Zavrieť

Porady

UKONCENIE ZMLUVY - SPRAVCA

ahojte, poprosim o radu ohladom ukoncenia spoluprace so spravcovskou spolocnostou, ktora spravuje nasu bytovku s 11 bytmi (nebudem uvadzat jej meno, mam dojem, ze uz aj tak je znacne poskodene

situacia je nasledovna - cca v marci 2007 sme ako vlastnici bytov pristupili k zmluve o vykone spravy (kedze ide o novostavbu a dodavatel stavby bol zo zakona povinny podpisat zmluvu s nejakou spravcovskou spolocnostou a my ako vlastnici sme zase boli povinni k tejto zmluve pristupit pri podpisovani kupnych zmluv), tymto sa zacal nas zmluvny vztah s nemenovannou spravcovskou spolocnostou, za vyse roka fungovanie tohto "vztahu" sme v podstate vsetci vlastnici presvedceni, ze spravca za ten rok pre nas nespravil nic (vsetky podstatne problemy sme si riesili sami), a preto sme sa rozhodli, ze spolupracu so spravcom ukoncime - cize ukoncime zmluvu vypovedou

no a tu sa zacina moja otazka (precital som si par netovych diskusii a nasiel nejake info, ale nenasiel relevantnu odpoved):

1. pre zaslanie vypovede spravcovskej spolocnosti staci zvolat zhromazdenie vlastnikov, odsuhlasit tuto vypoved hlasovanim (na com sme sa vsetci zhodli) bez ucasti zastupcu spominanej spravcovskej spolocnosti alebo je nevyhnutne, aby sa zastupca spravcu tohto zhromazdenia zucastnil ?

2. ak je mozne odhlasovat vypoved spravcovi na zhromazdeni vlastnikov bez jeho ucasti, co vsetko je potrebne spolocne s vypovedou spravcovi zaslat ? (zapisnicu zo zhromazdenia, prezencnu listinu, vysledky hlasovania ... ???)

3. na spominanom zhromazdeni sme sa (rozumej vlastnici) dohodli na tom, ze si vytvorime SVB, je potrebne SVB zaregistrovat este pred vypovedanim zmluvy so spravcom alebo je na to dostatok casu pocas vypovednej doby ? ano, uvedomujem si, ze zmluvny vztah konci az uplynutim vypovednej doby, ale necham si poradit tu doplnim este jednu otazku - je nasou povinnostou informovat sucasneho spravcu o dalsej forme spravovania nasej bytovky (jednoducho, ci ma pravo vediet, ze si ideme zalozit SVB alebo prechadzame k inemu spravcovi) ?

4. tato otazka je tak trosku mimo temy, ale opytam sa (velmi zjednodusene) - spominana spravcovska spolocnost si fakturuje mesacne za POaBOPZ cca 800 SKK s danou, pricom sa jej zastupca v nasej bytovke za cele obdobie ukazal asi raz, ake mate s tymto skusenosti ? je nevyhnutne robit "poziarne kontroly" kazdomesacne ? spravca argumentuje tym, ze on ich nerobi mesacne, ale raz za stvrtrok (co vsak nevie preukazat) , ale fakturuje to mesacne, za akekolvek poznatky, tykajuce sa POsBOZP v bytovkach dakujem

rovnako dakujem za vsetky odpovede,

Peter
Usporiadat
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

1. Ak nie ste SVB - najlepšie je zvolanie schôdze - ja osobne by som pozvala aj správcu domu / obačajne príde zástupca spoločnosti /. Programom schôdze by bolo založenie SVB a výpoveď zmluvy o výkone správy.
SVB môžete založiť ihneď - najlepšie od prvého dňa nasledujúceho mesiaca a treba SVB zaregistrovať na okr. úrade, k tomu je treba zmluva o SVB, kde je zvolený predseda SVB, rada, ktorá má minimálne 3 členov,zápisnica a prezenčná listina zo schôdze. Takto môžete najľahšie zrušiť zmluvu so správcom.
2. + 3. Ak nechcete pozvať správcu na schôdzu , zašlite mu kópie zo zápisnice zo schôdze a výpoveď, z dôvodu založenia SVB.
Ak by Ste SVB nezakladali, je lepšie správcu na schôdzu pozvať s predložením programu schôdze. Zákon to prikazuje a správca by sa mohol ohradiť na nesplnenie zákona / viem to z osobnej skúsenosti /, výpovedná lehota je 3 mesiace a začína plynúť od prvého dňa nasledujúceho mesiaca.Správcovi nemusíte oznamovať, ak nezaložíte SVB kto Vás bude spravovať . Založenie SVB je potrebné oznámiť, z dôvodu ukončenia zmluvného vzťahu.
4. PO - myslím, že povinnosť dodržať tieto predpisy je potrebné 2 x do roka- kontrola hydrantovej siete , hasiacich prístrojovv dome a v strojovniach výťahov. Ten poplatok doteraz vyberaný správcom je neoprávnený. Ak sa mýlim - opravte ma.

