Zavrieť

Porady

Druhý pilier - povinnosti zamestnávateľa

Deny Deny

Deny je offline (nepripojený) Deny

Máte niekto skúsenosti, aké povinnosti má zamestnávateľ, keď je zamestnanec v 2. pilieri? Ja robím mzdy sama sebe ako účtovník a prišlo mi z z druhého piliera Oznámenie pre zamestnávateľa. Vie niekto, čo s tým? Na sociálke mi povedali, že iba založiť do spisu, ale mala som pocit, že pani sama nevie, čo treba robiť a chce sa ma zbaviť. Díky.
Usporiadat
evae evae

evae je offline (nepripojený) evae

dakujem
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

endrju
Dovolím si upresniť informáciu:
Zákon 123 / 1996 bol zrušený k 31.12.2004.
Od 1.1.2005 platí zákon 650 / 2004 o doplnkovom dôchodkovom sporení

Je to tak, pomýlil ma Poradca 5-6/2005, kde je výklad k písm. l) a tam je ešte uvedený tento zákon a ani v JASPI nie je uvedené jeho zrušenie.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Chcela by som sa opytat ako je to s tym druhym pilierom, ked sa uzatvori zmluva o starobnom dochodkovom sporeni tak ake ma povinnosti zamestnanec, nahlasit to zamestnavatelovi, a zamestnavatel ma co urobit? lebo pocula som ze tam moze byt aj ulava na dani ak to zamestnanec ma uzatvorene.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

nikulik
Chcela by som sa opytat ako je to s tym druhym pilierom, ked sa uzatvori zmluva o starobnom dochodkovom sporeni tak ake ma povinnosti zamestnanec, nahlasit to zamestnavatelovi, a zamestnavatel ma co urobit? lebo pocula som ze tam moze byt aj ulava na dani ak to zamestnanec ma uzatvorene.
Zamestnanec to nahlási zamestnávateľovi, zamestnávateľ to len vezme na vedomie. Nemá žiadne iné povinnosti (zatiaľ ). Daňovú úľavu nemôžeš uplatniť na II. pilier dôchodkového popistenia, pretože sa zo sumy odvodov na sociálne a zdravotné poistenie neplatí daň. Daňovú úľavu si môžeš uplatniť na doplnkové dôchodkové poistenie alebo sporenie a na životné poistenie do výšky maximálne 12000 Sk za celý rok.
0 0
Jaroslávka Jaroslávka

Jaroslávka je offline (nepripojený) Jaroslávka

Odpoveď máš na str. 431 - 434 PORADCA 2005 11-12,
kde ZP priamo nestanovuje povinnosť informovať zamestnanca o výške príspevku na
DSS, ale ....... musíš si to prečítať.
Jaroslávka
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Tak zareagovali zamestnankyne, ale nevedela som na to odpovedat, tak sa pre istotu pytam, dakujem za odpovede, ale jedna pracovnicka mi doniesla zmluvu s DSS a prisiel jej domov aj papier z tej DSS ze dakujeme za doveru...bla.bla.bla, a bolo tam aj Vase indentifikacne cislo soc.zabezpecenia je.... a k tomu papier mala aj maly papierik kde bolo napisane, ze musi oznamit zamestnavatelovi, ze takuto zmluvu uzatvorila s prislusnou DSS, a nahlasit aj to identifikacne c.soc.zabezpecenia, tak potom naco je mne to cislo?
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Založ si to pre prípad, keby si to niekedy potrebovala.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

dakujem vam, prefotila som si to a zalozila.
endrju, mam to aj v mzdovom programe DSS-nazov aj datum prihlasenia ale aj DDS-cize treti pilier tam mam, idem to nahodit.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

endrju
Ak sa dobre pozrieš na ten papierik s identifikačným číslom a porovnáš ho s rodným číslom zamestnanca, tak zistíš, že sa zhodujú....
pozrela som sa na to, ale nesedi to s rodnym cislom, to cislo je uplne ine a zacina 00...atd. no ale zalozim to pre istotu.
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
endrju
Nikulik, informácia o identifikačnom čísle odlišnom od rodného čísla je pre mňa novinka.
Asi mi niečo uniklo pri čítaní zákonov. Alebo je to ľudová tvorivosť nejakej nemenovanej DSS?
Po prečítaní Tvojho príspevku môžem skonštatovať, že aj dnes som sa na Porade dozvedel niečo nové.
Aspoň budem mať o jeden dôvod viac "byť múdry ako rádio Jerevan..."
...identifikačné číslo sporiteľa starobného dôchodkového sporenia je vlastne registračné číslo /z čiarového kódu/ zmluvy o SDS a nemá sa prečo zhodovať s rodným číslom sporiteľa. Zároveň je to aj číslo osobného účtu sporiteľa v DSS a spoločnosť musí k tomu účtu sporiteľovi oznámiť aj prístupový kód /pre možnosť kontroly stavu a pohybu platieb na jeho osobnom účte starobného dôch. sporenia cez internet/. Zamestnávateľovi má povinnosť len oznámiť, že sa stal sporiteľom......... id.číslo je jeho súkromný údaj......

...rodné číslo je zatiaľ identifikačným číslom, resp. variab.symbolom poistenca v registri poistencov........ ktorý zo zákona vedie Sociálna poisťovňa.......

...takže žiadna ľudová tvorivosť DSS... len malilinký rozdiel v pojmoch...

prajem Vám pekný dník...........
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ajuška diky za info., ale to ze to cislo je len sukromny udaj zamestnanca, to by som nepovedala, lebo citujem nemenovanu DSS: Važeny klient/vazena klientka, dovolujeme si vas upozorniť, ze podla § 65 zakona 43/2004 Z.z. ste povinný informovat svojho zamestnavatela o uzatvoreni zmluvy o starobnom dochodkovom sporeni so spol....., a zaroven oznamit zamestnavatelovi identifikacne cislo soc.zabezpecenia.

ale na druhej strane zase, ja to mam tiez uzatvorene ale s inou DSS a nic take mi neprislo.no pre istotu som povedala vsetkym zamestnancom, aby mi oznamili ak maju uzatvorenu zmluvu s nejakou DSS.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

endrju
Nikulik, informácia o identifikačnom čísle odlišnom od rodného čísla je pre mňa novinka.
Asi mi niečo uniklo pri čítaní zákonov. Alebo je to ľudová tvorivosť nejakej nemenovanej DSS?
Po prečítaní Tvojho príspevku môžem skonštatovať, že aj dnes som sa na Porade dozvedel niečo nové.
Aspoň budem mať o jeden dôvod viac "byť múdry ako rádio Jerevan..."
Cely zivot sa ucime
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
... ale to ze to cislo je len sukromny udaj zamestnanca, to by som nepovedala...
-------------------------------------------------------------------------

....Nikulík musím zdôrazniť že to čísielko, čo príslušná DSS oznámila svojmu klientovi....... je identifikačné číslo sporiteľa /ich klienta/ a zároveň číslom osobného účtu....... preto som uviedla /a na tom trvám/ že je to súkromný údaj.........
...keď si však pozorne pozrieš citované znenia príslušných zákonov:
...
§ 65 Zákona č. 43/2004 Z.z... Povinnosti sporiteľa, zamestnávateľa a dôchodkovej správcovskej spoločnosti
(1) Sporiteľ je povinný bez zbytočného odkladu oznámiť zamestnávateľovi, že je sporiteľ podľa tohto zákona, a identifikačné číslo sociálneho zabezpečenia podľa osobitného predpisu.3)= Zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.ktorého § 235 -Identifikačné číslo sociálneho zabezpečenia fyzickej osoby ...okrem iného hovorí, že .........Identifikačné číslo sociálneho zabezpečenia je rodné číslo...
...dáš mi za pravdu, že DSS neoznamuje klientovi jeho rodné číslo... ale jeho číslo osobného účtu....
V § 65 je zrejme preto uvedená povinnosť oznámiť identifikačné číslo sociálneho zabezpečenia... pretože sa rodné čísla v registri Soc.poisťovne nahradia novými číslami... ktoré SP pridelí a oznámi každému poistencovi... vtedy má povinnosť zamestnanca oznámiť tento údaj zamestnávateľovi svoje opodstatnenie...

...chcem veriť, že som Vás skutočne nepomýlila....



<o ="">:p></o>:p>

<!--[if !supportLineBreakNewLine]--> <!--[endif]-->
Naposledy upravil Ajuška : 01.07.05 at 18:22 Dôvod: malá kozmetická úprava
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať