Zavrieť

Porady

Platby kartou a PRIEBEŽNÉ POLOŽKY

apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Hľadal som v tejto porade pod priebežnými položkami príspevky týkajúce sa zmien v postupoch vedenia JÚ pri platbe kartou od roku 2008 a NENAŠIEL SOM ŽIADNY. Na ministerstve vymysleli podľa môjho názoru NEMOŽNÝ spôsob pre účtovanie týchto nákupov cez priebežné položky. Program POHODA už aj pripravil na tento postup nástroje.

Domnievam sa, že účtovníci, ktorí doklady o nákupe hradenom platobnou kartou zapisovali medzi záväzky aby sa mohla odpočítať DPH a odpísanie peňazí z BÚ zapísali do denníka ako výdavok postupovali korektne.

Nepoznám dôvodovú správu, čo viedlo ministerských úradníkov k úprave postupov na aplikáciu priebežných položiek pri platobných kartách.

Domnieva sa , že sa jedná o nákupy na prelome rokov, keď odpísanie z účtu faktycky prebehne v nasledujúcom daňovom období. Toto som nikdy neriešil, účtoval som výdavok v tom čase keď odišli peniaze.

Aby sa napravil tento nesúlad medzi rokom nákupu a rokom úhrady pri platbe kartou myslím postačí ošetrenie cez uzávierkové operácie v roku nákupu a nedaňovým výdavkom v roku úhrady.

Ja odmietam sa celoročne kolom dokola "VŔTAŤ" v priebežných položkách z dôvodu platby kartou. Mám dosť starostí priebežné položky udržať v rovnováhe pri finančných prevodoch a ošetrovaní vplyvu kurzov na tieto prevody. Napríklad prevod z Sk účtu na devízový účet. Všetky postupy na vedenie JÚ sú nanič, hrám sa s kurzom do tej doby kým sa príjem a výdaj nerovnajú nakoľko aj kurz uvedený pri prevode zo zaokrúhlenia urbí niekedy rozdiel pár halierov.

Je mi nanič z toho, že namiesto toho, aby sa JÚ zrušilo zaťahujú do neho MÓRESY, ktoré z JÚ robia paškvil.

Prosím o názory a návrhy ako sa vyhnúť účtovaniu nákupov kartou cez priebežné položky.

Pozdravujem.

apo
Usporiadat
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

137Cs Pozri príspevok
Nie je to v súlade s Postupmi účtovania JU. V pokladni sa predsa účtuje len pohyb peňažných prostriedkov v hotovosti (vrátane cenín) - § 4/1. Pri platbe alebo nákupe platobnou kartou k žiadnemu pohybu hotovosti ani u kupujúceho ani u predávajúceho nedochádza.
Postupy jednoznačne určujú , že pri úhradách platobnou kartou sa príjmy a výdavky účtujú len cez priebežné položky a bankový účet (§12/4,5). Akýkoľvek iný spôsob (cez pokladničné doklady, nejaké záväzky resp. účtovanie cez nepeňažné uzávierkové operácie) je v rozpore s účtovnými predpismi pre JÚ a jeho použitie prináša so sebou riziko prípadného postihu. Netreba hľadať rôzne zdôvodnenia prečo a ako to nerobiť podľa Postupov, ale žiadať od dodávateľov softvéru riešenie, ktoré je v súlade s predpismi.
Pokiaľ niekto účtuje ešte ručne, so zaúčtovaním platby kartou dvomi zápismi nie je žiadny problém - napr. nákup:
1. bloček o nákupe platobnou kartou (po pripojení náležitostí, aby spĺňal požiadavky na účtovný doklad v zmysle § 10/1 ZÚ) sa zaúčtuje ako priebežná položka - výdaj a zároveň sa rozpíše do príslušných kolóniek výdavkov (materiál, tovar...)
2. odúčtovanie platby sa zaúčtuje na základe výpisu z účtu ako priebežbá položka - príjem a zároveň ako úbytok peňažných prostriedkov v banke.
A presne tento istý postup by mali umožňovať aj účtovné programy. Pre účtovné doklady o platbe kartou by mal byť vytvorený číselný rad dokladov so samostatným číslovaním (podobne ako u pokladničných dokladov, výpisov či interných dokladov), pretože tieto doklady nie sú ani pokladničnými dokladmi, ani tzv. internými dokladmi pre nepeňažné uzávierkové operácie.
Ahoj 137CS.

Úplne s Tebou súhlasím. Ak by som ja robil softvér riešil by som to tak ako uvádzaš. Vytvoril by som samostatnú agendu pre doklady uhradené platobnou kartou pričom každý zápis do tejto agendy ba sa premietol do denníka ako položka upravujúca základ dane.

Tvorcovia softvéru namiesto toho, aby takto postupovali tak to riešia cez pokladne, alebo interné doklady, lebo v týchto agendách majú každý zápis premietnutý do denníka.

Kompromisným riešením by mohlo byť napríklad v softe POHODA zaviesť v interných dokladoch samostatný číselný rad pre doklady uhrádzané platobnou kartou.

apo
Naposledy upravil apo : 27.07.09 at 11:27
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Ociviste Pozri príspevok
Dobry den, chcem sa opytat,citala som vsetky prispevky a zistila som, ze asi zle uctujem. Ked sa zaplati napr. nakup kancelarskych potrieb cez platobnu kartu a na konci mesiaca uctujem na zaklade vypisu z BU, doteraz som to uctovala iba ako ku koncu mesiaca napr. k 30.06.2009 a dala som to do prevadzkovej rezie aj s DPH a dalej som nic neriesila. Toto asi nie je spravne podla toho, co citam. Mam to teda robit tak, ze urobim vydaj z pokladne - prevadzkova rezia, nasledne urobim pokladnica prijem - priebezna polozka a uplne posledna operacia je BU, kde to dam do vydavkou na priebeznu polozku? Ma to byt takto pri vsetkych platbach realizovanych platobnou kartou?
Dakujem za odpoved
Ano, cez priebezne polozky, vid. § 12, ods. 4-5 Postupov uctovania v JU. Uctujem v den uskutocnenia pripadu, t. j. nielen 30.6., ale podla datumu na doklade ERP a na bankovom vypise.

Dilema, o ktorej sa tu diskutuje, spociva v tom, ci uctovat cez pokladnu, virtualnu "pokladnu" alebo ID. Zrejme dost zalezi aj od SW, v ktorom uctujes, co ti umoznuje.

Malo by ist o samostatny ciselny rad.
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Dobry den, ospravedlnujem sa, ale vcera som uz nemala moznost dostat sa na internet a preto pisem az teraz. Takze co sa tyka tych priebeznych poloziek alebo ID to sa robi vzdy, ked sa tieco plati platobnou kartou z podnikatelskeho uctu. Teda napr. aj PHM, tovar atd. Mam pravdu? A je lepsie to teda robit cez ID alebo cez priebezne polozky. Mne Alfa umoznuje oboje ale Lianka pisala, ze by to mal byt samostatny ciselny rad. Toto sa mi asi nepodari,lebo priebezne polozky vyuzivam na vyber z bankomatou a na konci roka robim uzavierkove operacie a niekedy aj v priebehu roku zapocty a tak sa mi tu tiez nepodari udrzat si samostatny cisleny rad. Jedine si to asi odsledovat a vytvorit si samostatne cislovanie a nasledne ho len sledovat. Mam pravdu.
Dakujem za odpoved.
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

Zas a znovu som si prečítala celú tému.
A opäť vyskúšala v pohode.
Keď som si pozrela penažný denník tak som to mala podľa návodu v pohode, zaúčtovane podľa mňa presne podľa postupov účtovania JU a presne takto:

1. bloček o nákupe platobnou kartou (po pripojení náležitostí, aby spĺňal požiadavky na účtovný doklad v zmysle § 10/1 ZÚ) sa zaúčtuje ako priebežná položka - výdaj a zároveň sa rozpíše do príslušných kolóniek výdavkov (materiál, tovar...)
2. odúčtovanie platby sa zaúčtuje na základe výpisu z účtu ako priebežbá položka - príjem a zároveň ako úbytok peňažných prostriedkov v banke.
Apo a čislovanie ID si predsa v Pohode môžme zadať že má byť napr IDPP/ID priebežné položky/
Funguje to podľa mňa uplne podľa postupov JU - ak však použijeme v ID výhradne priebežné položky - peniaze na ceste - nákup materialu, priebežná položka- ost režijný výdaj. Vtedy nám nám túto položku krásne rozpíše aj do stlpcu priebežné položky aj do stlpcu /material, tovar, ..../
A v podstate ked si zadám samostatný číselný rad pre tieto ID tak si viem krásne urobiť aj kontrolu.

Nesmieme použiť všeobecnú predkontáciu - peniaze na ceste

Takže môj záver ostávam pri ID.
A pre pokoj v mojej duši som odoslala aj dopyt na Daňové riaditeľstvo, potom ho sem prilepím.
0 0
mata.srnkova mata.srnkova

mata.srnkova je offline (nepripojený) mata.srnkova

ja pridávam,čo som našla o účtovaní platby kartou v ALFE, niekde v tejto diskusii bol priložený súbor o platení kartou cez PD, teraz zverejnili takýto postup
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01



viete, čo mňa najviac mrzí pri debatách typu - v tomto programe sa to dá, keď sa preklikneš 13x, pridáš si nový (napr. číselný rad), upravíš toto, zmeníš tamto... ja si predsa platím nemalé peniaze za to, aby softvér bol aktuálny, úplne vyhovoval všetkým predpisom a legislatíve, tak prečo, doparoma, mám tráviť x hodín času s tým, aby som upravila to, čo som kúpila ako komplex už vyhovujúci všetkému!!! Neskutočne ma to rozčuluje - to ako keby som klientovi dala peňažný denník a povedala mu, že nech si do neho zapíše to, čo on pokladá za vhodné... Za čo teda platím? Za to, že si mám upraviť to, čo som kúpila? A prečo?
0 0
m.aj.a m.aj.a

m.aj.a je offline (nepripojený) m.aj.a

Prosím Vás, poraďte, čo mám robiť, ak mám bloček o zaplatení PK, no idem si oči vyočiť, ale žiadny záznam vo výpise o tom nie je. Ešte som sa s tým nestretla, no jedna moja známa už to tiež mala, a odpísalo jej to v neviem ktorom ďalšom výpise. Pritom nejde o platbu na konci mesiaca, ale v strede, no horšie je, že v poslednom mesiaci v roku 2009. Nechápem, ako sa to môže banke stať, že sa jej "zatúlajú" platby. Myslím si, že ak to zaúčtujem cez priebežné položky, malo by to byť dobre, a ostane my vysieť prieb.položka, len čo ak to banka nezistí?????
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Ide urcite o platbu z podnikatelskeho uctu? Skus pozriet na cislo karty (na tom blociku o zaplateni kartou), ci je to ozaj platene kartou k tomu uctu, a nie z ineho, napr. sukromneho uctu. Este sa mi nestalo, ze by na vypise platba chybala, alebo bola zaevidovana neskoro.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Majka,
a je to určite platba kartou z toho účtu?.....nie je to karta k inému účtu?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Lianka, nepredbiehaj sa
0 0
m.aj.a m.aj.a

m.aj.a je offline (nepripojený) m.aj.a

Je to platené presne tou istou kartou (č.karty som si overila a on ani inú nemá, účet si otvoril len v novembri), ako ostatné nákupy - platí ňou nákup PHM.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Majka,
tak ak si si istá, tak jasne zostane Ti to na PP - a uvedieš to aj vo výkazoch k DP.

P.S.
vo výkaze to budeš mať v r. 13 ako mínusovú položku
Naposledy upravil Muška : 24.01.10 at 20:22 Dôvod: doplnenie P.S.
0 0
m.aj.a m.aj.a

m.aj.a je offline (nepripojený) m.aj.a

Dobre, a pridám aj z 30.12., pretože to tiež už nebolo zaúčtované a odpísané z účtu. Vďaka za radu
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Nechcem zakladať nové vlákno v PU.....Mám rovnaký problém...odvody platené kartou 30.12.2009 a na výpise z účtu za december to nemám......čo s tým ????
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
jess Pozri príspevok
Nechcem zakladať nové vlákno v PU.....Mám rovnaký problém...odvody platené kartou 30.12.2009 a na výpise z účtu za december to nemám......čo s tým ????
Bude to na januarovom. Priebezna polozka - nebudes ju mat k 31.12. vyrovnanu, dorovna sa az v januari.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
m.aj.a Pozri príspevok
Prosím Vás, poraďte, čo mám robiť, ak mám bloček o zaplatení PK, no idem si oči vyočiť, ale žiadny záznam vo výpise o tom nie je. Ešte som sa s tým nestretla, no jedna moja známa už to tiež mala, a odpísalo jej to v neviem ktorom ďalšom výpise. Pritom nejde o platbu na konci mesiaca, ale v strede, no horšie je, že v poslednom mesiaci v roku 2009. Nechápem, ako sa to môže banke stať, že sa jej "zatúlajú" platby. Myslím si, že ak to zaúčtujem cez priebežné položky, malo by to byť dobre, a ostane my vysieť prieb.položka, len čo ak to banka nezistí?????
Mám podobný prípad: 17.10. v jeden deň nákup tou istou kartou v 3 obchodoch, s 2 nie je problém, prešli ešte v októbri, tretia platba ani do konca roka. Tak som zavolala do učtárne danej firmy, žiadnu pohľadávku neevidujú.
Klient povedal: vyhoďte to z účtovníctva, našťastie sa na DPH trasie za každý cent a je mesačný platiteľ, tak sa žiadne "vyhadzovanie" nebude robiť. Nechápem, ako je to možné, že tá platba nikomu nechýba.
Bude predmetom inventarizácie.
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Lianka Pozri príspevok
Bude to na januarovom. Priebezna polozka - nebudes ju mat k 31.12. vyrovnanu, dorovna sa az v januari.
Ďakujem, tak budem čakať na výpis.
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Program na účtovanie mi štrajkuje a tak to vyzerá, že peňažný denník budem musieť robiť v exeli. Tak sa chcem spýtať či je dobre pri platbe PHM cez kartu z účtu.

ID 1 stĺpec Priebežné položky na strane výdavok
ID 2 stĺpec Výdavky celkom a stĺpec Nákup materiálu

na základe výpisu z BÚ - Banka výdaj a Priebežná položka na strane príjmu.

Tie ID musia mať iné čísla však? ďakujem vám
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Ja sa radšej prikláňam účtovať to na tom istom doklade, ale ak ti sw neumožní pod jedným číslom ID, tak samozrejme iné čísla, iné ti neostáva.
0 0
krajčo krajčo

krajčo je offline (nepripojený) krajčo

Ja mám len otázku, či priebežné položky musia súhlasiť dátumovo. Napr.Nakúpila som cez pod.účet kanc.potr. bločik mám 13.03., zaúčt. to v ten deň,výpis príde o mesiac so zaúčt. platby 16.3.Správne zadám ktorý dátum úhrada z banky?
A ešte otázka ak platím z pod. účtu v obchode nefiremné veci/osobná spotreba/ tiež to musím účtovať cez ID a priebežné položky?

Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať