Zavrieť

Porady

Povinnost vystavit fakturu

Rada by som vedela, po kolkym presne dnom po dodani tovaru mam povinnost vystavit fakturu.
Poznam ze je to 2 tyzdne.
Takze 14 dni, vratane vikendov?
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Podľa zákona o DPH je povinnosť vystaviť daňový doklad do 15 dni od vzniku zdaniteľného plnenia.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

rossijanka Pozri príspevok
Rada by som vedela, po kolkym presne dnom po dodani tovaru mam povinnost vystavit fakturu.
Poznam ze je to 2 tyzdne.
Takze 14 dni, vratane vikendov?
POdľa §71 zákon o dph, platiteľ vystaví faktúru do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti.
0 0
rossijanka rossijanka

rossijanka je offline (nepripojený) rossijanka

Tweety Pozri príspevok
POdľa §71 zákon o dph, platiteľ vystaví faktúru do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti.
Danova povinnost je den vystavenia faktury.
Napriklad, danova povinnost: 05.05.2008
Datum vystavenia: 05.05.2008
Datum dodania: nesmie byt starsi cim 15 dni pred tym ? Takze 21.04, 20.04 - uz by som zmeskala s fakturou?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

rossijanka Pozri príspevok
Danova povinnost je den vystavenia faktury.
Napriklad, danova povinnost: 05.05.2008
Datum vystavenia: 05.05.2008 najneskôr 20.5.2008
Datum dodania: nesmie byt starsi cim 15 dni pred tym ?
doplnila som Ti modrým.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
rossijanka Pozri príspevok
Danova povinnost je den vystavenia faktury.
Napriklad, danova povinnost: 05.05.2008
Datum vystavenia: 05.05.2008
Datum dodania: nesmie byt starsi cim 15 dni pred tym ?
Napr. ak k dodaniu dojde dnes, teda 06.05.2008 tak je povinnosť vystaviť faktúru je najneskôr 21.05.2008, s tým, že dátum dodanie bude 06.05.2008 a dátum vystavenia 21.05.2008.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

trošku zo zákona:
§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby


(1) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. Pri prevode alebo prechode nehnuteľnosti je dňom dodania deň odovzdania nehnuteľnosti do užívania, ak je tento deň skorší ako deň zápisu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností. Pri dodaní stavby na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy je dňom dodania deň odovzdania stavby. Pri dodaní tovaru podľa § 8 ods. 1 písm. c) je dňom dodania tovaru deň odovzdania tovaru nájomcovi.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

rossijanka Pozri príspevok
Rada by som vedela, po kolkym presne dnom po dodani tovaru mam povinnost vystavit fakturu.
Poznam ze je to 2 tyzdne.
Takze 14 dni, vratane vikendov?
a opäť trošku zo zákona:
§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku

(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.
0 0
rossijanka rossijanka

rossijanka je offline (nepripojený) rossijanka

smith Pozri príspevok
Napr. ak k dodaniu dojde dnes, teda 06.05.2008 tak je povinnosť vystaviť faktúru je najneskôr 21.05.2008, s tým, že dátum dodanie bude 06.05.2008 a dátum vystavenia 21.05.2008.
O, s prikladom tomu rozumiem lepsie
Danova povinnost v tom priklade bude: 21.05.2008?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
rossijanka Pozri príspevok
O, s prikladom tomu rozumiem lepsie
Danova povinnost v tom priklade bude: 21.05.2008?
Nie daňová povinnosť je 06.05.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

rossijanka Pozri príspevok
O, s prikladom tomu rozumiem lepsie
Danova povinnost v tom priklade bude: 21.05.2008?
Dań. povinnosť = dátum dodania, t.j. 6.5.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

smith Pozri príspevok
Napr. ak k dodaniu dojde dnes, teda 06.05.2008 tak je povinnosť vystaviť faktúru je najneskôr 21.05.2008, s tým, že dátum dodanie bude 06.05.2008 a dátum vystavenia 21.05.2008.
DP je 6.5., ale povinnosť vystaviť faktúru je podľa mojej mienky nutné do 20.5..
Muška citovala paragraf -je to do 15 dní od vzniku DP /t.j. vrátane/

21.5 by bolo " do 15 dní po vzniku DP"...
0 0
rossijanka rossijanka

rossijanka je offline (nepripojený) rossijanka

smith Pozri príspevok
Nie daňová povinnosť je 06.05.
Zo zakona: Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník.

Takze teoreticky mozem poskytnut sluzbu/tovar 06.05.2008,
ale ked napisem ze danova povinnost vznikla 21.05.2008, to znamena, ze od toho dna kupujuci nadobudol pravo nakladat s tovarom. Mozno to tak vysvetlit?

Datum vystavenia: 21.05.2008
Danova povinnost: 21.05.2008
Datum dodania: 06.05.2008

Co ked mam fakturu, napisanu takym sposobom, to je velka chyba?
Naposledy upravil rossijanka : 06.05.08 at 22:18
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

rossijanka Pozri príspevok
Zo zakona: Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník.

Takze teoreticky mozem poskytnut sluzbu/tovar (preklad textu) 06.05.2008,
ale ked napisem ze danova povinnost vznikla 21.05.2008, to znamena, ze od toho dna kupujuci nadobudol pravo nakladat s tovarom. Mozno to tak vysvetlit?

Datum vystavenia: 21.05.2008
Danova povinnost: 21.05.2008
Datum dodania: 06.05.2008

Co ked mam fakturu, napisanu takym sposobom, to je velka chyba?
Dátum dodania je 6.5., to je to isté ako DP. Teda si nesprávne uviedla dva dátumy na DP. Deň vystavenia musí byť najneskôr 20.5.
0 0
rossijanka rossijanka

rossijanka je offline (nepripojený) rossijanka

evina Pozri príspevok
Dátum dodania je 6.5., to je to isté ako DP. Teda si nesprávne uviedla dva dátumy na DP. Deň vystavenia musí byť najneskôr 20.5.
Budem musiet teda tu fakturu prerobit.
Zaroven chcem opytat vsetkych.
Co ked podnikatel vyhotovi chybnu fakturu, posle ju, je splatena.
Potom sa zysti ze tam je nejaka chyba, podobne ako datum dodania tovara a datum vzniku danovej povinnosti nie su rovnake. Co potom. Uz len to tak nechat?

Este som nasla tlacivo faktury (kupene v obchode), a tam napriklad vobec neni uvedene "Danova povinnost"

Je tam len:
datum dodania
datum vystavenia
datum splatnosti

Mozno Danova povinnost neni povinny udaj?
Naposledy upravil rossijanka : 06.05.08 at 15:30
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

rossijanka Pozri príspevok
Budem musiet teda tu fakturu prerobit.
Zaroven chcem opytat vsetkych.
Co ked podnikatel vyhotovi chybnu fakturu, posle ju, je splatena.
Potom sa zysti ze tam je nejaka chyba, podobne ako datum dodania tovara a datum vzniku danovej povinnosti nie su rovnake. Co potom. Uz len to tak nechat? dátum dodania = dátum daňovej povinnosti /to je proste TO ISTÉ

Este som nasla tlacivo faktury (kupene v obchode), a tam napriklad vobec neni uvedene "Danova povinnost"

Je tam len:
datum dodania toto je správne
datum vystavenia
datum splatnosti

Mozno Danova povinnost /to je "dátum dodania" neni povinny udaj?
...v texte
opäť zo zákona
(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v slovenských korunách.
0 0
rossijanka rossijanka

rossijanka je offline (nepripojený) rossijanka

Dakujem velmi pekne vsetkym, ktore sa zapojili do diskusii
0 0
paťuška paťuška

paťuška je offline (nepripojený) paťuška

Ešte jedna poznámka k diskusii ohľadom lehoty na vystavenie fa. Pri oneskorenom vystavení fa nikdy nedávaj dátum neskorší ako 15 dní po dodaní tovaru (aj keď niekedy sa to stane ak nemáš podklad k fakturácii). Osobne som dostala sankciu od DÚ za neskoré vystavenie fa a vôbec sa so mnou nebavili, že daň bola odvedená v správnom období. Takže pozor na dátumy!
0 0
rossijanka rossijanka

rossijanka je offline (nepripojený) rossijanka

paťuška Pozri príspevok
Ešte jedna poznámka k diskusii ohľadom lehoty na vystavenie fa. Pri oneskorenom vystavení fa nikdy nedávaj dátum neskorší ako 15 dní po dodaní tovaru (aj keď niekedy sa to stane ak nemáš podklad k fakturácii). Osobne som dostala sankciu od DÚ za neskoré vystavenie fa a vôbec sa so mnou nebavili, že daň bola odvedená v správnom období. Takže pozor na dátumy!
Snazim sa kontrolovat vo fakturach vsetko do bodky, do ciarky. Ale som este novacik... Odkedy poznam porada.sk som dost zmudrela

Nie som platca DPH. Dost casto v tejto teme spomina sa Zakon o DPH.
V podstate, pre mna polozka "Danova povinnost" nie potrebna... nemam pravdu? V dalsich fakturach budem pisat len Datum dodania.
Naposledy upravil rossijanka : 06.05.08 at 22:22
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

rossijanka Pozri príspevok
Snazim sa kontrolovat vo fakturach vsetko do bodky, do ciarky. Ale som este novacik... Odkedy poznam porada.sk som dost zmudrela

Nie som platca DPH. Dost casto v tejto teme spomina sa Zakon o DPH.
V podstate, pre mna polozka "Danova povinnost" nie potrebna... nemam pravdu? V dalsich fakturach budem pisat len Datum dodania.


Takže odznova:
Keďže nie si platiteľ DPH, nemusíš vystavovať ani faktúry /ale môžeš/. Na faktúre Ti stačí vypísať:
Dátum vyhotovenia /faktúry/
Dátum splatnosti /faktúry/
Forma úhrady: napr. hotovosť, alebo PP


a opäť , tak ako sme Ti už písali vyššie:
ak by si bola platiteľ DPH tak píšeš na faktúre "Dátum dodania" /je to nové pomenovanie pre "Daňová povinnosť"/
0 0
Mária.K. Mária.K.

Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

rossijanka Pozri príspevok
Danova povinnost je den vystavenia faktury.
Napriklad, danova povinnost: 05.05.2008
Datum vystavenia: 05.05.2008
Datum dodania: nesmie byt starsi cim 15 dni pred tym ? Takze 21.04, 20.04 - uz by som zmeskala s fakturou?

Daňová povinnosť nenastáva dňom vystavenia faktúry, ale dňom dodania tovaru alebo služby - pozri § 19 zákona o DPH. Výnimku predstavuje situácia uvedená v § 20 zákona o DPH pri nadobúdaní tovaru z iného členského štátu, ale to určite nie je situácia, ktorú práve riešime. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti- § 71 zákona o DPH.
Naposledy upravil Mária.K. : 07.05.08 at 06:19
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať