Zavrieť

Porady

Daňová strata rok 2004 a dod.daň.priznanie

Za rok 2004 podáva dodatočné daňové priznanie, z dôvodu, že podnikateľ neodovzdal pred termínom na podanie DP všetky doklady súvisiace s rokom 2004.
To by ale nebol problém ale problém je a to prosím poradte ako vypracovať dodatočné daňové priznanie.
Podnikateľ mal totiž daňový základ vo výške cca 400 tis a od tohto som mu odpoíčtala daňovú stratu, ktorá vznikla v roku 2003 už v zmysle nového zákona. Stratu som odpočítala do plnej výšky základu dane. Lenže tým pre účely dane y príjmu mal 0 ZD a tak nevznikla povinnosť platiť daň ale DZ pre poistné sa berie ten 400 tis a tým mu vzniklo platiť vysoké odvody.
FO tomu neverí a myslí, že som chybila.

A teraz otázka.

Môžem mu pri podaní DDP vystaviť nasledovne:

Základ dane bude cca 350 tis.
Od neho neodpočítam do plnej výšky daň stratu z roku 2003 ale len do výškz 150000 tis. DAŇ základ potom bude 200 tis. odpočítam nezdaniteľnú čiastku 80.832,-- Sk a daň ktorá mu výde doplatí 22,642 Sk doplatí.

Jedná sa mi o to či je správne chápem, že si môžem odpočítať toľko koľko je potrebné čiže ak uznám, že je výhodnejšie odpočítať si len časť, nemusím odpočítať až do kladného základu dane ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    VieraM je offline (nepripojený) VieraM

    VieraM
    Ak si tuto stratu este nezacala odpocitavat a teda ides prvy krat podla noveho zakona,
    potom tak ako uvadzas mozes odpocitat tolko kolko chces dolezite je len dodrzat
    podmienku ze strata musi byt odpocitana najneskor do 5 rokov. Teda ani nemusis
    celu stratu odpocitat vsetko je len na tebe.

    dara je offline (nepripojený) dara

    dara
    ale ako to spraviť s tým poistným, ak nechce platiť tak vysoké to mi zd neovplyvní

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    dara

    jedna otázočka, prečo mu chceš odpočítať len 150.000,- Sk stratu ? On chce platiť daň ?

    No bohužiaľ poistné sa platí zo základu dane pred úľavou na daňovníka a manželku.
    Príjmy - výdavky = ZD : 2 : 12 = základ pre výpočet poistného na jeden mesiac

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    Verejné zdravotné poistenie = 14%

    Nemocenské poistenie = 4,4 %
    Dôchodkové poistenie starobné = 18%
    Dôchodkové poistenie invalidné = 6%
    Úrazové poitenie = neplatí
    Poistenie v nezamestnanosti = neplatí = 2% len dobrovoľne
    Garančné poistenie = neplatí
    Rezervný fond solidarity = 4,75 %

    SP spolu bez poistenia v nezamestnanosti = 33,15 %
    SP spolu s poistením v nezamestnanosti = 35,15 %


    Poistenie celkové = 49,15 % vrátane poistenia v nezamestnanosti
    Poistenie celkové = 47,15 % bez poistenia v nezamestnanosti

    Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

    Katarína STR
    Dnes si prvá osôbka čo mi vyčarila úsmev na tvári. Od včera mám pokazenú náladu, lebo som musela nechať auto v servise. A dnes som išla do práce vlakom.

    Ďakujem

    dara je offline (nepripojený) dara

    dara
    No ja mám pokazenú už odkedy som dostala vynadané za taký základ, a tie odvody.
    Vôbec som si neuvedomila, že to neberú s po úľave tej stary.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.