Zavrieť

Porady

Platby kartou a PRIEBEŽNÉ POLOŽKY

apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Hľadal som v tejto porade pod priebežnými položkami príspevky týkajúce sa zmien v postupoch vedenia JÚ pri platbe kartou od roku 2008 a NENAŠIEL SOM ŽIADNY. Na ministerstve vymysleli podľa môjho názoru NEMOŽNÝ spôsob pre účtovanie týchto nákupov cez priebežné položky. Program POHODA už aj pripravil na tento postup nástroje.

Domnievam sa, že účtovníci, ktorí doklady o nákupe hradenom platobnou kartou zapisovali medzi záväzky aby sa mohla odpočítať DPH a odpísanie peňazí z BÚ zapísali do denníka ako výdavok postupovali korektne.

Nepoznám dôvodovú správu, čo viedlo ministerských úradníkov k úprave postupov na aplikáciu priebežných položiek pri platobných kartách.

Domnieva sa , že sa jedná o nákupy na prelome rokov, keď odpísanie z účtu faktycky prebehne v nasledujúcom daňovom období. Toto som nikdy neriešil, účtoval som výdavok v tom čase keď odišli peniaze.

Aby sa napravil tento nesúlad medzi rokom nákupu a rokom úhrady pri platbe kartou myslím postačí ošetrenie cez uzávierkové operácie v roku nákupu a nedaňovým výdavkom v roku úhrady.

Ja odmietam sa celoročne kolom dokola "VŔTAŤ" v priebežných položkách z dôvodu platby kartou. Mám dosť starostí priebežné položky udržať v rovnováhe pri finančných prevodoch a ošetrovaní vplyvu kurzov na tieto prevody. Napríklad prevod z Sk účtu na devízový účet. Všetky postupy na vedenie JÚ sú nanič, hrám sa s kurzom do tej doby kým sa príjem a výdaj nerovnajú nakoľko aj kurz uvedený pri prevode zo zaokrúhlenia urbí niekedy rozdiel pár halierov.

Je mi nanič z toho, že namiesto toho, aby sa JÚ zrušilo zaťahujú do neho MÓRESY, ktoré z JÚ robia paškvil.

Prosím o názory a návrhy ako sa vyhnúť účtovaniu nákupov kartou cez priebežné položky.

Pozdravujem.

apo
Usporiadat
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

kedze sme na porade, mohol by si teda poradit ako to zauctovat v JU, lebo PU sa tu uz vyriesilo...

ked dam vydaj z BU na priebezne polozky, tak kam poslem tie peniaze z priebeznych poloziek?
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
duficek Pozri príspevok
kedze sme na porade, mohol by si teda poradit ako to zauctovat v JU, lebo PU sa tu uz vyriesilo...

ked dam vydaj z BU na priebezne polozky, tak kam poslem tie peniaze z priebeznych poloziek?
Už to bolo rozoberané.
Ale odpoviem Ti. Druhú časť účtujem cez ID ako VOZD+DPH so zápisom cez priebežné položky. Jednoduché, sú to celkom dva zápisy. Jeden na základe výpisu z banku a druhý na základe bločku.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

ekopo Pozri príspevok
Už to bolo rozoberané.
Ale odpoviem Ti. Druhú časť účtujem cez ID ako VOZD+DPH so zápisom cez priebežné položky. Jednoduché, sú to celkom dva zápisy. Jeden na základe výpisu z banku a druhý na základe bločku.
Takto to má vyriešené soft Pohoda, ale ako to spraviť pri nedajbože ručne vedenom denníku si neviem predstaviť. Neviem ako by som to spravil v predchádzajúcom softe bez toho, aby sa do programu nedorobila nejaké nová funkcia.

Opatrenie nevychádza z požiadavky neúčtovať náklad ako výdavok z BÚ, ale myslím, že je záujem zachovať princíp nákladu v čase výdavku za nákup. V iných dokumentoch je platba kartou posudzovaná ako úhrada v hotovosti a tu dochádza k časovému posunu, ktorý je kritický práve na prelome rokov.

Vývoj v našej spoločnosti ide dopredu, ale jednoduché účtovníctvo svojou podstatou je stále pozadu a opatrenie s priebežnými položkami na byť SKOKOM, ktorý ma dobehnúť tento vývoj. Osobne si myslím, že ak by JÚ zrušili tak by urobili lepší skok dopredu, (ale to je iba môj osobný názor).

apo
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Robím to tak v inom softe. Pri ručnom vedení PD už vôbec nevidím problém.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Súhlasím s Ekopom

V JU je to detto ako so zápočtami, kde mi nedochádza ani k tokom v pokladni, ani k tokom na BU, tieto operácie účtujeme v rámci uz. účt. operácií na konci roka............to je ale mimo).

Vzhľadom na postupy účtovania v JU, kt. mi hovoria, že v PD (par.4) sa účtujú príjmy a výdavky v hotovosti ...., príjmy na účtoch v bankách...., priebežné položky, uzávierkové účt. operácie.

Priebežné položky mi hovoria časovom nesúlade medzi bankami, pokladňou, pokladňou a bankou.

Takže, o týchto prípadoch by sme ani nemali účtovať v priebehu UO, iba pri uzávierkovom účtovaní, kde účtujem na základe ID. (ináč dobrá kravina)

My potrebujeme predsa vedieť, aké máme VOZD, POZD, ZD mesačne? Takže z toho vyplýva, že JU je úplne postavené na hlavu.
0 0
Modroocko Modroocko

Modroocko je offline (nepripojený) Modroocko

Nerobím druhým to, čo nechcem, aby robili mne. ...viac
ekopo Pozri príspevok
Všetci, čo účtujete tento účtovný prípad aj cez "pokladňu" , účtujete nesprávne a aj toto bude časom dôvod na udelenie prípadnej pokuty za nedodržanie postupov účtovania.
Treba snáď ešte dodať, že tento spôsob sa používal do 31. 12. 2007, od 1. 1. 2008 platia nové pravidlá a účtuje sa cez interné doklady.

A nestraš. Ja vravím, že ak daňováci udeľujú pokuty za takéto somariny, znamená to, že nič iné nenašli a zo zúfalstva sa utiekajú k dodržovaniu postupov účtovania. A to je len dobre, nie?
0 0
Vranová Vranová

Vranová je offline (nepripojený) Vranová

Ďakujem všetkým za príspevok, aj mne to pomohlo....
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

...nechcela som sa pôvodne zapojiť, ale nedá mi:
http://www.porada.sk/88735-post32.html
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Súhlasím s Betkou v tom, že v JÚ to čo nie je platba Banku, ani Hotovosťou sa účtuje v uzávierkových operáciách na konci roka.

Niekde je doslova napísané, že aj zápočty sa majú účtovať v uzávierkových operáciách. NO TO BY SME MY ÚČTOVNÉ FIRMY asi ani nezvládli. Softvéry ako Pohoda aj iné to z interných dokladov "capnú" do denníka a je to vybavené. Ak by sme takto nepostupovali tak účtovné jednotky by sa nedostali ani k úverom nakoľko by bola ich časová štruktúra úhrad veľmi zlá.

Takže nové postupy o vedení účtovníctva vlastne zmenili princíp JÚ, všetci čo zápočty dávame do denníka priebežne tiež porušujeme Postupy pre vedenie JÚ.

Pre mňa z toho vychádza rozumné riešenie JÚ zakázať.

apo
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

apo Pozri príspevok

Pre mňa z toho vychádza rozumné riešenie JÚ zakázať.

apo
To nemyslíš vážne? A čo ja pôjdem, jarky kosiť? Aj keď tam by asi bolo za mnou vidieť väčší kus urobenej roboty. Skôr by som zrušila tých vymýšľačov zákonov a usmernení, ktoré v konečnom dôsledku k ničomu nevedú.
Už som sa začala obávať, že tento víkend budem musieť sedieť na slniečku a užívať si májový víkend. Potešila som sa, že niektoré usmernenia ešte nemám naštudované, takže zase sa len budem slepiť nad písmenkami.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Pre Abel,

zrušenie JÚ by znamenalo pre nás účtovníkov viac klientov, lebo tí čo si sami robia JÚ nie všetci sa pustia do PÚ.

Ja sa netajím tým, že nemám rád JÚ. Je to z toho dôvodu, že mám klientov, ktorým vediem JÚ, ale ich obraty, úvery, množstvo zápočtov, denne realizované úhrady platobnou kartou si vyžadujú viesť PÚ.

apo
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

apo Pozri príspevok
Pre Abel,

zrušenie JÚ by znamenalo pre nás účtovníkov viac klientov, lebo tí čo si sami robia JÚ nie všetci sa pustia do PÚ.

Ja sa netajím tým, že nemám rád JÚ. Je to z toho dôvodu, že mám klientov, ktorým vediem JÚ, ale ich obraty, úvery, množstvo zápočtov, denne realizované úhrady platobnou kartou si vyžadujú viesť PÚ.

apo
Nechcem tu z toho robiť mrník, ale možno si sa nestretol s tým, že ti niekto v 30-ke povedal, že ako rodič troch detí nie si preňho v práci zaujímavý a hľadaj si prácu, kde chceš. Tak som skočila do vody a plávala, ako sa dalo. Na podvojné účto som si netrúfla ani ja, ale v jednoduchom sa cítim pomerne istá, aj keď nie dokonalá. A jeho zrušenie by pre mňa znamenalo dosť závažný problém, aj keď ja by som určite znovu skákala do vody a plávala a určite by som nešla na úrad práce.
Prepáč, len mi tá tvoja reakcia pripadá trochu ako zmýšlanie veľkých obchodných reťazcov: tie malé obchodíky by mohli pozatvárať, aby sme my mali viac zákazníkov.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Pre Abel.

Ja som vysvetlil, prečo nemám rád JÚ, práve preto, aby to nevyznelo ako zlomyseľnosť z mojej strany.

Tak sa prosím nehnevaj na mňa.

apo
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
http://www.porada.sk/t78644-alfa-platba-kartou.html
príspevok č.6
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
???
Neodpustím si poznámku.
To fakt Kros chce mať výhradne patent na rozum?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

...ja postupujem presne tak ako je v príspevku....a myslím si, že správne
Hotovosť sú pre mňa peniaze, šeky, poukážky, karty........

A ako som už niekde písala, ozaj sa mi nechce "vyrábať" ďalšie šanóny "interných dokladov" na platby kartou.

Ale samozrejme , každý z nás si to raz bude musieť obhájiť sám
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Sice nezivim sa uctovnictvom, vediem si ho len pre moju prevadzku, ale uctovanie platby kartou cez priebezne polozky sa mi zda logicke a jednoduche, aspon pre moje potreby. Pre Abel, neboj sa naucime sa aj podvojne uctovnictvo, vsak vravia, ze je lahsie, prehladnejsie atd
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

S Muškou súhlasím v tom zmysle, že budem robiť tak ako doteraz. Nákupy pôjdu do ostatných záväzkov a oproti predchádzajúcom obdobiu nákupy, ktorých úhrada sa uskutoční až v nasledujúcom roku dám do daňových výdavkov v uzávierkových operáciách.

Tento postup si budem obhajovať a myslím že je to obhájiteľné nakoľko je dosť veľký odpor proti používaniu priebežných položiek.

apo
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

ekopo Pozri príspevok
???
Neodpustím si poznámku.
To fakt Kros chce mať výhradne patent na rozum?
Určite nie, ale účtovné programy netvoria ľudia, ktorí nemajú nič spoločné s účtovníctvom .....
a momentálne nie je nič tak jednoznačne povedané, že to nemôže byť cez pokladňu a musí to byť cez ID alebo naopak. Ja účtujem platbu kartou v JÚ odjakživa cez priebežné položky, nakoľko kartu považujem za elektronické peniaze...
Určite ešte bude po čase daných niekoľko usmernení /vždy neskoro ako u všetkého nového.../, a osobne to nepovažujem za tak vážny účtovný problém, aby sme kvôli tomu pomaly zrušili karty a nútili ľudí platiť peniazmi v podobe mincí alebo bankoviek a dostávali pokuty za nesprávne vedené účtovníctvo. Chybou by bolo, ak by sme to od 1.1.2008 neúčtovali cez priebežné položky , ale priamo z výpisu .....
Naposledy upravil evina : 16.05.08 at 19:37
0 0
japis japis

japis je offline (nepripojený) japis

Odhodlala som sa napísať svoj názor na diskutovaný problém. V PÚ som aj predtým preháňala platby kartou cez účet 261, tam nie je problém. Ale skomplikovalo mi to a sťažilo prácu v JÚ, lebo pred platnosťou par.12 v Postupoch... som si účtenky z nákupov platených kartou priliepala k bankovým výpisom a tržby z POS terminálu, ktorých máme neúrekom, mi prešli do sw Basic fi SOFTEC z Mikuláša automatizovane a ja som si do položiek platieb kartou iba dopĺňala odkaz na číslo a položku bankového výpisu. Takže tiež som riadne ofrfľaľa nové nariadenie našich zákonodarcov, keď som si ho prečítala.Z Porady som zistila, že tento problém zaregistrovali aj iní a tak som sa prispôsobila a účtujem všetky platby kartou cez priebežné položky ako zákon káže. Okrem práce naviac nemám ale z toho žiaden úžitok. Akurát, že na prechode mesiacov mám prehľad z priebežných položiek prehľad, ktoré platby kartou od zákazníkov mi ešte nestihlo zapísať na bankový účet, resp. ktoré naše výdavky kartou ešte neodpísalo z účtu. Snažím sa ale striktne dodržiavať zákony, aby som nemala problémy s daniarmi. Viem o čom hovorím, lebo len minulý mesiac mi skončila daňová kontrola v jednej firme za rok 2006 a našťastie bez nálezu. Dokonca aj zápočty účtujem cez uzávierkové operácie. Môj software mi umožňuje mať kedykoľvek aktuálne saldokonto, čo je dôležité pre šéfa a banky, a do PD zapisujem kompenzácie až na konci roka. Myslím si, že nás ešte čaká viac či menej nezmyselných usmernení, ktoré budeme musieť rešpektovať, aby si daniari nenašli dôvod na sankcie. A držim palce tým, ktorí sa nádejajú, že aj keď nerešpektujú niektoré nariadenie, že im to u nich prejde.
Ja by som bola taká odvážna, len keby išlo o moje vlastné účtovníctvo. Neviem, ako by som prípadné pokuty zdôvodňovala firmám, pre ktoré pracujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať