Zavrieť

Porady

Druhý pilier - povinnosti zamestnávateľa

Deny Deny

Deny je offline (nepripojený) Deny

Máte niekto skúsenosti, aké povinnosti má zamestnávateľ, keď je zamestnanec v 2. pilieri? Ja robím mzdy sama sebe ako účtovník a prišlo mi z z druhého piliera Oznámenie pre zamestnávateľa. Vie niekto, čo s tým? Na sociálke mi povedali, že iba založiť do spisu, ale mala som pocit, že pani sama nevie, čo treba robiť a chce sa ma zbaviť. Díky.
Usporiadat
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Založiť do spisu a na výplatnej páske uvádzať, že zamestnanec je zúčastnený na II.pilieri. Pozrite aj sem:
http://www.porada.sk/showthread.php?...hlight=p%E1ske
0 0
Livia2 Livia2

Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

Máte niekto skúsenosti, aké povinnosti má zamestnávateľ, keď je zamestnanec v 2. pilieri? Ja robím mzdy sama sebe ako účtovník a prišlo mi z z druhého piliera Oznámenie pre zamestnávateľa. Vie niekto, čo s tým? Na sociálke mi povedali, že iba založiť do spisu, ale mala som pocit, že pani sama nevie, čo treba robiť a chce sa ma zbaviť. Díky.

Správne, len si to založ, nemusíš nič a nikomu nahlasovať. Ešte nie je (aspoň mne) jasné, ako to bude s výplatnými páskami pre zamestnancov od apríla. Bude sa tam príspevok vyčíslovať? Už to na Porade bolo rozoberané, ale stále neviem konečné stanovisko. Koniec koncov, môj softvér, v takej podobe, ako je dnes, mi ani neumožňuje dostať to na výplatnú pásku.
0 0
petra:-) petra:-)

petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

:-)
Ja robím v Olympe od Krosu, :p mne to na páske vypisuje :p
0 0
deha deha

deha je offline (nepripojený) deha

Ktorá právna norma prikazuje deklarovanie tohto imaginárneho odvodu DSD pre zamestnávateľa ?Viete už číslo? To je predsa len reklamný trik a želanie ministra prace, a každy si to može kontrolovať na nete alebo nejakými kartičkami!
0 0
Velettka Velettka

Velettka je offline (nepripojený) Velettka

Hovorí o tom Zákonník práce v znení zákona č 82/2005 Z.z. §130 ods.5 - platné k 1.4.2005
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Nech čítam ako čítam, v tom paragrafe nič také nie je, že má byť na páske odvod do DSD. Už tu o tom bola debata. Mňa vôbec nezaujíma, či je zamestnanec v druhom pilieri, alebo nie. Ja stále odvádzam to isté a to na páske bolo vždy.
0 0
Livia2 Livia2

Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

Hovorí o tom Zákonník práce v znení zákona č 82/2005 Z.z. §130 ods.5 - platné k 1.4.2005

Tam sa ale spomína len celková cena práce, nie jej členenie, čo ju tvorí. A celkovú cenu práce sme uvádzali na páske aj doteraz, tak neviem, či sa niečo vôbec mení.
Počula som ale v rádiu rozhovor s Kaníkom, ktorý o uvádzaní príspevku na SDS hovoril ako o hotovej veci, tak už môžem po výplate čakať nejakého aktívneho zamestnanca, ktorý sa príde sťažovať.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Daj mu prečítať zákonník práce a nech sa sťažuje Kaníkovi...
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

Uvedený § 130 ods. 5 hovorí o tom, čo má obsahovať údaj o celkovej cene práce a nie to, že by mal byť na páske údaj o DSS.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

Nestresujte sa!

Na páske stačí rozpis odvodov (starobné dokopy) a celková cena práce takže tak ako doteraz.
0 0
evae evae

evae je offline (nepripojený) evae

nenasla som nikde odkaz na treti pilier, prijali sme zamestnanca, pracoval 33 rokov v akciovke a oni mali treti pilier ci co, zamestnavatel im prispieval 500,- Sk a oni si platili 500,- Sk co s tym? nevie niekto? mam povinnost mu to teraz platit? alebo musim spravit extra smernicu na to a platit to potom vsetkym?
0 0
Darana Darana

Darana je offline (nepripojený) Darana

som človek, ktorý neustále prichádza na to, čo všetko urobil zle ...viac
evae
nenasla som nikde odkaz na treti pilier, prijali sme zamestnanca, pracoval 33 rokov v akciovke a oni mali treti pilier ci co, zamestnavatel im prispieval 500,- Sk a oni si platili 500,- Sk co s tym? nevie niekto? mam povinnost mu to teraz platit? alebo musim spravit extra smernicu na to a platit to potom vsetkym?
Zamestnávateľ MôŽE prispievať do tretieho piliera, ale NEMUSÍ.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

evae
nenasla som nikde odkaz na treti pilier, prijali sme zamestnanca, pracoval 33 rokov v akciovke a oni mali treti pilier ci co, zamestnavatel im prispieval 500,- Sk a oni si platili 500,- Sk co s tym? nevie niekto? mam povinnost mu to teraz platit? alebo musim spravit extra smernicu na to a platit to potom vsetkym?
Myslíš tým doplnkové dôchodkové poistenie platené zamestnávateľom?
0 0
evae evae

evae je offline (nepripojený) evae

no take nieco, ja som mu vravela, ze to je nepovinne a ze ak ustanovime, ze budeme prispievat (mame cca 10 zamestnancov), tak by som mala dat tuto moznost vsetkym, nielen jemu. len neviem ci mam pravdu a ani poriadne o co tam ide
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Presne ako si mu povedala. Zamestnávatel nie je povinný prispievat do 3. piliera. Môze sa tak rozhodnút, ale nemusí. A ak uz urci pravidlá, tak by mali platit pre vsetkých (môzu byt výnimky, napr. ze nie pre tých, co sú v skús. dobe, na dobu urcitú,...). Tiez môze rozodnút o výske príspevku. Spravidla to býva urcené tak, ze kolko si prispieva zamestnanec, tolko mu dá zamestnávatel, avšak s urcitým limitom (napr. max. 500,- SKK). Zamestnanec môze potom aj viacej prispievat, ale zamestnávatel bude len max. tých 500,-. u nás je to urcené percentom z hrubej mzdy (3%) bez odhladu na to, kolko prispieva zamestnanec.

Manzelke najprv prispieval zamestnávatel do 300 Sk, teraz zmenila miesto a nový zamestnávatel nemá tento soc. program, tak si setri iba sama, bez príspevkov zamestnávatela. To je prípad aj toho vásho nového cloveka - nech si urcí sám, kolko si bude sám odvádzat, pokial vasa firma neprispieva.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Určite máš pravdu. To ani predtým nemuseli všetci zamestnávatelia prispievať. Keď odišiel z firmy, kde im na doplnkové dôchodkové poistenie prispieval zamestnávateľ, tak o tento príspevok prišiel. Je taká možnosť, že on bude sám pokračovať, ale len vo svojom príspevku a potom je to u neho odpočitateľná položka podľa § 11 ods. 1 písm. c) zákona o dani z príjmov.
0 0
evae evae

evae je offline (nepripojený) evae

aha, dobre, tak mu poviem.
ohladom toho, ze mozem urcit komu, (na zaklade nejakych pravidiel) ja mam na dobu neurčitú iba spoločníkov ostatní su na urcitu, nebude to neferove?
keby sa vsak firma rozhodla prispievat, neviete aky je postup? Iba napisem nejaku smernicu, so zamestnancami mam spisat zmluvu o prispievani alebo tak a pripievam? Ide to do danovych nakladov?
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Firma musí vypracovať smernicu a tam určiť podmienky, ktoré musí zamestnanec splniť, aby mohol ten príspevok dostať.Napr. u nás musel byť zamestnanec vo firme zamestnaný min. 1 rok.
Do daňových výdavkov firmy príspevok ide v zmysle zákona o dani z príjmov § 19 ods. 3 písm. l)
Treba s príslušnou DDP podpísať zmluvu. Zákon o DDP je č. 123/1996.
0 0
evae evae

evae je offline (nepripojený) evae

dakujem, velmi pekne. konecne som trochu v obraze
0 0
Peťo Peťo

Peťo je offline (nepripojený) Peťo

Na doplnenie k III. pilieru - skúste si pozrieť § 5 ods. 2 a § 12 ods. 2 zák. č. 650/2004 o doplnkovom dôch.sporení, kde sú uvedené prípady, kedy má zamestnavateľ aj povinnosť platiť príspevky za svojich zamestnancov. Pekný deň.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať