Zavrieť

Porady

stačí objednávka alebo ZoD ?

Máme začínajúcu stavebnú sro, chcela by som vedieť či na uzatvorenie dodávateľských prác so živnostníkmi na stav. práce ( zemné, demolačné ) stačí objednávka na určité práce alebo je potrebné a nutné mať uzatvorenú zmluvu o dielo ????? Ďakujem !!!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    allround je offline (nepripojený) allround

    allround
    objednávka, ktorá je akceptovaná druhou stranou je už vlastne uzatvorená zmluva - čiže stačí.
    Z právneho hľadiska dokonca postačuje aj ústna - len radšej písomne

    pyton je offline (nepripojený) pyton

    pyton
    Allround má síce z účt. a daň. hľ. pravdu, ale v zmluve o dielo by ste si dohodli aj iné dôležité veci pre hladký priebeh spolupráce, bez dobrých zmlúv sa môžte dostať do problémov s dodávateľmi. Hlavne pri väčších objednávkach.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    pyton
    Allround má síce z účt. a daň. hľ. pravdu, ale v zmluve o dielo by ste si dohodli aj iné dôležité veci pre hladký priebeh spolupráce, bez dobrých zmlúv sa môžte dostať do problémov s dodávateľmi. Hlavne pri väčších objednávkach.
    Súhlasím . A treba dávať pozor , dnes je dobá nie moc dobrá . Zmluvu o vykonaní diela by som spravila 100% a denne by bolo dobré viesť denník prác a dávať si to podpisovať objednávateľovi . Mali sme prípad , ktorý skončil na súde , a odvtedy som opatrná .Netýka sa to stavebníctva ,ale strojárstva. No však to už je jedno .

    anto je offline (nepripojený) anto

    ekonóm anto
    V každom prípade uzatvoriť zmluvu, hlavne pri prvých obchodných prípadoch. Ak ma spoločnosť nákupné podmienky, tie môžu byť akceptované dodávateľom a potom slúžia ako zmluvné podmienky dodávky. Objednávateľ je vždy vo výhode, pretože platí, a nemusí zaplatiť, ak nie sú splnené podmienky dohody. Dodávateľ, ak nemá nič, tak je v nevýhode a nemôže sa domôcť svojich peňazí

    Danuska je offline (nepripojený) Danuska

    obyčajný človek- žena Danuska
    ALEX.ADELA
    Máme začínajúcu stavebnú sro, chcela by som vedieť či na uzatvorenie dodávateľských prác so živnostníkmi na stav. práce ( zemné, demolačné ) stačí objednávka na určité práce alebo je potrebné a nutné mať uzatvorenú zmluvu o dielo ????? Ďakujem !!!
    Pozri si aj zákon o nelegálnej práci, kde v §2odst3 sa hovorí, že "nelegálna práca je aj práca, ktorú vykonáva FO pre PO alebo FO /podnikateľ/ a nemá založený právny vzťah podľa osobitného predpisu = npr OZ, teda zmluva!!

    allround je offline (nepripojený) allround

    allround
    Však aj ja silno doporučujem písomnú zmluvu uzatvoriť a najradšej v nej hneď všetko dopredu upraviť, ale myslel som len že teoreticky je možné aj ústne.
    Ale na druhej strane sa ALEX.ADELA spytovala aj na zemné práce. Takže ak potrebujem na jeden deň dať vykopať robotníkovi - živnostníkovi nejaký kanál myslím, že stačí aj ústne

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Keď sa jedná len o takú jednodňovku , tak áno . Ale všetky práce finančne nákladné a dlhotvajúce očistiť v rámci zmluvy . A hlavne treba veľký dôraz klásť na zmluvy uzatvorené s partnerom zo zahraničia . Mám nemalé skúsenosti s tým .

    kolozvh je offline (nepripojený) kolozvh

    kolozvh
    Postačí objednávka, ako už odznelo v jednej z odpovedí. Z hľadiska onus probandi je však veľmi dôležité, aby sa uzatvorila písomná zmluva o dielo. Stačí len vymedzenie základných práv a povinností, subsidiárne sa aplikuje Obchodný zákonník.

    kolozvh je offline (nepripojený) kolozvh

    kolozvh
    Nesúhlasím s tvrdením, že musí byť z dôvodov zákona o nelegálnej práci uzatvorená písomná zmluva o dielo!

    RenataK je offline (nepripojený) RenataK

    RenataK
    Stretol sa už niekto s niečím podobným? Neviem, ako si vysvetliť tento citát?

    ,,Naše kontroly odhalili prípady, že človek je síce na papieri živnostník, ale v podstate má príjem ako zo závislej činnosti," uviedol riaditeľ odboru živnostenského podnikania na ministerstve vnútra Ján Dutko. V takom prípade hrozí živnostníkovi pokuta, prípadne zákaz výkonu živnosti. Bolo to publikované v denníka Pravda.

    Je to v tom zmysle, že dlhodobo nemôžu mať obch. vzťah (napr. v stavebnej činnosti - murár živnostník robí pre ďalšieho živnostníka - samozrejme majú uzavretú zmluvu o dielo)? Je to potom už závislá činnosť? Ktorý zákon to pojednáva?
    Naposledy upravil RenataK : 24.07.05 at 21:21 Dôvod: Doplnenie

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    RenataK
    Stretol sa už niekto s niečím podobným? Neviem, ako si vysvetliť tento citát?

    ,,Naše kontroly odhalili prípady, že človek je síce na papieri živnostník, ale v podstate má príjem ako zo závislej činnosti," uviedol riaditeľ odboru živnostenského podnikania na ministerstve vnútra Ján Dutko. V takom prípade hrozí živnostníkovi pokuta, prípadne zákaz výkonu živnosti. Bolo to publikované v denníka Pravda.

    Je to v tom zmysle, že dlhodobo nemôžu mať obch. vzťah (napr. v stavebnej činnosti - murár živnostník robí pre ďalšieho živnostníka - samozrejme majú uzavretú zmluvu o dielo)? Je to potom už závislá činnosť? Ktorý zákon to pojednáva?
    Pomaly aj ja tomu prestávam rozumieť. V tejto republike začína každému všetko vadiť. Keď je nezamestnaný alebo zamestnaný na ŽL u inej firmy - živnostníka. Ja by som to riešil ZoD, kde by boli napísané všetky podstatné náležitosti a samozrejme cenu: ktorá bude stanovená dohodou zmluvných strán v zmysle zákona o cenách. Nefaktúrovať odpracované hodiny ale sumu, ktorú si s odberatelom dohodneš. Spomeň v ZoD aj vo faktúre špecifické práce, sťažené podmienky... pusti fantáziu na "špacír".
    Čím viac to takto argumentami podoprieš, nikkto nebude mať záujem do toho "ňúrať", a overovať na stavbe, pretože z toho nebude zrejmé, že sa jedná o rutinné práce, ktoré robí klasicky zamestnaný pracovník v HPP.
    Pekné ráno želám...

    RenataK je offline (nepripojený) RenataK

    RenataK
    Manual
    Pomaly aj ja tomu prestávam rozumieť. V tejto republike začína každému všetko vadiť. Keď je nezamestnaný alebo zamestnaný na ŽL u inej firmy - živnostníka. Ja by som to riešil ZoD, kde by boli napísané všetky podstatné náležitosti a samozrejme cenu: ktorá bude stanovená dohodou zmluvných strán v zmysle zákona o cenách. Nefaktúrovať odpracované hodiny ale sumu, ktorú si s odberatelom dohodneš. Spomeň v ZoD aj vo faktúre špecifické práce, sťažené podmienky... pusti fantáziu na "špacír".
    Čím viac to takto argumentami podoprieš, nikkto nebude mať záujem do toho "ňúrať", a overovať na stavbe, pretože z toho nebude zrejmé, že sa jedná o rutinné práce, ktoré robí klasicky zamestnaný pracovník v HPP.
    Pekné ráno želám...
    Ďakujem za rýchlu odpoveď.
    Naposledy upravil RenataK : 25.07.05 at 05:52 Dôvod: oprava

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    Ja sa tiež pripájam k uzavretiu zmluvy. Okrem vyššie uvedených náležitostí zmluvy je potrebné upraviť aj zodpovednosť za škodu resp. za vady, ktoré môžu vzniknúť pri samotnom výkone. Ak si to neošetrím v zmluve alebo ak sa v zmluve neodvolám na príslušné ust. v zákone ako si budem škodu uplatňovať ? Aj pri upravení je dokazovanie škody a jej výška problematická nie ešte ak to nemám ošetrené.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    rada
    Ja sa tiež pripájam k uzavretiu zmluvy. Okrem vyššie uvedených náležitostí zmluvy je potrebné upraviť aj zodpovednosť za škodu resp. za vady, ktoré môžu vzniknúť pri samotnom výkone. Ak si to neošetrím v zmluve alebo ak sa v zmluve neodvolám na príslušné ust. v zákone ako si budem škodu uplatňovať ? Aj pri upravení je dokazovanie škody a jej výška problematická nie ešte ak to nemám ošetrené.
    rada,
    samozrejme, všetko do ZoD treba dať. Inak si reklamácie vád napríklad na stavbe budeš odstraňovať sama. Ale aj toto má druhú stranu. Vezmi si 4 murárov, ktorí pracujú spolu s Tvojimi murármi /akože ich napr. máš/ a niečo stavajú.Odberatel tam bude reklamovať nejakú vadu. Aj mne nie je jasné ako by som uplatňoval odstraňovanie tejto vady u tých murárov čo mám na ZoD. Ťažké je dokazovať niečo, keď pracujú všetci murári spolu aj s Tvojimi, že kto to zavinil. Napadá ma, že by to šlo pomernou časťou 1/4 ? alebo 1/8 ? Ale ono záleží aj na prístupe a vzájomných vzťahoch. Ale treba aj toto mať na mysli.
    Pekný deň želám...

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    kolozvh
    Postačí objednávka, ako už odznelo v jednej z odpovedí. Z hľadiska onus probandi je však veľmi dôležité, aby sa uzatvorila písomná zmluva o dielo. Stačí len vymedzenie základných práv a povinností, subsidiárne sa aplikuje Obchodný zákonník.
    Vieš, my sme ekonómi a účtovníci, a niektorí i dosť postarší. Keď radíme našim mladým kolegom na Porade, snažíme sa používať jazyk, ktorý je zrozumiteľný i druhým. Pravdepodobne preto, že sa nesnažíme ukázať, že vieme niečo nevyše, alebo práve sme skončili štúdium...
    Porozmýšľaj : onus probandi , - subsidiárne ...
    Alebo si presvedčený, že máš na viac, ako my všetci?..

    Erkap je offline (nepripojený) Erkap

    Som manželka´, matka a najnovšie aj podnikateľka v najlepších rokoch života. ...viac Erkap
    Zita5
    Keď sa jedná len o takú jednodňovku , tak áno . Ale všetky práce finančne nákladné a dlhotvajúce očistiť v rámci zmluvy . A hlavne treba veľký dôraz klásť na zmluvy uzatvorené s partnerom zo zahraničia . Mám nemalé skúsenosti s tým .
    Zitka5, čo ste mali konkrétne na mysli? Čo treba dôkladne ošetriť v zmluve uzatvorenej so zahraničným partnerom? Na čo všetko by sme nemali zabudnúť pri takej zmluve? Práve sa chystám jednu takú uzatvoriť, tak budem rada ak mi poradíte čoho sa mám vystríhať.Ďakujem.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Erkap
    Zitka5, čo ste mali konkrétne na mysli? Čo treba dôkladne ošetriť v zmluve uzatvorenej so zahraničným partnerom? Na čo všetko by sme nemali zabudnúť pri takej zmluve? Práve sa chystám jednu takú uzatvoriť, tak budem rada ak mi poradíte čoho sa mám vystríhať.Ďakujem.
    Napíš na čo konkrétne bude zmluva uzatvorená ? Já mám zmluvy o dielo čo sa týka generálnych opráv , montáže , demontáže , sťahovania prevádzkok doma aj v zahraničí , dá sa povedať veľkých výrobných zariadení .

    Doloreza je offline (nepripojený) Doloreza

    Doloreza
    Ahoj Rita5-tu Doloreza.
    Nenašla by a náhodou medzi Tvojimi zmluvami aj ZOD na urobenie Webovej stránky? Keby si bola tak dobrá ,pošli k nahliadnutiu. Predom ďakujem.
    Ahoj.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.