Zavrieť

Porady

Platby kartou a PRIEBEŽNÉ POLOŽKY

apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Hľadal som v tejto porade pod priebežnými položkami príspevky týkajúce sa zmien v postupoch vedenia JÚ pri platbe kartou od roku 2008 a NENAŠIEL SOM ŽIADNY. Na ministerstve vymysleli podľa môjho názoru NEMOŽNÝ spôsob pre účtovanie týchto nákupov cez priebežné položky. Program POHODA už aj pripravil na tento postup nástroje.

Domnievam sa, že účtovníci, ktorí doklady o nákupe hradenom platobnou kartou zapisovali medzi záväzky aby sa mohla odpočítať DPH a odpísanie peňazí z BÚ zapísali do denníka ako výdavok postupovali korektne.

Nepoznám dôvodovú správu, čo viedlo ministerských úradníkov k úprave postupov na aplikáciu priebežných položiek pri platobných kartách.

Domnieva sa , že sa jedná o nákupy na prelome rokov, keď odpísanie z účtu faktycky prebehne v nasledujúcom daňovom období. Toto som nikdy neriešil, účtoval som výdavok v tom čase keď odišli peniaze.

Aby sa napravil tento nesúlad medzi rokom nákupu a rokom úhrady pri platbe kartou myslím postačí ošetrenie cez uzávierkové operácie v roku nákupu a nedaňovým výdavkom v roku úhrady.

Ja odmietam sa celoročne kolom dokola "VŔTAŤ" v priebežných položkách z dôvodu platby kartou. Mám dosť starostí priebežné položky udržať v rovnováhe pri finančných prevodoch a ošetrovaní vplyvu kurzov na tieto prevody. Napríklad prevod z Sk účtu na devízový účet. Všetky postupy na vedenie JÚ sú nanič, hrám sa s kurzom do tej doby kým sa príjem a výdaj nerovnajú nakoľko aj kurz uvedený pri prevode zo zaokrúhlenia urbí niekedy rozdiel pár halierov.

Je mi nanič z toho, že namiesto toho, aby sa JÚ zrušilo zaťahujú do neho MÓRESY, ktoré z JÚ robia paškvil.

Prosím o názory a návrhy ako sa vyhnúť účtovaniu nákupov kartou cez priebežné položky.

Pozdravujem.

apo
Usporiadat
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

krajčo Pozri príspevok
Ja mám len otázku, či priebežné položky musia súhlasiť dátumovo. Napr.Nakúpila som cez pod.účet kanc.potr. bločik mám 13.03., zaúčt. to v ten deň,výpis príde o mesiac so zaúčt. platby 16.3.Správne zadám ktorý dátum úhrada z banky?
A ešte otázka ak platím z pod. účtu v obchode nefiremné veci/osobná spotreba/ tiež to musím účtovať cez ID a priebežné položky?

Ďakujem
Áno bude iný dátum na priebežnej položke, lebo z účtu to odúčtujú o deň neskôr A keď sa platí z pod. účtu na iný účel dala by som výdaj z banky a hneď VNZD. Netreba ID.
0 0
krajčo krajčo

krajčo je offline (nepripojený) krajčo

ĎAkujem pekne
0 0
MINOLTA2 MINOLTA2

MINOLTA2 je offline (nepripojený) MINOLTA2

Dobrý deň.
Chcem sa spýtať či je potrebné na konci účtovného obdobia si k bloku napr.nafta pripnúť aj interný doklad ak som platila platobnou kartou. Alebo ho stačí pripnúť len k výpisu účtu?
Ďakujem
0 0
devetak devetak

devetak je offline (nepripojený) devetak

Dobrý deň,
chcem sa informovať, či má niekto skúsenosť ako platbu kartou zaúčtovať v programe Money S3.
Na technickej podpore mi odpísali nasledovné: Pr. Nákup PHM 20 € -vytvoriť fiktívnu banku/pokladnicu v zozname bankových účtov a pokladníc. -vytvoriť záväzok vo výške 20 € (predkontácia P PRIEBPOL) -uhradiť záväzok vo výške 20 € vo fiktívnej pokladnici -výpis z účtu - vytvoriť riadny výdajový bankový doklad (s účtovaním výdaj na PHM) -vytvoriť príjmový pokl.doklad vo výške 20 € (predkontácia V PRIEBPOL).
Len neviem, ako to prakticky spracovať.
Ďakujem.
0 0
m.aj.a m.aj.a

m.aj.a je offline (nepripojený) m.aj.a

m.aj.a Pozri príspevok
Dobre, a pridám aj z 30.12., pretože to tiež už nebolo zaúčtované a odpísané z účtu. Vďaka za radu
Hľa, rok sa s rokom stretol a sme tu zas a problém pokračuje:
Obidve platby sa nakoniec našli a boli odúčtované z účtu v januári, kde bol aj uvedený príslušný dátum platby/realizácie. Všetko OK, až kým som si nekontrolovala PP na konci roka v PD v tlačovej zostave - nesedia. Kde je chyba? Hneď na začiatku je prevod PP z min.roka-dobre, avšak tie platby z BÚ nie. To preto, že platby boli realizované v decembri r.2009!, pritom v agende PD (nie v tlačovej) sa nachádzajú hneď ako prvé položky. Nechápem. Čo s tým, ako? Písala som aj na zákaz.centrum Pohoda, no zatiaľ nikto nereagoval. Prosím, určite to už niekto riešil, posuňte svoje skúsenosti ďalej.
A len taký detail, aj na konci tohto roka zostala PP
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ahojte, precitala som si celu tuto temu, potrebujem zaučtovat platbu phm kartou z učtu. Kedze sa vase nazory lisia, mam sa sama rozhodnut ci to pôjde cez pokladnu alebo cez ID? ešte doplnim, ze robim r.2010 rucne, penazny dennik v exceli.
A ešte otazočka, podla toho co som citala dnes tu na porade tak aj v datume učtovania bankoveho vypisu sa lišia nazory. Ja by som sa priklanala k datumu kedy bola transakcia uskutočnena,ale učt.co robila r.2009 to robila s datumom 30.alebo 31. cely VzBU.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

neviete mi niekto poradit prosim?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Ak to robíš v Exeli tak do výdavkov zapíš hodnotu PHM a zároveň aj do stĺpca výdaj v priebežných položkách. Keď budeš účtovať banku potom zapíš výdaj finančných prostriedkov a do stĺpca priebežných položiek zapíš príjem.

Poznámka.
Ak použiješ softvér, máš nástroj ktorý niekto tak navrhol, aby aj človek s minimálnymi znalosťami o účtovníctve dokázal na konci roka vytlačiť dokument z ktorého sa vypíše daňové priznanie a výkaz o majetku a záväzkoch. Ten čo to robí v Exeli musí dobre ovládať Exel, musí mať veľmi dobré všeobecné znalosti o tom čo to je účtovníctvo a ako sa urobí účtovná závierka a mať dosť času nato aby sa zabával robením účtovníctva v exeli.

Ak chýbajú takéto znalosti potom sa dá robiť efektívne účtovníctvo aj v exeli, ale podnikateľ sa musí vyhnúť platbám kartou, nedajbože aby si zobral niečo na lízing a podobne.

Toľko moje dobre mienené rady.

Pozdravujem.

apo
Naposledy upravil apo : 10.02.11 at 00:41
1 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ďakujem velmi pekne za odpoved.
Ale preco by sa mal podnikatel vyhnut napr. platbe kartou, ak ma robene učtovnictvo ručne? Jasne, suhlasim, ze v dnesnej dobe je najlepši softwer ktory to uz robi vsetko automaticky sam, ale je vela zivnostnikov ktorí maju malo dokladov a staci im rucne robene učtovnictvo. Prepacte ale nesuhlasim s tymto nazorom.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Platba kartou je len jeden z mnohých druhov účtovných prípadov keď zápis do denníka nie je rutinou, ale je nutné aplikovať opatrenia pre vedenie jednoduchého účtovníctva. Pričom aplikácia je VŽDY možná, ale treba vymyslieť ako to urobiť, aby sa správne vykázal základ dane a aby sa správne zostavil výkaz o majetku a záväzkoch.

Takže nie je problém to, že sa platilo kartou, ale to, že ručne vedený denník na to nemá štandardný postup. SZČO sa má starať o svoj biznis a nestrácať čas špekulovaním nad účtovnými rébusmi. Ale je to vec každého jedného živnostníka. Obvykle po prvej daňovej kontrole sa zistí, že bolo by efektívnejšie venovať čas svojmu biznisu a účtovné rébusy dať riešiť tým pre ktorých je to ich biznis.

apo
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

A presne preto som pri svojej otazke doplnila ze nerobim učtovnictvo v softweri, a potrebujem vediet ako spravne zaučtovat platbu kartou.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

apo Pozri príspevok
Ak to robíš v Exeli tak do výdavkov zapíš hodnotu PHM a zároveň aj do stĺpca výdaj v priebežných položkách. Keď budeš účtovať banku potom zapíš výdaj finančných prostriedkov a do stĺpca priebežných položiek zapíš príjem.
Ešte by som k tomu mala otazočku, zapisem tento postup do penazneho dennika, ale do stlpca prev.rezia to zaevidujem v tom prvom riadku? čiže ked zapisem vydavky v pokladni + vydaj v priebež.položkach + VOZD prev.rezia?
ked budem učtovať vypis z učtu už nezahrniem sumu phm do režie však?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Text sa dostal 2x. príspevok 115 je aktuálny.
apo
Naposledy upravil apo : 16.02.11 at 15:24
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Tvoja otázka vyplýva z toho, že robíš účtovníctvo v exeli, ale nerozumieš príncípu jednoduchého účtovníctva.

Takže po lopate.

Účtovanie v roku 2010.

Peňažný denník
stĺpec prevádzková réžia a stĺpec priebežné položky výdaj

Výkaz o príjmoch a výdavkoch
riadok prevádzková réžia: suma nákupu PHM

Výkaz o majetku a záväzkoch
riadok priebežné položky : suma PHM mínusom


Účtovanie v roku 2011.

Peňažný denník
Peňažné prostriedky výdaj a stĺpec priebežné položky príjem

Výkaz o príjmoch a výdavkoch
riadok prevádzková réžia: nula

Výkaz o majetku a záväzkoch
riadok priebežné položky : suma PHM plusom
Účty v bankách: suma mínusom

asi takto

Ešte doplním.
Ak ten čo urobil peňažný denník v exeli mal snahu urobiť ho rozumne tak niektoré stĺpce sú počítané podľa vzorcov. Ak robil denník ešte rozumnejšie tak ti niektoré stĺpce budú hlásiť chybu, lebo nebudú splnené predpoklady ako sa denník vedie ručne. A ty opäť nebudeš vedieť čo s tým.

Ak je denník urobený bez vzorcov tak prosím, ale všetko ostáva na tebe a som presvedčený, že na konci peňažného denníka nedokážeš urobiť matematickú kontrolu správnosti všetkých účtovných zápisov, lebo denník sa nebude správať ako matica v ktorej platia nejaké pravidlá. Takto budeš riskovať pokutu za porušenie zákona o účtovníctve. AK robíš denník týmto spôsobom potom je jednoduchšie nerobiť denník, čiže neriadiť sa zákonom o účtovníctve, ale viesť iba evidenciu príjmov a výdavkov a riadiť a iba zákonom o dani z príjmu. V takomto prípade nerobíš ani výkaz o príjmoch a výdavkoch ani výkaz o majetku a záväzkoch a neriskuješ pokutu za porušenie zákona o účtovníctve. Negatívnou stránkou takéhoto rozhodnutia je to, že keď pôjdeš do banky vybavovať úver nik sa s tebou nebude baviť, lebo okrem základu dane nevieš banke o sebe dať viac informácii. Banka potrebuje vidieť výkaz o majetku a záväzkoch. Toto rozhodnutie nikomu zvlášť neoznamuješ, iba na daňovom priznaní to napíšeš do oznámenia.


Dostali sme sa do celkom inej roviny ako je zaúčtovanie nákupu PHM plateného kartou 31.12.2010. Ale považujem za potrebné dať ti komplexnú informáciu, lebo sa domnievam, že nevieš všetky súvislosti a netušíš čo tieto súvislosti prinášajú v nasledujúcich obdobiach. Lebo nesprávne rozhodnutie ťa môže odstaviť aj na dva roky od možnosti dostať sa k peniazom v banke.



apo
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Dakujem za postup, ale ja som nikde nespominala, ze učtujem na prelome rokov. Ja učtujem v januari vypis z učtu.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

nikulik Pozri príspevok
Dakujem za postup, ale ja som nikde nespominala, ze učtujem na prelome rokov. Ja učtujem v januari vypis z učtu.
Nie je začo, ale v príspevku č. 107 spomínaš rok 2009 a účtuješ rok 2010. Z toho som vychádzal. Táto téma je o účtovaní nákupov hradených platobnou kartou na priebežných položkách.

Ak chceš riešiť bežnú metodiku účtovných zápisov k tomu si vyhľadaj vhodnejšiu tému, ktorá nerieši špecifický problém "Platba kartou". Daj si vyhľadať témy s problematikou prevodu peňazí medzi bankou a pokladňou.

apo
0 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Dobrý večer. Čítam túto temu, lebo aj ja potrebujem zaúčtovať nákupy platobnou kartou a v príspevku č. 86 je priložený súbor ako sa v Alfe tento prípad účtuje. Viete mi povedať, prečo pri ukončení ID sa soft pýta, "či uložiť doklad ako uzávierkový?" a Alfa radí, že treba klyknúť na "nie". Prečo? To nemá byť medzi uzávierkovými dokladmi?
0 0
Lesia13 Lesia13

Lesia13 je offline (nepripojený) Lesia13

Uzávierka roka sa robí pomocou ID k 31.12., takže preto sa ťa pýta, či ho chceš uložiť ako uzávierkový. Radí ti dobre.
0 0
margaretka71 margaretka71

margaretka71 je offline (nepripojený) margaretka71

Ale či ho označím ako uzávierkový alebo nie, výsledok vo výkaze je vlastne ten istý. Tak kde sa to ináč prejaví?
0 0
Lesia13 Lesia13

Lesia13 je offline (nepripojený) Lesia13

chceš nakup kartou uložiť ako uzávierkový doklad? v tom prípade áno, ale ako uzávierkové doklady sav nahadzujú odpisy a príjmy a výdaje nezaúčtované, ktoré sa zahrňujú do účto obdobia.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať