Zavrieť

Porady

dovolenka za odpracované dni

Prosím o radu:

Zamestnanec končí prac.pomer 15.4.2005. Pracuje u nás od roku 2003. Koľko dní dovolenky mu mám priznať. Len za tri mesiace, alebo aj za 15 dní v mesiaci apríl? Má nárok na 25 dní dovolenky v roku.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    kukučka
    1/12 za každých 22 odpracovaných dní - § 105 ZP t.j. 6 dní
    Môžeš k tomu hodiť postup výpočtu?

    Abdul je offline (nepripojený) Abdul

    Abdul
    Ak zamestnanec odpracoval u zamestnávateľa 60 dní v príslušnom roku, ale jeho pracovný pomer netrval u zamestnávateľa nepretržite po dobu celého kalendárneho roku, vzniká mu nárok na pomernú časť dovolenky za kalendárny rok v dlžke 1/12 dovolenky za kalendárny rok za každý kalendárny mesiac nepretržitého trvania istého pracovného pomeru. Teda mu vzniká nárok na 6 dní dovolenky (25/12*3=6 dní).

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Dovolím si vstúpiť do témy s otázkou. Ak mu zostala aj nevyčerpaná dovolenka z r.2004 a celkový počet dní dovolenky k 15.4.05 nestihne uplatniť? Dovolenka prepadne alebo sa prepláca ?

    Danuska je offline (nepripojený) Danuska

    obyčajný človek- žena Danuska
    Neviete mi náhodou poradiť ako je to s dovolenkou pri zamestnancovi, zamestnanom podľa §49 Zp na kr. prac. úväzok = 18,5 hod týždenne? Počíta sa takýto kratší pracovný deň za odpracovaný deň na základ výpočtu dovolenky?
    Dovolujem si odcitovat § 102 Zp/s komentárom/ Pomerna časť dovolenky za kalendárny mesiac patri zamestnancovi aj vtedy, keď dôjde s skončeniu PP v priebehu kalendárneho mesiaca, avšak len vtedy, ak skončenie pracovného pomeru u doterajšieho zamestnávateľa a vznik nového PP bezprostredne naväzuje. Na účely výpočtu pomernej časti dovolenky pri zmene zamestnávateľa je dôležité, u ktorého zo zamestnávateľov zamestnanec odpracoval viac než polovicu mesiaca.
    Takže ak ide na úrad prace tak by som mu nedala nič, ale ak nastupuje k inemu zamestnavateľovi tak by som mu dala celú 1/12 mesiacia pretože odrobil u teba väčšiu časť t.j.11 dní z 21 a ďalší zamestnávateľ by mu už nemal priznať za apríl nič. !!

    ESTER je offline (nepripojený) ESTER

    ESTER
    Danuška - áno takýto kratší pracovný deň sa počíta za odpracovaný deň pre účely dovolenky.

    towdie je offline (nepripojený) towdie

    towdie
    A ak končí PP dohodou a nedá vedieť, či bude zamestnaný alebo pôjde na NuP? Nemôže mu dať len 1 deň dovolenky za mesiac apríl a uviesť to aj na zápočte rokov?

    Bionda je offline (nepripojený) Bionda

    som taká aká som Bionda
    Mne osobne vychádza že tento zamestnanec má nárok na 7 dní dovolenky na kždý mesiac je 2 dni a predsa aj v apríli odpracoval síce 15 dní (t.j. pol mesiaca), nemôžete predsa zamestnanca obtiahnuť za dovolenku za odpracované dni.
    Stará dovolenka sa má umožniť dočerpať do júna nasl. mesiaca , keď končí p.p. buď sa umožní čerpanie, alebo sa preplatí.

    Magma je offline (nepripojený) Magma

    Magma
    Bionda
    Mne osobne vychádza že tento zamestnanec má nárok na 7 dní dovolenky na kždý mesiac je 2 dni a predsa aj v apríli odpracoval síce 15 dní (t.j. pol mesiaca), nemôžete predsa zamestnanca obtiahnuť za dovolenku za odpracované dni.
    Stará dovolenka sa má umožniť dočerpať do júna nasl. mesiaca , keď končí p.p. buď sa umožní čerpanie, alebo sa preplatí.
    A to už prečo???

    Bionda je offline (nepripojený) Bionda

    som taká aká som Bionda
    Pardon, ospravdlňujem sa ohľadne starej dovolenky, do júna nasl. roka.t.j. dov za2004 sa má vyčerpať do júna 2005
    Ešte raz sa ospravedlňujem .

    olga88 je offline (nepripojený) olga88

    olga88
    Ako postupuje zamestnavatel v pripade, ze zamestnanec si vycerpal viac dni dovolenky ako mu patri do ukoncenia pracovneho pomeru?

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    to olga88: mínusovou položkou dovolenka v mzde

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    Bionda
    Pardon, ospravdlňujem sa ohľadne starej dovolenky, do júna nasl. roka.t.j. dov za2004 sa má vyčerpať do júna 2005
    Ešte raz sa ospravedlňujem .
    aj tak nechápem ten jún ... pozri § 113 ods. 2 Zákonníka práce (je tam do konca budúceho kalendárneho roka)

    Danuska je offline (nepripojený) Danuska

    obyčajný človek- žena Danuska
    Ester, vrelééééééé díííííky, som len účtovník a o mzdách viem len toľko, čo viem nahodiť v Olympe, ešte že mám ten SF. Ku mzdám som sa dostala ako slepé kura k zrnu, no čo už.

    SilviaS je offline (nepripojený) SilviaS

    SilviaS
    Nášmu zamestnancovi z dôvodu nemožnosti vyčerpania dovolenky (prac.pomer končí 30.4.05) budeme preplácať dovolenkku za r.2004 a 2005. Je potrebné v zápise o dôvode preplatenia uviesť aj jeho súhlas, i keď sa na tomto riešení so zamestnávateľom dohodol? Ďakujem za radu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.