Zavrieť

Porady

spoločný dvor

ahojte.
potrebujem poradiť- kto vie pomôžte
1- mam spoločný dvor a jeden vstup na spoločný dvor- pozn. nie je rozdelený -toto je moje a toto je tvoje
byvame tu dve rodiny
sused nas obmedzuje v priechode na nasu stranu, provozuje živnosť -reze ,piluje, zvara , atd-vsetky cinnosti spojene so zamocnickou činnosťou
postavil na spoločnom dvore murik, ktory ma zaklady a konci na mojej fasade domu.
co mam robit, ked domluva nie je mozna- hrubo uraza a terorizuje celu rodinu
dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Neviem, čo presne myslíš slovom "spoločný dvor".
    V prípade, že so susedom tak zle vychádzate,by asi bolo lepšie, keby ste si dali vymerať,čo komu patrí,ohradiť aby Vám nezasahoval do Vášho domu prístavbami rôznych múrikov a pod.
    Predpokladám, že máte stanovené vecné bremeno prechodu(obaja), ale to znamená iba umožniť prechod, nie stavby, vykonávanie živnosti atď...
    Na múr(ktorý má základy) treba stav.povolenie,resp. ohlasovacia povinnosť.Už len kvôli tomu, že je bez Vášho povolenia pristavený k domu, by som žiadala ho zbúrať.
    Ešte ma napadlo.Má sused povolenie, aby mohol v spoločnom dvore prevádzkovať svoju živnosť? Veď on Vás nemôže obťažovať neustálym hlukom,prachom a pod.

    ivarg je offline (nepripojený) ivarg

    ivarg
    ahoj
    povolenie odo mna neziadal.vecne bremeno nemame na listu vlast.
    ako teraz mam postupovať?

    RASŤO je offline (nepripojený) RASŤO

    RASŤO
    V prvom rade je najlepšie sa dohodnúť so susedom a vymedziť si jednotlivé časti pozemku(dvora) podľa veľkosti spluvlastnického podielu (LV).Tieto jednotlivé časti je dobré oplotit urobit vstupné brány atď.Dohodu je treba urobiť písomne a notársky overit.Vzájomná dohoda je najmenej náročné rišenie problému pre obidve strany.Ak dohoda nie je možná bolo by asi najrozumnejšie požadovať o úradné rozdelenie veci znalcom ktorého úlohou by bolo vypracovanie geometrického plánu s rozdelením súčastnej jednej parcely napríklad na dve alebo viac samostatných.

    geronimo13 je offline (nepripojený) geronimo13

    geronimo13
    typický susedský spor, ktorý vychádza zo spoločného dvora (špeciálny typ spoluvlastníctva k pozemku), podľa OZ o hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov (vo vašom prípade asi nebolo žiadne rozhodovanie, sused si robí čo chce, bez vášho súhlasu) a tipujem, že podiely susedov sú rovnaké, takže sused sa sám nemôže rozhodnúť, že ako vo vašom prípade postaví múrik alebo vykonáva živnosť; dokonca aj keby mal väčší podiel musí v každom prípade vám dať možnosť zúčastniť sa na rozhodovaní o hospodárení so spoločnou vecou ...

    a poďme teraz k riešeniu vášho problému, najideálnejšie je podať návrh na súd návrh na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva, kde by sa pozemok reálne rozdelil na dva alebo viac a každý pozemok by dostal vlastné parcelné číslo, čo samozrejme nie je možné bez vyhotovenia geometrického plánu (súd ustanoví znalca na vypracovanie predmetného GP, v ktorom je vyznačené rozdelenie predtým spoločnej parcely, výmera a čísla nových parciel), GP sa stane súčasťou rozsudku súdu a zároveň podkladom pre zápis údajov do katastra nehnuteľností

    a na záver počas súdneho konania, ktorý určite bude trvať istý čas, by som zvážil, či nedať návrh na predbežné opatrenie, ktoré by susedovi prikazovalo odstránenie múrika a umožniť vám bezproblémový prechod cez spoločný dvor.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.