Zavrieť

Porady

Procesor

Takže zložil som si počítač. Dal som tam procesor, ale nenamazal som ho teplovodiacou pastou a položil naň chladič. Počítač sa zapol a išiel začal sa inštalovať nový hardvér a zrazu PC sa zasekol ale stále išiel. Keď som ho opätovne zapol už nie. Je možné, že procesor zhorel? Je to AMD Athlon, čítal som, že oni zhoria.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bagocina je offline (nepripojený) bagocina

    Majiteľom slovenského herno-počítačového portálu Bagocina.com ...viac bagocina
    No keď som ho prvý krát zapol v pohode išiel a potom zamrzol. Druhý krát keď som ho zapol čítalo z HDD ale monitor nezaplo.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    bagocina Pozri príspevok
    Takže zložil som si počítač. Dal som tam procesor, ale nenamazal som ho teplovodiacou pastou a položil naň chladič. Počítač sa zapol a išiel začal sa inštalovať nový hardvér a zrazu PC sa zasekol ale stále išiel. Keď som ho opätovne zapol už nie. Je možné, že procesor zhorel? Je to AMD Athlon, čítal som, že oni zhoria.
    Z tohoto ťažko povedať, čo sa stalo. Pokiaľ si tam mal chladič, ktorý fungoval, tak neprítomnosť teplovodnej pasty by nemal byť až tak fatálny. Procesor "len tak" nezhorí, vydrží aj vyššie teploty (cca 80st. C), akurát že sa môže správať nevyspytateľne.

    Treba otestovať všetky komponenty a zistiť, ktorý je chybný.

    A čo to znamená, že sa zasekol? Prerušila sa inštalácia? Zhasol monitor?

    A ako vieš, že po zapnutí "číta" z HDD? Je niečo na monitore?

    Treba začať úplne od začiatku. Všetko odpojiť a nechať len ZD a procesor. Pripojiť monitor na on-board VGA. Uvidíš, čo to spraví. Pri bootovaní by to malo zapípať (počet pípnutí niečo udáva - treba pozrieť v manuáli k ZD, čo presne). Ak to nič neurobí, buď je zlá ZD alebo procesor.

    bagocina je offline (nepripojený) bagocina

    Majiteľom slovenského herno-počítačového portálu Bagocina.com ...viac bagocina
    No zasekol sa tak, že keď vybehla tabuľka inštalovania HW, tak sa ukázali presýpacie hodiny a nešlo hýbať ani myškou. PC sa nevypol a stále bol obraz zaseknutý. Keď som ho vypol CPU bolo dosť horúce. Ale keď ho chcem teraz zapnúť CPU sa zohreje rýchlejšie ako predtým ale na obrazovke sa nič neukáže.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    bagocina Pozri príspevok
    No zasekol sa tak, že keď vybehla tabuľka inštalovania HW, tak sa ukázali presýpacie hodiny a nešlo hýbať ani myškou. PC sa nevypol a stále bol obraz zaseknutý. Keď som ho vypol CPU bolo dosť horúce. Ale keď ho chcem teraz zapnúť CPU sa zohreje rýchlejšie ako predtým ale na obrazovke sa nič neukáže.
    Ako posudzuješ teplotu CPU? Máš tam teplomer? Alebo len rukou? Nie je nič nezvyčajné, ak je CPU tak horúce, že neudržíš na ňom ruku, dokonca ťa môže popáliť a tá teplota mu neublíži. Nepretaktovával si ho? A ako vieš, že sa rýchlejšie zahrieva? CPU po zapnutí môže behom pol minúty byť tak horúci, že môžeš na ňom pražit vajíčka.

    Už si tam dal tú chladiacu pastu?

    Z popisu by som to netipoval na CPU, ale na iný komponent. Keby ti odišiel CPU, tak bi ti obraz nezamrzol ale zmizol. A CPU odchádza len výnimočne.

    Ako som už písal, vyskúšaj postupne zapájať všetky HW veci, treba zistiť, ktorá vec je zlá.
    Naposledy upravil Chobot : 19.05.08 at 08:29

    bagocina je offline (nepripojený) bagocina

    Majiteľom slovenského herno-počítačového portálu Bagocina.com ...viac bagocina
    No tak rýchlosť zahriatia som posúdil tak, že po prvom zapnutí ako som ho zložil sa zohrial až kým sa načítal Win a začal sa inštalovať HW. To som skúšal včera. No dnes keď som to skúšal sa zohrial behom 5-sekúnd. Pretaktovať som ho ešte nemal možnosť. CPU síce nie je nový, je od kamoša, ale on sa moc do PC nerozumie tak ho nepretaktoval.

    Tak ho rozoberiem ako si povedal, len neviem či ho mám vyskúšať keď momentálne ta nemám tú teplovodiacu pastu a chladič mi CPU takto neochladí dobre. Skúšal som vymeniť aj AGP grafiku, no skúsim dať aj do PCI či tam pôjde.

    Pomaly ho celý porozoberám a zložím, či pôjde len či sa nemám obávať, či mi nezhorí CPU aj keď záťaž nie je veľká. Preto si chcem skočiť kúpi tú pastu aby chladič hi dobre chladil.

    Inak diki zatiaľ za rady

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    bagocina Pozri príspevok
    No tak rýchlosť zahriatia som posúdil tak, že po prvom zapnutí ako som ho zložil sa zohrial až kým sa načítal Win a začal sa inštalovať HW. To som skúšal včera. No dnes keď som to skúšal sa zohrial behom 5-sekúnd. Pretaktovať som ho ešte nemal možnosť. CPU síce nie je nový, je od kamoša, ale on sa moc do PC nerozumie tak ho nepretaktoval.

    Tak ho rozoberiem ako si povedal, len neviem či ho mám vyskúšať keď momentálne ta nemám tú teplovodiacu pastu a chladič mi CPU takto neochladí dobre. Skúšal som vymeniť aj AGP grafiku, no skúsim dať aj do PCI či tam pôjde.

    Pomaly ho celý porozoberám a zložím, či pôjde len či sa nemám obávať, či mi nezhorí CPU aj keď záťaž nie je veľká. Preto si chcem skočiť kúpi tú pastu aby chladič hi dobre chladil.

    Inak diki zatiaľ za rady
    Ty máš dosku s duálnym grafickým portom?

    Na zapnutie a vyskúšanie funkčnosti CPU a ZD stačí aj nasadený chladič, tú chvíľu to ochladí aj bez tej pasty.

    Stále nechápem, ako si odmeral teplotu CPU - vtedy do načítania Win a teraz do 5 sekúnd? Kde vidíš, že sa CPU zohrial, keď na monitore nič nie je?

    bagocina je offline (nepripojený) bagocina

    Majiteľom slovenského herno-počítačového portálu Bagocina.com ...viac bagocina
    No tak teplotu som skúšal s rukou. Pridržal na kúsku, ktorý vyčnieval spod chladiacej mriežky.

    Pýtam sa aj preto lbo ako duves povedal, čítal som článok, že Athlony zhoria pri záťaži. Ale ten test robili pri hraní hry, takže podľa mňa sa tá záťaž nedá rovnať so zapnutým PC aj bez HDD.

    Katabaticky je offline (nepripojený) Katabaticky

    Katabaticky
    tak
    1. boze chlape daj od toho ruky prec este podpalis dom alebo si vazne ublizis...
    ocividne nevies ktora bije
    2. chladic bez teplovodivej pasty moze mat fatalne nasledky(pri dnesnych low price chladiacich systemoch su povrchove upravy tak odflaknute ze priehlbiny v radoch 100viek mikronov niesu problem a to moze sposobit ubytok 60 az 100% chladiaceho ucinku co nieje buh vi co )
    3. chalan ak chces poradit tak sa aj riad tym co ti tu pisu ne ze ako chobot velmi dobre napisal tak zapoj len zdroj dosku a procak(samozrejme s chladenim) a cakaj na pipnutie po zapnuti
    4. pravdepodobne si to resetol pri instalacii drivrov na grafike to moze pri zlom chladeni a slabsom cpu chvilu trvat takze sa to neseklo len to pracovalo... a ty si to resetol cize mozes spravit reinstal okien
    alebo si pekne zavaril procak na patici a mozes to cele vyhodit

    a teraz rob to co ti napisal chobot

    secko prec
    nic nemaj zapojene iba zdroj na dosku
    procak na doske s chladnim
    nic viac ak to spravi piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiip
    tak tam strc ramku
    ak to potom spravi pip
    tak mozes ist kupit pastu a reinstalovat system

    ale necudoval by som sa keby si to zavaril taktovanim
    kedze procak mas od kamarata a pchas to do svojej dosky urcite si neresetol bios podla toho co a ako pises nevies ktora bije a tak ti ja osobne odporucim ruky prec a daj to radsej niekomu spravit... takto nasekas strasne veci...
    Alternativa:

    vyskusat procesor na doske ktora vie specifikovat status systemu.

    dobre skusenosti s MSI (napr. MSI P35 NEO2-FR aj ked je to intel)
    doska ma 4 dvojfarebne ledky na zaklade ktorych presne specifikuje zavadu.

    napr. ak svieti d1 a d2 na cerveno a d3 a d4 na zeleno, je nefunkcny CPU.


    Mozno jednoduchsie ako vlacit procak po servisoch...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.