Zavrieť

Porady

účtovanie pri rozdelení HV

najlepšie spoznať osobne :-) ...viac
Ahojte,
ja sa len stále pýtam, ale verím,že to tiež niekomu pomôže.
Ide mi o správne zaúčtovanie rozdelenia HV z min.roku. Čistý zisk po zdanení sme mali 236.797,40 SKK. Podľa spoločenskej zmluvy máme prispievať do rez.fondu 5% z čistého zisku vyčísleného pri riadnej účt.závierke. Zvyšok sa má rozdeliť medzi spoločníkov v pomere 50%:50%, spoločníci sú dvaja: konateľ-spoločník a jeho manželka-spoločník
Spoločnosť je založená v roku 2006, kde pri založení už vytvorila rez.fond vo výške 10% ZI-t.j.20000 SKK, (ZI je 200000). Čiže ja by som už ďalej neprispievala do RF keďže je vytvorený v plnej výške? Len by so HV rozdelila medzi spoločníkov (samozrejme podľa rozhodnutia konateľa a valnej hromady) a to:
112.478,50 - konateľ 431AÚ/364AÚ
112.478,50 - spoločník 431AÚ/364AÚ

Ja by som však potrebovala prispieť aj do soc.fondu, lebo podľa účtovníctva vidím,že tam mám málo a chceme viac prispievať na stravu. Podľa spoloč.zmluvy máme použitie zisku spoločnosti rozdelené:
- na prídel do iných fondov spoločnosti,ak budú zriadené (môžem tomu chápať aj soc.fond)
- na iné účely stanovené valným zhromaždením
- na rozdelenie medzi spoločníkov v pomere 50:50
- na prídel do rez.fondu

A keby som mohla prispieť do SF, účtovanie by bolo 431/421?
Čo s nerozdeleným ziskom z roku 2006 vo výške 7339,--Sk? môžem ho použiť tiež na niektorý z týchto možností využitia HV?
Kedy sami vyrovná 431? Keďže teraz mám nulovú, ale týmto účtovaním už nebude nulová, či áno? Som z toho blbá.
Ďakujem za vyčerpávajúce odpovede.
Lenka
Usporiadat
denisocka denisocka

denisocka je offline (nepripojený) denisocka

pekný deň prajem!

Chcela som sa spýtať , či nerozdelený zisk z minulých rokov môžem použiť najskôr na splatenie pôžičky voči spoločníkom?

Ďakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ty ak nie si spoločník, nemôžeš nič.
Ako rozhodne spoločník alebo VZ, tak bude.
Zisk sa najskôr rozdelí a potom sa môže započítať na pôžičky, presnejšie, vyplatí sa a spoločníci z týchto peňazí uhradia svoje záväzky......
0 0
denisocka denisocka

denisocka je offline (nepripojený) denisocka

Neviem, či sme sa rozumeli . Spoločníci poskytli pôžičku sro a teraz si nechcú rozdeliť zisk , ale zisk použiť priamo na splatenie tejto pôžičky
Čiže aj účtovne
- 365/428

Už neviem či je to správne ! Stále mi tvrdia , že by to nemal byť pre nich podiel na zisku ale len splatenie pôžičky! Neviem si s tým pomôcť . Môžem to zaúčtovať takto 365/428?
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
denisocka Pozri príspevok
...Už neviem či je to správne ! Stále mi tvrdia , že by to nemal byť pre nich podiel na zisku ale len splatenie pôžičky! .... Môžem to zaúčtovať takto 365/428?
a majú pravdu - záväzok sa nedá vyrovnať druhým záväzkom! Majú nárok aj na vrátenie pôžičky, aj na podiel na zisku... Otázkou však je, či má spoločnosť na oboje dosť peniažkov...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
denisocka Pozri príspevok
Neviem, či sme sa rozumeli . Spoločníci poskytli pôžičku sro a teraz si nechcú rozdeliť zisk , ale zisk použiť priamo na splatenie tejto pôžičky
Čiže aj účtovne
- 365/428

Už neviem či je to správne ! Stále mi tvrdia , že by to nemal byť pre nich podiel na zisku ale len splatenie pôžičky! Neviem si s tým pomôcť . Môžem to zaúčtovať takto 365/428?
účtovne je to nezmysel.
Ak poskytli pôžičku, tak je 365 DAL
nerozdelený zisk je tiež 428 DAL.
zápis 365/428 síce vyrovná 365, ale zvýši zostatok na účte 428.
prijatú pôžičku nemôže nikto prehlásiť za nerozdelený zisk - za jeho navýšenie.
0 0
denisocka denisocka

denisocka je offline (nepripojený) denisocka

No tiež som to napísala za blud!! Máš pravdu! Tak pekne sa im nerozdelený zisk vyplatí. Alebo im vysvetlím, aby sme nerozdeľovali zisk a najskôr vyplatili pôžičky.

Asi tak!

ďakujem zatiaľ ...
0 0