Zavrieť

Porady

Platby kartou a PRIEBEŽNÉ POLOŽKY

apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Hľadal som v tejto porade pod priebežnými položkami príspevky týkajúce sa zmien v postupoch vedenia JÚ pri platbe kartou od roku 2008 a NENAŠIEL SOM ŽIADNY. Na ministerstve vymysleli podľa môjho názoru NEMOŽNÝ spôsob pre účtovanie týchto nákupov cez priebežné položky. Program POHODA už aj pripravil na tento postup nástroje.

Domnievam sa, že účtovníci, ktorí doklady o nákupe hradenom platobnou kartou zapisovali medzi záväzky aby sa mohla odpočítať DPH a odpísanie peňazí z BÚ zapísali do denníka ako výdavok postupovali korektne.

Nepoznám dôvodovú správu, čo viedlo ministerských úradníkov k úprave postupov na aplikáciu priebežných položiek pri platobných kartách.

Domnieva sa , že sa jedná o nákupy na prelome rokov, keď odpísanie z účtu faktycky prebehne v nasledujúcom daňovom období. Toto som nikdy neriešil, účtoval som výdavok v tom čase keď odišli peniaze.

Aby sa napravil tento nesúlad medzi rokom nákupu a rokom úhrady pri platbe kartou myslím postačí ošetrenie cez uzávierkové operácie v roku nákupu a nedaňovým výdavkom v roku úhrady.

Ja odmietam sa celoročne kolom dokola "VŔTAŤ" v priebežných položkách z dôvodu platby kartou. Mám dosť starostí priebežné položky udržať v rovnováhe pri finančných prevodoch a ošetrovaní vplyvu kurzov na tieto prevody. Napríklad prevod z Sk účtu na devízový účet. Všetky postupy na vedenie JÚ sú nanič, hrám sa s kurzom do tej doby kým sa príjem a výdaj nerovnajú nakoľko aj kurz uvedený pri prevode zo zaokrúhlenia urbí niekedy rozdiel pár halierov.

Je mi nanič z toho, že namiesto toho, aby sa JÚ zrušilo zaťahujú do neho MÓRESY, ktoré z JÚ robia paškvil.

Prosím o názory a návrhy ako sa vyhnúť účtovaniu nákupov kartou cez priebežné položky.

Pozdravujem.

apo
Usporiadat
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Minna, platbu kartou v MRP JU pozri v priloženom súbore. Pri prvom obrázku si všimni Účet/pokladňa = Zav
Pozri aj tému http://www.porada.sk/t79553-p2-platb...-mrp-v-ju.html
1 0
137Cs 137Cs

137Cs je offline (nepripojený) 137Cs

Lianka Pozri príspevok
Mna presvedcil prispevok 46 - ziadne ID, ale pokladna. Je to aj v sulade v Postupmi uctovania v JU.
Nie je to v súlade s Postupmi účtovania JU. V pokladni sa predsa účtuje len pohyb peňažných prostriedkov v hotovosti (vrátane cenín) - § 4/1. Pri platbe alebo nákupe platobnou kartou k žiadnemu pohybu hotovosti ani u kupujúceho ani u predávajúceho nedochádza.
Postupy jednoznačne určujú , že pri úhradách platobnou kartou sa príjmy a výdavky účtujú len cez priebežné položky a bankový účet (§12/4,5). Akýkoľvek iný spôsob (cez pokladničné doklady, nejaké záväzky resp. účtovanie cez nepeňažné uzávierkové operácie) je v rozpore s účtovnými predpismi pre JÚ a jeho použitie prináša so sebou riziko prípadného postihu. Netreba hľadať rôzne zdôvodnenia prečo a ako to nerobiť podľa Postupov, ale žiadať od dodávateľov softvéru riešenie, ktoré je v súlade s predpismi.
Pokiaľ niekto účtuje ešte ručne, so zaúčtovaním platby kartou dvomi zápismi nie je žiadny problém - napr. nákup:
1. bloček o nákupe platobnou kartou (po pripojení náležitostí, aby spĺňal požiadavky na účtovný doklad v zmysle § 10/1 ZÚ) sa zaúčtuje ako priebežná položka - výdaj a zároveň sa rozpíše do príslušných kolóniek výdavkov (materiál, tovar...)
2. odúčtovanie platby sa zaúčtuje na základe výpisu z účtu ako priebežbá položka - príjem a zároveň ako úbytok peňažných prostriedkov v banke.
A presne tento istý postup by mali umožňovať aj účtovné programy. Pre účtovné doklady o platbe kartou by mal byť vytvorený číselný rad dokladov so samostatným číslovaním (podobne ako u pokladničných dokladov, výpisov či interných dokladov), pretože tieto doklady nie sú ani pokladničnými dokladmi, ani tzv. internými dokladmi pre nepeňažné uzávierkové operácie.
1 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Ak to robíš v Exeli tak do výdavkov zapíš hodnotu PHM a zároveň aj do stĺpca výdaj v priebežných položkách. Keď budeš účtovať banku potom zapíš výdaj finančných prostriedkov a do stĺpca priebežných položiek zapíš príjem.

Poznámka.
Ak použiješ softvér, máš nástroj ktorý niekto tak navrhol, aby aj človek s minimálnymi znalosťami o účtovníctve dokázal na konci roka vytlačiť dokument z ktorého sa vypíše daňové priznanie a výkaz o majetku a záväzkoch. Ten čo to robí v Exeli musí dobre ovládať Exel, musí mať veľmi dobré všeobecné znalosti o tom čo to je účtovníctvo a ako sa urobí účtovná závierka a mať dosť času nato aby sa zabával robením účtovníctva v exeli.

Ak chýbajú takéto znalosti potom sa dá robiť efektívne účtovníctvo aj v exeli, ale podnikateľ sa musí vyhnúť platbám kartou, nedajbože aby si zobral niečo na lízing a podobne.

Toľko moje dobre mienené rady.

Pozdravujem.

apo
Naposledy upravil apo : 09.02.11 at 23:41
1 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Priatelia,

ďakujem za súhlasy, ale poraďte čo s tým. Pani audítorka Ing. Jana Acsová ako lektor na odborno-konzultačných seminároch podáva výklad nových postupov účtovania ÚJ v sústave JÚ, ktoré vstúpili do platnosti 1.1.2008.

Ja sa pýtam čo s tým. Doposiaľ som obišiel čo sa dalo, ale je možné obísť tento postup?

Pozdravujem.

apo
0 0
b.breza b.breza

b.breza je offline (nepripojený) b.breza

Úplne súhlasím s uvedeným príspevkom § 4 ods. 3 znie že: "Priebežné položky sa účtujú pri prevodoch peňažných prostriedkov medzi pokladnicou a účtom v banke, pri prevodoch medzi pokladnicami a pri prevodoch medzi účtami v bankách."
Zrejme, kým autor prišiel po § 12 ods. 4 - platby kartou a priebežné položky, zabudol, čo písal v § 4 ods. 3.
Ani na prelom rokov nie je potrebné ustanovenie § 12 ods. 4.
0 0
Modroocko Modroocko

Modroocko je offline (nepripojený) Modroocko

Nerobím druhým to, čo nechcem, aby robili mne. ...viac
Ja ťa nechcem k ničomu zlému nabádať, ale fakt je, že kedysi (keď som ešte nepoznala žiadne usmernenie DR SR) som tieto veci účtovala jednoducho tak, že bloček o úhrade kartou som prilepila zo zadnej strany bankového výpisu a účtovala som o type výdavku priamo cez výdajovú položku v banke. Jednoducho som sa so žiadnymi priebežnými položkami neobťažovala. Ale fakt je, že to bolo v čase, keď toto usmernenie predpisovalo na druhej strane účtovať aj výdaj z pokladne a následnej príjem z priebežnej položky. Súhlasím s tebou, že účtovať o jednej veci cez tri operácie je otrava, navyše, ak ide o taký nezmysel ako účtovanie cez pokladňu keď ku žiadnej hotovostnej operácii neprišlo.
Nedávno som mala daňovú kontrolu, kde mi kontrolovali aj spomínané moje vlastné účtovanie bez použitia priebežných položiek. Daňový základ som nenarušila, mohli mi maximálne tak vytknúť porušenie zákona o účtovníctve, ale pravdupovediac, ani k tomu nedošlo. Pani z DÚ mala na tento paškvil DR SR rovnaký názor ako ja. Našťastie, aj na daňových úradoch občas človek natrafí na normálnych ľudí
Na druhej strane, momentálne platné usmernenie (od 1.1.08) ale dodržujem. Použitie interného dokladu mi až tak veľmi neprekáža, i keď je to časovo náročnejšie, lebo musím účtovať tri operácie miesto jednej, ale človek nikdy nevie, kto mu nabudúce príde na kontrolu
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Áno, modroočko. Presne z toho mám obavy, že raz začnú usmernenia brať vážne a bude problém.

Ja verím, že niekto nájde kľučku, ktorá umožní obísť priebežné položky za podmienky splnenia určitých predpokladov.

Pozdravujem.

apo
0 0
lubo.f lubo.f

lubo.f je offline (nepripojený) lubo.f

Modroocko Pozri príspevok
... je to časovo náročnejšie, lebo musím účtovať tri operácie miesto jednej ...
Môžem sa spýtať, aké tri účtovné operácie? Teraz to prvý krát pozerám (doteraz som robil cez priebežnú len prevod z banky na hotovosť).
1. Pri platbe kartou - výdaj z bankového účtu na priebežnú
2. ?
3. ?
0 0
sameika sameika

sameika je offline (nepripojený) sameika

lubo.f Pozri príspevok
Môžem sa spýtať, aké tri účtovné operácie? Teraz to prvý krát pozerám (doteraz som robil cez priebežnú len prevod z banky na hotovosť).
1. Pri platbe kartou - výdaj z bankového účtu na priebežnú
2. ?
3. ?

Ja účtujem platby PK takto:
1. Nákup PHM 501/03. oproti 261
2. Odpočet DPH 343/.. oproti 261
3. zučtovanie platby cez banku : 261 oproti 221/0..

Poprosím o vyjadrenie z Vašej strany.... kontrolorka z Du mi to uznala bez problémov... , pravdaže cez ID
Naposledy upravil sameika : 14.05.08 at 09:41 Dôvod: dopnenie
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
sameika Pozri príspevok
Ja účtujem platby PK takto:
1. Nákup PHM 501/03. oproti 261
2. Odpočet DPH 343/.. oproti 261
3. zučtovanie platby cez banku : 261 oproti 221/0..

Poprosím o vyjadrenie z Vašej strany.... kontrolorka z Du mi to uznala bez problémov... , pravdaže cez ID
Ja účtujem rovnako, ale tento postup aplikujem cez interné doklady, kde som si pri účte 261 dala analytiku (platené fir.PK).

Čiže potom mám v interných dokladoch zápis:
501 / 261.400
343 / 261.400

a v banke mám len 261.400 / 221

... tak sa mi to pekne vyrovná
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
sameika Pozri príspevok
Ja účtujem platby PK takto:
1. Nákup PHM 501/03. oproti 261
2. Odpočet DPH 343/.. oproti 261
3. zučtovanie platby cez banku : 261 oproti 221/0..

Poprosím o vyjadrenie z Vašej strany.... kontrolorka z Du mi to uznala bez problémov... , pravdaže cez ID
V PÚ je to správne, ale horeuvedená problematika sa týka JÚ, a sme v sekcii JÚ.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
jess Pozri príspevok
Ja účtujem rovnako, ale tento postup aplikujem cez interné doklady, kde som si pri účte 261 dala analytiku (platené fir.PK).

Čiže potom mám v interných dokladoch zápis:
501 / 261.400
343 / 261.400

a v banke mám len 261.400 / 221

... tak sa mi to pekne vyrovná

V PÚ je to jasné, a bezproblémové, ale teraz riešime JÚ.
0 0
sameika sameika

sameika je offline (nepripojený) sameika

jess Pozri príspevok
Ja účtujem rovnako, ale tento postup aplikujem cez interné doklady, kde som si pri účte 261 dala analytiku (platené fir.PK).

Čiže potom mám v interných dokladoch zápis:
501 / 261.400
343 / 261.400

a v banke mám len 261.400 / 221

... tak sa mi to pekne vyrovná

Ta analytika 261 sa mi páči, vložím to aj ja do účtovnej osnovy.. Ďakujem za dobrý tip..
0 0
sameika sameika

sameika je offline (nepripojený) sameika

smith Pozri príspevok
V PÚ je to správne, ale horeuvedená problematika sa týka JÚ, a sme v sekcii JÚ.

Pardon, to som si nevšimla, hľadala som len temu učtovania PK.. ale ďakujem za mile upozornenie..
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
sameika Pozri príspevok
Ja účtujem platby PK takto:
1. Nákup PHM 501/03. oproti 261
2. Odpočet DPH 343/.. oproti 261
3. zučtovanie platby cez banku : 261 oproti 221/0..

Poprosím o vyjadrenie z Vašej strany.... kontrolorka z Du mi to uznala bez problémov... , pravdaže cez ID
jess Pozri príspevok
Ja účtujem rovnako, ale tento postup aplikujem cez interné doklady, kde som si pri účte 261 dala analytiku (platené fir.PK).

Čiže potom mám v interných dokladoch zápis:
501 / 261.400
343 / 261.400

a v banke mám len 261.400 / 221

... tak sa mi to pekne vyrovná
v JÚ namiesto účtov 5... a 261, použijeme:
1. odúčtovanie z účtu - výdaj na priebežné položky
2. cez ID zaúčtujem príjem priebežné položky a oproti zaúčtujem VOZD, prípadne aj odpočet DPH
0 0
lubica2000 lubica2000

lubica2000 je offline (nepripojený) lubica2000

Chcem sa spýtať, ak platím kartou faktúru z metra, mám ju zaučtovať cez záväzky a potom uhrada fa cez priebežné položky ?
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

lubo.f Pozri príspevok
Môžem sa spýtať, aké tri účtovné operácie? Teraz to prvý krát pozerám (doteraz som robil cez priebežnú len prevod z banky na hotovosť).
1. Pri platbe kartou - výdaj z bankového účtu na priebežnú
2. ?
3. ?
predpokladam ze prva operacia bude vydaj z pokladne za blocek - vydaj rezia
druha prijem z PP - prijem do pokladne
tretia vydaj z PP- vydaj z BU

zle
Naposledy upravil duficek : 16.05.08 at 11:24
0 0
lubo.f lubo.f

lubo.f je offline (nepripojený) lubo.f

duficek Pozri príspevok
predpokladam ze prva operacia bude vydaj z pokladne za blocek - vydaj rezia
druha prijem z PP - prijem do pokladne
tretia vydaj z PP- vydaj z BU

1. Výdaj z bank. účtu na priebežnú položku je jasný
2. Druhý krok nerozumiem. Príjem z priebežnej položky do akej pokladne? Však v hotovosti nebudem mať nič.
3. A tiež neviem, z čoho sa zaúčtuje výdaj z ...
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

ak vydas peniaze z Bankoveho Uctu BU na priebezne polozky, tak ich tam nechas iba tak visiet? musis ich prijat zase a vyprazdnit Priebezne Polozky PP, takze z PP prijmes peniaze do pokladne.

je to postavene na hlavu ked sa ma BEZHOTOVOSTNA platba kartou uctovat cez pokladnu

zle
Naposledy upravil duficek : 16.05.08 at 11:25
0 0
helas helas

helas je offline (nepripojený) helas

Keďže nemôžeš urobiť výdaj priamo z banky do réžie, tak to musíš urobiť cez priebežné položky.
Takže výdaj cez priebežnú položku napr. 300,-- Bankový výpis
Príjem cez priebežnú položku 300,-- pokladňa
Výdaj do réžie 300,-- pokladňa
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať