Zavrieť

Porady

List vlastníctva

Správa katastra nespravila vklad nehnuteľnosti do katastra a žiada doložiť do 30 dní ďalšie doklady, geometrický plán, znalecký posudok a pod. Jedná sa o dedičstvo po manželovi. Čo v prípade ak v stanovenom termíne nepredložím
uvedené doklady, pretože do tej doby mi nevyhotovia geometrický plán.
Môžem požiadať o predĺženie termínu, alebo predložím nekompletné doklady? Viete mi niekto poradiť?
...skúšala som sa spýtať na katastri ale dotyčná pracovníčka nebola ochotná ani sa mi pozrieť na doklady, komunikovala so mnou iba cez zavreté dvere cez telefon...
Naposledy upravil Magma : 04.06.08 at 11:35
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    nie je mi celkom jasné, prečo by kataster nemal zapísať nehnuteľnosť podľa dedičského konania. bežne sa to robí tak, že po ukončení konania súd posiela rozhodnutie na kataster (ak sú to staršie rozhodnutia a nie sú evidentne zapísané, môže si ich tam človek doniesť aj sám, mali by to byť overené kópie s doložkou právoplatnosti), ale nechápem, prečo žiadajú aj plán a posudok. treba sa informovať napr. aj telefonicky na tom kat. úrade, prečo vlastne tam potrebujú tieto doklady. Nerozumiem ich postupu ak to je naozaj len zapísanie nehnuteľnosti na základe dedičského konania.
    k druhej časti - radšej treba predložiť nekompletné doklady a zároveň požiadať o predĺženie lehoty

    z.j je offline (nepripojený) z.j

    z.j
    K časti, prečo chce kataster ďaľšie doklady, sa neviem vyjadriť, ale je isté a úplne bežné, že sa dá požiadať o predĺženie termínu. Ak sa nemýlim kataster vyhovie týmto žiadostiam.

    Magma je offline (nepripojený) Magma

    Magma
    Jedná sa totiž o rekreačnú chatku ktorá nie je skolaudovaná, tak treba doložiť stavebné povolenie, posudok, plán. Dotyčná pani sa so mnou nebola ochotná baviť, vraj mi všetko napísala čo máme doložiť a nebola ochotná ani
    ma pustiť do kancelárie - vstup je cez telefon, pustia koho chcú....
    Neviem či majú právo pýtať tieto doklady, kde si to mám overiť?

    duves je offline (nepripojený) duves

    Niekto duves
    Dedičské rozh. normalne nevyžaduje znalecky posudok. Znalecky posudok potrebuje notár, ktorý z hodnoty nehnuteľnosti, resp.aj z iných aktív po poručiteľovi vyrúbi poplatok.
    K tvojmu prípadu asi toľko: predpokladam, že na LV nebola doposial zapisana rozostavana stavba. Z toho titulu je treba aj geometricky plan, ktorym sa zakresluje umiestnenie stavby, resp. odčleňuje sa pozemok pod stavbou a pod.
    Pokial kataster neobdrží v stanovenej lehote potrebné podklady, požiadavky na zmenu pozastaví. Bude potrebné na kataster opätovne doručiť potrebné podklady (dedičské konanie....).

    Magma je offline (nepripojený) Magma

    Magma
    duves Pozri príspevok
    Dedičské rozh. normalne nevyžaduje znalecky posudok. Znalecky posudok potrebuje notár, ktorý z hodnoty nehnuteľnosti, resp.aj z iných aktív po poručiteľovi vyrúbi poplatok.
    K tvojmu prípadu asi toľko: predpokladam, že na LV nebola doposial zapisana rozostavana stavba. Z toho titulu je treba aj geometricky plan, ktorym sa zakresluje umiestnenie stavby, resp. odčleňuje sa pozemok pod stavbou a pod.
    Pokial kataster neobdrží v stanovenej lehote potrebné podklady, požiadavky na zmenu pozastaví. Bude potrebné na kataster opätovne doručiť potrebné podklady (dedičské konanie....).

    Ďakujem, vidieť že sa vyznáš.

    anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

    anonym222
    duves Pozri príspevok
    Dedičské rozh. normalne nevyžaduje znalecky posudok. Znalecky posudok potrebuje notár, ktorý z hodnoty nehnuteľnosti, resp.aj z iných aktív po poručiteľovi vyrúbi poplatok.
    Notár v dedičskom konaní znalecký poplatok väčšinou nepotrebuje. Cenu nehnuteľnosti a od nej odvodený notársky poplatok si môže podľa zákona určiť z ceny bežnej na trhu. Posudok môže vyžadovať dedič, ale väčšinou je to celkom zbytočné, nakoľko ho to môže v konečnom dôsledku vyjsť ešte drahšie, ako by akceptoval cenu stanovenú notárom.

    duves Pozri príspevok
    K tvojmu prípadu asi toľko: predpokladam, že na LV nebola doposial zapisana rozostavana stavba.
    Ako by vôbec mohla byť na LV zapísaná rozostavaná stavba? Pre zápis stavby sa vyžaduje , aby bola skolaudovaná a pridelené súpisné číslo, nie?

    duves je offline (nepripojený) duves

    Niekto duves
    anonym222 Pozri príspevok
    Notár v dedičskom konaní znalecký poplatok väčšinou nepotrebuje. Cenu nehnuteľnosti a od nej odvodený notársky poplatok si môže podľa zákona určiť z ceny bežnej na trhu. Posudok môže vyžadovať dedič, ale väčšinou je to celkom zbytočné, nakoľko ho to môže v konečnom dôsledku vyjsť ešte drahšie, ako by akceptoval cenu stanovenú notárom.
    My sme mali pri dedeni znalecky posudok.
    anonym222 Pozri príspevok
    Ako by vôbec mohla byť na LV zapísaná rozostavaná stavba? Pre zápis stavby sa vyžaduje , aby bola skolaudovaná a pridelené súpisné číslo, nie?
    Pre zapis rozostavanej stavby potrebujes stavebne povolenie a geometricky plan. Stavba do kolaudacie nema supisne cislo.

    anonym222 je offline (nepripojený) anonym222

    anonym222
    duves Pozri príspevok
    My sme mali pri dedeni znalecky posudok.
    Prečo nie? Kto požadoval vypracovanie posudku? A kto ho asi platil? Vyplatilo sa to?
    duves Pozri príspevok
    Pre zapis rozostavanej stavby potrebujes stavebne povolenie a geometricky plan. Stavba do kolaudacie nema supisne cislo.
    To som napríklad nevedel. Zase viem niečo viac. Ďakujem. Ja som chcel zapísať skolaudovanú stavbu, ktorá však nemala pridelené súpisné číslo. Niekedy sa totiž na chaty neprideľovalo. Akurát že odomňa požadoval kataster toto číslo, takže som ho musel vybaviť. Ale teoreticky mi mohol teda zapísať aspoň rozostavanú stavbu, nie? Iba som o tejto možnosti nevedel.

    geronimo13 je offline (nepripojený) geronimo13

    geronimo13
    ide zjavne o rozostavanú stavbu, pracovníčka nemá na základe čoho povoliť vklad do katastra, nemá žiadne podklady, resp. nie je možné danú stavbu zapísať do katastra, nie je podľa čoho ...

    Pri zápise údajov o práve k rozostavanej stavbe sa predkladá právoplatné stavebné povolenie, geometrický plán a znalecký posudok o cene rozostavanej stavby a ako vlastník sa zapíše osoba uvedená v právoplatnom stavebnom povolení (KZ).

    Toľko zákon, všetky doklady musia byť originály alebo úradne overené fotokópie, nie je o čom, ak požiadaš o predĺženie lehoty, tak na 99% to kataster schváli, to je po prvé ...

    a po druhé, v tvojom prípade, dedičské konanie, nejde o vklad do KN, ale ide o ZÁZNAM a už vôbec sa nečuduj pracovníčke, že sa s tebou nechce baviť, všetko ti určite napísala a nie je povinná ti poskytovať právne rady (neznalosť zákona neospravedlňuje), druhá vec akým tónom sa s tebou bavila (alebo akým tónom si sa ty bavila s ňou).
    Ja sa im nečudujem, kataster je "evidenčný" orgán a nie právna poradňa, podľa dnešného systému, ktorý je ťažko udržateľný, počet zápisov rastie každý rok, počet pracovníkov sa nemení a sú tlaky na znižovanie ich počtu, príde niekto kto chce vysvetlenie k tomu a k tomu, pracovníčka s ním zabije 1/2 hodiny a aj tak vlastne nepovie nič nové, a to je jeden prípad, a čo keď má takých prípadov 10 za deň, to by nerobila nič iné ...

    vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

    vieroslava
    Len doplním, že znaleckým posudkom sa dokumentuje miera rozostavanosti stavby. O rozostavanú stavbu, ktorú je možné zapísať do listu vlastníctva sa jedná vtedy, keď miera rozostavania je vo fáze zakrytia prvého nadzemného podlažia (čiže je ukončené prízemie stavby).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.