Zavrieť

Porady

chyby minulých období

daja daja

daja je offline (nepripojený) daja

Ahojte poraďáci. Potrebovala by som od Vás poradiť. Ide o to, že v roku 2006,2007 sme zabudli vyčísliť kurzový rozdiel na účte 474 - záväzky z prenájmu (nakoĺko máme leasing v eur). V obidvoch rokoch ide o kurzový zisk a o významnú sumu. Predpokladám, že účtovne to opravím v roku 2008 zápisom 474/428. Ale vôbec nerozumiem ako to bude z daňového hľadiska, nakoľko sme mali mať v obidvoch rokoch teda vyšší zisk (a teda zaplatiť vyššiu daň z príjmu). Možete mi prosím niekto "logicky" vysvetliť ďalší postup? Vôbec neviem, čo všetko ešte musím (okrem účt. zápisu) urobiť. Ďakujem
Usporiadat
HankaH HankaH

HankaH je offline (nepripojený) HankaH

Pokiaľ sa zvyšuje daňová povinnosť, tak Vám zo zákona vyplýva povinnosť urobiť dodatočné daňové priznanie za rok 2006 a 2007 a daň doplatiť.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

daja Pozri príspevok
Ahojte poraďáci. Potrebovala by som od Vás poradiť. Ide o to, že v roku 2006,2007 sme zabudli vyčísliť kurzový rozdiel na účte 474 - záväzky z prenájmu (nakoĺko máme leasing v eur). V obidvoch rokoch ide o kurzový zisk a o významnú sumu. Predpokladám, že účtovne to opravím v roku 2008 zápisom 474/428. Ale vôbec nerozumiem ako to bude z daňového hľadiska, nakoľko sme mali mať v obidvoch rokoch teda vyšší zisk (a teda zaplatiť vyššiu daň z príjmu). Možete mi prosím niekto "logicky" vysvetliť ďalší postup? Vôbec neviem, čo všetko ešte musím (okrem účt. zápisu) urobiť. Ďakujem
Domnievam sa, že ak Ste zistili, že Vaša daňová povinnosť je v r. 2006 a 2007 vyššia, je Vašou povinnosťou podať DDP a daň doplatiť; - tak hovorí zákon.
Ešte je možnosť (!) nepodať DDP a očakavať "riziko" odhálenia chyby daňovou kontrolou. (kontrola na dané obdobie môže aj nemusí byť; ak bude - môže aj nemusí chybu odhaliť). Rozhodnutie je na štatutárovi alebo inej zodpovednej osobe účtovnej jednotky.
0 0
daja daja

daja je offline (nepripojený) daja

azla Pozri príspevok
Domnievam sa, že ak Ste zistili, že Vaša daňová povinnosť je v r. 2006 a 2007 vyššia, je Vašou povinnosťou podať DDP a daň doplatiť; - tak hovorí zákon.
Ešte je možnosť (!) nepodať DDP a očakavať "riziko" odhálenia chyby daňovou kontrolou. (kontrola na dané obdobie môže aj nemusí byť; ak bude - môže aj nemusí chybu odhaliť). Rozhodnutie je na štatutárovi alebo inej zodpovednej osobe účtovnej jednotky.
Veď to, že sme za rok 2006 už kontrolu mali - a neprišli na to
0 0
daja daja

daja je offline (nepripojený) daja

HankaH Pozri príspevok
Pokiaľ sa zvyšuje daňová povinnosť, tak Vám zo zákona vyplýva povinnosť urobiť dodatočné daňové priznanie za rok 2006 a 2007 a daň doplatiť.
Ak teda budem robiť to dodatočné DP, tak to uvediem ako pripočitateľnú položku DP a výkazy zostanú rovnaké?
0 0
HankaH HankaH

HankaH je offline (nepripojený) HankaH

daja Pozri príspevok
Ak teda budem robiť to dodatočné DP, tak to uvediem ako pripočitateľnú položku DP a výkazy zostanú rovnaké?
Ak je účtovná závierka už schválená, tak nie je možnosť opätovne otvárať účtovné knihy a teda ani výkazy sa už meniť nebudú. Na daňový úrad sa predkladá len daňové priznanie.
0 0
daja daja

daja je offline (nepripojený) daja

HankaH Pozri príspevok
Ak je účtovná závierka už schválená, tak nie je možnosť opätovne otvárať účtovné knihy a teda ani výkazy sa už meniť nebudú. Na daňový úrad sa predkladá len daňové priznanie.
Takže to uvediem ako pripočitateľnú položku?
0 0
HankaH HankaH

HankaH je offline (nepripojený) HankaH

Účtovný HV zostáva pôvodný a suma, o ktorú sa opravuje základ dane sa zapíše do príslušného riadku v položkách upravujúcich daňový základ. Ostatné riadky zostávajú nezmenené. A ešte sa vypĺňajú riadky 920 -970. Dodatočné daňové priznanie sa vypĺňa na tlačive platnom v opravovanom zdaňovacom období.
0 0
daja daja

daja je offline (nepripojený) daja

Ďakujem.
0 0
Alenaa Alenaa

Alenaa je offline (nepripojený) Alenaa

Zdravím Vás.
Za rok 2007 musím znížiť tržby – podávam dodatočné DP. Daňová povinnosť sa nemení, nakoľko znížim odpočet daňovej straty.

1./ Vyplním si dodatočné DP , kde uvediem správne údaje, na str. 3 vyznačím dátum zistenia vyššej daňovej povinnosti – ale suma bude nula.
2./ Opravím súvahu a výkaz ziskov a strát – vypíšem ich po novom s terajším dátumom.
3./ Opravím poznámky – prípadne si dopíšem dôvod zmeny.

Je správny takýto postup?
Ďakujem, Alena
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Alenaa Pozri príspevok
Zdravím Vás.
Za rok 2007 musím znížiť tržby – podávam dodatočné DP. Daňová povinnosť sa nemení, nakoľko znížim odpočet daňovej straty.

1./ Vyplním si dodatočné DP , kde uvediem správne údaje, na str. 3 vyznačím dátum zistenia vyššej daňovej povinnosti – ale suma bude nula.
2./ Opravím súvahu a výkaz ziskov a strát – vypíšem ich po novom s terajším dátumom.
3./ Opravím poznámky – prípadne si dopíšem dôvod zmeny.

Je správny takýto postup?
Ďakujem, Alena
urobíš len bod 1.
oprava vzhľadom na to, že už je júl, bude účtovaní v roku 2008 a teda sa to prejaví vo výkazoch za rok 2008. Info o dodatočnom DP vypíšeš v oznámkach za rok 2008.
0 0
Alenaa Alenaa

Alenaa je offline (nepripojený) Alenaa

Bola som na Daňovom úrade, poradkyňa mi kázala
vypísať nové DP, nové výkazy, súvahu, a novú poznámku - vysvetlenie.
Vraj, keby som podala iba dodatočné DP, vyzvali by ma, aby som im predložila výkazy.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Alenaa Pozri príspevok
Bola som na Daňovom úrade, poradkyňa mi kázala
vypísať nové DP, nové výkazy, súvahu, a novú poznámku - vysvetlenie.
Vraj, keby som podala iba dodatočné DP, vyzvali by ma, aby som im predložila výkazy.
no to závisí od toho, ako si sa spýtala. Ked tak ako si mi napísala, tak je to presne o tom..teda všetko nanovo.
0 0
MartinkoK MartinkoK

MartinkoK je offline (nepripojený) MartinkoK

Chcem poprosiť o radu,
jedna firma nám v roku 2007 zaplatila faktúru 2x cca 12.tis. Dohodli sme sa, že peniaze nebudeme vracať ale priradíme k ďalšej faktúre. Ďalšia faktúra však bola až v roku 2008. Ak tieto peniaze odúčtujem z tej faktúry r.2007 tak mi potom nebude sedieť 311 podľa dokladovej inventúry.
Ako to urobiť aby bolo všetko v poriadku.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

MartinkoK Pozri príspevok
Chcem poprosiť o radu,
jedna firma nám v roku 2007 zaplatila faktúru 2x cca 12.tis. Dohodli sme sa, že peniaze nebudeme vracať ale priradíme k ďalšej faktúre. Ďalšia faktúra však bola až v roku 2008. Ak tieto peniaze odúčtujem z tej faktúry r.2007 tak mi potom nebude sedieť 311 podľa dokladovej inventúry.
Ako to urobiť aby bolo všetko v poriadku.
Ak Ste prijali duplicitnú platbu za fa v r. 2007, pri dokladovej inventúre to malo vyjsť najavo a je to vidieť aj zo saldokonta. (preplatok fa). Rok 2007 skončil s takýmto stavom.

V roku 2008 by som iba listom oznámila,( priložite si ho aj k svojej novej vydanej faktúre) oznámila, že preplatok na fa č. 1(z r.2007) preúčtujete na úhradu fa č.2 (z r.2008). Preúčtovanie bude v r. 2008, do r. 2007 už nezasahujete.
0 0
bubusko bubusko

bubusko je offline (nepripojený) bubusko

Ahojte vsetci!
chcem sa zapojit s prosbou o radu. Tiez mam podobny problem a neviem ako postupovat aby to bolo spravne. Uctovnictvo vedieme v Pohode ale v minulych rokoch sme ho spracovavali na 2 rôznych PC. tak sa stalo, ze pri prenose na konci roka sa nam nevysporiadali 311 spravne. inventarizacia bola robena v jednom, ale prenieslo sa z druheho bez oprav. Bohuzial, prisla som na to az teraz pri kontrole. no a konkretne:
v knihe pohladavok mam uz vypadnute pohladavky z r. 2005 uhradene v roku 2006 ale na ucte 311 mi stale figuruju... potrebujem to opravit bez pouzitia 211 a 221. HV mi to neovplyvnuje ale neviem to vysporiadat. mozem pouzit ucet 395? ale potom mi to narusa suvahu....skusala som to. alebo mam 395 typnut na jednu stranu napr. P?
a aj ked sem prispievam malo, nemam odvahu ,tak som tu velmi, velmi casto na rozumy a vsetkym, ktory nesebcia a pomozu velmi dakujem!!!!! sand raz budem natolko mudra, ze budem moct radit aj ja. cauik
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

bubusko Pozri príspevok
Ahojte vsetci!
chcem sa zapojit s prosbou o radu. Tiez mam podobny problem a neviem ako postupovat aby to bolo spravne. Uctovnictvo vedieme v Pohode ale v minulych rokoch sme ho spracovavali na 2 rôznych PC. tak sa stalo, ze pri prenose na konci roka sa nam nevysporiadali 311 spravne. inventarizacia bola robena v jednom, ale prenieslo sa z druheho bez oprav. Bohuzial, prisla som na to az teraz pri kontrole. no a konkretne:
v knihe pohladavok mam uz vypadnute pohladavky z r. 2005 uhradene v roku 2006 ale na ucte 311 mi stale figuruju... potrebujem to opravit bez pouzitia 211 a 221. HV mi to neovplyvnuje ale neviem to vysporiadat. mozem pouzit ucet 395? ale potom mi to narusa suvahu....skusala som to. alebo mam 395 typnut na jednu stranu napr. P?
a aj ked sem prispievam malo, nemam odvahu ,tak som tu velmi, velmi casto na rozumy a vsetkym, ktory nesebcia a pomozu velmi dakujem!!!!! sand raz budem natolko mudra, ze budem moct radit aj ja. cauik
Tie faktúry by som zúčtovala do knihy pohľadávok - lebo je rozdiel, že ich eviduješ na 311 a nie v knihe pohľ., akoby si ich evidovala v knihe a nie na 311. Teda nebudeš tie faktúry z r. 2005 účtovať do účtovného denníka, ale len do knihy pohľadávok.... upresni ako boli tie faktúry uhradené. Ak v hotovosti - prefotila by som si z roku 2006 doklady o úhrade a zúčtovala to oproti pokladni....žiaľ pre teba účet 395 nie je vhodný. Nezodpovedá to potom zinkasovaniu peňazí do pokladne, a na účte 395 to budeš mať v zostatku. Upresni však, či si tú 311 mala tak uvedenú aj v súvahe, alebo ide len o nesprávny presun dát...... teda momentálne máš nesprávny počiatočný stav na 311...upresni
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
a naviac účet 395 ti bude spôsobovať rozdiel v HV v súvahe a vo výkaze ziskov a strát, lebo ten v súvahe nie je. takže rozhodne nie účet 395, ale odúčtuj si rozdiel o ktorý máš 311 vyššiu oproti knihe pohľadávok na výsledkový účet do N, označ si ho do pripočitateľný k HV a na konci roka to k účtovnému HV pripočítaš
0 0
bubusko bubusko

bubusko je offline (nepripojený) bubusko

Ahoj. velmi pekne dakujem za odpoved.
ved to, ze ta 395 mi robi v suvahe provlem. -Ale nerozumiem, ako si to mam zauctovat spat do pohladavok. sposobom bez zauctovania? ved v tom roku 2005 som ich mala aj vo vynosoch aj na 311. preco mi ta ma vstupit do HV ako pripocitatelna polozka, ked na 311 je to stale vedene a uz to predsa v danovom priznani vo vynosoch tiez bolo. Prepac prosim, fakt mi to nejde do hlavy. a presne tak, mama nespravny pociatocny stav na 311 a je to tak vedene aj v suvahe. ale nastokrat vdaka, budem netrpezlivo cakat.
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
musíš si urobiť presnú inventúru účtu 311 a evidencie pohľadávok, podľa toho ako píšeš máš 311 stranu MD vyššiu ako knihu pohľadávok, treba presne násť ten rozdiel-to budú tie faktúry, ktoré v knihe pohľadávok už nie sú ale na účte 311 ti figurujú ako neuhradené. Potom stačí jednou sumou urobiť zápis 5xx.A/311 a týmto sa ti účet 311 zrovná s evidenciou pohľadávok. nezabudni, že účet 5xx.A musíš ako nákladový ale nedaňový pripočítať k účtovnému HV, lebo z účtovného hľadiska to máš v N ale z daňového to nemôže byť daňovo uznateľný náklad
0 0
bubusko bubusko

bubusko je offline (nepripojený) bubusko

Ahojky optimistka!
som nesmierne rada ze si sa ma ujala. inventuru uctu mam vycislenu prense na halier a spravne si pochopila, ze 311 MD mam vyssiu. ale stale nerozumiem tomu, preco to mam vyrovnavat oproti 5xx.ved to mam v prislusnom roku vedene vo vynosoch a aj to moj vynos a zdanitelny prijem bol.prepac, mozes mi este vysvetlit toto? preco to ma byt v yrovnane ako nakladova polozka? ved to bolo mojim zdanitelnym prijmom, aj uhradene aj peniazky v hotovosti prijate.Preco tie 5xx-ky? krasny podvecer a znova dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať