Zavrieť

Porady

Predaj automobilu a DPH

Potrebovala by som poradiť v prípade:

Nakoľko preberám účtovníctvo ktoré úpredtým viedol iný účtovník, potrebujem doriešiť správne účtovanie majetku.
Podnikateľ je platcom DPH, má v majetku zaradený automobil N1, ktorý odpisuje. Keď automobil kupoval a zaraďoval, ešte platcom DPH nebol a neuplatnil si nárok na odpočet. Platcom sa stal od 1.6.2005.
Teraz plánuje automobil predať. Mám otázky:

1. Pri predaji N1 je povinný DPH odviesť ? /predpokladám že áno bez ohľadu na to či si odpočet uplatnil/.
2. Ak si odpočet neuplatnil, čo bola jeho chyba, je možné podať dodatočné danové priznanie a nárokovať DPH ?
3. Automobil mal zaradený v cene DPH spolu nakoľko pri nákupe a zaradení ešte nebol platcom. Pri povinnosti stať sa platcom si nárok neuplatnil, a naďalej odpisuje automobil z celkovej ceny. Je to správne ?
4. V predchádzajúcom roku automobil neodpisoval, to znamená 1. a 2 rok odpis uplatnil, 3 rok nie. Vo výkaze má viesť majetok v rovnakej hodnote, alebo ponížiť hodnotu účtovne, ale daňovo odpis neuplatniť ?
Vopred za odpovede ďakujem. A ešte jedna otázka:
Účtovník predtým viedol záväzky a pohľadávky bez DPH, treba podať opravné výkazy, alebo ako to opraviť. Ja preberám účtovníctvo od apríla 2008, ale nemajú žiadnu evidenciu záväzkov a pohľadávok a tú čo vedú nesúhlasí so skutočnosťoul, lebo oni majú svoju knihu, účtovník knihy nevedie, ale konečné stavy vykazuje bez DPH ako to dať do poriadku ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    EkoMax Pozri príspevok
    Potrebovala by som poradiť v prípade:

    Nakoľko preberám účtovníctvo ktoré úpredtým viedol iný účtovník, potrebujem doriešiť správne účtovanie majetku.
    Podnikateľ je platcom DPH, má v majetku zaradený automobil N1, ktorý odpisuje. Keď automobil kupoval a zaraďoval, ešte platcom DPH nebol a neuplatnil si nárok na odpočet. Platcom sa stal od 1.6.2005.
    Teraz plánuje automobil predať. Mám otázky:

    1. Pri predaji N1 je povinný DPH odviesť ? /predpokladám že áno bez ohľadu na to či si odpočet uplatnil/. PRedať s DPH, a odviesť štátu.
    2. Ak si odpočet neuplatnil, čo bola jeho chyba, je možné podať dodatočné danové priznanie a nárokovať DPH ? Možné to je, ale zváž dopad na daň z príjmov. Ak dodatočne si uplatní DPH, potom odpisy daňové nebudú správne vykázané.
    3. Automobil mal zaradený v cene DPH spolu nakoľko pri nákupe a zaradení ešte nebol platcom. Pri povinnosti stať sa platcom si nárok neuplatnil, a naďalej odpisuje automobil z celkovej ceny. Je to správne ? Ak si neuplatnil dph pri registrácii, tak má odpisovať s celkovej ceny s dph.
    4. V predchádzajúcom roku automobil neodpisoval, to znamená 1. a 2 rok odpis uplatnil, 3 rok nie. Vo výkaze má viesť majetok v rovnakej hodnote, alebo ponížiť hodnotu účtovne, ale daňovo odpis neuplatniť ? Vo výkaze sa uvádza účtovná zostatková cena.
    Vopred za odpovede ďakujem. A ešte jedna otázka:
    Účtovník predtým viedol záväzky a pohľadávky bez DPH, treba podať opravné výkazy, alebo ako to opraviť. Záväzky a pohľadávky sa evidujú v celkovej výške, teda s DPH. Ja preberám účtovníctvo od apríla 2008, ale nemajú žiadnu evidenciu záväzkov a pohľadávok a tú čo vedú nesúhlasí so skutočnosťoul, lebo oni majú svoju knihu, účtovník knihy nevedie, ale konečné stavy vykazuje bez DPH ako to dať do poriadku ?

    V citáte.

    EkoMax je offline (nepripojený) EkoMax

    EkoMax
    Veľmi pekne ďakujem. Čakala som rovaké odpovede. Snažím sa pridať bodík, ale neberie mi ho. Vypisuje mi že musím odmeniť niekoho iného. Takže ešte raz veľmi pekne ďakujem a budem sa snažiť bodík poslať

    Predaj automobilu a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.