Zavrieť

Porady

právoplatnosť rozsudku

Dobrý deň!
Potrebovala by som poradiť.
Obdržala som rozsudok a potrebovala by som ho potvrdiť súdom,že je právoplatný.
Súd bol v Nitre,ale ja bývam V KE.Chcem vedieť,či potvrdenie mi vydá len súd v Nitre alebo oň môžem žiadať aj na košickom súde.
ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betyna8 je offline (nepripojený) betyna8

    betyna8
    No ja som si davala potvrdit pravoplatnost na sude, kde bol rozsudok vydany, predpokladam,ze musis ist tam,alebo im ho posli postou a oni ti ju poslu naspat.Ale zavolaj si tam, ci to uz maju v evidencii,lebo to chvilku trva.Uz sa to tu preberalo.

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    samozrejme, že musíš ísť na ten súd, kde bol rozsudok vydaný - ako by mohli vedieť na cudzom súde aké sú konania na iných súdoch? - to len na okraj. rovnako si nejdem pýtať do Bratislavy potvrdenie o tom, že mám trvalý pobyt v Košiciach.

    zalobaba je offline (nepripojený) zalobaba

    baba zalobaba
    Baronka666 Pozri príspevok
    Dobrý deň!
    Potrebovala by som poradiť.
    Obdržala som rozsudok a potrebovala by som ho potvrdiť súdom,že je právoplatný.
    Súd bol v Nitre,ale ja bývam V KE.Chcem vedieť,či potvrdenie mi vydá len súd v Nitre alebo oň môžem žiadať aj na košickom súde.
    ďakujem
    Právoplatnosť a vykonateľnosť potvrdí súd, ktorý rozsudok vydal. Nie je potrebné cestovať, ak si zďaleka, stačí poslať žiadosť o správoplatnenie a originál príslušného rozsudku, predtým si však telefonicky na danom súde over, či rozsudok právoplatnosť nadobudol. Je možné, že sa protistrana odvolaá, alebo nie je možnosť rozsudok doručiť atď. a potom sa veci ťahajú dlhšie.....

    elli je offline (nepripojený) elli

    elli
    zalobaba Pozri príspevok
    Právoplatnosť a vykonateľnosť potvrdí súd, ktorý rozsudok vydal. Nie je potrebné cestovať, ak si zďaleka, stačí poslať žiadosť o správoplatnenie a originál príslušného rozsudku, predtým si však telefonicky na danom súde over, či rozsudok právoplatnosť nadobudol. Je možné, že sa protistrana odvolaá, alebo nie je možnosť rozsudok doručiť atď. a potom sa veci ťahajú dlhšie.....
    Okrem pripadu, ked sa potvrdzuje pravoplatnost rozsudku odvolacieho sudu - ta sa potvrdzuje na PRVOSTUPNOVOM (obvykle okresnom) sude, po predlozeni originalov oboch rozsudkov (prvostupnovy + odvolaci).

    norbi6610 je offline (nepripojený) norbi6610

    norbi6610
    dobry den,chcel by som sa spitat či rozsudok može bit pravoplatny aj ked som hned na sude podal odvolanie a žiaden rozsudok mi nebol doručeny???....ide o to že pred tromi rokmi si byvala manželka podala o zvyšenie vyživneho a ja som sa na mieste odvolal.Odvtedy bolo ticho a teraz po 3 rokoch ma obvilily na policii že platim male vyživne....lenže ja som o niakom rozsudku nevedel...dakujem

    elaurie je offline (nepripojený) elaurie

    elaurie
    norbi6610 Pozri príspevok
    dobry den,chcel by som sa spitat či rozsudok može bit pravoplatny aj ked som hned na sude podal odvolanie a žiaden rozsudok mi nebol doručeny???....ide o to že pred tromi rokmi si byvala manželka podala o zvyšenie vyživneho a ja som sa na mieste odvolal.Odvtedy bolo ticho a teraz po 3 rokoch ma obvilily na policii že platim male vyživne....lenže ja som o niakom rozsudku nevedel...dakujem
    A akým spôsobom si sa "na mieste" odvolal? Podľa § 204 ods. 1 prvá veta Občianskeho súdneho poriadku (zákon č. 99/1963 Zb.) odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na súde, proti rozhodnutiu ktorého smeruje. Podľa § 42 podanie možno urobiť písomne, ústne do zápisnice, elektronickými prostriedkami alebo telefaxom. Podanie obsahujúce návrh vo veci samej alebo návrh na nariadenie predbežného opatrenia, ktoré bolo urobené elektronickými prostriedkami, treba doplniť písomne alebo ústne do zápisnice najneskôr do troch dní; podanie, ktoré bolo podpísané zaručeným elektronickým podpisom, doplniť netreba. Podanie urobené telefaxom treba doplniť najneskôr do troch dní predložením jeho originálu. Na podania, ktoré neboli v tejto lehote doplnené, sa neprihliada.
    Ty si sa zrejme nie "odvolal", ale si sa "nevzdal odvolania", to je rozdiel. Treba ísť nahliadnuť do súdneho spisu, akým spôsobom bol rozsudok doručený. Ak bol rozsudok v zmysle zákona doručený a v lehote 15 dní si sa neodvolal, potom je právoplatný... Podľa § 159 ods. 1 doručený rozsudok, ktorý už nemožno napadnúť odvolaním, je právoplatný.

    norbi6610 je offline (nepripojený) norbi6610

    norbi6610
    Aha,tak je asi pravoplatny,ale nechapem ako som mal ex platit zvysene vyzivne,ked som ani nevedel že nejaky rozsudok existuje.Teraz mam doplatit všetko za 3 roky,inak basa.Ale aj tak velmi Dakujem za odpoved.Ešte raz Dakujem.

    iriska je offline (nepripojený) iriska

    iriska
    Pravdepodobne si si nevyzdvihol rozsudok, ktorý ti súd doručoval (pobyt v zahraničí, zmena bydliska...) ALE rozsudok nemusí byť doručený, aby nadobudol právoplatnosť (uplynutím úložnej lehoty na pošte sa považuje za doručený).

    elaurie je offline (nepripojený) elaurie

    elaurie
    iriska Pozri príspevok
    Pravdepodobne si si nevyzdvihol rozsudok, ktorý ti súd doručoval (pobyt v zahraničí, zmena bydliska...) ALE rozsudok nemusí byť doručený, aby nadobudol právoplatnosť (uplynutím úložnej lehoty na pošte sa považuje za doručený).

    § 47 ods. 2 Občianskeho súdneho poriadku
    Ak nebol adresát písomnosti, ktorá sa má doručiť do vlastných rúk, zastihnutý, hoci sa v mieste doručenia zdržuje, doručovateľ ho vhodným spôsobom upovedomí, že mu zásielku príde doručiť znovu v deň a hodinu uvedenú v oznámení. Ak zostane i nový pokus o doručenie bezvýsledným, uloží doručovateľ písomnosť na pošte alebo na orgáne obce a adresáta o tom vhodným spôsobom upovedomí. Ak si adresát zásielku počas jej uloženia nevyzdvihne, považuje sa deň, keď bola zásielka vrátená súdu, za deň doručenia, i keď sa adresát o tom nedozvedel.

    norbi6610 je offline (nepripojený) norbi6610

    norbi6610
    Aha,tak som zbytočne čakal na odvolaci sud,no čo už((.....ale aj tak Vam všetkym Dakujem za vysvetlenie.Už som dlžnu čiastku zaplatil,len ma mrzy že to zašlo až takto daleko aby som sa musel vlačit po fízloch

    norbi6610 je offline (nepripojený) norbi6610

    norbi6610
    Možem sa ešte spitat za priatelku????......je manžel tvrdi že podal žiadost o rozvod,je to už hodne davno,ale nema od toho žiadny papier......ako zisti že o rozvod je naozaj podane?? dakujem.

    miramax1 je offline (nepripojený) miramax1

    miramax1
    norbi6610 Pozri príspevok
    Možem sa ešte spitat za priatelku????......je manžel tvrdi že podal žiadost o rozvod,je to už hodne davno,ale nema od toho žiadny papier......ako zisti že o rozvod je naozaj podane?? dakujem.
    Zistiť sa to dá na príslušnom súde.

    Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

    "kancelárska sivá myš" ...viac Dana7
    elaurie Pozri príspevok
    A akým spôsobom si sa "na mieste" odvolal? Podľa § 204 ods. 1 prvá veta Občianskeho súdneho poriadku (zákon č. 99/1963 Zb.) odvolanie sa podáva do 15 dní od doručenia rozhodnutia na súde, proti rozhodnutiu ktorého smeruje. Podľa § 42 podanie možno urobiť písomne, ústne do zápisnice, elektronickými prostriedkami alebo telefaxom. Podanie obsahujúce návrh vo veci samej alebo návrh na nariadenie predbežného opatrenia, ktoré bolo urobené elektronickými prostriedkami, treba doplniť písomne alebo ústne do zápisnice najneskôr do troch dní; podanie, ktoré bolo podpísané zaručeným elektronickým podpisom, doplniť netreba. Podanie urobené telefaxom treba doplniť najneskôr do troch dní predložením jeho originálu. Na podania, ktoré neboli v tejto lehote doplnené, sa neprihliada.
    Ty si sa zrejme nie "odvolal", ale si sa "nevzdal odvolania", to je rozdiel. Treba ísť nahliadnuť do súdneho spisu, akým spôsobom bol rozsudok doručený. Ak bol rozsudok v zmysle zákona doručený a v lehote 15 dní si sa neodvolal, potom je právoplatný... Podľa § 159 ods. 1 doručený rozsudok, ktorý už nemožno napadnúť odvolaním, je právoplatný.

    Práve riešim niečo podobné ohľadom odvolania, dnes je 15 dní od prevzatia, a neviem, či sa protistrana odvolala alebo nie. Ak tak urobí napr. faxom dnes má na to lehotu 3 dni, aby to doplnila písomne. Mám k tomu 2 otázky:
    Tie 3 dni sa chápu kalendárne, alebo len pracovné?
    Stačí ak v lehote týchto 3 dní oni podajú písomný originál na pošte, alebo už musí byť v tej lehote priamo na súde?

    Ďakujem

    simbata je offline (nepripojený) simbata

    simbata
    stačí ak to 15-ty deň dajú na poštu ak odvolanie ide poštou a ak faxom a dokladajú, platí to isté.

    Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

    "kancelárska sivá myš" ...viac Dana7
    simbata Pozri príspevok
    stačí ak to 15-ty deň dajú na poštu ak odvolanie ide poštou a ak faxom a dokladajú, platí to isté.
    Simbata ďakujem za info, a ešte nevieš poradiť či sa berú do úvahy tie dni kalendárne alebo pracovné. Totiž, ak sa odvolali napr. faxom včera, tak potom ten tretí deň, kedy to môžu podať na pošte je sobota, alebo až pondelok nasledujúceho týždňa?

    Ďakujem vopred

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.