Zavrieť

Porady

Vyplatenie poistnej sumy zo životnej poistky

Ahojte,
neviem, či som sa zaradila do dobrej témy, ale nemám sa s kým o "mojej" veci poradiť, preto dúfam, že medzi "poraďákmi" sa možno nájde niekto, kto má alebo mal podobný problém:
Zomrel mi manžel......, ktorý mal uzatvorenú životnú poistku, ktorú som uzatvárala ja (takisto v ten deň som uzatvorila i pre mňa), pretože on bol v zahraničí - chodil na kamióne. Nebola to vysoká poistka - suma v prípade dožitia (alebo smrti) dojednaná na 100000,-Sk, čiže aj mesačne to neboli veľké čiastky, cca 300,-Sk. Pani, ktorá uzatvárala so mnou poistku sa ma pýtala, či manžel netrpí vážnymi chorobami - ja som sa jej spýtala čo sa myslí pod vážnymi chorobami. Ona mi menovala rôzne (či nebol na niečo operovaný, napr. či nie je chorý na srdce...) - žiadnu chorobu nemal, avšak povedala som jej, že má vysoký tlak a užíva aj tabletky a povedala som jej, že ak vysoký tlak nie je choroba tak iné vážne ochorenie nemá. Opýtala sa má či má s tým vážne problémy - odpovedala som jej nie, lebo skutočne ani nemal a uzatvorili sme túto životnú poistku. Čo sme mi boli spolu - t.j. od jeho 22 rokov mal sústavne "vysoký tlak", nemal s tým žiadne problémy, nebol z tohto dôvodu nikdy hospitalizovaný, nikdy nemal z tohoto dôvodu PN, nemal zníženú pracovnú schopnosť - a vždy, keď potreboval potvrdenie o zdravotnom stave mal vystavené potvrdenie "zdravý".
Cca pred 2 mesiacmi zomrel. Požiadala som poisťovňu o vyplatenie sumy, ktorá mi podľa mňa patrí. Posťovňa mi napísala, že moju poistku "odmieta", čo znamená, že mi ju nevyplatí, pretože manžel zamlčal chorobu pred uzatvorením poistky - vysoký tlak - hypertenziu. Ako som už spomínala ja som za neho uzatvárala poistku a aj som ich pracovníčke túto skutočnosť povedala. Ale akú mám šancu to dokázať? Asi žiadnu. Poisťovne sa o Vás "zaujímajú", keď im vy platíte poistné, ale akonáhle majú splniť si svoju povinnosť, hľadajú všelijaké cestičky, aby Vám nemuseli dať nič. Je to o to smutnejšie, že prežívate ťažké chvíle po strate najbližšej osoby, že tieto peniaze (keď sa jedná o 100000 - čo je to pre nich pri ich miliónových ziskoch) potrebujete nie pre svoj blahobyt, ale na najnutnejšie výdavky (ak Vám zostanú nesplatené požičky, nezaopatrené dieťa...).....
Prosím niekoho, ak sa stretol s takýmto problémom, skúsenosťou, prípadne by som bola rada,ak by mi niekto mohol poskytnúť radu, či sa oplatí napr. vymáhať si plnenie poistky napr. súdnou cestou.
Vopred ďakujem.
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

selenay Pozri príspevok
Ahojte,
neviem, či som sa zaradila do dobrej témy, ale nemám sa s kým o "mojej" veci poradiť, preto dúfam, že medzi "poraďákmi" sa možno nájde niekto, kto má alebo mal podobný problém:
Zomrel mi manžel......, ktorý mal uzatvorenú životnú poistku, ktorú som uzatvárala ja (takisto v ten deň som uzatvorila i pre mňa), pretože on bol v zahraničí - chodil na kamióne. Nebola to vysoká poistka - suma v prípade dožitia (alebo smrti) dojednaná na 100000,-Sk, čiže aj mesačne to neboli veľké čiastky, cca 300,-Sk. Pani, ktorá uzatvárala so mnou poistku sa ma pýtala, či manžel netrpí vážnymi chorobami - ja som sa jej spýtala čo sa myslí pod vážnymi chorobami. Ona mi menovala rôzne (či nebol na niečo operovaný, napr. či nie je chorý na srdce...) - žiadnu chorobu nemal, avšak povedala som jej, že má vysoký tlak a užíva aj tabletky a povedala som jej, že ak vysoký tlak nie je choroba tak iné vážne ochorenie nemá. Opýtala sa má či má s tým vážne problémy - odpovedala som jej nie, lebo skutočne ani nemal a uzatvorili sme túto životnú poistku. Čo sme mi boli spolu - t.j. od jeho 22 rokov mal sústavne "vysoký tlak", nemal s tým žiadne problémy, nebol z tohto dôvodu nikdy hospitalizovaný, nikdy nemal z tohoto dôvodu PN, nemal zníženú pracovnú schopnosť - a vždy, keď potreboval potvrdenie o zdravotnom stave mal vystavené potvrdenie "zdravý".
Cca pred 2 mesiacmi zomrel. Požiadala som poisťovňu o vyplatenie sumy, ktorá mi podľa mňa patrí. Posťovňa mi napísala, že moju poistku "odmieta", čo znamená, že mi ju nevyplatí, pretože manžel zamlčal chorobu pred uzatvorením poistky - vysoký tlak - hypertenziu. Ako som už spomínala ja som za neho uzatvárala poistku a aj som ich pracovníčke túto skutočnosť povedala. Ale akú mám šancu to dokázať? Asi žiadnu. Poisťovne sa o Vás "zaujímajú", keď im vy platíte poistné, ale akonáhle majú splniť si svoju povinnosť, hľadajú všelijaké cestičky, aby Vám nemuseli dať nič. Je to o to smutnejšie, že prežívate ťažké chvíle po strate najbližšej osoby, že tieto peniaze (keď sa jedná o 100000 - čo je to pre nich pri ich miliónových ziskoch) potrebujete nie pre svoj blahobyt, ale na najnutnejšie výdavky (ak Vám zostanú nesplatené požičky, nezaopatrené dieťa...).....
Prosím niekoho, ak sa stretol s takýmto problémom, skúsenosťou, prípadne by som bola rada,ak by mi niekto mohol poskytnúť radu, či sa oplatí napr. vymáhať si plnenie poistky napr. súdnou cestou.
Vopred ďakujem.
Nuž, mám s tým skúsenosti. Nedá sa ti jednoznačne odpovedať, lebo riešenie závisí od viacerých faktorov. Najdôležitejšou vecou je, ako bola jeho choroba - vysoký krvná tlak uvedená v jeho zdravotnej dokumentácii. Možno z tvojho pohľadu bol zdravý, ale pokiaľ v dokumentácii bolo uvedené, že trpel hypertenziou a niekedy užíval lieky, mali ste to v dotazníku priznať. Poisťovňa by prešetrila, nakoľko je to závažné.

Ďalšou vecou je - čo bolo príčinou úmrtia. Pokiaľ to bol infarkt alebo niečo, čo bolo dôsledkom vysokého krvného tlaku, tak máte smolu. - zamlčaný fakt má priamy súvis s príčinou smrti. Pokiaľ to bolo niečo iné, máš šancu na nejakú dohodu s poisťovňou.

Musel by som vidieť úmrtný list, výpis z lekárskej dokumentácie a zdravotný dotazník, aby som vedel zodpovedne posúdiť prípad. V dotazníkoch totiž býva presne kolonka, kde sa pýtajú na problémy s krvným tlakom.

Napíš mi do SS, v ktorej poisťovni to bolo.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
judy judy

judy je offline (nepripojený) judy

a ako je vlastne s vyplatenim poistneho v pripadoch, ze choroba sa zisti po uzavreti poistky - predsa zdravotny stav sa moze zmenit za 5 - 10 rokov
0 0
robin78 robin78

robin78 je offline (nepripojený) robin78

judy Pozri príspevok
a ako je vlastne s vyplatenim poistneho v pripadoch, ze choroba sa zisti po uzavreti poistky - predsa zdravotny stav sa moze zmenit za 5 - 10 rokov
ked bola choroba diagnostikovana po uzavreti poistky, tak nie je ziadny problem, i ked niektore poistovne tam maju take vynimky, ze napr. pripoistnie kritickych chorob plati az po prvom roku poistenia a podobne ... podstatne je, aby neboli zamlcane ziadne veci o zdravotnom stave zname v case uzatvorenia poistky
0 0
lavi lavi

lavi je offline (nepripojený) lavi

vysoky krvny tlak je velmi vazne ochorenie, takze ak ste ho neuviedli do poistnej zmluvy (chyba poradcu), tak bohuzial vam poistovna zrejme nic nevyplati:-( Samozrejme, ze by ho mozno poistili z nejakymi obmedzeniami, ale aspon by ste mali istotu, ze nedojde k odmietnutiu vyplatenia poistky.
Pri uzatvarani pistnej zmluvy radsej treba uviest vsetko ,risknut, ze mozno nejaka vyluka z poistnenia bude (pri menej vaznych ochoreniach ani byt nemusi, ale poistovna o nej vie). v pripade, ze poistovna zisti nejake zamlcanie zdravotneho stavu, ma pravo poistku nevyplatit. Je to v poistnych pdomienkach a klient svojim podpisom suhlasi s poistnymi podmienkami,a ko aj vyhlasi, ze udal pravdive informacii.
To, ze manzel nemal s niecim problem je irevelantne, pokial to ma uvedene v zdravotnych zaznamoch, tak uz to problem je.
0 0
lavi lavi

lavi je offline (nepripojený) lavi

judy, ako tu uz pisal niekto vyssie, ak vznikne choroba po uzavreti, tak je to v poriadku, Ide o to, ze poistovna chce vediet, koho poistuje v case uzavretia zmluvy.
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

Ja by som mala otázku:
Môžete mi konkretizovať poistnú sumu 100 000? Bola táto suma na prirodzenú smrť, alebo smrť úrazom, alebo kritické ochorenia?
Možno by bolo dobre keby ste sem napísali konkrétne položky z akceptačného listu, lebo mne je osobne divne ako postupuje poisťovňa.
0 0
selenay selenay

selenay je offline (nepripojený) selenay

Ofélia, ďakujem za reakciu na moju tému.
K tej životnej poistke - 100000 Sk - je to suma pre prípad smrti alebo dožitia. V prípade smrti ja som bola oprávnená osoba, v prípade mojej by bol manžel. V prípade dožitia nám mala byť táto suma vyplatená asi v roku 2033 - vo veku 70 rokov. Ako už bolo spomenuté aj v predošlých príspevkoch k tejto téme, poistku som uzatvárala s asi externou pracovníčkou poisťovne, z dnešného pohľadu mi je jasné, že som mala mať kópiu záznamov, ktoré ona poskytla poisťovni. Ako som už spomenula, poistku som za manžela uzatvárala ja - on bol v tom čase v zahraničí (šofér na kamione). Od nej mám kópiu záznamu, ktorý sme pri uzatváraní poistky spísali, je tam dokonca aj jej meno, avšak tie "zdravotné otázky" tam nie sú. Následne mi potom prišiel originál poistnej zmluvy už z poisťovne spolu so Všeobecnými podmienkami pre životné poistenie osôb. Tam napr. v čl. 8 je bod: poisťovňa je oprávnená preskúmať zdravotný stav občana, a to na základe správ vyžiadaných s jeho súhlasom od lekárov a zdravotníckych zariadení, v ktorých sa liečil, ako aj prehliadkou lekárom, ktorého mu sama určí. Ako som už spomenula v predchádzajúcom ja som povedala pracovníčke, že manžel ma vysoký tlak a chodí si predpisovať k lekárovi tabletky - či to tam zapísala alebo nie to ja neviem a ani to neviem dokázať. A na tom si poisťovňa zakladá. Ale je to neseriózne. Poisťovňa mala nariadiť preskúmanie zdravotného stavu manžela podľa toho ich bodu č. 8 Všeobecných podmienok a následne mi oznámiť či uzavrú poistku - ak to tam tá pracovníčka napísala. Nestalo sa tak, začala som platiť a platila poistné až do dňa "D". Keby to bola seriózna poisťovňa, oznámili by mi, resp. jemu, že s ním nie je možné uzatvoriť životnú poistku pre jeho zdravotný stav. Nestalo sa tak. Neprešetrili, uzatvorili poistku a možno aj s tým vedomím, že on aj tak nič nedostane - myslím aj keby sa bol dožil 70 rokov (vtedy mala končiť) - boli by mu asi napísali to isté, čo mne teraz. Ešte navyše ho obvinili, že neposkytol všetky informácie o svojom zdravotnom stave (čo nebola pravda, lebo poistku som uzatvárala ja a ja som jej to povedala).
Zdá sa mi to všetko ako zlý sen. Pochopila som, že aj ja som sa zaradila medzi členov "Lampárne". Keby boli napísali, že neuzavrú s ním tú životnú poistku a bol by si odkladal len tie peniaze, čo tam posielal, v dnešnej dobe by mal cca 40000,- a ešte do 70 rokov by bol našetril 99600 Sk, celkom teda vo veku 70 rokov by mal cca 139600 Sk - boli by to isté peniaze , ktoré by mal....ale to je len úvaha, keby, keby a už žiadne keby nebude....
Rozpísala som sa aj preto, aby si to všimli predovšetkým mladí ľudia, ktorí uzatvárajú nielen životné poistky, ale aby si premysleli aj napr. vstup do DSS, aby si hlavne dávali pozor čo im napíšu do návrhu zmluvy, aby to nepodceňovali, prípadne si pýtali aj fotokópiu. Aby sa im nestalo, že po 20-30 rokoch budú mať podobné problémy ako ja.
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