Prajem veľa úspechov.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
sgi320 sgi320

sgi320 je offline (nepripojený) sgi320

Lubica,

velmi pekne dakujem za promptnu odpoved, napriek tomu som si nie isty, ci vsetkemu rozumiem :O)

1. SVB nie sme (ale smerujeme k tomu :O) , z uvedeneho som pochopil, ze najvhodnejsou formou je zvolat schodzu za pritomnosti zastupcu spravcu, cize ho pisomnou formou pozvat na spominanu schodzu a vopred ho informovat o programe, nerozumiem celkom, preco registrovat SVB uz teraz resp. k prvemu nasledujuceho mesiaca, kedze zmluvny vztah so spravcovskou spolocnostou skonci az uplynutim vypovednej doby (cize by doslo laicky napisane k subehu dvoch "spravovani")
2. a 3. otazkou nie je, ci my (vlastnici) chceme pozvat spravcu na schodzu, ale ci sa spravca zucastni a samozrejme chceme toto konanie urychlit, napriek tomu, z bodu 1. vyplyva, ze najrozumnejsou cestou bude zvolat schodzu za jeho pritomnosti, oboznamit ho s programom a za jeho ucasti tuto zmenu odhlasovat (vypoved zmluvy a zalozenie SVB) a vysledok (zapisnicu, vypoved) mu zaslat postou
3. poprosim o info, ci existuje nejaka vyhlaska (norma), v ktorej je uvedena tato povinnost, pripadne nejaky link, kde by som sa dozvedel viac

- k tomu poslednemu bodu, akym sposobom je mozne u spravcu "reklamovat" neopravnene fakturovanie za podobnu (nevykonavanu) cinnost ? ide totizto o to, ze spravca nas presviedca, ako kontroly POaBOZP vykonava napriek tomu, ze sme ho videli v bytovke raz, spravca si vedie knihu poziarnej ochrany, na zaklade ktorej argumentuje, ze spominane kontroly vykonava, akym sposobom to riesit, kedze ide vlastne o tvrdenie proti tvrdeniu (neexistuje ziadny doklad o tom, ze by kontrolu v bytovke vykonal)

dakujem a prijemny vecer,
Peter
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Všetko ohľadom správy bytov a SVB je v zákone 182/1993 Z.z., nájdeš aj na porade.
Myslela som založenie SVB k 1. dňu nasledujúceho mesiaca ako ukončíte zmluvu so správcom, teda na schôdzi už budete mať všetko rozhodnuté a odsúhlasené - založenie SVB musia odsúhlasiť minimálne 2/3 všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome prítomných na schôdzi.
Registrovať SVB môžeš až po tejto schôdzi a po ukončení správy domu terajším správcom.
Správcu by som teda pozvala, ak sa nezúčastní je to jeho vec. Vy ako vlastníci rozhodujete o všetkom čo sa vo Vašom dome vykoná a akú správu si zvolíte. Nemôže robiť prekážky. Pozvánka na schôdzu musí byť vlastníkom bytov a nebytových priestorov - aj správcovi / ak tam vlastní byt alebo nebyt. priestor určite / doručená minimálne 5 dní pred konaním schôdze.

Čo sa týka obhliadok a kontrol PO a BOZP, žiadajte toto vykonať s povereným zástupcom domu, vykonanie práce potvrdí podpisom,ale zdá sa mi to úplne zbytočné a hlavne škoda vašich peňazí.

Pekný večer - Ľubica
Tu je zákon 182
Naposledy upravil lubica_02 : 08.05.08 at 21:48
0 0
sgi320 sgi320

sgi320 je offline (nepripojený) sgi320

Zakon 182/1993 Z.z. poznam :O) Bohuzial jeho sucastou nie su odpovede na vsetky otazky tykajuce sa spravcovskych spolocnosti a SVB, najma tie prakticke

dakujem za prispevky, idem pripravit pozvanku pre spravcu :O)

dobru noc, Peter
0 0
sthruska sthruska

sthruska je offline (nepripojený) sthruska

Požiarne kontroly v obytných domoch raz za 12 mesiacov!!! Pozor na to, čo ten mesačný poplatok 800 Sk pokrýva - len kontrolu domu alebo aj:
revízie hasiacich prístrojov,
revízie hydrantov apod.

Osobne považujem takýto poplatok za zdieranie.
0 0
sgi320 sgi320

sgi320 je offline (nepripojený) sgi320

nuz, a tu nastava prave otazka, ze ci 1x, 2x alebo kolkokrat do roka, poziarne hydranty nam instalovala uplne ina (certifikovana) firma, hasiace pristroje osadil spravca, ale v novostavbe vykonavat kontroly PO kazdomesacne ? :O)
0 0
sthruska sthruska

sthruska je offline (nepripojený) sthruska

Ako som napísal. Zákon určuje raz za 12 mesiacov. Iniciatíve sa medze nekladú
Ako som spomínal, treba si pozrieť, čo všetko sa hradí z tejto sumy. V každom prípade je neprimeraná.
0 0
sgi320 sgi320

sgi320 je offline (nepripojený) sgi320

dobry vecer, este mam jednu otazocku, lebo som trosku zmateny:

v zmluve o vykone spravy mame uvedene, ze schodzu vlastnikov zvolava spravca, cize ja (zastupca vlastnikov) mam spravcovi zaslat ziadost o zvolanie schodze s prilozenymi podpismi vlastnikov ?

alebo schodzu mozeme zvolat aj my (vlastnici) a spravcu naozaj len pozvat, cize oznamit mu termin konania schodze (samozrejme s dodrzanim terminov) ?

ak plati to prve, tak existuje nejaky termin, do ktoreho je spravca povinny schodzu zvolat ? (rozumej, do akeho terminu sa musi schodza uskutocnit)
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Schôdzu môžeš zvolať sám, nemusíš čakať na správcu, kedy bude mať čas. Pošli mu len pozvánku tak, aby ju obdržal minimálne 5 dní pred schôdzou.
0 0
sgi320 sgi320

sgi320 je offline (nepripojený) sgi320

§ 11a


Štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome má právo zvolať schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie, ak na ich žiadosť nezvolal schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie správca alebo rada do 15 dní od doručenia žiadosti. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom sa doručuje aj správcovi alebo predsedovi, ak má schôdza vlastníkov alebo zhromaždenie rozhodovať o úlohách pre správcu alebo predsedu.

- z uvedeneho vyplyva, ze vlastnici by mali najskor zaslat ziadost spavcovi, a az ked on nezvola schodzu do 15 dni, tak maju pravo zvolat schodzu oni ...

- takze preto ten zmatok
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

lubica_02 Pozri príspevok
Schôdzu môžeš zvolať sám, nemusíš čakať na správcu, kedy bude mať čas. Pošli mu len pozvánku tak, aby ju obdržal minimálne 5 dní pred schôdzou.
Nieje to úplne tak, že si ju môžu kedykoľvek zvolať sami. Treba sa držať ustanovení zákona o vlastníctve bytov. Najprv musí najmenej 1/4 vlastníkov požiadať správcu o zvolanie schôdze, ak ju nezvolá do 15 dní, potom si ju môžu zvolať sami.

§ 8b ods. 2:

"(2) Pri správe domu je správca povinný

a) g) zvolať schôdzu vlastníkov podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome"


a § 11a:
"Štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome má právo zvolať schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie, ak na ich žiadosť nezvolal schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie správca alebo rada do 15 dní od doručenia žiadosti. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia. Oznámenie o schôdzi vlastníkov alebo o zhromaždení spolu s programom sa doručuje aj správcovi alebo predsedovi, ak má schôdza vlastníkov alebo zhromaždenie rozhodovať o úlohách pre správcu alebo predsedu."
0 0
sgi320 sgi320

sgi320 je offline (nepripojený) sgi320

dakujem chobotovi za potvrdenie mojho mozno laickeho vykladu zakona :O)
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Možno som to zle napísala,ale sgi320 napísal, že zákon 182 ovláda, takže preto.
Zákon nikde nezakazuje zvolanie schôdze vlastníkmi bytu, takže môžu schôdzu organizovať sami a prizvať správcu.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

lubica_02 Pozri príspevok
Možno som to zle napísala,ale sgi320 napísal, že zákon 182 ovláda, takže preto.
Zákon nikde nezakazuje zvolanie schôdze vlastníkmi bytu, takže môžu schôdzu organizovať sami a prizvať správcu.
Nie som si úplne istý, či je to tak. Ja to v každom prípade chápem tak, ako to uvádza zákon - že najprv musia požiadať správcu a až keď on nezvolá, tak potom môžu vlastníci.

Ale už dávnejšie som písal (ešte pred touto novelou), že bol prípad, kedy si vlastníci sami zvolali schôdzu a správcu ani neprizvali. Správca dal toto na súd, aby vyhlásil schôdzu za neplatnú. Zatiaľ sa ešte pojednávanie neuskutočnilo, ale priebežne sa informujem. Dám vedieť, ako to dopadne.

Bolo to v tejto téme:

http://www.porada.sk/t52660-zvolanie...kov-bytov.html
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Ale správca aj tak na program schôdze - ukončenie zmluvy o výkone správy reagovať bude ako ?....
Jednoznačne ja ako vlastník domu a a samozrejme ak je súhlasná vôľa väčšiny vlastníkov rozhodnem, čo sa stane s našim majetkom a nebudem čakať na správcu a strácať čas a peniaze.
0 0
sgi320 sgi320

sgi320 je offline (nepripojený) sgi320

priznam sa, ze ja sa skor priklanam k chobotovi, zo znenia zakona skutocne vyplyva nasledovny postup:
1. ziadost adresovana spravcovi
2. spravca zvola schodzu do 15 dni od dorucenia ziadosti
3. za predpokladu, ze spravca do 15 dni schodzu nezvola, zvolaju ju vlastnici bytov (pravdepodobne ich zastupca)
4. ostatne - napr. pozvanky na schodzu sa riesia nasledne po zvolani schodze

- poznamka: takto to mame uvedene aj v zmluve o vykone spravy a ako pise chobot, mohlo by sa stat, ze vysledok schodze by nebol spravcom akceptovany, pretoze neboli splnene podmienky zmluvy a zakona 182/1993 Z.z. v zneni neskorsich predpisov :O)
- samozrejme, mojim umyslom je dopracovat sa k "oficialnej" schodzi vlastnikov za splnenia vsetkych platnych zakonov a zmluv, v co najkratsom moznom case ... preto si to chcem upresnit, pretoze ten nas fesak (rozumej spravca) by to za nesplnenia tychto podmienok poriadne "natahoval" ;O)
- PS: dakujem, ze sa spolocne so mnou venujete tejto teme, Lubica a Chobot, verim, ze to moze byt napomocne aj inym ;O)
0 0
sgi320 sgi320

sgi320 je offline (nepripojený) sgi320

este pre Lubicu:

ta otazka, ako bude reagovat spravca - podla zakona a aj podla zmluvy o vykone spravy je SPRAVCA POVINNY ZUCASTNIT SA SCHODZE VLASTNIKOV, POKIAL BOLA ZVOLANA NA ZAKLADE ZIADOSTI MIN. 1/4 VLASTNIKOV, to, ze sa jej napr. nezucastni, vlastnikov uz nebude tak velmi trapit za predpokladu, ze budu mat v rukach doklad (cize zaslanu ziadost o zvolanie schodze s podacim listkom), v tomto pripade by som uz pristupil k tomu, ze ho budem informovat o vysledku schodze postou
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Ešte raz nastolím jeden problém o ktorom sa tu už diskutovalo. A to čo sa myslí pod pojmom - zvolať schôdzu. Či oznámiť termín /trebárs o 6 mesiacov/, alebo skutočné vykonanie schôdze. Predtým sa to myslím neukončilo.
0 0
sgi320 sgi320

sgi320 je offline (nepripojený) sgi320

ano, nad tymto som sa uz tiez zamyslel, ale aky zmysel by daval ten vyklad, ze zvolat schodzu do 15 dni od dorucenia ziadosti znamena oznamit termin, ktory moze byt o 1/2 roka ? pravdepodobne sa tym mysli (inak by to bol absolutny non-sens, co sa vsak v nasej legislative moze stat :O), ze spravca je povinny zvolat schodzu s terminom uskutocnenia do 15 dni od dorucenia ziadosti ... ale mozno sa mylim, pripadne ma poopravte
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Vy pri otázke výpovede zmluvy so správcom skutočne nepotrebujete jeho prítomnosť - vo Vašom prípade ide o zvolanie schôdze, termín si dohodnete a správcu prizvete na schôdzu.
Všetko je tak ako si napísal - doklad máte a účasť správcu je v jeho rukách.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať