Zavrieť

Porady

Predaj na splátky bez úroku

Chcela by som poprosiť o radu.
Rozhodli sme sa v rámci marketingovej akcie ponúkať predaj na splátky cez splátkovú spoločnosť a to úver zdarma, pri ktorom zákazník zaplatí v splátkach našu predajnú cenu bez navýšenia. My ako predajca sme sa zaviazali, že zaplatíme splátkovej spoločnosti úroky z čerpaného úveru. Prakticky sa to uskutoční tak, že nám splátková spoločnosť nepreplatí celú sumu predaného tovaru, ale ju zníži o dohodnutú sumu úroku, podľa dĺžky splácania a výšky akontácie.

Dá sa suma úroku, ktorú zaplatíme za zákazníka, považovať za daňovo-uznateľný náklad ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Viera je offline (nepripojený) Viera

    Viera
    Splátková spoločnosť nám však nebude úroky z jednotlivých predajov faktúrovať. Jedinný doklad, ktorý máme je zmluva, ktorá úver zdarma upravuje, vrátane zápočtu.
    Môžem cez interný doklad zaúčtovať do výdavkov úroky z jednotlivých predajov alebo mám požadovať faktúru od splátkovej spoločnosti ?

    Naile je offline (nepripojený) Naile

    Naile
    Ak v účtovníctve tento výdavok bude sformulovaný ako "zaplatený úrok za...", tak nie je to daňový výdavok, podľa podstaty je to výdavok na prezentáciu.
    Rešte to zaúčtovaním nižších tržieb, a úrok nespominajte.

    Viera je offline (nepripojený) Viera

    Viera
    V zmluve je to sformulované nasledovne :

    Predajca sa zaväzuje zaplatiť splátkovej spoločnosti aktuálnu hodnotu budúcich úrokov z čerpaného úveru....

    Čiže nie je tam vyslovene napísané, že to platíme za niekoho, ale nepriamo to z textu vyplýva...

    Naile :"Rešte to zaúčtovaním nižších tržieb, a úrok nespominajte"

    Nad zľavou ( dobropisom ) som uvažovala, ale potom vznikajú nezrovnalosti, že zákazníkovi najskôr poviem, že niečo stojí napr. 10 000,- , urobím mu zmluvu o úvere na túto sumu a potom mu dám faktúru, kde bude faktúrovaná suma znížená o zľavu vo výške úroku. Účtovne by to bolo možno v poriadku , ale to by sme si asi pohnevali zákazníkov. Naile, alebo si to myslela ináč ?



    Naile je offline (nepripojený) Naile

    Naile
    Myslela som práve na zľavu. Skuste pošpekúlovať nad "tajnými dohodami" a v papieroch mať tú zľavu.
    Zaplatený za inú osobu úrok je rozhodné nedaňový výdavok. Viac neviem poradiť.

    Predaj na splátky bez úroku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.