Zavrieť

Porady

ortopedické matrace

Mám problémy s chrbticou a lekár mi odporučil kúpiť si tvrdý ortopedický matrac. Máte nejaké skúsenosti s týmito matracmi. Vedel by mi niekto odporučiť nejaký konkrétny druh, ktorý má vyskúšaný a je s ním spokojný?
Usporiadat
pito11 pito11

pito11 je offline (nepripojený) pito11

Matrace Tem..r sú vyrobené z viskoelastického materiálu, ktorý reaguje na teplo. Výhodou tohto materiálu je, že pôsobením tepla dokáže vynikajúco kopírovať ľudské telo (alebo iný zdroj tepla, ktorý na ňho položíš ). Teplom materiál pomaly mäkne a stáva sa prispôsobivejším. Všeobecne sa tieto matrace odporúčaju skôr dlhodobo ležiacim pacientom, ktorí sa počas noci neotáčajú. Zdravý človek sa však podľa odborných lekárskych štúdií otočí 40-60x za noc. Preto je nevýhodou tohto materiálu fakt, že viskoelastická pena (alebo tiež lenivá pena, pamäťová pena,...) zabraňuje otáčaniu sa tela počas noci. Výrobca argumentuje práve tým, že čím menej sa počas noci otočíte, tým lepšie sa vyspíte, čo je samozrejme nezmysel. Viskoelastická pena bola vyvinutá americkou vesmírnou organizáciou NASA pre kozmonautov. Treba si však uvedomiť, že astronauti spia v beztiažovom stave a nie v prostredí, kde pôsobí gravitácia. Odvod vlhkosti tiež nie je pri tomto materiály ideálny. Viskoelastické matrace patria všeobecne medzi mäkšie matrace. Taštičkové matrace sú zase vyrobené s malých oceľových pružiniek, takže preto musí byť jadro matraca dobre odizolované (rôzne vrstvy peny, alebo tvrdších kokosových, či kaktusových dosiek). Výhodý sú veľmi dobrá vzdušnosť, matrac nezabraňuje otáčaniu sa tela (skôr naopak, spolupracuje s ležiacim) a má dlhú životnosť. Taštičkové matrace sú zase všeobecne tvrdšie matrace. Tak či onak, vždy budeš spať na pene ide len o to, aké zdravé jadro je použité. Najlepšie je ísť do predajne a na matraci poležať aspoň 2-3 hodiny. Najideálnejšie je lôžko vyskúšať aspoň 1-2 týždne, ale to je samozrejme nemožné, lebo matrace sú ako zubná kefka. Ak ju raz otvoríš, nie je možné ju vrátiť a ďalej predať.
0 0
tuces tuces

tuces je offline (nepripojený) tuces

Ahojte,
preštudovala som celú tému od r. 2008 a potešilo ma, koľko užitočných rád o výbere matraca tu nájdem.
Mne však vznikol jeden problém. Chcela som si do pôvodnej manželskej postele (ktorá má úložný priestor) dať nové rošty a matrace. Pracovník z firmy prišiel zmerať postel a zistil, že úložný priestor bráni v tom, aby mohol byť rošt namontovaný, nakoľko by bol tak vysoko, že lamely by boli na úrovni rámu postele a nehovoriac o tom čo s matraacom.
Prosím o radu - ak by sme použili pevnú dosku, na aký druh matracov sa orientovať? Doteraz som mala vyhliadnutý latexový stredne tvrdý buď od M.. alebo V... Teraz som si však nie istá, ako postupovať, keď lamelový rošt v posteli nebude.
ďakujem za rady
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

tuces Pozri príspevok
Ahojte,
preštudovala som celú tému od r. 2008 a potešilo ma, koľko užitočných rád o výbere matraca tu nájdem.
Mne však vznikol jeden problém. Chcela som si do pôvodnej manželskej postele (ktorá má úložný priestor) dať nové rošty a matrace. Pracovník z firmy prišiel zmerať postel a zistil, že úložný priestor bráni v tom, aby mohol byť rošt namontovaný, nakoľko by bol tak vysoko, že lamely by boli na úrovni rámu postele a nehovoriac o tom čo s matraacom.
Prosím o radu - ak by sme použili pevnú dosku, na aký druh matracov sa orientovať? Doteraz som mala vyhliadnutý latexový stredne tvrdý buď od M.. alebo V... Teraz som si však nie istá, ako postupovať, keď lamelový rošt v posteli nebude.
ďakujem za rady
viem, že úložný priestor je super, ale keď ideš investovať do roštov a matracov, tak by som volila aj nový rám postele.keď sme menili tiež sme mali takú posteľ, oželela som úložný priestor.kvalitný spánok a chrbtica bez bolestí, je dôležitejšia.ja mám pod posteľou tie veľké papierové krabice z Ikea v tých mám veci
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

tuces Pozri príspevok
Ahojte,
preštudovala som celú tému od r. 2008 a potešilo ma, koľko užitočných rád o výbere matraca tu nájdem.
Mne však vznikol jeden problém. Chcela som si do pôvodnej manželskej postele (ktorá má úložný priestor) dať nové rošty a matrace. Pracovník z firmy prišiel zmerať postel a zistil, že úložný priestor bráni v tom, aby mohol byť rošt namontovaný, nakoľko by bol tak vysoko, že lamely by boli na úrovni rámu postele a nehovoriac o tom čo s matraacom.
Prosím o radu - ak by sme použili pevnú dosku, na aký druh matracov sa orientovať? Doteraz som mala vyhliadnutý latexový stredne tvrdý buď od M.. alebo V... Teraz som si však nie istá, ako postupovať, keď lamelový rošt v posteli nebude.
ďakujem za rady
Podobne ako Lujza.j sme zmenili staru molitanovu postel s uložným priestorom za novu bez úložného priestoru. Môžem povedať, že neľutujem ten úložný priestor. Máme oveľa lepší pocit ( teraz nemyslím na samotné ležanie na kvalitných matracoch), ale pocict vzdušnosti a čistoty: pod posteľou razdva povysavam, a oproti posteli s uložným priestorom nemám pocit že spíme na kope odložených vecí a nepoužívaných perín.
Máme V... 13ku. Matrac tiež vytŕča z rámu postele, ponorený je asi len do 1/3 svojej výšky, vytrča cca 20 cm matraca.Matrace V... su pomerne hrubé a spolu s lamelovým roštom preto aj výška ležania na posteli je o niečo vyššie ako býva bežne, ale to je práve vyhovujuce - z takejto vyššej postele sa lepšie vstáva. Matrac používame cca 7 mesiacov, ale zatiaľ sa nezdá že by sa "roztekal" cez rám postele neviem to presne napísať, ale dostatočne drží tvar aj keď nie je celý obkolesený rámom postele. Iba v mieste najväčšieho tlaku - tam kde tlačí telo pri vstávaní je mierne - naozaj len mierne stlačený, ale raz za čas matrac otočíme, aby sa opotrebovaval rovnomerne a je to v poriadku.
0 0
tuces tuces

tuces je offline (nepripojený) tuces

[QUOTE=Hromo;1089365]Asi pred 1,5 mesiacom som sa na „porade“ radil ohľadom výberu matraca. Ešte raz by som sa chcel v tejto súvislosti poďakovať Donpepponemu za jeho cenné rady. Hlavne jeho príspevky mi pomohli rozhodnúť sa. Rozhodovanie nebolo jednoduché, pretože som si nemohol osobne vyskúšať všetkých mojich „favoritov“. O to viac mi pomohli Donpepponeho rady. Nakoniec som sa rozhodol pre matrac M20 /v prevedení zima/leto/ od Vegas. ./QUOTE]
Chcem sa opýtať, ste stále spokojný s výberom matraca M20? A na akom podklade ho máte? Ja sa tiež rozhodujem kúpiť taštičkový, tak si preverujem, ako sú ľudia s takýmto matracom spokojní. Dakujem za odpoveď.
0 0
pito11 pito11

pito11 je offline (nepripojený) pito11

tuces Pozri príspevok
Ahojte,
preštudovala som celú tému od r. 2008 a potešilo ma, koľko užitočných rád o výbere matraca tu nájdem.
Mne však vznikol jeden problém. Chcela som si do pôvodnej manželskej postele (ktorá má úložný priestor) dať nové rošty a matrace. Pracovník z firmy prišiel zmerať postel a zistil, že úložný priestor bráni v tom, aby mohol byť rošt namontovaný, nakoľko by bol tak vysoko, že lamely by boli na úrovni rámu postele a nehovoriac o tom čo s matraacom.
Prosím o radu - ak by sme použili pevnú dosku, na aký druh matracov sa orientovať? Doteraz som mala vyhliadnutý latexový stredne tvrdý buď od M.. alebo V... Teraz som si však nie istá, ako postupovať, keď lamelový rošt v posteli nebude.
ďakujem za rady
Z odborného hľadiska sú dva hlavné faktory, ktoré ovplyvňujú výber matraca podľa podkladu - pružnosť a vzdušnosť. Pevná doska nie je ani pružná (pokiaľ nie je z nejakého mäkkého materiálu) a ani vzdušná. Penový matrac (latex alebo PUR) musí byť uložený na pružnom podklade, čim sa zníži jeho opotrebenie. Takisto musí byť zabezpečené kvalitné prevzdušnenie, pretože ani latex ani pena nie je tak vzdušná ako ju prezentujú niektorí výrobcovia. Máme skúsenosti, že položením penového matraca (v tomto prípade to bol konkrétne latexový matrac) na pevnú dosku sa po určitom čase (asi po pól roku) na spodnej strane poťahu vytvoria veľké sivé škvrny (plesne), preto je dobré sa informovať. Taštičkové matrace sú aj pružné aj vzdušné, takže na pevnú dosku sa hodia perfektne. Ideálne by ešte bolo na dosku položiť tzv. 3D textíliu, ktorá zabraňuje tvorbe plesní a kumulácii roztočov a baktérii na samotnej doske, pretože je to vlastne spleť vlákien asi 1cm vysokých. Týmto spôsobom sa vytvorí vzdušná medzera medzi matracom a doskou. Ale pri taštičkových (alebo všeobecne pružinových) matracoch to nie je až také dôležité.
1 0
tuces tuces

tuces je offline (nepripojený) tuces

Pito11,
Dakujem, moc mi to pomohlo. Už včera som sa vrhla na sledovanie taštičkových matracov, takže hľadám, kde sa dajú vyskúšať, aký typ tvrdosti si radšej kúpiť. Čo ma zarazilo na stránke V.. v komentároch napísala jedna pani, že taštičkový matrac ju dohnal k operácii platničky, matrac vyhodila a odvtedy má s chrbticou pokoj. Myslím, že toto je riadny blud čo napísala...
0 0
pito11 pito11

pito11 je offline (nepripojený) pito11

tuces Pozri príspevok
Pito11,
Dakujem, moc mi to pomohlo. Už včera som sa vrhla na sledovanie taštičkových matracov, takže hľadám, kde sa dajú vyskúšať, aký typ tvrdosti si radšej kúpiť. Čo ma zarazilo na stránke V.. v komentároch napísala jedna pani, že taštičkový matrac ju dohnal k operácii platničky, matrac vyhodila a odvtedy má s chrbticou pokoj. Myslím, že toto je riadny blud čo napísala...
Blud to byť nemusí, pretože za tie roky, čo pôsobím v "matracovom priemysle" ak sa to takto dá nazvať, som sa stretol s mnohými produktami, ktoré nezodpovedajú ani najzákladnejším požiadavkám. Taštičkové (lepší príklad sú klasické pružinové) matrace majú nevýhodu tú, že sa jadro musí obaliť pevnými kvalitnými materiálmi, aby sa pružiny časom nepretlačili von. Lenže keď niekto ponúka pružinový matrac, ktorý je obalený len obyčajným filcom a pur penou a celý produkt je za cenu 80€ tak sa nečudujem, že to môže takto skončiť (samozrejme nie však pri matraci za 400€). Všetko kvalitné má svoju cenu, nikto nemá čarovný prútik ani zázračné schopnosti. V podstate ak to tak môžem zhrnúť, celý biznis funguje na perfektnom marketingu ako sú "materiály z NASA", fantastické antibakteriálne, liečivé a zdravotné matrace atď. Ako všade aj pri výbere matraca stačí používať sedliacku logiku a zrátať si 2 a 2. Pozri, každý výrobca prezentuje svoje výrobky ako produkty, ktoré spĺňajú všetky normy EÚ. Lenže keď sa nad tým zamyslíš tak vlastne všetky produkty, ktoré sú v našich obchodoch tieto normy spĺňať musia, to nie je žiadna výhoda. Ale len máloktorý výrobca však disponuje oceneniami a certifikátmi, že práve jeho produkty sú tie najlepšie. Najlepší môže byť len jeden . Pri výbere teda dbajte hlavne na informácie, ktoré majú aj nejakú hodnotu (hustota materiálov, záruka, použité materiály, pôvod materiálov, nosnosť...).
0 0
tuces tuces

tuces je offline (nepripojený) tuces

Pito,
ani som neuvažovala, že pani hovorí o "starom" pružinovom matraci, mala na mysli konjkrétny typ - z tých "lepších". Tak to ma zarazilo.
Áno, ďakujem za radu, čo si treba všímať pri výbere vhodného matraca. Už som rozhodnutá na taštičkový, teraz ide o to, aký mi sadne na "telo", keď ich budem skúšať. Skôr by som uprednostnila niečo v strede. Teraz len hľadať, ktorého výrobcu, resp. predajcu si vybrať.
Ešte mám otázku, kokosová doska je umiestnená z dôvodu, že matrac sa stane o niečo tvrdším? Alebo ma iný význam. ďakujem
0 0
pito11 pito11

pito11 je offline (nepripojený) pito11

Áno, kokosová doska sa využíva na vytvrdenie matraca. Okrem toho zabezpečuje aj veľmi dobrú ventiláciu a ak je impregnovaná latexom tak disponuje aj antialergickými vlastnosťami. Avšak aj tu si treba pri výbere všímať kvalitu týchto dosiek. Najlepšie je si v predajni materiály pozrieť a porovnať. Je to z toho dôvodu, pretože kokosové dosky sú buď len lisované, alebo striekané latexom, alebo celé impregnované latexom (10%, 20%, alebo až 50%). Od toho sa samozrejme odvíja cena a aj kvalita. Kvalitné kokosové dosky sa nedrobia, nelámu a ich životnosť je veľmi vysoká. Pri lacnejších verziách sa doska časom rozláme a povolí, takže sa rýchlo vyleží. Ale to samozrejme zistíš až po 2 rokoch, kedy končí záruka .
0 0
tuces tuces

tuces je offline (nepripojený) tuces

Nazdar Pito,
dnes som bola vyskúšať V20, ale zároveň ma pani predavačka previedla po predajni a ukázala všetky taštičkové. Zaujal ma tam matrac aj od M...texu, na ktorom sa mi tiež veľmi príjemne ležalo. Z informačného letáku som sa však veľa nedočítala - počet taštičiek, výška jadra, hrúbka kokosovej dosky a jej impregnácia atď. Vieš mi prosím poradiť, či sa uberať aj smerom k Ma...texu, alebo radšej ostať pri V.gas? ďakujem
0 0
pito11 pito11

pito11 je offline (nepripojený) pito11

V prvom rade si vyber ten, na ktorom sa cítiš príjemnejšie. Ty budeš na ňom spať, nie ja ani nikto iný (no možno tvoj partner ). Matrac od V...su, ktorý si si vybrala sa však nedá porovnať so žiadnym matracom od M....texu, pretože majú iné jadrá. Čo sa dá porovnať je kolekcia komfort od V. a taštičkové matrace od M. (M. má len jeden typ taštičkového jadra). Je však mnoho faktorov, ktoré určujú kvalitu a cenu (vrstvy, poťah,...). Na stránke M....texu som veľa informácii takisto nenašiel. Údaj, že v matracoch sa používa latex s hustotou 55-85kg/m3 je dosť nepresný. Riziko v tomto prípade je, že lacné materiály, ktoré na začiatku vyzerajú veľmi dobre sa časom opotrebujú a namiesto krásneho spánku máme ťažkosti a starosti. U V...su sú informácie viac než presné, vieš presne aký je použitý poťah, aký latex, aký kokos. Myslím si, že firma, ktorá takéto informácie zverejňuje naozaj nemá problém s kvalitou svojich produktov. Pre V...s hovorí ešte fakt, že práve m20 dostal cenu na výstave Moddom (majú to na stránke ako certifikáty), takže by to mal byť dobrý matrac.
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

Možem potvrdiť, že rozsah a spôsob podania informácií o zložení matracov bol aj u nás jedným z podstatných kritérií výberu. Na základe teoreetických rád tu z porady sme sa snažili najprv u predajcov a potom priamo u renomovaného Slovenského výrobcu zistiť podrobnejšie info o hustote latexu, gramáži poťahov ... Chceli sme zákupiť matrace od tohto známeho Slovenského výrobcu jednak z presvedčenia a jednak aj z pozitívnych reakcií od rodiny kotrá používa tieto matrace. Ale práve to, že sa nám napriek snahe nepodarilo získať podstatnejšie info, nás zneistilo a začali sme viiac pokukovať po V..... a teraz neľutujeme, po 3/4 roku používania 13-ky latex sme maximálne spokojní.
Je ťažké nepodľahnúť a nedať sa zmiatnuť marketingovými ťahmi a nálepkami BIO, ECO a podobne. Ako píše pito11 treba zapojiť sedliacky rozum. My sme v obchodoch otvorili poťah matracov a už na pohľad bol zrejmý rozdiel v hustote, v materiale.
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

Pito11, ak je to možné, prosím o krátky popis,ako narábať s lamelovým roštom ?
Na uvod poviem že so spaním na V...13 sme spokojní. T.j. chcem sa len uistiť, že všetko je ako má byť, lebo laicky som si myslela že lamelový rošt ma nejako pružiť, t.j. že budem mať pociť miernej poddajnosti. Ale matrac je pevný , hrubý, v ráme postele je osadený nafest, napevno, a ja necítim nič, t.j. ako keby bol matrac položený na pevnej doske. Lamelový rošt sme nechali v takom nastavení ako prišlo od výrobcu. Neviem, či je to tak správne a teda ani nemáme cítiť mierne poddavanie sa matraca na predpätých lameĺách, alebo sú lamely nastavené príliš napevno a treba ich povoliť. Upresním že mi nechýba ten pocit pruženia, len sa chcem uistiť že to tak má byť . Respektíve sa opýtam inak: na čo by mal slúžiť mechanizmus nastavovania predpätia lamiel ?
0 0
tuces tuces

tuces je offline (nepripojený) tuces

pito11 Pozri príspevok
V prvom rade si vyber ten, na ktorom sa cítiš príjemnejšie. Ty budeš na ňom spať, nie ja ani nikto iný (no možno tvoj partner ). Matrac od V...su, ktorý si si vybrala sa však nedá porovnať so žiadnym matracom od M....texu, pretože majú iné jadrá. Čo sa dá porovnať je kolekcia komfort od V. a taštičkové matrace od M. (M. má len jeden typ taštičkového jadra)...
Pito11,
ďakujem za radu, postačilo mi to, aj ErikeDP ďakujem, vrátili ste ma opäť k V.. Radšej si priplatím, ale aspoň budem vedieť, čo v tom matraci vlastne mám.
Ešte možno jedna otázka: vnútorný rozmer šírky postele je 171 cm, chcem si kúpiť 2x85cm, čiže mi bude chýbať 1cm. Nebude to pri taštičkovom matraci robiť nejaký problém?
0 0
pito11 pito11

pito11 je offline (nepripojený) pito11

ErikaDP Pozri príspevok
Pito11, ak je to možné, prosím o krátky popis,ako narábať s lamelovým roštom ?
Na uvod poviem že so spaním na V...13 sme spokojní. T.j. chcem sa len uistiť, že všetko je ako má byť, lebo laicky som si myslela že lamelový rošt ma nejako pružiť, t.j. že budem mať pociť miernej poddajnosti. Ale matrac je pevný , hrubý, v ráme postele je osadený nafest, napevno, a ja necítim nič, t.j. ako keby bol matrac položený na pevnej doske. Lamelový rošt sme nechali v takom nastavení ako prišlo od výrobcu. Neviem, či je to tak správne a teda ani nemáme cítiť mierne poddavanie sa matraca na predpätých lameĺách, alebo sú lamely nastavené príliš napevno a treba ich povoliť. Upresním že mi nechýba ten pocit pruženia, len sa chcem uistiť že to tak má byť . Respektíve sa opýtam inak: na čo by mal slúžiť mechanizmus nastavovania predpätia lamiel ?
Myslím si, že nemusíš mať obavy. Výber lamelového roštu je dôležitý v prípade, ak si niekto zaobstará lacný 10 centimetrový penový matrac. Vtedy musí lamelový rošt nahradiť chýbajúce kvality matraca. Ak máš 20cm vysoký a ešte latexový matrac, potom je lamelový rošt len mierny doplnok.Samozrejme je dôležitý, pretože pružný rošt prenáša časť energie (tlaku) na seba a tým predlžuje životnosť matraca, ktorý sa pod tlakom tak neopotrebuváva. Avšak človek necíti výrazný rozdiel v ležaní. Skús si dať matrac na rovnú zem, uvidíš rozdiel medzi pevnou podložkou a roštom.

Ak máte v posteli štandardné rošty, potom by ste mali mať na stredových zdvojených lamelách plastové pohyblivé úchytky. Ak sú tieto úchytky v strede, potom je tvrdosť nastavená na "mäkký", ak sú na kraji je tvrdosť nastavená na "tvrdý". Ak chceš, aby bol matrac poddajný nastav si všetky úchytky do stredu, avšak dávaj pozor, aby sa ti počas ležania tvoja pánvová časť príliš neponorila do matraca. Tým bude chrbtica trpieť a nebude to dobré. Vyskúšaj "príliš mäkké" a "príliš tvrdé" nastavenie roštu a uvidíš, ktoré ti bude lepšie vyhovovať. Cez 20cm hrubý matrac by si však príliš veľký rodziel cítiť nemala. Ak to mám zhrnúť, tak pri vysokých a drahých matracoch má lamelový rošt len funkciu predĺženia životnosti matraca. Mäkké, tvrdé zóny veľmi nevyužiješ (len v prípade lacných matracov).
1 0
pito11 pito11

pito11 je offline (nepripojený) pito11

tuces Pozri príspevok
Pito11,
ďakujem za radu, postačilo mi to, aj ErikeDP ďakujem, vrátili ste ma opäť k V.. Radšej si priplatím, ale aspoň budem vedieť, čo v tom matraci vlastne mám.
Ešte možno jedna otázka: vnútorný rozmer šírky postele je 171 cm, chcem si kúpiť 2x85cm, čiže mi bude chýbať 1cm. Nebude to pri taštičkovom matraci robiť nejaký problém?
Ohľadne rozmerov sa spýtaj priamo výrobcu, pretože niekto udáva rozmery s poťahom, niekto bez. Ak sú rozmery udané bez poťahu a ty chceš 2 matrace, tým pádom budeš mať na šírku v matraci +4x hrúbku poťahu (na každom matraci dve strany). Kedže poťahy sú väčšinou prešívané, majú hrúbku 1cm, takže spolu sú to 4cm plus mínus. Ak si teda dáš dva matrace 85x200cm do postele so šírkou 171cm, matrace sa k sebe pritlačia a ten 1cm ani nepocítiš. Ale naozaj sa radšej opýtaj predajcu ako to vlastne s rozmermi konkrétneho matraca je.
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

pito11 Pozri príspevok
Myslím si, že nemusíš mať obavy. Výber lamelového roštu je dôležitý v prípade, ak si niekto zaobstará lacný 10 centimetrový penový matrac. Vtedy musí lamelový rošt nahradiť chýbajúce kvality matraca. Ak máš 20cm vysoký a ešte latexový matrac, potom je lamelový rošt len mierny doplnok.Samozrejme je dôležitý, pretože pružný rošt prenáša časť energie (tlaku) na seba a tým predlžuje životnosť matraca, ktorý sa pod tlakom tak neopotrebuváva. Avšak človek necíti výrazný rozdiel v ležaní. Skús si dať matrac na rovnú zem, uvidíš rozdiel medzi pevnou podložkou a roštom.

Ak máte v posteli štandardné rošty, potom by ste mali mať na stredových zdvojených lamelách plastové pohyblivé úchytky. Ak sú tieto úchytky v strede, potom je tvrdosť nastavená na "mäkký", ak sú na kraji je tvrdosť nastavená na "tvrdý". Ak chceš, aby bol matrac poddajný nastav si všetky úchytky do stredu, avšak dávaj pozor, aby sa ti počas ležania tvoja pánvová časť príliš neponorila do matraca. Tým bude chrbtica trpieť a nebude to dobré. Vyskúšaj "príliš mäkké" a "príliš tvrdé" nastavenie roštu a uvidíš, ktoré ti bude lepšie vyhovovať. Cez 20cm hrubý matrac by si však príliš veľký rodziel cítiť nemala. Ak to mám zhrnúť, tak pri vysokých a drahých matracoch má lamelový rošt len funkciu predĺženia životnosti matraca. Mäkké, tvrdé zóny veľmi nevyužiješ (len v prípade lacných matracov).
Pito11, ďakujem za podrobnú odpoveď k lamelám, a za zrozumiteľný výklad, zorientoval si ma.
0 0
pito11 pito11

pito11 je offline (nepripojený) pito11

Ahojte priatelia,

ak máte záujem o kúpu matracov odporúčam si kúpiť dnešné vydanie denníku SME (z dňa 19.11.2010). Je tam uverejnený článok o matracoch a roštoch. Kompletné a objektívne informácie aj pre laika, názory niekoľkých odborníkov, informácie o zložení matracov, minimálne a odporúčane ceny, proste všetko. Nenájdete tám síce presné informácie o konkrétnych materiáloch, ako v tejto diskusii (to by musela výjsť asi celá kniha), ale je to naozaj veľký pomocník. Príjemne čítanie.
0 0
maria73 maria73

maria73 je offline (nepripojený) maria73

Pito11, nemám sancu kúpiť SME, mám vyhliadnutý matrac DREAMZONE GOLD S30 z JY..ku. Taštičkové pružiny254ks/m2, jedna strana 20 mm latexu, 65kg/m3, druhá strana 3cm hrubá kokosová doska , krytá 20mm silnou vrstvou studenej peny. S antibakteriálnym elastickým poťahom Medicott z polyesteru ktorý možno prať na 60C. Rozmer 90x200, cenna v akcii 200EUR.
Išlo by to na pennú dosku. Čo na to povieš?Dík
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať