Zavrieť

Porady

Nakup a predaj auta

Som živnostník (nákup ,predaj, oprava automobilov).
Podla nového zákona o dani z príjmu je od dani oslobodený predaj hnuteľných vecí.
Predpokladám, že ak kúpim a predám auto musím z výnosu odviesť daň, lebo je to v mojom predmete podnikania.
Ak ho kúpi moja manželka predpokladám, že výnos je od dane oslobodený. Sú tieto úvahy správne?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    gasparko
    Som živnostník (nákup ,predaj, oprava automobilov).
    Podla nového zákona o dani z príjmu je od dani oslobodený predaj hnuteľných vecí.
    Predpokladám, že ak kúpim a predám auto musím z výnosu odviesť daň, lebo je to v mojom predmete podnikania.
    Ak ho kúpi moja manželka predpokladám, že výnos je od dane oslobodený. Sú tieto úvahy správne?
    Pokiaľ podnikáš v predmetnej činnosti ako uvádzaš , tak keď zakúpiš auto za účelom jeho dalšieho predaja - chápem to ako tovar , jeho predaj Ti vstupuje do základu dane resp. je to výnos . Jeho nákup je výdavok ovplyvňujúci ZD - tovar . Táto úvaha je správna .

    Ak kúpi Tvoja manželka ako nepodnikateľka auto alebo radová FO , tak to s oslobodením nemá nič spoločné . Alebo tú druhú otázku rozpíš obšírnejšie , neviem čo tým myslíš , že ak kúpi auto moja manželka ...... .

    gasparko je offline (nepripojený) gasparko

    gasparko
    myslel som nasledovné:
    Podľa zákona o DP § 9 1d je od dane oslobodený príjem
    "z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier"

    t.j. ak manželka kúpi auto na vlastné použitie a následne ho predá (nemylím tým, že by to robila viac krát ročne) tak by príjem nemal podliehať dani z príjmov, alebo nie?
    Môžem aj ja kúpiť auto pre vlastnú (nie firemnú) potrebu a následne ho predať bez toho aby som musel zaplatiť daň z príjmu? (auto v momente kúpy som neplánoval predať)

    dara je offline (nepripojený) dara

    dara
    Zrejme sa to netýka SZČO. Ja som mala prípad kedy sa predalo firemné auto, ktoré bolo čiastočne v nákladoch (odpis 2 roky) taktiež náklady s ním spojené.
    A keď sme ho predala normálne som to zdanila v JU ako ostatný príjem (Podliehajúci dani z príjmov).
    Je tak správne ?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    gasparko
    myslel som nasledovné:
    Podľa zákona o DP § 9 1d je od dane oslobodený príjem
    "z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier"

    t.j. ak manželka kúpi auto na vlastné použitie a následne ho predá (nemylím tým, že by to robila viac krát ročne) tak by príjem nemal podliehať dani z príjmov, alebo nie?
    Môžem aj ja kúpiť auto pre vlastnú (nie firemnú) potrebu a následne ho predať bez toho aby som musel zaplatiť daň z príjmu? (auto v momente kúpy som neplánoval predať)
    Pokiaľ Ty ako nepodnikateľ kúpiš auto a predáš bez navýšenia zisku , tak ho nezdaňuješ .

    gasparko je offline (nepripojený) gasparko

    gasparko
    Pokiaľ ako nepodnikateľ kúpim auto a potom ho predám za vyššiu cenu
    tak podľa § 9 1d to nezdaňujem tiež, alebo nie?

    dara je offline (nepripojený) dara

    dara
    Ja si myslím, že ak je to nad 80.832,-- Sk je to polemika, ale zároveň ak je to oslobodené môj názor je, že sa to nezdaňuje.
    Logicky si zober, že náklady na kúpu auta Ti štát neprepláca nie ?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    gasparko
    Pokiaľ ako nepodnikateľ kúpim auto a potom ho predám za vyššiu cenu
    tak podľa § 9 1d to nezdaňujem tiež, alebo nie?
    Nie. Ale prečo Ťa to tak strašne zneistuje ?

    gasparko je offline (nepripojený) gasparko

    gasparko
    Zaujíma ma či nebude mať daňový úrad niečo proti, ak mám v predmete živnosti aj predaj motorových vozidiel a kúpim auto pre svoje súkromné použitie a ešte v tom roku ho predám? Keď som ho kúpil pre svoju osobnú potrebu a následne predal som oslobodený od dane z príjmu.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Já už tomu prestávam rozumieť . Ak chcem kupovať auto pre osobnú potrebu tak ho kúpim pre svoje vlastné účely a nie na svoj ŽL a svoje IČO a DIČ Nebudem ho mať v obchodnom majetku . Kúpim ho preto , aby som ho používala ako súkromná osoba a nie aby som ho predala . Ak ho kúpim za účelom podnikania je to tovar a jeho predaj je zisk .

    To je z mojej strany všetko .

    helas je offline (nepripojený) helas

    helas
    Dobrý deň,
    zobrala som účtovníctvo v jednej firme, dovtedy si to robili sami.Je to slovenská s.r.o.
    11.5.2006 kúpili nové auto-osobné od slovenského dodávateľa za 429990,-
    účtovali 042/321 s DPH
    auto zaradili 022/042 429990.
    15.5.2006 auto predali českej firme /platca DPH/ za 361 336,. Sk je to suma bez DPH. /je to správne?/
    A teraz čo? Vyradenie z majetku , odpisy. 551/082 429990,--
    082/022 429990,--
    a čo ten rozdiel? Fakt neviem.
    Ďakujem za každý názor.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.