Zavrieť

Porady

Nárok na vrátenie cestných náhrad

Dobry deň,
som študent vysokej školy a mám uzavretú Dohodu o vykonaní brigádnickej práci študenta s firmou. Tu brigádujem ako regionálny supervízor. Za mesiac nabehám takto zhruba 420 km. Firma mi však dala ako náhradu za pohonné hmoty rátala 3,5 sk na kilometer. Mám nárok i na 6,2 sk za opotrebovanie auta? Ciže dokopy by to robilo 9,7 sk na kilometer?? Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    fosiusx Pozri príspevok
    Dobry deň,
    som študent vysokej školy a mám uzavretú Dohodu o vykonaní brigádnickej práci študenta s firmou. Tu brigádujem ako regionálny supervízor. Za mesiac nabehám takto zhruba 420 km. Firma mi však dala ako náhradu za pohonné hmoty rátala 3,5 sk na kilometer. Mám nárok i na 6,2 sk za opotrebovanie auta? Ciže dokopy by to robilo 9,7 sk na kilometer?? Ďakujem za odpoveď.
    Na služobné cesty používaš vlastné auto? Súhlasila firma s používaním tvojho auta na tieto účely? Máš to písomne (napr. na cestovnom príkaze)?

    Ak áno, tak máš nárok na 6,20 SKK/km + PHM podľa spotreba tvojho auta v TP. Vyhľadaj si podobné témy, napr. [SEARCH]súkromné auto na služobné cesty[/SEARCH] tam si prečítaj podrobnosti.

    fosiusx je offline (nepripojený) fosiusx

    fosiusx
    Hej pouzivam vlasne auto no pravdepobodne je pisane na otca ale v tom by nemal byt problem. No v tej firme som najprv robil dokladaca iba v Partizanskom.. neskor som dostal taku ponuku ze budem robit toho regionalneho supervizora. V dohode mam pisane len nalezitosti tykajuce sa dokladania cize nic spomenute o aute.. Cize to musim mat v zmluve aby mi to mohli preplacat? Oni mi totiz skratka len dakou "pausalnou" hodnout vynasobili tych 420km * 3,5 sk... diky

    Dana K. je offline (nepripojený) Dana K.

    Dana K.
    V zmluve to mať nemusíš, lebo ten paušál 6,20 je podľa zákona. Musíš mať príkaz na jazdu, alebo cestovný príkaz, aby si mohol dokázať, že ti tu cestu niekto nariadil a nevykonal si ju svojvoľne.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Dana K. Pozri príspevok
    V zmluve to mať nemusíš, lebo ten paušál 6,20 je podľa zákona. Musíš mať príkaz na jazdu, alebo cestovný príkaz, aby si mohol dokázať, že ti tu cestu niekto nariadil a nevykonal si ju svojvoľne.
    Ale v cestovnom príkaze mu to musia vopred schváliť (použitie vlastného auta), inak mu nemusia priznať 6,20. V cestovnom príkaze zamestnávateľ určuje spôsob dopravy.

    Takže buď to má priamo v pracovnej zmluve, alebo na cestovnom príkaze. Preto mu teraz nie sú povinní dať tých 6,20, lebo sa na tom vopred nedohodli.

    Zákon o cest. náhradách § 7 ods. 1:
    (1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    fosiusx Pozri príspevok
    Cize to musim mat v zmluve aby mi to mohli preplacat? Oni mi totiz skratka len dakou "pausalnou" hodnout vynasobili tych 420km * 3,5 sk... diky
    Podľa Zákona o cestovných náhradách §1 ods.1 písm.c je pri prácach vykonávaných na základe dohôd mimo pracovného pomeru písomná dohoda podmienkou. Čiže ak to dohodnuté nemáte, nemôžete si nárokovať niečo podľa Zákona o cestovných náhradách a na druhej strane má firma problém s daňovou uznateľnosťou paušálnej hodnoty, ktorú Vám prepláca.

    Nárok na vrátenie cestných náhrad

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.