Ako je možné, že vaša zmluva neobsahovala, " zdravotný dotazník" ? To že vám dala kopiu zmluvy je poriadku, ale prečo v nej nebol ZD?
Každá zmluva musí obsahovať zdravotný dotazník, ktorý si klient musí vypísať sám a ten kto ju s vami uzatváral Vás mal upozorniť na pravdivosť údajov.
V prípade smrti, alebo dožitia? smrť aká úrazom alebo prirodzená?

Pokiaľ sa váš manžel v čase uzavretia poistenia neliečil na vysoký tlak, poisťovňa vás poškodzuje.

Pokiaľ sa liečil na vysoký tlak v čase uzavretia poisťovne a vy to v dotazníku nemáte, poškodila Vás osoba ktorá bola overovateľkou správnosti údajov (poisťovačka)

Asi by som využila nový zákon " zodpovednosť za škodu " keď cítite že ste boli oklamaná. Toto poistenie by mala mať každá poisťovňa, keď ich zamestnanec poškodí klienta.
340 / 2005 ZÁKON
o sprostredkovaní poistenia a sprostredkovaní zaistenia
a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Musím opomenúť ešte aj vás, je nezákonné uzatvárať zmluvu za inú osobu.
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

povedala som jej, že má vysoký tlak a užíva aj tabletky a povedala som jej, že ak vysoký tlak nie je choroba tak iné vážne ochorenie nemá.

Vysoký tlak je choroba a on užíval lieky, tak to malo byť v ZD !!!
0 0
selenay selenay

selenay je offline (nepripojený) selenay

K poznámke - podpísanie zmluvy za inú osobu: ja som tej pracovníčke povedala, že manžel je v zahraničí, keď mi ona urobila ten návrh zmluvy, zaslala ho na poisťovňu, vedela, že som ho podpísala ja za manžela - ja by som bola zodpovedná za "falšovanie" podpisu? Neviem či by malo význam žiadať od poisťovne záznam, ktorý im predložila pracovníčka, ktorá urobila so mnou návrh zmluvy, neviem či by mi to oni predložili, resp. či sú povinní mi to na požiadanie predložiť, ak to tam nenapísala, jej by som nedokázala, čo som jej povedala. Aj napriek tomu by som chcela vedieť čo tam napísala. Teraz si uvedomujem, že som nesledovala čo tam písala. Sedeli sme oproti sebe, avšak ja som nesledovala či tam niečo vypisovala alebo len "krížikovala", vôbec som si to nevšímala. Ale rada by som to videla, len neviem či má vôbec význam požiadať poisťovňu o fotokópiu alebo nahliadnutie do tohto dokumentu.
Tvoj, ale aj predošlé reakcie na môj problém ma stále viac presviedčajú, že sa stala chyba, vďaka ktorej teraz nedostanem z poistky "nič". Bola to moja chyba? Asi áno, ale poďakovať sa môžem tej pani, ktorá ma vlastne nahovorila na uzatvorenie tejto, resp. týchto poistiek.
0 0
lavi lavi

lavi je offline (nepripojený) lavi

ano, bohuzial, podla mna nie je mozne spisat zivotnu poistku za manzela, takze chybu spravila a zrejme zemernu dana poistna poradkyna. Tvojou chybou bolo len to, ze si jej doverovala :-((( Bohuzial natrafit v tomto biznise na profesionala nie je jednoduche...
0 0
lavi lavi

lavi je offline (nepripojený) lavi

zmluva musi obsahovat zdravotny dotaznik, poistovna by nikdy nepoistila nikoho bez nej pokial sa jedna o zivotne poistenie.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Najväčší problém poistiek z mojho pohľadu je ten, že niekto iný poistku predáva ( a je platený od toho, koľko toho predá).
A niekto iný potom poistné udalosti likviduje. A ten ani náhodou nie je platený od množstva penazí, ktoré vyplatí.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Ofélia Pozri príspevok
Musím opomenúť ešte aj vás, je nezákonné uzatvárať zmluvu za inú osobu.

Tomuto celkom nerozumiem. Prečo je nezákonné? To znamená, že napr. rodič nemôže uzavrieť životnú poistku na svoje dieťa? A čo pojmy poistník (rodič, manželka) a poistený (dieťa, manžel)?
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

smith Pozri príspevok
Tomuto celkom nerozumiem. Prečo je nezákonné? To znamená, že napr. rodič nemôže uzavrieť životnú poistku na svoje dieťa? A čo pojmy poistník (rodič, manželka) a poistený (dieťa, manžel)?
Dieťa nieje plnoleté, nemá občiansky preukaz, takže rodič uzatvára poistenie. Samozrejme vtedy je poistník rodič (ten kto platí) a poistené je dieťa.

Dospelý človek ja zodpovedný sám za seba. Je nezákonné aby niekto druhý napr. moja matka, alebo manžel za mňa uzavreli a podpísali zmluvu, dokonca vyplnili zdravotný dotazník.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Ofélia Pozri príspevok
Dieťa nieje plnoleté, nemá občiansky preukaz, takže rodič uzatvára poistenie. Samozrejme vtedy je poistník rodič (ten kto platí) a poistené je dieťa.

Dospelý človek ja zodpovedný sám za seba. Je nezákonné aby niekto druhý napr. moja matka, alebo manžel za mňa uzavreli a podpísali zmluvu, dokonca vyplnili zdravotný dotazník.
Ale keď manželka vystupuje ako poistník, a manžel ako poistený, tak to je v poriadku, či nie?
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

Dúfam že to myslíte tak že na jednu zmluvu sú poistený obaja, manžel aj manželka. Podpisy na zmluve sú oboch manželov. Vtedy je to v poriadku.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Ofélia Pozri príspevok
Dúfam že to myslíte tak že na jednu zmluvu sú poistený obaja, manžel aj manželka. Podpisy na zmluve sú oboch manželov. Vtedy je to v poriadku.
Nie, myslím to nasledovne: Manžel napr. sa rozhodne svojej žene darovať na narodeniny, vianoce.... životné poistenie. Chce to ako prekvapenie, navštívi poisťovňu a chce uzavrieť životné poistenie pre manželku. Bez jej vedomia. Trošku na západ od SR je to bežná vec, že sa obdarúvavajú ľudia poistkou.
Manžel by bol poistník, a manželka poistená.

Ale z toho čo bolo písané vyššie mi vychádza to, že na Slovensku to nie je možné.
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

POISTENIE

Prvý oddiel
Spoločné ustanovenia

§ 345

Poistením sa zabezpečuje občanom právo na výplatu peňažných prostriedkov na úhradu potrieb, ktoré vznikajú z náhodných udalostí.

§ 346

Pre vznik poistenia je potrebné, aby sa medzi občanom a poisťovňou uzavrela poistná zmluva (zmluvné poistenie), ak osobitný predpis neustanovuje, že poistenie vznikne na základe inej skutočnosti (zákonné poistenie).

§ 350

(1) Kto s poisťovňou uzaviera poistnú zmluvu, je povinný odpovedať pravdivo a úplne na všetky písomné dotazy poisťovne týkajúce sa dojednávaného poistenia. To platí tiež, ak ide o zmenu poistenia.

(2) Túto povinnosť má i ten, na ktorého majetok, život alebo zdravie alebo zodpovednosť za škody sa má poistenie vzťahovať, aj keď zmluvu sám neuzaviera.

Poistenie osôb

§ 372

(1) Ak je dohodnuté, že poistnou udalosťou je smrť poisteného, môže ten, kto poistnú zmluvu s poisťovňou uzavrel, určiť osobu, ktorej má poistnou udalosťou vzniknúť právo na plnenie, a to v mene alebo vzťahom k poistenému. Až do vzniku poistnej udalosti môže určenie osoby zmeniť; ak nie je ten, kto zmluvu uzavrel, sám poisteným, môže tak urobiť len so súhlasom poisteného. Zmena určenia osoby je účinná doručením oznámenia poisťovni.

§ 374

Ak zomrel ten, kto uzavrel s poisťovňou zmluvu, podľa ktorej je poisteným niekto iný, vstupuje do poistenia na jeho miesto poistený.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
No priznám sa nie som o nič múdrejší, ako v mojom predchádzajúcom príspevku.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať