Zavrieť

Porady

Konatelia ako zamestnanci /521 vs 522/

Firma, ktorej ucto som prebrala funguje len od konca minuleho roka. Uctovnicka si nebola ista v niektorych pripadoch a tak si konatelia dali skontrolovat uctovne pripady auditorke. Ta vyhotovila 2 strany chyb a interny doklad na preuctovanie niektorych pripadov. To, co ma na tom zaujalo je to, ze v tejto sro su 2 konatelia a obaja pracuju LEN na pracovny pomer. A ked uctujem hrube mzdy uctujem na 521 kedze su zamestnanci a rovnako na 331 ale to sa auditorke nepozdavalo a urobila interny doklad aby som z 521 preuctovala na 522 a z 331 na 366... tomu nerozumiem, ved oni maju prijem ako zamestnanci, nie odmenu ako konatelia, vtedy by som to tak dala.. alebo tomu zle rozumiem?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Podľa účtovnej osnovy 522- príjmy spolčníkov a členov zo závislej činnosti a 366- záväzky voči spoločníkom a členom zo závislej činnosti. Prípad, ktorý spomínaš som v jednej s.r.o. tiež takto účtovaný mala predošlou účtovníčkou.

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    Už to tu bolo rozoberané. Tiež niektorí tvrdia, že 522/366, ja som toho názoru, že ked sú zamestnaní, tak 521/331...

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    Pauliii ahoooooooj

    Takze predsa to mam preuctovat? a s akym datumom? a este ma caka preuctovanie 602 na 604 a uprava predkontacii .. ach jaj

    Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

    Zuzka
    babenko1
    Už to tu bolo rozoberané. Tiež niektorí tvrdia, že 522/366, ja som toho názoru, že ked sú zamestnaní, tak 521/331...
    Ja som tiež tohoto názoru, keď sú zamestnanci, tak 521 / 331. Andrejka, neviem prečo Ti audítorka komplikuje život.

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    Tiež si myslím.. ved dostane tú výplatu tak, či tak.. booože, niekdedy rozmýšľam, že načo tam je toľko tých účtov, akokeby sa niektoré veci nedali zhrnúť do jedného, napr. 521 a 522 ... ale to by som asi veľa chcela...

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    Pauli: jo aj minuleho... ide ma z toho rozdrapit... a v tom pokeci od auditorky su teda ine "bludy"... idem to pohladat v mejli a skusim to sem nalepit presne

    babenko: mam rovnaky nazor...tiez by som zrusila par uctov a tiez nechapem, preco je to take dolezite.. sak naklad to je tak co?!

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Pokiaľ bolo odovzdané DP, nezdá sa mi zasahovanie do starého roka, v prípade, že sa tým nezmení základ dane. Preúčtovala by som len v novom roku interným zápisom čo treba.

    Ala je offline (nepripojený) Ala

    Ala
    Ja tiež učtujem na 522/366. Pozri si knihu Podvojné účtovníctvo pre podnikateľov od Cenigovej, alebo Účtovné súvzťažnosti od Turociovej.

    Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

    Zuzka
    Veď práve o ten starý rok ide, Andrejka musí pootvárať účty, ktorá sa budú týkať min. roku a prehadzovať čísielká interným dokladom. Na jednom účte mínusom a na druhom plusom. A k ID treba porobiť fotokópie dokladov, ktoré opravuje. (Veľmi zmysuplná práca.)

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    neovplyvni to nic.. to je len preuctovanie na ine cisla uctov 521 na 522 a 331 na 366

    rosemary je offline (nepripojený) rosemary

    rosemary
    Hneď , ako som si prečítala tieto príspevky volala som auditorovi, lebo roky rokúce účtujem 521/331. Jeho odpoveď bola že nechá na rozhodnutí spoločnosti ako budú účtovať, nič to neovplyvní.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.