Zavrieť

Porady

môžem zrušiť živnosť keď mi vyšla povinnosť registrovať sa?

prosím vás mám jeden problém. živnostník prekročil obrat - teraz v máji a má teda povinnosť do 20.6. zaregistrovať sa ako platca dph. rozhodol sa však, že živnosť zruší a založí si sro - zatiaľ neplatca dph. bude môcť takto postupovať? a bude môcť zrušiť živnosť skôr než sa zaeviduje ako platca? či sa má evidovať a následne rušiť živnosť? ďakujem za odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    vilob Pozri príspevok
    prosím vás mám jeden problém. živnostník prekročil obrat - teraz v máji a má teda povinnosť do 20.6. zaregistrovať sa ako platca dph. rozhodol sa však, že živnosť zruší a založí si sro - zatiaľ neplatca dph. bude môcť takto postupovať? a bude môcť zrušiť živnosť skôr než sa zaeviduje ako platca? či sa má evidovať a následne rušiť živnosť? ďakujem za odpovede
    Ja osobne si myslím, že by nemal "zbrklo" rušiť živnosť, záleží na tom o čo ide, nakoľko ak bude zakladať SRO tak zrejme zásoby a majetok predá do SRO... je tam kopec vecí ktoré treba v kľude riešiť a podoťahovať, aby zbytočne nemal potom problémy aj so SZČO aj s SRO - ideálne je postupne všetko predať na SRO, vyčistiť si FO a potom živnosť zrušiť.
    Ak tieto veci stíha do termínu 20.6.2008 tak nie je problém, že ju zruší tesne pred registráciou. Ide o to aby to stihol, aj založenie SRO chvíľku trvá...
    takže tak...

    vilob je offline (nepripojený) vilob

    vilob
    hm, to je fakt. asi by naozaj bolo najlepšie všetko predať do sro. keď však nad tým rozmýšľam, v podstate ani nebude čo predávať, nakoľko poskytuje služby a ďalšiu činnosť má predaj tovaru cez internet-čiže formou čo kúpi hneď predá ďalej... ale bála som sa či to nebudú brať na DÚ ako nejakú špekuláciu - rušiť živnosť a hneď nato založiť sro-zvlášť ked je to tak krátko pred registráciou..

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    vilob Pozri príspevok
    hm, to je fakt. asi by naozaj bolo najlepšie všetko predať do sro. keď však nad tým rozmýšľam, v podstate ani nebude čo predávať, nakoľko poskytuje služby a ďalšiu činnosť má predaj tovaru cez internet-čiže formou čo kúpi hneď predá ďalej... ale bála som sa či to nebudú brať na DÚ ako nejakú špekuláciu - rušiť živnosť a hneď nato založiť sro-zvlášť ked je to tak krátko pred registráciou..
    Ak je to tak ako píšeš, vôbec nemaj obavy, kľudne živnosť zruš a založ SRO, Tvoje obavy sú zbytočné, nik to takto neskúma a nejde o nič špekulatívne... , jednoducho si zmení formu podnikania..., na tom naozaj nie je nič nelegálne...

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Zákon o DPH hovorí o "zdaniteľnej osobe" a nie o osobe, ktorá má alebo nemá živnosť...., čo ak napr. po zrušení živnosti bude mať príjem podľa "autorského zákona" v mesiaci júl??? - tento príjem bude s DPH, alebo bez???

    Registračná povinnosť
    § 4
    (1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 1 500 000 Sk, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.

    môžem zrušiť živnosť keď mi vyšla povinnosť registrovať sa?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.