Zavrieť

Porady

ortopedické matrace

Mám problémy s chrbticou a lekár mi odporučil kúpiť si tvrdý ortopedický matrac. Máte nejaké skúsenosti s týmito matracmi. Vedel by mi niekto odporučiť nejaký konkrétny druh, ktorý má vyskúšaný a je s ním spokojný?
Usporiadat
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

Ahoj Gabi,
žial zatial nemožem prispiet skusenostami zo samotného používania, lebo naš dom sa renovuje a matrace a nová posteľ zatiaľ čakaju zabalené, kým sa osadia dvere, zárubne, kým sa vymaľuje. Potom určite dám vedieť.

Ale môžem potvrdiť že servis fy V... funguje na 100%. Všetky otázky čo som mala a napísala na ich internetovej stránke mi obratom odpovedali. Po objednaní sme naozaj do 24 hod mali matrace doma. Informácie ktoré o zložení matracov na stranke uvádzajú sú obsiahle, konkrétne, našla som tam to, čo bolo doporučované v tejto téme na porade donppeponem, že čo si treba všímať.
Určite doporučujem vybrať sa do predajní kde ich maju vystavené a poťah odzipsovať, preskúmať zloženie aj svojim okom. porovnať samotnú váhu matraca ..., omakať si poťah. Aspoň teda my keď sme sa rozhodovali, tak vyzbrojení teoretickými vedomosťami z internetovej stránky V...s, ďalej dobrými radami z tejto porady , a znechutení skúpymi info ktoré poskytuje slovenský výrobca sme vyšli k predajcom a naozaj voĺným okom sa dal vidieť rozdiel medzi matracmi. Porovnavali sme aj ceny - u predajcov a v internetovom obchode a v jednom prípade boli ceny totožné a v druhom dokonca predajca v obchode bol drahší, tak sme to riskli s tým intarnetovým obchodom, ale ako je uvedené vyššie, nebol s tým žiadny problém.
K matracu V 13 bola akcia - vankuš latex a pri porovnaní cien v iných obchodoch nám vyšlo, že to "preplatenie"-nemyslím to v pravom zmysle že sme preplatili, lebo tieto matrace vyzeraju byť naozaj kvalitnejšie oproti podobným ponúkaným na trhu, ale sú asi o 30 % drahšie oproti iným značkám, tak časť z toho nám vykomenzovala cena toho vankúša.
Dúfam ... že do mesiaca budeme bývať v novom a potom dám vedieť, či nám nechýba naše staré 20 ročné molitanové koryto.
0 0
Gabi08 Gabi08

Gabi08 je offline (nepripojený) Gabi08

a este tu mam jednu radu pre vajdu65
od firmy V. maju matrac c. 13 vystaveny v Bratislave, v predajni One Step na Svatoplukovej 2/b, je to vedla Meganabytku. Da sa tam vyskusat a vsetko okolo toho, boli sme tam pred vyse tyzdnom.
0 0
Gabi08 Gabi08

Gabi08 je offline (nepripojený) Gabi08

dakujem Erika, my ho mame prave uz vyskusany (v predajni) a este sme skusali jeden ...egumacky a mame dilemu
Tak dufam, ze sa ozve este Vlcica, preluskala som vasu diskusiu a pochopila, ze ona sa rozhodovala podobne. V kazdom pripade dakujem za vsetky podnetne prispevky, vela som sa dozvedela.
0 0
tispoldova tispoldova

tispoldova je offline (nepripojený) tispoldova

Zdravím Donpeppone, vďaka Tebe som sa konečne zorientovala v tom, po akých matracoch sa treba obzerať a aké parametre si všímať. Skutočne vďaka, pretože som v tejto oblasti úplný laik a nemal mi kto poradiť. Keby niet tvojich rád, určite by som sa nechala zlákať reklamou a kúpila tak mačku vo vreci. Prosím Ťa ale o názor na firmu od našich západných susedov"Rumotex", ktorý uvádzajú hustotu jadra 85kg/m3 pri matraci Olympia"da" a majú aj matrac s dvomi rôznymi tvrdosťami Pallistó. Oba matrace sú cenovo podobné a nerada by som sa unáhlila vo výbere, keď hľadám už tak dlho. Na Slovensku ma zaujala Vami spomínaná značka V....s,tak sa stále ešte rozhodujem.Považujem ťa za odborníka a prosím ťa o vyjadrenie názoru.
0 0
donpeppone donpeppone

donpeppone je offline (nepripojený) donpeppone

V prvom rade sa Ti chcem poďakovať za dôveru a pokúsim sa Ti aspoň trošku pomôcť pri výbere matracov. Spomínaný model Olympiáda je síce z materiálov, z ktorých jeden má hustotu 85kg/m3 (pamäťová pena) ,no ak môžeme vychádzať z uvedeného obrázka na internete, tak sa jedná o cca 2 resp. 3 cm vrstvu, ktorá, čo sa týka vytvarovania kontúr ľudského tela, nemá žiadne opodstatnenie. Je potrebné si uvedomiť, ( v danom momente neviem, či som to už nespomínal v predchádzajúcich príspevkoch), že pamäťová pena je v podstate PUR pena o vysokej hustote, ktorá je navyše chemicky upravená tak, aby dokázala absorbovať hmotnosť človeka pri určitom preťažení.(toto je hlavný dôvod, prečo bola pamäťová pena vyvinutá pre kozmonautov, ktorí navyše myslím že spia v stave beztiaže vo vertikálnej polohe). Dôvodom pre jej vývoj nebol teda špičkový ortopedický efekt ako to teraz 99% producentov propaguje, ba priam naopak. Ak by si človek ľahol na matrac, ktorý by bol celý z pamäťovej peny(zatiaľ som sa s takým nestretol), zaboril by sa do neho a jeho pohyb by bol tým pádom maximálne obmedzený. Je to podobné ako keď si človek sadne do sedadla pretekárskeho auta, proste ho to sedadlo drží, aby v zákrute nelietal vo vnútri auta ako špinavé prádlo .Vo vesmíre opodstatnené, ale u nás ????????????? Na druhej strane 2-3 cm vrstva tejto peny spôsobí, že má človek pocit, ako keby sa pomaličky vnáral do matraca, no to je tak asi všetko čo môže táto pena ponúknuť. Ba čosi naviac a to zvýšenú cenu matraca. Celá "propaganda" sprevádzajúca matrace z pamäťovej peny, ktorú môžeme sledovať na každom kroku je len špičkové marketingové promo. Osobne si dovolím tvrdiť a je to môj názor za ktorým si stojím, že pamäťová pena nijako zvlášť neprispieva k zdravému spánku oproti klasickej PUR pene a priam naopak existuje reálny predpoklad, že môže brániť v pohybe pri otáčaní sa na matraci a pod.. Tento expresívne vyjadrené "podvod" na ľuďoch, ktorý je možné denne vídať v médiách natoľko doslova opantal ľudí (nebojím sa povedať, že "oblbol") že dnes sa pri kúpe matraca ľudia ako prvé spýtajú "máte matrace s pamäťovou penou ?" Prečo vedecké inštitúty a ústavy pre skúšanie zdravého spánku (na slovensku nič také nemáme, tak vychádzam z vyjadrení zahraničných expertov ako napr. Stiftungwarentest-ktorý je v európe asi najprestížnejší) upozorňujú na nedostatky pri matracoch z rôznych druhov PUR pien(HR pien, sonnocely, pam. peny a pod..) ? Ide len o jednoduchú rovnicu (MAX. profit= lacno kúpiť materiál ako napr. Pur Penu+marketingové promo+min.100% kalkulačná prirážka resp. marža) kde spotrebiteľia, ktorí sa v danej problematike nevyznajú (a tých sú miliardy) ťahajú a vždy budú ťahať za kratší koniec.
Ale aby som sa vrátil a pomohol Ti v rozhodovaní , neuberaj sa smerom k rôznofarebným penám. Pokiaľ Ti nevyhovuje taštička poobzeraj sa skôr po latexe. Nie po latexe, ktorý je miešaný s inými penami ako napr. s Pur penou či HR penou a pod.., ale po čistom latexe, ktorý sa vyrába zmesou čistého 100% prírodného latexu a syntetického latexu. Ten sa do zmesy pridáva kvôli pružnosti a pevnosti výslednej latexovej peny. Tieto informácie by Ti mali vedieť poskytnúť v každej predajni, kde sa rozhodneš kúpiť matrac, a pokiaľ sa ani v predajni samotní predajcovia nebudú vedieť dopátrať k takýmto infomáciám u výrobcu, tak to značí, že nie je všetko kosher. Samozrejme, že je potrebné si pýtať ukázať aj certifikáty nie len na samotný matrac, ale hlavne na materiály, z ktorých je matrac zhotovený.
Pokiaš budú otázočky rád ich zodpoviem
1 0
Hromo Hromo

Hromo je offline (nepripojený) Hromo

Asi pred 1,5 mesiacom som sa na „porade“ radil ohľadom výberu matraca. Ešte raz by som sa chcel v tejto súvislosti poďakovať Donpepponemu za jeho cenné rady. Hlavne jeho príspevky mi pomohli rozhodnúť sa. Rozhodovanie nebolo jednoduché, pretože som si nemohol osobne vyskúšať všetkých mojich „favoritov“. O to viac mi pomohli Donpepponeho rady. Nakoniec som sa rozhodol pre matrac M20 /v prevedení zima/leto/ od Vegas. Takže momentálne ho cca 2 tyždne „testujem“. Stručne sa chcem podeliť s Vami o prvé dojmy. Možno tým niekomu pomôžem. Jednanie dodávateľa bolo korektné – spokojnosť. Dodávka trvala od objednania po dodanie 3 týždne /dodávateľ deklaroval 2 – 4 týždne/ - ide totiž o matrac atypických rozmerov. Potešilo ma, že M20-ka mala pekný biely poťah /na stránke majú modrý/. Prvý dojem bol veľmi dobrý. Vypracovanie je kvalitné. Tiež z materiálov mám veľmi dobrý dojem. Pre kúpu nového matraca som sa rozhodol, pretože mám problémy s chrbticou v krížovej oblasti. Preto som zvolil taštičkové pružiny. Tri noci mi trvalo kým som si na nový matrac zvykol. Pre spresnenie, neznamená to že som bol s matracom nespokojný, len som mal pocit, že som spal v „cudzej posteli“. Po tých troch dňoch to už bolo OK. Subjektívne pocity po dvoch týždňoch používania sú veľmi dobré. Som spokojný. Čo je pre mňa ale najdôležitejšie ráno vstávam ako vymenený. Bolesti chrbta, aspoň zatiaľ /nechcem to zakríknuť/, zmizli. Pohyblivosť v krížovej oblasti je neporovnateľná. Predtým som mal ráno chrbát doslova stuhnutý. No a ešte jeden postreh. Hneď prvú noc som si uvedomil, že mi je na chrbát príjemne teplo. Na starom matraci som mal stále pocit chladu. Čo sa týka taštičkových pružín skutočne sa veľmi dobre a rýchle prispôsobujú tvaru tela ale zároveň umožňujú veľmi dobrú pohyblivosť / bez veľkého pasívneho odporu / napr. pri otáčaní sa. To je v krátkosti asi všetko.
Naposledy upravil Hromo : 01.07.09 at 21:20
2 0
bobaes bobaes

bobaes je offline (nepripojený) bobaes

Ahojte, chcem sa opytat, ci je normalne, aby najvrchnejsia vrstva matraca bola z kokosoveho vlakna? nemala by byt umiestnena niekde nad pruzinou a vrchna cast by snad mala byt z nejakej peny?? Prikladam link na jeden matrac, patri sice k tym lacnejsim, a asi ani nie moc kvalitnym, ale chcem sa spytat, ci to nebude vadit, ak na tej kokosovej doske bude uz iba snimatelny potah?

http://www.zdravotne-matrace.sk/prod...hp?item_id=105

Dakujem za odpovede.
[IMG]file:///c:/temp/moz-screenshot-1.jpg[/IMG][IMG]file:///c:/temp/moz-screenshot-2.jpg[/IMG]
0 0
donpeppone donpeppone

donpeppone je offline (nepripojený) donpeppone

Je to normálne, pokiaľ je tá kokosová vrstva (doska) napustená latexom. Takéto uloženie kokosovej dosky, ktorá je nad doskou z polyuretánu alebo inej syntetickej peny je veľmi dobrým riešením. Pokiaľ sa nachádza doska z akejkoľvek syntetickej peny priamo pod poťahom, tak ich trením vzniká statický náboj, ktorý priťahuje čiastočky prachu z ovzdušia. Preto ak sa prášia matrace, ktorých jadro je z rôznych syntetických pien, je možné vidieť kúdoly prachu.
Kokosová doska v tomto prípade zabráni tomu, aby sa polyuretán pod ňou dotýkal poťahu ,a teda, aby sa vytvárala statická elektrina.
Otázna je ale kvalita kokosovej dosky, lebo pokiaľ takáto kokosová doska nebude napustená latexom, existuje riziko jej prelomenia či postupného drobenia.
0 0
guard guard

guard je offline (nepripojený) guard

Tak my sme sa tiež rozhodli, na základe tejto diskusie a osobného skúšania matracov v niekoľkých predajniach pre matrac od firmy V. a to model 20.
Spím na ňom asi 2 týždne a môžem potvrdiť všetko čo sa tu popísalo. Prespím celú noc, čo sa mi pri starej posteli stávalo zriedka. Povrchová úprava z môjho laického pohľadu je super, z tkaniny coolmax ktorá má pravdepodobne výborne odvetranie pretože v spánku sa nepotím , na rozdiel od predchádzajúceho. Čiže aj keď suma nebola malá a na nejaké hlbšie hodnotenie je ešte skoro ja som zatiaľ maximálne spokojný ako s dodávkou
(mali sme ich na druhý deň po objednaní) tak s kvalitou spánku. Touto cestou ešte raz ďakujem za vyčerpávajúce informácie a ochotu užívateľovi donpeppone.
0 0
anawinka anawinka

anawinka je offline (nepripojený) anawinka

Chcem sa opýtať? kde sa dajú matrace V...as vyskúšať keďže som zo Žiliny?
a mám pevný rošt, čítam, že najlepší je pružinový resp. taštičkový matrac?ďakujem.
0 0
Kolencikova Kolencikova

Kolencikova je offline (nepripojený) Kolencikova

Ahojte...ja by som potrebovala poradit ohladne materialu hydrolatex. Precitala som tuto diskusiu a podla nasho poradcu donpepponeho nieje vhodne sa pustat do materialov, v ktorych je latex miesany s inym materialom. Konkretne tento hydrolatex je miesany s nejakou komfortnou penou. Zaujima ma matrac od firmy M.. sultan hydrolatex plus, ktory som si dnes vyskusala a zdal sa mi velmi prijemny. Stredom je tvrdeny tou kokosovou vrstvou. Myslite si, ze rovnako rychlo strati svoje ortopedicke vlastnosti kedze to nieje cisty latex? O nejakej hustote tohto materialu som sa nic nedocitala.
0 0
Blackish Blackish

Blackish je offline (nepripojený) Blackish

Ahojte,

Uz som si precital celu tuto diskusiu a vdaka tomu sa moj vyber zuzil na matrace Vegas 20 a Segum Wellness. Vyskusal som obidva, su velmi podobne. Akurat ma stve ze u toho Segumu su tie informacie take neuplne a aj nepresne. Napr. na letaku maju ze matrac Welness ma 600 pruzin na meter stvorcovy a predavacka v obchode mi tvrdila ze bola na skoleni a tam jej povedali ze v skutocnosti ich tam je 800 az 1000. Co je to za udaj? Tak bud ich tam je 800, alebo 850, alebo 965, alebo nejake konkretne cislo a nie 800 az 1000. Co ich tam davaju nahodne ze ani nevedia kolko? A este ta cena. Stoji rovnako ako Vegas 20, hoci ten ma nejakych 290pruzin na meter. Ked pozeram take Vegas matrace co maju 700 alebo 1000 pruzin, tak tie stoja 597 ci 995 Eur. A segum co ma tiez Latexovu dosku a vraj tych 800 az 1000 pruzin na meter stoji iba 360Eur? Nieco mi na tom nesedi. Vie sa niekto k tomu vyjadrit?
Dakujem.
0 0
Blackish Blackish

Blackish je offline (nepripojený) Blackish

A este jednu otazku mam. Manzelka nedavno kupila ten akoze vzduchovy od Medivit a ako tu citam, vyzera to byt cele podvod. Co s nim teraz? Vyhodit ho? Alebo nie je to s nim az take zle ze by sa na tom par rokov nedalo spavat bez ujmy na zdravi?
Dakujem.
0 0
vierca7 vierca7

vierca7 je offline (nepripojený) vierca7

tiez zvazujem kupu matracov, ako pre seba, tak pre rodicov, z ktorych jeden ma problemy s krizami. po prispevkoch od donpepponeho sa priklanam k matracom z latexu. a tiez sa priklanam k slov. vyrobcovi z oravy. aky je vlastne rozdiel medzi tym hydrolatexom a latexom od nich? donpeppone by asi povedal, ze radsej latex... hm? donpeppone?
0 0
donpeppone donpeppone

donpeppone je offline (nepripojený) donpeppone

Hydrolatex je zmes latexu a inej peny zväčša PUR peny, ktorá sa s obľubou zvykne nazývať aj "komfortná pena". Vlastnosti PUR peny nebudem zvlášť spomínať , keďže sú obsiahnuté v predošlých príspevkoch. Zmes latexovej peny a pur peny nemá také vlastnosti, aké by sme za normálnych okolností čakali u čistého latexu. Aj cena tu zohráva dosť podstatnú rolu, lebo zmesi rôznych pien sú vždy lacnejšie ako latex samotný. V podstate sa dá povedať, že Hydrolatex sa snaží nenápadne suplovať vlastnosti latexu, ale bohužiaľ si so sebou zároveň nesie všetky negatíva spojené s vlatnosťami PUR peny a čo je horšie nezachováva si vlastnosti čistého latexu počas celej doby jeho užívania.
0 0
donpeppone donpeppone

donpeppone je offline (nepripojený) donpeppone

RE: Blackish

S údajmi o taštičkách je to rôzne, ale každopádne je dobré overiť si na viacerých predajných miestach ako je to vlastne s ich počtom. Je možné, že ani samotný predajca nedával na školení pozor a práve túto informáciu prepočul )) A čo sa týka matraca zo spomínanej firmy M...t . Ja by som to zhrnul do jednej vety (môj osobný názor) "Škoda peňazí." nechcem tým samozrejme nikoho uraziť a ani sa nikoho dotknúť.
0 0
vierca7 vierca7

vierca7 je offline (nepripojený) vierca7

donpeppone, vdaka za odpoved. precitala som celu diskusiu a prespizlovala dalsich par stranok s ponukami... isto si to uz pisal, ale ja to momentalne neviem najst. pri tych latexovych matracoch by mal byt aspon aky podiel prirodneho latexu, aby to bol nebol vyslovene nekvalitny matrac?
0 0
donpeppone donpeppone

donpeppone je offline (nepripojený) donpeppone

Latexová pena, z ktorej je latexový matrac, sa skladá z prírodného latexu, ktorý je z prírodného kaučuku a zo syntetického latexu, ktorý tvoria dve zložky a to monomér butadién a styrén. Tieto dve zložky musia byť obsiahnuté v latexovej pene, pretože umožňujú latexovej pene aby bola pružná, pevná a aby sa nedrobila. Tento typ latexovej peny sa nazýva Dunlop. Pomer syntetického latexu a prírodného latexu môže byť vždy iný, ale optimum by sa malo pohybovať niekde medzi 25% prírodný latex a 75% syntetický latex. Takýto pomer je kompromisom nie len z hľadiska vlastností, ktoré latexová pena s týmto pomerom má, ale aj z dôvodu ceny.
0 0
vierca7 vierca7

vierca7 je offline (nepripojený) vierca7

dakujem, donpeppone. ak by som ta este mohla poprosit, mam vybrane tri matrace, medzi ktorymi sa neviem rozhodnut. prvy je Sultan latex extra lux s kokosovou doskou /pomer prirodneho latexu podla jeho vyrobcu Ma...o je 20 %, hustotu materialu neviem/ alebo od fy A...c Latex prominent s kokosovou doskou s hustotou 55 kg/m3 /pomer materialov neviem/ a Latex otimo lux bez dosky s hustotou 65 kg/m3. ktory by bol podla teba naj?
0 0
donpeppone donpeppone

donpeppone je offline (nepripojený) donpeppone

Spomínané matrace sa síce líšia podľa názvu výrobcu , ale materiály sú si veľmi podobné ak nie identické. Preto by som sa podľa Teba riadil cenou prípadne ponukou služieb(dovoz a vynáška zdarma či odvoz starých matracov), ktoré Ti vedia poskytnúť. Samotný model je ťažké doporučiť, lebo na to je potrebné poznať určité parametre postavy a aj subjektívny pocit pri ležaní zohráva veľkú rolu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať