomiso Pozri príspevok
Vy uz ste z tej byrokracie nacisto zmitoreni. To je snad prezitok socializmu nie? Dnes by snad malo byt jedno, ci vo svojom vlastnom RD byvate, podnikate, alebo zmiznete na Seychely a nechate ho napospas pavukom.
Nechapem celkom vyznam resp. ucel tvojho prispevku. Myslis, ze ja sa neuveritelne nudim a mam neskutocnu zalubu v behani po uradoch, natahovanie sa uradnikmy, vybavovanie vselijakych lajstier a podobne? Ja som tento "prezitok socializmu" nevymyslel. Ak to nevies, tak to nie je celkom jedno, ci vo svojom vlastnom dome byvas alebo podnikas. Nebytove priestory musia splnat prisnejsie podmienky (dane stavebnym zakonom) a treba z tychto priestorov platit vyssiu dan z nehnutelnosti.

Aj z tychto dovodov som sa pytal, ze ci uz s tym niekto nema skusenosti. Uvazoval som aj nad "skratenim" celeho tohto procesu, t.j. v priznani pre dan z nehnutelnosti by som uviedol prislusnu plochu priestoru pre podnikanie a zaplatil by som k tomu dan, aby som nebol "popotahovany" za neplatenie dane. Len vobec neviem, kto vlastne kontroluje tieto zalezitosti, ze ci je to vsetko papierovo v poriadku ohladom nebytovych priestorov, resp. ake sankcie z toho plynu?

misomiso, takze radsej byt informovany a mat veci v ramci moznosti v poriadku, bez ohladu na to, ze vela ludi to mozno robi na cierno (az kym im niekto neklepne po prstoch)...
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

Stale nikto znaly problematiky?
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
zmena v užívaní stavby

1. žiadosť na stavebný úrad
2. zvyšuje sa daň z nehnuteľností, zároveň si však môžeš dávať do nákladov : nájom, el. energiu, opravy - údržby ap.

projekt som si robila sama - stačilo

urobenu projektovu dokumentaciu (t.j. najst si projektanta)
- potrebujem reviznu spravu od elektrickej instalacie
- reviziu plynovych zariadeni
- vyjadrenie zivotneho prostredia
- vyjadrenie hygieny
- vyjadrenie hasicov
- dokonca vyjadrenie pamiatkoveho uradu nakolko je na LV kod 200
- a dalsie...
všetko sa dá v pohode vybaviť , revízne správy stačili tie staré / určite máš /

prevádzku načierno by som neriskovala - sankcie by určite nejaké boli
Naposledy upravil hanelie : 14.05.08 at 10:13
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

dakujem za odpoved, takze predsa sa niekto nasiel ;-), tych vybavovaciek po uradoch sa trochu obavam, ze to bude zdlhave vybavovanie kym z nich vypacim tie vyjadrenia co potrebujem k ziadosti, ale ked vravis, ze si to v pohode vybavila, tak sa necham prekvapit ako to pojde.

pre vsetky tie vyjadrenia im budem musiet predlozit projekt, ak ho mas v elektronickej podobe, mozes mi ho prosim poslat alebo pripnut niekde, aby som ziskal predstavu o jeho forme a strukture, potom by uz hadam nemal byt az taky problem si pripravit vlastny

no nejednalo by sa o prevadzku na cierno, malo by tam byt sidlo firmy a to som skor uvazoval, ze by som priznal aj dan z nehnutelnosti za nebytove priestory a postupne casom dotiahol aj tie papierovacky okolo zmeny ucelu uzivania stavby
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
napíš mi tvoj e - mail
pošlem.
projekt + technický popis
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Robin78: uvažuješ veľmi rozumne. Je potrebné mať tieto veci v ažurite a mať kľudný spánok. Myslím, že ak podnikaš na ŽL tak ťa usmernia na živnostenskom úrade čo potrebuješ dotiahnuť, lebo každá činnosť je nejakým spôsobom špecifická a vyžaduje iné podmienky. Napr. ak by si chcel ubytovávať potrebuješ súhlas hygieny /terajšej RÚZ/ ap., iné je to s ambulanciou a iné s pohostinstvom ap. Nenapísal si o čo presne ide, ale preskákali sme to tak ak budeš mať problém tak to skús dať na poradu a iste ti poradíme.
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

hanelie: Srdecna vdaka, udelil by som aj bodik, ale ako som zistil nie je to v tejto teme mozne.

Jara: Jedna sa o sro, tych predmetov cinnosti je viac a ten zoznam uradov co som spisal v teme asi nebude konecny, ale beriem to tak, ze stavebny urad sa este ozve pri posudzovani, ak bude potrebovat nejake dalsie podklady. S tym kludnym spankom s tebou absolutne suhlasim, nechcem si ho zrovna pokazit Ved az bude nejaky problem tak tu budem asi zas "dobiedzat"
0 0
fo3k fo3k

fo3k je offline (nepripojený) fo3k

hanelie Pozri príspevok
napíš mi tvoj e - mail
pošlem.
projekt + technický popis
Dobrý deň. Riešim teraz tento problém. Môžem poprosiť o zaslanie projektu a popisu. Treba k zmene aj súhlas susedov? Ďakujem, prijemny deň
vreckovy(zavinac)gmail.com
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

fo3k Pozri príspevok
Dobrý deň. Riešim teraz tento problém. Môžem poprosiť o zaslanie projektu a popisu. Treba k zmene aj súhlas susedov? Ďakujem, prijemny deň
vreckovy(zavinac)gmail.com
Vidím, že prvýkrát prispievaš do porady, tak ti doporučujem, aby si svoj kontak "hanelie" poslal cez súkromnú správu, lebo sa môže stať, že si tvoj príspevok v tejto téme neprečíta, ale ss si prečíta určite.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
robin78 Pozri príspevok
Mate .musim mat:
1. urobenu projektovu dokumentaciu (t.j. najst si projektanta)
2. potrebujem reviznu spravu od elektrickej instalacie
3. reviziu plynovych zariadeni
4. vyjadrenie zivotneho prostredia
5. vyjadrenie hygieny
6. vyjadrenie hasicov
7. dokonca vyjadrenie pamiatkoveho uradu nakolko je na LV kod 200
8. a dalsie...

........... Dakujem za vsetky postrehy a nazory.
K bodom :


1. PD netreba. Chápem to tak, že zmena si nevyžaduje žiadne stavebné úpravy. Max. si viem predstaviť "pasport", t.j. v pôdoryse zaznačené priestory, ktoré sa budú užívať na iný, ako bytový účel.

2. a 3. Toto stavebný úrad vôbec nemusí zaujímať, ak sa nerobí nová inštalácia, resp. priestory sa nebudpú využívať ako dielňa a pod.

4. ŽP s tým nič nemá, ak nevznikne prevádzka s dopadom na zložky ŽP : voda, odpady a ovzdušie.

5. Neviem na aký účel sa bude užívať časť RD, ale hygiena (RUVZ) sa vyjadruje pri zmene v účele užívania stavby (aj časti) ak má vplyv na ochranu zdravia a života ľudí.

6. Ak je stavba jednoduchá stavba (§139b ods. 1 písm. b/ SZ), t.j. 1 nadzemné podlažie, môže mať podzemné podlažie a obytné podkrovie tak sa ORHaZZ nevyjadruje. Podľa § 25 ods. 4 zákona č. 314/2001 Z.z. o ochrane pred požiarmi v platnom znení sa požiarny dozor nevykonáva.

7. Neviem čo je to 200, ale ak je to RD, tak neviem čo s tým má krajský pam. úrad.

___________________________

Podľa môjho názoru, ak sa vyžaduje zmena v užívaní stavby, tak stačí podať žiadosť podľa § 85 SZ, jednoduchý nákres (pasport), zaplatiť správny poplatok 16,5 € a to je všetko.

Nepoznám situáciu konkrétne.



CIMOM
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, ja ma trosku iny problem. Zaciatkom roka som si prenajala nebytovy priestor v nasom dome, teraz som sa uz dostala k tomu aby som si ho upravila a zacala vyuzivat ako kancelariu,co mam aj v zmluve o najme nebyt.priestoru.Nebudem tam prijimat klientov, len ja tam budem pracovat, to co som doteraz robila doma. Pocula som, ze potrebujem mat povolenie od stavebneho uradu na zmenu vyuzitia nebytoveho priestoru, alebo treba este niekde dat ziadost? Elektrinu z tohto priestoru mam pripojenu na byt, nebudem ju davat do danovych vydavkov, vsetko ostatne platim v najme. Viete mi niekto poradit, co treba a kde to treba podat aby som to mala v poriadku a nemala som problemy?
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

CIMOM Pozri príspevok
K bodom :


1. PD netreba. Chápem to tak, že zmena si nevyžaduje žiadne stavebné úpravy. Max. si viem predstaviť "pasport", t.j. v pôdoryse zaznačené priestory, ktoré sa budú užívať na iný, ako bytový účel.

2. a 3. Toto stavebný úrad vôbec nemusí zaujímať, ak sa nerobí nová inštalácia, resp. priestory sa nebudpú využívať ako dielňa a pod.

4. ŽP s tým nič nemá, ak nevznikne prevádzka s dopadom na zložky ŽP : voda, odpady a ovzdušie.
Dopady to ma vo forme pouzivania WC.

5. Neviem na aký účel sa bude užívať časť RD, ale hygiena (RUVZ) sa vyjadruje pri zmene v účele užívania stavby (aj časti) ak má vplyv na ochranu zdravia a života ľudí.
Ucelom vyuzivania su kancelarske priestory ako sidlo firmy.

6. Ak je stavba jednoduchá stavba (§139b ods. 1 písm. b/ SZ), t.j. 1 nadzemné podlažie, môže mať podzemné podlažie a obytné podkrovie tak sa ORHaZZ nevyjadruje. Podľa § 25 ods. 4 zákona č. 314/2001 Z.z. o ochrane pred požiarmi v platnom znení sa požiarny dozor nevykonáva.
Jedna sa len o prizemny dom, ktory ma 1/3 podpivnicenu. Ako bytova cast je len izba na prizemi a suteren.

7. Neviem čo je to 200, ale ak je to RD, tak neviem čo s tým má krajský pam. úrad.
Kod 200 oznacuje pamiatkovu zonu ale o nejakych pamiatkach tam ani nechyrujem.
___________________________

Podľa môjho názoru, ak sa vyžaduje zmena v užívaní stavby, tak stačí podať žiadosť podľa § 85 SZ, jednoduchý nákres (pasport), zaplatiť správny poplatok 16,5 € a to je všetko.

Nepoznám situáciu konkrétne.



CIMOM
Zvyraznene v texte
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
robin78 Pozri príspevok
Zvyraznene v texte
1. Dopady to ma vo forme použivania WC. - s tým nemá ŽP nič spoločné a to úplne vážne a bez akejkoľvek debaty.

2. Učelom využívania sú kancelárske priestory ako sídlo firmy.
- RUVZ s tým nič nemá. Osobne by som ani nežiadal o zmenu, ale ak bude takéto riešenie slúžiť pre daňové účely budiž. Či sedím v obývačke a píšem pri stole, či sedím v pracovni a píšem, alebo sedím vkancelári a píšem je úplne jedno z hľadiska užívania stavby a záujmov, ktoré chráni stavebný zákon. Takáto zmena dokonca nevyžaduje nič. Uviedol som iba daňové veci, ale to nie je moja parketa.

3. Jedná sa len o prizemný dom, ktorý má 1/3 podpivničenú. Ako bytová čast je len izba na prízemi a suterén. - ORHaZZ sa nevyjadruje zo zákona.

4. Kód 200 označuje pamiatkovú zónu ale o nejakých pamiatkach tam ani nechyrujem - výňatok z § 30 zákona č. 49/2002 Z.z. o pamiatkovej ochrane ...
(1) Každý je povinný správať sa tak, aby svojím konaním neohrozil základnú ochranu kultúrnych pamiatok podľa § 27 a základnú ochranu pamiatkových území podľa § 29 a nespôsobil nepriaznivé zmeny stavu pamiatkového fondu a stavu archeologických nálezísk.


ZÁVER :

Ak mi pracovník stavebného úradu, bude tvrdiť, že vyjadrenie pamiatkarov potrebujem, tak ja by som mu tvrdil, že on potrebuje tiež vyjadrenie, ale od MUDr. ...



CIMOM
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

nika.sum Pozri príspevok
Ahoj, ja ma trosku iny problem. Zaciatkom roka som si prenajala nebytovy priestor v nasom dome, teraz som sa uz dostala k tomu aby som si ho upravila a zacala vyuzivat ako kancelariu,co mam aj v zmluve o najme nebyt.priestoru.Nebudem tam prijimat klientov, len ja tam budem pracovat, to co som doteraz robila doma. Pocula som, ze potrebujem mat povolenie od stavebneho uradu na zmenu vyuzitia nebytoveho priestoru, alebo treba este niekde dat ziadost? Elektrinu z tohto priestoru mam pripojenu na byt, nebudem ju davat do danovych vydavkov, vsetko ostatne platim v najme. Viete mi niekto poradit, co treba a kde to treba podat aby som to mala v poriadku a nemala som problemy?
prosim viete mi niekto s tymto poradit?
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
nika.sum Pozri príspevok
Ahoj, ja ma trosku iny problem. Zaciatkom roka som si prenajala nebytovy priestor v nasom dome, teraz som sa uz dostala k tomu aby som si ho upravila a zacala vyuzivat ako kancelariu,co mam aj v zmluve o najme nebyt.priestoru.Nebudem tam prijimat klientov, len ja tam budem pracovat, to co som doteraz robila doma. Pocula som, ze potrebujem mat povolenie od stavebneho uradu na zmenu vyuzitia nebytoveho priestoru, alebo treba este niekde dat ziadost? Elektrinu z tohto priestoru mam pripojenu na byt, nebudem ju davat do danovych vydavkov, vsetko ostatne platim v najme. Viete mi niekto poradit, co treba a kde to treba podat aby som to mala v poriadku a nemala som problemy?
prosim viete mi niekto s tymto poradit?


Ak takúto zmenu treba len kôli tomu, aby nebol rozpor so stavebným zákonom, tak netreba nič. Za to ručím. Chcem vidieť toho pracovníka stavebného úradu, ktorý by za to chcel konať o priestupku, resp. správnom delikte. Samozrejme jednoznačne vychádzam z toho, že sa tam nebudú prijímať žiadni klienti tak ako je uvedené. Jednoducho budem tam len sedieť a pracovať.
V prípade konania o pokute dávam prísľub na zastupovanie.


CIMOM
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Budem to mat len na moje uctovanie, nebudem to mat ani zariadene aby som tam prijimala klientov. Je to priamo pod mojim bytom, nie je tam voda, WC. Len som potrebovala ten "kancelarsky neporiadok", viete ako to myslim, dat mimo priestorov bytu, lebo potrebujem uvolnit izbu pre syna, a bolo to vyhodne ze je to rovno pod bytom.
0 0
Miloš Mičega - CIMOM TN Miloš Mičega - CIMOM TN
pracujem v stavebnej agende
nika.sum Pozri príspevok
Budem to mat len na moje uctovanie, nebudem to mat ani zariadene aby som tam prijimala klientov. Je to priamo pod mojim bytom, nie je tam voda, WC. Len som potrebovala ten "kancelarsky neporiadok", viete ako to myslim, dat mimo priestorov bytu, lebo potrebujem uvolnit izbu pre syna, a bolo to vyhodne ze je to rovno pod bytom.
Doplním príkladom :

Keď tam budete sedieť a učiť sa, alebo kresliť, alebo spievať, alebo žehliť, alebo vyšívať, alebo .... . Tak čo je koho do toho z hľadiska záujmov sledovaných stavebným zákonom.
Mimochodom : Dík za ocenenie.

CIMOM
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

CIMOM Pozri príspevok
Doplním príkladom :

Keď tam budete sedieť a učiť sa, alebo kresliť, alebo spievať, alebo žehliť, alebo vyšívať, alebo .... . Tak čo je koho do toho z hľadiska záujmov sledovaných stavebným zákonom.
Mimochodom : Dík za ocenenie.

CIMOM
No a nie je problem, ked mam zmluvu o najme na zivnost? Nebudem davat do nakladov elektrinu, lebo za elektromer by som asi platila viac ako za samotnu energiu, preto to mam napojene na byt. Ale najom by som do nakladov chcela dat.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať