Zavrieť

Porady

Nárok na sirotský dôchodok

Potrebovala by som poradiť, ako má postupovať kamarátka, ktorá sa dostala do nasledovnej situácie:

Dotyčná je rozvedená a druhý krát vydatá, z prvého manželstva má 1 školopovinného syna. Prvý manžel riadne platil na syna alimenty a so synom sa pravidelne stýkal. Jedná sa o to, že tento kamarátkin bývalý manžel (chlapcov otec) tragicky zahynul. Mám nasledovné otázky:
1. Má dieťa nárok na sirotský dôchodok po otcovi napriek tomu, že rodičia boli rozvedení a dieťa žije s matkou a jej druhým manželom?
(Prečítala som si zákon o sociálnom poistení a podľa toho usudzujem, že asi nie, nakoľko asi nebude splnená ani jedna z týchto podmienok. Len nie som si tým istá, pretože otec dieťaťa pracoval v štátnej správe - konkrétne colná správa) Ako má priateľka postupovať?
2. Otec dieťaťa si zobral úver, ktorý ešte nebol splatený. Priateľka nevie, či zaň ručil majetkom, alebo mal ručiteľov. Kto je teraz povinný splatiť tento úver? Obáva sa, že syn ako dedič zo zákona zdedí po otcovi aj dlhy. Nakoľko je maloletý, musela by tieto dlhy splácať ona ako zákonný zástupca dieťaťa?

Vopred ďakujem za každý názor.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    Myslím, že na ten sirotský dôchodok sa treba ísť opýtať na sociálku? Sociálna poisťovňa to vypláca.
    A syn ako dedič nemôže zdediť dlhy, ktoré by potom musel splácať. Dlhy sa dedia, len do výšky majetku poručiteľa. Čiže v najhoršom prípade sa môže stať, že nezdedí nič. A o dedení tu iste sú aj iné témy, ktoré je vhodné preštudovať.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    zanetth Pozri príspevok
    Situáciu sme medzičasom vyriešili, ale ďakujem za názor.
    A mohla by si aj napísať ako? Možno sa to niekomu môže nabudúce hodiť.

    Prečo len očakávaš radu, ale sama ju nedáš, keď už máš skúsenosť?

    zanetth je offline (nepripojený) zanetth

    zanetth
    Chobot Pozri príspevok
    A mohla by si aj napísať ako? Možno sa to niekomu môže nabudúce hodiť.

    Prečo len očakávaš radu, ale sama ju nedáš, keď už máš skúsenosť?
    Sorry, takže ak by to niekomu pomohlo:
    Keďže chlapcov otec bol colník, ktorý mal odpracovaných viac ako 15 rokov v služobnom pomere, má nárok na výsluhový sirotský dôchodok. Všetky náležitosti okolo toho sa vybavujú cez personálne oddelenie útvaru kde otec pracoval.
    Čo sa týka dedičstva, vlastne ani nebude čo dediť, lebo byt v ktorom otec býval nie je napísaný na neho ale na jeho matku, ktorá ešte žije. A čo sa týka úveru, ktorý splácal, tak si myslím, že keďže mal naň ručiteľov tak zrejme ho budú musieť splácať oni. Alebo sa mýlim?

    aktaK je offline (nepripojený) aktaK

    aktaK

    snad sa pozostali nezachovaju ako hieny, majetok (byt, ktory je zapisany na matku) si nechaju... a ved nech ručitelom zostane pekna spomienka na priatela...v podobe nesplateneho uveru,
    ved aj tí rucitelia maju predpokladam svoje rodiny, manzelky a male deti..

    zanetth je offline (nepripojený) zanetth

    zanetth
    aktaK Pozri príspevok

    snad sa pozostali nezachovaju ako hieny, majetok (byt, ktory je zapisany na matku) si nechaju... a ved nech ručitelom zostane pekna spomienka na priatela...v podobe nesplateneho uveru,
    ved aj tí rucitelia maju predpokladam svoje rodiny, manzelky a male deti..
    Chápem to, ale to už nie je vec, ktorú by kamarátka ako bývalá manželka zomrelého mohla ovplyvniť. Ona sama je momentálne v dosť komplikovanej situácii ( nechcem ísť do podrobností ) a len chcela vedieť na čo sa má v prípade dedičkého konania ako zákonný zástupca dieťaťa pripraviť. Nechce z toho vytĺcť žiadny majetok a chlapec otcovu smrť dosť ťažko nesie.Tak len toľko.

    joki666 je offline (nepripojený) joki666

    joki666
    Mám nárok na sirotský dôchodok ak študujem na externe na VŠ, všetko by vyhovovalo akurat to, že asi externe to nepojde čo? diky za odpoveď

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    joki666 Pozri príspevok
    Mám nárok na sirotský dôchodok ak študujem na externe na VŠ, všetko by vyhovovalo akurat to, že asi externe to nepojde čo? diky za odpoveď
    76
    Podmienky nároku na sirotský dôchodok

    Na začiatok


    (1) Nárok na sirotský dôchodok má nezaopatrené dieťa, ktorému zomrel rodič alebo osvojiteľ dieťaťa, ak rodič alebo osvojiteľ ku dňu smrti bol poberateľom starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku alebo ku dňu smrti získal počet rokov dôchodkového poistenia na nárok na invalidný dôchodok, alebo splnil podmienky nároku na starobný dôchodok, alebo zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.

    (2) Nárok na sirotský dôchodok nevzniká nezaopatrenému dieťaťu v pestúnskej starostlivosti po pestúnovi alebo po jeho manželovi.

    (3) Nárok na výplatu sirotského dôchodku zaniká osvojením nezaopatreného dieťaťa. Zrušením osvojenia nárok na výplatu sirotského dôchodku vznikne znovu. Nárok na výplatu sirotského dôchodku zaniká aj dňom, ktorým dieťa prestalo byť nezaopatreným dieťaťom. Nárok na výplatu sirotského dôchodku sa obnoví odo dňa, ktorým dieťa znovu začalo byť nezaopatreným dieťaťom.

    (4) Nárok na sirotský dôchodok zaniká dňom právoplatnosti rozhodnutia súdu, podľa ktorého nezaopatrené dieťa úmyselne spôsobilo smrť fyzickej osoby, po ktorej vznikol nárok na sirotský dôchodok.

    (5) Nárok na sirotský dôchodok, ktorého suma bola určená z invalidného dôchodku zomretého rodiča alebo osvojiteľa dieťaťa, zaniká aj dňom, v ktoromby zomretý rodič alebo osvojiteľ dieťaťa dovŕšil dôchodkový vek. Nárok na sirotský dôchodok vznikne znovu, ak zomretý rodič alebo osvojiteľ dieťaťa uvedený v prvej vete by splnil ku dňu dovŕšenia dôchodkového veku podmienky nároku na starobný dôchodok. Nárok na sirotský dôchodok zaniká vždy dovŕšením 26. roku veku dieťaťa.

    Sústavná príprava dieťaťa na povolanie je definovaná v § 4 Zákona o prídavku na dieťa :

    (1) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je štúdium

    ... b) na vysokej škole okrem externého štúdia.

    Z uvedeného vyplýva, že nie si nezaopatreným dieťaťom a nemáš nárok na sirotský dôchodok.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.